Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend w Łodzi?

Fot. Shutterstock

Polecamy wydarzenia, które w weekend odbywają się w Łodzi. Skorzystaj z nich!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 25.04.2025 – 27.04.2025

Marta Byczkowska-Nowak w Domu Literatury (24 kwietnia)

Dom Literatury w Łodzi zaprasza na spotkanie z Martą Byczkowską-Nowak, autorką książki “Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia” – pierwszej tak wnikliwej, pozbawionej ideologicznego filtra, wzbogaconej o nowe fakty, a także perspektywę psychologiczną i wnikliwą analizę twórczości Borowskiego opowieści o jednym z najbardziej przejmujących polskich pisarzy XX wieku. Rozmowa, którą poprowadzi Natalia Królikowska, odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia o godzinie 18:00. 

Biografia ukazuje Borowskiego jako człowieka pełnego sprzeczności – wrażliwego i gwałtownego, oddanego ideom i jednocześnie wewnętrznie rozdartego. By napisać tę książkę, Marta Byczkowska-Nowak dotarła do najbliższych osób Tadeusza Borowskiego.

To książka o walce z rzeczywistością, o przeżywaniu i zapisywaniu świata po Zagładzie. Przyjdź i posłuchaj o niej za darmo.

Kiedy? 24 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Dom Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17)

Błysk! (Wdowikowski – Kurek – Weber) – koncert w Fabryce Sztuki (24 kwietnia)

Co się wydarzy, gdy na jednej scenie spotkają się perkusista, trębacz i twórca samplerów, wcześniej ze sobą nie grając? Odpowiedzią jest projekt Błysk! – muzyczna randka w ciemno, która rozbłyśnie na scenie Fabryki Sztuki w Łodzi w ramach cyklu #przepraszamy, że w czwartek.

Michał Wdowikowski (Młyn), Jakub Kurek (EABS) i Bartosz Weber (MIR) stworzyli energetyczne trio, balansujące między transową improwizacją, melancholijnym elektro a surową energią krautrocka. To koncert bez schematu, pełen dźwiękowych niespodzianek i zaskoczeń.

Skład grupy:

  • Jakub Kurek (trąbka, synteza) – współtworzy EABS, Kapelę Timingeriu, grupę improwizacji prowadzoną przez Artura Majewskiego. Występuje gościnnie z wieloma zespołami. Jest laureatem Fryderyka oraz wielu muzycznych wyróżnień. Stworzył muzykę do filmu “Różne drogi do świętości”,
  • Bartosz Weber (sampler) – multiinstrumentalista, który założył kilka grup muzycznych. Jest członkiem duetu MIR, a także gra solo oraz w duecie z Grzegorzem Tarwidem. Ma własne wydawnictwo – Tapes Webala,
  • Michał Wdowikowski (perkusja) – dawniej był związany z nieistniejącą już sceną muzyczną Gorzowa Wielkopolskiego. Dziś współtworzy Wrocławską Orkiestrę Improwizowaną oraz zespoły Sneaky Jesus czy Młyn.

Wstęp na koncert jest darmowy. Nie musisz nawet rezerwować wejściówki.

Kiedy? 24 kwietnia o godzinie 20:00

Gdzie? Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

Dzień Włókniarza (26 kwietnia)

Czy pamiętasz, że to właśnie włókniarze budowali potęgę Łodzi? Jeśli chcesz poczuć klimat dawnej, fabrycznej Łodzi, poznać jej historię i oddać hołd tym, którzy ją tworzyli – wpadnij na rynek Manufaktury już w sobotę, 26 kwietnia, gdzie odbędzie się druga część obchodów Dnia Włókniarza, przygotowana przez grupę “Ludzie Fabryki”. W programie:

  • 11:00 – pokaz taneczny Zespołu Pieśni i Tańca “Poltex” – trzy grupy wiekowe zaprezentują tradycyjne układy taneczne,
  • 11:45 – degustacja tradycyjnych potraw łódzkiej kuchni – spróbujesz smaków, które codziennie towarzyszyły włókniarzom,
  • 12:30 – koncert zespołu Bigiel Banda – wspólne śpiewanie i tańczenie przy radosnej muzyce na żywo.

Ale to nie wszystko! Czekają na ciebie także:

  • wystawa fotografii Władysława Parysza “Artysta w wielkiej fabryce” – zdjęcia ukazują życie codziennie włókniarzy,
  • prezentacja multimedialna o historii Dnia Włókniarza oraz jego znaczeniu dla tożsamości Łodzi. 

To wydarzenie, które łączy pokolenia i przypomina, że Łódź włókiennictwo ma w sercu. Wstęp wolny – przyjdź i poczuj się częścią większej wspólnoty!

Kiedy? 26 kwietnia o godzinie 11:00

Gdzie? Muzeum Fabryki – Manufaktura, Łódź

WOLNO TAŃCZYĆ! – wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca (26 kwietnia)

Muzyka gra, ciało rusza się samo, a ty ledwo powstrzymujesz się, żeby nie zacząć tańczyć. Głowa kiwa się do rytmu, stopy wystukują takt, serce przyspiesza… Ale jesteś na przystanku. Albo w pracy. Albo w sklepie. Więc chowasz taniec w kieszeń – na lepszą okazję, gdy będzie “wypadać”. Znasz to? 

A gdyby tak nie trzeba było się powstrzymywać? A gdyby tak tańczyć – bez wstydu, bez patrzenia na innych, bez zastanawiania się, czy wypada?

Właśnie po to powstało wydarzenie WOLNO TAŃCZYĆ, które odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 12:00 na Placu Wolności w Łodzi. 

Nie musisz znać nazw kroków ani mieć scenicznych doświadczeń. Nie ważne, ile masz lat i czego słuchasz – jeśli czujesz rytm, jesteś we właściwym miejscu.

Międzynarodowy Dzień Tańca w Łodzi to pełne energii święto ruchu, ekspresji i radości. Tańczysz od dziecka? A może właśnie zaczynasz? Nieważne – to wydarzenie jest dla wszystkich. Bo tu liczy się jedno: bycie tu i teraz – w rytmie tańca.

Co w programie? Wszystko, co wprawi Cię w ruch!

  • pokazy tańców z całego świata – od klasyki po street dance,
  • warsztaty i animacje – dla małych, dużych i zupełnie początkujących,
  • strefa wiedzy o tańcu, gry, zabawy, quizy i warsztaty artystyczne,
  • selfie point – bo wspomnienia też mogą zatańczyć,
  • flashmob na Placu Wolności – rozkołysze wszystkich,
  • potańcówka pod gołym niebem – idealna na zakończenie dnia.

Taniec nie pyta o wiek, język czy doświadczenie – wystarczy, że chcesz się ruszyć. Wpadnij, zatańcz, poczuj wspólną energię, zupełnie za darmo. 

Kiedy? 26 kwietnia o godzinie 12:00

Gdzie? Plac Wolności w Łodzi

SPOKO 90 – Spotkanie Nastolatków Lat 90. w Mediatece MeMo (26 kwietnia)

Kasety VHS, muzyka z walkmana i reklamy, które znało się na pamięć… Jeśli tęsknisz za klimatem lat 90., koniecznie wpadnij do Mediateki MeMo w weekend 26-27 kwietnia na SPOKO 90 – Spotkanie Nastolatków lat 90. 

Biblioteka Memo przez cały weekend będzie kipieć nostalgią. W programie:

  • konkurs “Jaka to melodia?”,
  • konkurs “Czego to reklama?”,
  • projekcje kultowych VHS-ów: “Kacze Opowieści”, “Park Jurajski”, “Kosmiczny Mecz” czy “Poszukiwacze Zaginionej Lampy”.

Wstęp na to wydarzenie jest całkowicie darmowy. Co więcej – możesz je współtworzyć. Jeśli masz pomysł na prelekcję, konkurs lub warsztaty – napisz na kontakt@spoko90.pl

Kiedy? 26 kwietnia o godzinie 12:00

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

“Nowy wspaniały bunt” (Kolektyw Kobietostan) w Łódzkim Centrum Wydarzeń (27 kwietnia)

Taniec, śpiew, stand-up i manifest o byciu “wystarczającą” – grupa kobiet szuka nowej formy buntu – wspólnej, szczerej, czasem gniewnej, czasem czułej. Czy bunt może być wspólnotą? Czy każda rewolucja musi wyglądać tak samo? 

Spektakl wyrósł z doświadczenia i wspólnej pracy – to efekt twórczych warsztatów rozwojowych dla kobiet, prowadzonych od marca 2023 roku przez Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan.

W listopadzie grupa pokazała pierwszy performatywny finał swojej drogi. Wiosną 2024 panie wróciły do pracy – z jeszcze większą energią i gotowością do działania. Premiera spektaklu odbyła się 16 czerwca we wrocławskim Firleju. Teraz ta historia idzie dalej.

Oddajemy na chwilę głos Uli, uczestniczce projektu: NOWY WSPANIAŁY BUNT? Owszem, są wciąż na świecie takie rzeczy, przeciw którym trzeba się opowiedzieć. Krzyknąć. Tupnąć. Stanąć murem. Można rozerwać szaty albo je zrzucić. Można jeszcze znacznie mocniej. Niestety powodów do buntu nie brakowało nigdy. Pojawiały się w każdym czasie i w różnych punktach globu. Czy coś może się w tym względzie pojawić nowego? Czy wspólne zjedzenie przysłowiowej beczki soli może tu cokolwiek zmienić? A co jeśli niektóre z nas w ogóle nie widzą w buncie wspaniałości? (…) Proszę spojrzeć na tę grupę kobiet. Każda przyszła z czymś innym, każda po co innego. Czy mają w dłoniach kamienie? Czy i w czym się spotkają? Dlaczego? Po co? Co z tego wyniknie? Dla nich i dla Państwa?

Twórcy i obsada:

  • reżyseria – Agnieszka Bresler,
  • scenariusz – Martyna Dębowska na podstawie książki “Jestem dość” Magdaleny Mikołajczyk oraz tekstów własnych uczestniczek warsztatów,
  • ruch sceniczny i piosenka – Iwona Konecka,
  • reżyseria świateł – Wojciech Maniewski,
  • występują – Monika Ciesielska, Ula Gałązka, Anna Gąsiorek, Natalia Grzegorzek, Anna Jurkowska, Joanna Kondak, Justyna Murańska, Bożena Ruta-Tomusiak, Diana Wolińska.

Spektakl trwa ok. 60 minut.

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale musisz pobrać darmową wejściówkę w Łódzkim Centrum Wydarzeń (ul. Zachodnia 54/56). Możesz to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00. 

Kiedy? 27 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Łódzkie Centrum Wydarzeń (ul. Zachodnia 54/56)

WEEKEND 18.04.2025 – 20.04.2025

Dwa filmy w Mediatece MeMo (17-18 kwietnia)

Pod koniec tego tygodnia (w czwartek i piątek) czekają na ciebie dwie ciekawe produkcje kinowe, które możesz zobaczyć całkowicie za darmo w Mediatece MeMo. Jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz posiadaczem fiszki (aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi). Następnie zapisz się na wydarzenie na stronie organizatora. Jakie filmy możesz zobaczyć?

1. Oscarowy film Yorgosa Lanthimosa | Cykl Dziwaczne i osobliwe #2

Kiedy? 17 kwietnia o 17:00

Masz ochotę na film, który będziesz mielić w głowie jeszcze długo po seansie? Szukasz kina, które prowokuje, zaskakuje i nie pozwala zasnąć z nadmiaru wrażeń? W takim razie nie możesz przegapić trzeciego spotkania w ramach cyklu “Dziwaczne i osobliwe”, bo tym razem na ekranie zagości Oscarowy film Yorgosa Lanthimosa z 2023 roku.

To kino totalne – odważne, wizualnie zachwycające, a jednocześnie prowokujące do pytań o wolność, cielesność i tożsamość. Historia bohaterki, która próbuje zrozumieć siebie i świat na własnych zasadach, rozgrywa się w świecie pełnym absurdu i estetycznego przepychu. Typowy Lanthimos: piękne, dziwne i poruszające. I, jak zawsze u niego, nie zabraknie też odrobiny makabry i dziwacznego humoru.

W ramach cyklu “Dziwaczne i osobliwe” możesz zobaczyć także:

  • w czwartek, 24 kwietnia – surrealistyczną filmową podróż przez dekadenckie i groteskowe obrazy z 2017 roku,
  • w czwartek, 8 maja – brutalną i jednocześnie niesamowicie uroczą animację o walczących na wojnie jednorożcach z 2022 roku,
  • w czwartek, 15 maja – kontrowersyjny film z 1972 roku, w którym zagrał Harris Glenn Milstead (znany jako drag queen Divine). 

Ale to nadal nie wszystko! Dwie ważne informacje na koniec:

  • przed każdym seansem zaproszeni goście przeprowadzą krótkie wprowadzenie do filmu,
  • na koniec przeglądu filmów “Dziwacznych i osobliwych” odbędzie się konkurs z nagrodami dla wytrwałych. 

2. Ekranizacja słynnej powieści Jane Austen z 2005 roku | Pokaz specjalny

Kiedy? 18 kwietnia o godzinie 17:00

Masz sentyment do klasyki, lubisz eleganckie stroje, błyskotliwe dialogi i emocje, które iskrzą spod spojrzeń bohaterów? A może po prostu szukasz pretekstu, żeby ponownie zanurzyć się w pięknie sfilmowanym romansie sprzed dwóch dekad?

Mediateka MeMo zaprasza na pokaz specjalny ekranizacji “Dumy i uprzedzenia” z 2005 roku w reżyserii Joe’go Wrighta – filmu, który podbił serca widzów na całym świecie i zdobył uznanie krytyków. Trudno uwierzyć, że minęło już 20 lat od premiery tej adaptacji powieści Jane Austen! 

W programie:

  • nostalgiczny seans pełen wzruszeń i angielskiego uroku,
  • wyjątkowa atmosfera, idealna na wieczór w gronie znajomych (lub na filmowe wyjście solo),
  • piękne kostiumy, klimatyczne plenery i niezapomniane kreacje aktorskie (Keira Knightley jako Elizabeth Bennet i Matthew Macfadyen jako niezapomniany pan Darcy!).

A jeśli jakimś cudem nie wiesz, o czym jest ten film, to łap krótki opis: Akcja toczy się w georgiańskiej Anglii. Rodzina Bennetów – państwo i ich pięć córek – żyje pod nieustanną presją społecznych oczekiwań i matrymonialnych ambicji. Sytuacja nabiera tempa, gdy w sąsiedztwie pojawiają się dwaj młodzi kawalerowie – pan Bingley i pan Darcy. Zbliżający się bal staje się pretekstem do wielu spotkań, nieporozumień i zaskoczeń. W centrum opowieści znajduje się błyskotliwa i niezależna Elizabeth Bennet, która w relacji z wyniosłym panem Darcym przechodzi drogę pełną emocji, niechęci, dumy i… uczucia. To opowieść o sile charakteru, walce z konwenansami i miłości, która musi pokonać więcej niż jedno uprzedzenie.

Seans potrwa ok. 2 godziny 7 minut. 

Kiedy? 17-18 kwietnia

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

Sztuka przetrwania – spotkanie z Anką Wandzel w Muzeum Sztuki ms2 (17 kwietnia)

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza na spotkanie z Anką Wandzel, autorką książki “Sztuka przetrwania”, która z wrażliwością i błyskotliwością opowiada o ekologicznym zaangażowaniu, codziennym trudzie i twórczości rodzącej się w najmniej oczywistych miejscach. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Różniak-Szabelska.

O czym jest książka “Sztuka przetrwania”? To opowieść dla tych, którym brakuje oddechu – w świecie, w którym zmiany klimatu stają się codziennością. To opowieść o uporze roślin, codziennych pracach domowych, współdzielonych działaniach i o sztuce, która nie zawsze błyszczy na wystawach.

Anka Wandzel, w esejach splatających się jak grzybnia, zagląda za kulisy projektów takich artystek jak:

  • Joanna Rajkowska, 
  • Diana Lelonek, 
  • Karolina Grzywnowicz,
  • Cecylia Malik. 

Pokazuje, że przetrwanie to wspólny wysiłek – pracowników technicznych, migrantek, matek, ogrodniczek, aktywistek, osób w kryzysie bezdomności. Ale też morw, trzcin, mszaków, bocianów i chwastów. Bo w tej książce nie ma podziału na ludzi i przyrodę – wszystko splata się w delikatną, choć nieidealną sieć współistnienia.

Kim jest Anka Wandzel? To eseistka, antropolożka, matka dwójki dzieci i członkini spółdzielczej farmy MOST. Pisze o tym, jak splatają się środowisko, kultura i praca opiekuńcza – jej teksty znajdziesz m.in. w “Dwutygodniku”, “Znaku”, “Przekroju” i na Ładnym Bebe. W 2024 roku otrzymała stypendium literackie m.st. Warszawy i wzięła udział w rezydencji artystycznej “Wspólne pole” w CSW Zamek Ujazdowski. Od 2023 roku prowadzi cykl “Rośliny zza rogu” na Oko.press – o drzewach i chwastach z miejskich zakamarków. Studiowała i wykładała w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a za swoją działalność była nagradzana m.in. przez Fundację GESSEL. Urodziła się w 1990 roku w Poznaniu, od lat mieszka w Warszawie. Czyta, gotuje i chodzi z dziećmi po mieście – szukając w krzakach śladów nadziei na lepszy świat.

Katarzyna Różniak-Szabelska to historyczka sztuki i kuratorka, która ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2020–2025 współpracowała z Galerią Arsenał w Białymstoku, gdzie kuratorowała i współkuratorowała liczne wystawy zbiorowe (m.in. Zaraz po Walentynkach, Duby smalone, Odszkolnić!, Na początku był czyn!, Solidarność i sprawstwo) oraz indywidualne prezentacje artystek i artystów, takich jak Augustas Serapinas, Marta Romankiv, Diana Lelonek, Alicja Rogalska czy Zuzanna Hertzberg. Ma na koncie także akcje w przestrzeni publicznej i projekty oparte na współpracy z odbiorcami. Interesuje się sztuką współczesną Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie praktykami artystycznymi zaangażowanymi społecznie.

Uwaga! Wydarzenie nie jest darmowe – wstęp kosztuje 1 zł. Przyznaj jednak, że to naprawdę niewiele za możliwość posłuchania fascynującej rozmowy. 

Kiedy? 17 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? ms2 | Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Ogrodowa 19)

Oniryczny świat Witolda Wojtkiewicza | Wydarzenie dla osób z dysfunkcjami wzroku w Muzeum Pałacu Herbsta (17 kwietnia)

Jak opisać malarstwo osobie, która go nie widzi? Co sprawia, że twórczość Witolda Wojtkiewicza porusza nawet wtedy, gdy odbieramy ją innymi niż wzrokiem zmysłami?

Podczas kwietniowego spotkania z cyklu “Pałac Herbsta w kilku odsłonach” poznasz dzieła jednego z najbardziej oryginalnych artystów Młodej Polski – malarza, ilustratora i rysownika, który stworzył pełne symboli, melancholii i onirycznej atmosfery światy.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kończal z Działu Edukacji Muzeum Pałacu Herbsta.

Wydarzenie jest przeznaczone dla osób z dysfunkcjami wzroku. W jego trakcie uczestnicy poznają nie tylko sztukę Wojtkiewicza, ale także kolejne przestrzenie muzeum – pałacowe wnętrza, Galerię Sztuki Dawnej, ogród i okoliczny Księży Młyn.

Uwaga! Wydarzenie nie jest darmowe, ale kosztuje jedynie symboliczną złotówkę. Pamiętaj, by zarezerwować miejsce:

  • na adres e-mail: edu.herbst@msl.org.pl
  • pod numerem telefonu: 506 941 803/42 674 96 98 w. 35 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00).

Kiedy? 17 kwietnia o godzinie 14:00

Gdzie? Muzeum Pałac Herbsta (Łódź, ul. Przędzalniana 72)

Przemoc i wolność: filozofia wobec rewolucji | Klub Myślowy w Mediatece MeMo (18 kwietnia)

Podczas spotkania Klubu Myślowego w Mediatece MeMo dr Krzysztof Kędziora wygłosi prelekcję pt. “Przemoc i wolność: filozofia wobec rewolucji”. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Rewolucji 1905 roku, które mają na celu przyjrzenie się, jak zmieniało się znaczenie samego pojęcia “rewolucja” – od regularnego ruchu ciał niebieskich w kosmologii Kopernika, po gwałtowne przemiany społeczne i polityczne.

Kopernik na pewno nie spodziewał się, że jedno ze słów z tytułu jego słynnego dzieła zrobi wręcz polityczną karierę – jednak w zupełnie innym znaczeniu, niż to, które do tej pory było znane. Łaciński tytuł “De revolutionibus orbium coelestium” mówi o tym, że “revolutiones” to regularne i niezmienne ruchy ciał niebieskich. Cała praca wywołała jednak, nomen omen,  rewolucję naukową. Widać tę zmianę szczególnie w refleksji filozoficznej – rewolucja zaczyna oznaczać gwałtowną, nieprzewidywalną i radykalną zmianę. Filozofowie zaczęli więc zastanawiać się:

  • jaki jest charakter takiej zmiany polityczno-społecznej,
  • jak identyfikować podmiot rewolucji,
  • jaka jest rola przemocy w polityce,
  • czy władza jest faktycznie prawomocna,
  • jak można urzeczywistnić wolność. 

Uwaga! Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale wymagane jest posiadanie aktywnej karty bibliotecznej (tzw. fiszki) Biblioteki Miejskiej w Łodzi. 

Kiedy? 18 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

Targi Boho&Art w Pasażu Łódzkim (13-19 kwietnia)

Szukasz oryginalnych dodatków, świątecznych dekoracji albo rękodzieła z duszą? Wpadnij na Targi Boho & Art – tydzień pełen wyjątkowych przedmiotów stworzonych z pasją i dbałością o detale.

Na miejscu znajdziesz przedmioty tworzone z pasją i dbałością o szczegóły, a wśród nich m.in.:

  • biżuterię stworzoną z naturalnych kamieni,
  • ręcznie robione na szydełku torebki i inne arcydzieła,
  • pięknie pachnące świece sojowe o przeróżnych zapachach (na pewno znajdziesz taki, który ci się spodoba),
  • rzemiosło artystyczne ze Sri Lanki i Afryki,
  • szkło artystyczne,
  • rzeźby,
  • obrazy decoupage,
  • naturalne kosmetyki,
  • produkty z wosku pszczelego… 

i nie tylko! Możesz wpaść i zrobić zakupy, albo po prostu popodziwiać i zainspirować się do stworzenia czegoś własnego w zaciszu swoich czterech ścian.

Kiedy? 13-19 kwietnia

Gdzie? Centrum Handlowe Pasaż Łódzki (al. Jana Pawła II 30)

Grupowe bieganie (17-18 kwietnia)

Szukasz towarzyszy do biegania? Trudno zmotywować ci się do biegania w pojedynkę? A może szukasz kogoś, kto podpowie ci, jak poprawić technikę? W takim razie mamy dla ciebie trzy wydarzenia, które mogą ci się spodobać.

1. Slow jogging z Zieloną Łodzią w Parku Julianowskim

Możesz dołączyć w każdą sobotę o 10:00, by wspólnie trenować – od rozgrzewki po technikę biegania i oczywiście truchtanie alejkami parku. 

Slow jogging to japońska technika biegania, która jest łagodna dla ciała i idealna dla osób, które:

  • dopiero zaczynają swoją biegową przygodę, 
  • wracają do aktywności po przerwie,
  • szukają metody na pozbycie się nadprogramowych kilogramów,
  • chcą biegać w towarzystwie innych.

Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich – niezależnie od kondycji. Te treningi to przede wszystkim świetna zabawa, pozytywna energia i dużo uśmiechów! Biegniesz na tyle wolno i spokojnie, że możesz rozmawiać z innymi (kto wie, może nawet nawiążesz jakąś fajną znajomość?). 

Kolejne treningi odbędą się:

  • 26 kwietnia,
  • 3, 10, 24 i 31 maja,
  • 14 czerwca. 

Zawsze o tej samej godzinie (10:00) w tym samym miejscu (zbiórka: boisko do koszykówki nieopodal parkingu przy Zgierskiej – szukaj flagi Zielona Łódź). 

Treningi trwają ok. 1,5 godziny i są całkowicie darmowe. 

Kiedy? co sobotę o godzinie 10:00

Gdzie? Park im. Adama Mickiewicza – Park Julianowski w Łodzi

2. Parkrun Las Łagiewnicki

Parkrun w pięknym Lesie Łagiewnickim to idealna okazja, by połączyć aktywność fizyczną z radością z bycia na świeżym powietrzu! Bieg, trucht czy marsz – to ty wybierasz, w jaki sposób pokonasz 5-kilometrową trasę. Niezależnie od decyzji, może być pewien, że całe wydarzenie odbędzie się w luźnej, przyjaznej atmosferze, bez rywalizacji.

Gdzie i kiedy? Zawsze o tej samej godzinie (9:00) w tym samym miejscu (zbiórka: Las Łagiewnicki, przy kompleksie Arturówek, ul. Skrzydlata 75 w Łodzi). 

Treningi są całkowicie darmowe. Pamiętaj jednak, by przed pierwszym startem dokonać rejestracji (to jednorazowe zadanie). Potem możesz biegać ile razy chcesz (nie tylko w Łodzi, ale także w całej Polsce i na świecie). Zabierz ze sobą nadany w ramach rejestracji Indywidualny Kod Uczestnika (tylko po to, byś dowiedział się, jaki był twój wynik). Brak kodu = brak wyniku. 

Nie ma limitu czasu na pokonanie trasy. Nie martw się, na pewno nie będziesz ostatni – na końcu biegnie wolontariusz, który bierze na klatę bycie ostatnim. 

To jak, wpadniesz? 

Kiedy? co sobotę o godzinie 9:00

Gdzie? Las Łagiewnicki (Łódź, ul. Łagiewnicka 305)

3. Parkrun Łódź w Parku Poniatowskiego

Uwaga! Ten bieg działa na tych samych zasadach co parkrun nr 2 z tego zestawienia. Jedyną różnicą jest miejsce zbiórki: Park im. Ks. Józefa Poniatowskiego ul. Inżynierska. 

Kiedy? co sobotę o godzinie 9:00

Gdzie? Park im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łodzi

WEEKEND 11.04.2025 – 13.04.2025

Koncert Rafała Iwańskiego “Transformations II” w Fabryce Sztuki (10 kwietnia)

W czwartek, 10 kwietnia, o godzinie 20:00 w ramach cyklu „#przepraszamy, że w czwartek” odbędzie się koncert Rafała Iwańskiego, który zaprezentuje swój najnowszy album „Transformations II” oraz inne utwory. Nie musisz pobierać darmowych wejściówek – po prostu przyjdź, jeśli masz ochotę.

Rafał Iwański jest znany z takich projektów jak chociażby:

  • ||ALA|MEDA||,
  • VOICES OF THE COSMOS,
  • HATI.

Zaprezentuje projekt “Transformations”, który zyskał uznanie wśród słuchaczy. W swojej muzyce artysta łączy eksperymentalne podejście do instrumentów etnicznych, zwłaszcza lamelofonów takich jak sanza czy kalimba oraz do drobnych instrumentów perkusyjnych i aerofonów, z elektroniką. Efekty elektroniczne służą tu do przetwarzania akustycznych źródeł dźwięku, tworząc organiczną muzykę elektroakustyczną. To unikalne połączenie tradycji afrykańskiej muzyki z nowoczesnymi technologiami, inspirowane twórczością takich legend jak Stella Chiweshe, Francis Bebey, Victor Gama oraz artystów z kręgów New Age i Fourth World Music, w tym Laraaji i Jon Hassell.

Podczas koncertu usłyszysz:

  • kompozycje z albumów “Transformations II” (2025),
  • “Transformations I” (2023), 
  • a także kilka utworów, które jeszcze nie zostały opublikowane. 

Za oprawę wizualną wydarzenia odpowiada artystka Anna Ruta Pilewicz z Torunia.

Nadal się zastanawiasz? W takim razie oddajemy głos Jakubowi Knerze (fragment recenzji “Nowe idzie od morza”): Instrumentów, po które sięga Iwański na tej płycie naliczyłem ponad tuzin, ale robi to w bardzo nieszablonowy sposób. Muzyk, znany z grania na wszelkiej maści perkusjonaliach (solo, w HATI, Intercity Ensemble czy Alameda) rytmiczne struktury wzmacnia elektronicznie, tworząc fascynujący psychodeliczny soundtrack – nieoczywisty, fascynujący i o zróżnicowanym i barwnym spektrum.

Kiedy? 10 kwietnia o godzinie 20:00

Gdzie? Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

Dotknij Teatru 2025: Rewolucje w Łódzkim Centrum Wydarzeń (11-29 kwietnia)

Przed nami piętnasta edycja Festiwalu Dotknij Teatru! Odbędzie się ona w dniach 11-29 kwietnia i postawi rewolucję w centrum uwagi – nie tylko jako historyczny wstrząs, ale także jako codzienny akt odwagi, gest zmiany i bunt wobec zastanego porządku. 

Hasłem tegorocznej edycji są właśnie “Rewolucje”. Odzwierciedla ono wielowymiarowy charakter teatru, który jest zdolny do:

  • przecierania szlaków, 
  • inicjowania przemian społecznych i artystycznych,
  • tworzenia nowych form ekspresji.

“Rewolucja empatii”, “rewolucja ruchu” i “rewolucja świadomości” – to trzy filary, wokół których zbudowana została narracja tegorocznego festiwalu. W programie znajdą się zarówno klasyczne teksty w nowoczesnych odsłonach, jak i spektakle inspirowane osobistymi historiami twórców. 

Festiwal Dotknij Teatru to także zaproszenie do wspólnej refleksji nad tym, czym jest rewolucja – w nas samych, w społeczeństwie, w sztuce. Tegoroczna edycja nawiązuje do 120. rocznicy wybuchu rewolucji 1905 roku w Łodzi oraz wydarzeń powstania łódzkiego. Organizatorzy pragną, by scena festiwalu stała się miejscem dla nowej formy buntu i manifestacji nadchodzących zmian.

Oprócz spektakli odbędą się darmowe warsztaty, dyskusje oraz koncerty. Wejściówki czekają w Łódzkim Centrum Wydarzeń (ul. Zachodnia 54/56). Możesz je odebrać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00. 

Program wydarzenia prezentuje się następująco: 

  • piątek, 11 kwietnia o godzinie 18:00 – Inauguracja Festiwalu Dotknij Teatr, “Zemsta” – Těšínské divadlo (Teatr Cieszyński, spektakl, 16+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • sobota, 12 kwietnia o godzinie 19:00 – “Tkanki Głębokie” – Kobiecy Zakład Pracy (performance, 16+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • niedziela, 13 kwietnia o godzinie 20:00 – “Atrapa Utopia” – Iwona Konecka (monodram, 16+, podwórko ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • poniedziałek, 14 kwietnia o godzinie 19:00 – “Tata wiesza się w lesie” – Michał Rzepka (czytanie performatywne, 16+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • wtorek, 15 kwietnia o godzinie 19:00 – “Mury Krzyczą” – Mikro Teatr (spektakl muzyczny, 16+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • środa, 16 kwietnia o godzinie 19:00 – “Everything not saved will be lost” – Zuzanna Kasprzyk (spektakl taneczny, 16+, Fuzja „Kotłownia”, ul. Milionowa 6A),
  • czwartek, 17 kwietnia o godzinie 19:00 – “Nie płacz Nemeczku” – Teatr Papahema (spektakl dla młodzieży, 11+, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83),
  • wtorek, 22 kwietnia w godzinach 16:00-19:00 – Warsztaty teatralne dla młodzieży – prowadzenie: Jowita Popow (14+, sala balkonowa, ul. Zachodnia 54/56),
  • środa, 23 kwietnia o godzinie 17:00 – “Literówka” – Teatr Zagłębia (spektakl dla najmłodszych, 4+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • czwartek, 24 kwietnia w godzinach 14:00-16:30 – Teatr bez metryki – warsztaty teatralne dla seniorów, prowadzenie: Teatr Ponadczasowi (50+, sala balkonowa),
  • czwartek, 24 kwietnia o godzinie 19:00 – “Odwilż” – Paweł Grala / Joanna Jaworska (performance, 14+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • piątek, 25 kwietnia w godzinach 16:00-20:00 – “Przewrót” – warsztaty teatru tańca, prowadzenie: Paweł Grala, Joanna Jaworska (16+, sala balkonowa),
  • piątek, 25 kwietnia o godzinie 18:00 – “Mały doktor wrócił” – Teatr Czrevo (spektakl teatru dokumentalnego, 16+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • sobota, 26 kwietnia o godzinie 19:00 – “Rewolucje – Impro Musical” – IMPROSTO (musical improwizowany, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • niedziela, 27 kwietnia o godzinie 18:00 – “Nowy Wspaniały Bunt” – Kolektyw Kobietostan (spektakl, 16+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • wtorek, 29 kwietnia o godzinie 12:00 – “Nie płacz i nie ucz się płakać” – Teatr Gdynia Główna (spektakl dla dzieci, 7+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56),
  • wtorek, 29 kwietnia o godzinie 19:00 – “Wieczna Komedia” – Teatr Gdynia Główna (spektakl, 16+, scena ŁCW, ul. Zachodnia 54/56).

Kiedy? 11-29 kwietnia

Gdzie? Łódzkie Centrum Wydarzeń (ul. Zachodnia 54/56) i inne lokalizacje podane w programie wydarzenia

Cykl warsztatów biznesowych “Od zera do milionera” w Bibliotece TUVIM (10 kwietnia i nie tylko)

Jeśli chcesz założyć własną firmę, ale nie wiesz, od czego zacząć, to koniecznie wpadnij na warsztaty z cyklu “Od zera do milionera”. Są one przeznaczone dla osób w wieku 18-30 lat, które chcą zdobyć praktyczną wiedzę o przedsiębiorczości i biznesie. 

Harmonogram wydarzenia prezentuje się następująco:

  • czwartek, 10 kwietnia w godzinach 17:00-19:00 – Pitching i Prezentacja Biznesplanu – Jak przekonać inwestorów?,
  • czwartek, 17 kwietnia w godzinach 17:00-19:00 – AI w Biznesie – Jak wykorzystać nowoczesne narzędzia?,
  • czwartek, 24 kwietnia w godzinach 17:00-19:00 – Skąd wziąć pieniądze na start-up? 

Dlaczego warto wciąż udział?

  • nauczysz się przekształcać pomysły w realny biznes,
  • zobaczysz, jak skutecznie zaprezentować swój startup inwestorom,
  • poznasz nowoczesne technologie i różne sposoby finansowania działalności,
  • spotkasz ludzi, którzy także chcą założyć biznes,
  • nawiążesz cenne kontakty. 

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale musisz się wcześniej zapisać na stronie organizatora.

Kiedy? 10 kwietnia o godzinie 17:00

Gdzie? TUVIM Biblioteka Miejska w Łodzi, Filia nr 63 (Łódź, ul. Tuwima 46)

Wielkanocne wydarzenia dla dzieci (różne dni kwietnia)

Mamy także dwa wydarzenia dla najmłodszych.

1. Wielkanoc w Porcie Łódź Junior 

Do 19 kwietnia odbywają się atrakcje w Porcie Łódź Junior. Są to:

  • warsztaty plastyczne – dzieci tworzą własne wielkanocne dzieła (pisanki, kurczaki, zajączki i nie tylko),
  • gra ruchowa (poszukiwanie wielkanocnych symboli ukrytych w sali zabaw).

Możecie przyjść:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 20:00,
  • w soboty i niedziele handlowe w godzinach od 10:00 do 20:00.

Kiedy? do 19 kwietnia 

Gdzie? Port Łódź (ul. Pabianicka 245)

2. Dla dzieci: Poszukiwanie Zająca Wielkanocnego w Fuzji

Za to w sobotę, 12 kwietnia w godzinach od 11:00 do 14:00 w Fuzji odbędzie się Poszukiwanie Zająca Wielkanocnego w Ogrodach Anny. Czeka tam mnóstwo ukrytych słodyczy oraz nagroda. Organizatorzy planują:

  • dwie tury poszukiwań,
  • dodatkowe atrakcje i zabawy dla dzieci. 

Program prezentuje się tak:

  • 11:00-11:45 – pierwsza grupa:
    • rozgrzewka z Zajączkiem Wielkanocnym (zabawa, tańce, zagadki, przeciąganie liny),
    • poszukiwanie słodyczy,
    • Złote Jajko – niespodzianka dla najbardziej spostrzegawczych,
  • 11:45-12:45 – przerwa i dodatkowe atrakcje (zdjęcia z zajączkiem, integracja, animacje, możliwość zakupów na stanowisku gastronomicznym),
  • 12:45-13:30 – druga tura poszukiwań (zasady jak przy pierwszej),
  • 13:30-14:00 – zakończenie i wręczenie nagród (naklejki dla wszystkich uczestników). 

Kiedy? 12 kwietnia o godzinie 11:00

Gdzie? Fuzja (Łódź, ul. Milionowa 6A)

WEEKEND 4.04.2025 – 6.04.2025

“Prorok Ilja” – Spektakl Dyplomowy Studium Aktorskiego w Teatrze Szwalnia (5-6, 12-13, 26-27 kwietnia)

Kim był Eliasz Klimowicz – prorokiem czy manipulatorem? Jego historia to fascynujący przykład siły zbiorowej wiary i potrzeby cudów, które kształtują społeczeństwa – nie tylko przed II wojną światową, ale także dziś.

Eliasz Klimowicz był przywódcą największej sekty religijnej II RP. Zapowiadał koniec świata, który miał być zbawieniem dla wielu wiernych, którzy mu wierzyli. 

Spektakl dyplomowy Studium Aktorskiego Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi to adaptacja dramatu “Prorok Ilja” Tadeusza Słobodzianka, inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami z Białostocczyzny. To opowieść o mechanizmach zbiorowej religijności, sile manipulacji i potrzebie nadziei – zarówno w XX wieku, jak i dziś. To także próba ostrzeżenia przed uleganiem takiej manipulacji – nie tylko religijnej. 

Premiera odbędzie się 5 i 6 kwietnia o godzinie 19:00 i wtedy wstęp jest darmowy (ale obowiązuje rezerwacja miejsc na adres e-mail teatrszwalnia@teatrszwalnia.pl lub numer telefonu 665 338 171). 

Kolejne spektakle zostaną wystawione:

  • 12 i 13 kwietnia o godzinie 19:00,
  • 26 i 27 kwietnia o godzinie 19:00.

W tych dniach wstęp będzie płatny 30 zł. 

Przedstawienie wyreżyserowała Ewa Łukasiewicz, a w obsadzie zobaczysz takich aktorów i aktorki jak:

  • Olha Vasylyshyn,
  • Olga Tokarska, 
  • Magdalena Szado, 
  • Dominik Starczewski, 
  • Zuzanna Błaszczyk, 
  • Zuzanna Kałęcka, 
  • Katarzyna Helińska,
  • Adam Pietrzak (gościnnie).

Za choreografię odpowiada Daria Szymańska, a za muzykę – Tomasz Krzyżanowski. Pozostali twórcy to:

  • Kostiumy – Eryk Kordecki, Alicja Dynowska, Milena Stipanovic,
  • Elementy scenografii – Marcin Wojciechowski,
  • Projekt graficzny – Viktoria Gerasimova,
  • Trailer do spektaklu – Dawid Znyk, Artur Fujiwara,
  • Foto – Kajetan Kachel, Zuzanna Kerner.

Kiedy? 5-6, 12-13, 26-27 kwietnia o godzinie 19:00

Gdzie? Miejska Strefa Kultury: Stare Polesie – Teatr Szwalnia (Łódź, ul. Andrzeja Struga 90)

Spacer “Śladami łódzkiego DNA na Starym Polesiu” (6 kwietnia)

Co łączy Stare Polesie z kinematografią i street artem Łodzi? Gdzie, jak nie na Starym Polesiu, znajdziesz takie nagromadzenie starych fabryk po rewitalizacji? Podczas spaceru, który odbędzie się w niedzielę, 6 kwietnia o godzinie 13:00 odkryjesz, jak ta dzielnica odzwierciedla wyjątkowy charakter miasta – od zabytkowych fabryk po murale i dawne plenery filmowe (na Starym Polesiu znajduje się kompleks po dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych). 

Spacer poprowadzi Ewa Nowak (Fabryka Spacerów), która pokaże, jak historia i współczesność Łodzi splatają się w tej wyjątkowej przestrzeni.

Wydarzenie jest darmowe, nie musisz się na nie zapisywać. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział tylko pod opieką dorosłego. 

Spacer będzie trwał ok. 2 godzin. Może zostać odwołany lub przełożony z ważnych przyczyn losowych lub niesprzyjającej pogody.

To część cyklu “Dzielnica Wiązowa – nowe spojrzenie na Stare Polesie”, który pozwala odkrywać różne oblicza tej historycznej części Łodzi. Każdy spacer to inna trasa i inny temat – tym razem organizatorzy skupią się na filmowym i postindustrialnym dziedzictwie dzielnicy.

Kiedy? 6 kwietnia o godzinie 13:00

Gdzie? Start u zbiegu ul. Skłodowskiej-Curie i ul. Strzelców Kaniowskich

Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego (6 kwietnia)

Szukasz unikalnych wielkanocnych ozdób i rękodzieła inspirowanego tradycją? To mamy coś dla ciebie! W niedzielę, 6 kwietnia w Łodzi odbędzie się coroczny Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła.

Co tam znajdziesz? Około 50 twórców ludowych z województwa łódzkiego, którzy zaprezentują swoje wyjątkowe wyroby. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i zakupić:

  • plastykę obrzędową – palmy wielkanocne, pisanki, kraszanki,
  • plastykę papierową – pająki, wycinanki, kwiaty z bibuły,
  • rzeźbę i malarstwo inspirowane sztuką ludową,
  • koronki i hafty wykonywane tradycyjnymi metodami,
  • ceramikę w regionalnych wzorach,
  • wyroby z wikliny – kosze, dekoracje.

To doskonała okazja, by wesprzeć lokalnych twórców i wzbogacić swoje świąteczne dekoracje o unikalne elementy sztuki ludowej. Może znajdziesz tam także prezenty dla bliskich, którzy nie przepadają za masową produkcją? 

Kiedy? 6 kwietnia o godzinie 10:00

Gdzie? Łódzki Dom Kultury – lokalizacja tymczasowa (ul. Dowborczyków 18)

Dni Otwarte w Liceum Sztuk Plastycznych (4 kwietnia)

Myślisz o szkole, która pomoże Ci rozwijać talent i pasję do sztuki? Chcesz zobaczyć, jak wygląda nauka w Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi? Przyjdź na Dni Otwarte i poczuj twórczą atmosferę!

Co na ciebie czeka?

  • happening “Moje Marzenia” – wielkoformatowe malowanie na brystolu, podczas którego stworzysz fragment wspólnej instalacji,
  • performance i instalacja – zobaczysz sztukę współczesną na żywo w artystycznym show Darii Solar i Pawła Nowakowskiego.

Jakie specjalizacje znajdziesz w Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi?

  • projektowanie ubioru – idealne dla tych, którzy marzą o karierze w świecie mody (projektowanie i tworzenie własnych kolekcji),
  • techniki graficzne – projektowanie graficzne – ilustracja, identyfikacja wizualna i projektowanie cyfrowe,
  • fotografia i film – fotografia artystyczna – nauka pracy ze światłem, kompozycją i profesjonalnym sprzętem.

A jeśli spodoba ci się ta szkoła podczas dnia otwartego i zdecydujesz się na kontynuowanie edukacji właśnie w niej, to czeka na ciebie:

  • patronat Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi,
  • liczne konkursy i wystawy prac uczniów,
  • profesjonalny język angielski dla artystów – nauczysz się opisywać swoje prace, tworzyć portfolio i aplikować na międzynarodowe konkursy, poznasz branżowe słownictwo oraz sposoby komunikacji w świecie sztuki,
  • nowoczesne technologie – Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi jako jedyna szkoła w województwie oferuje bezpłatne zajęcia z AI i dronów, łącząc sztukę z innowacją,
  • profesjonalne sale plastyczne z pełnym wyposażeniem. 

Kiedy? 4 kwietnia o godzinie 12:00

Gdzie? ul. Rewolucji 1905 r. nr 52, 90-213 Łódź

Dzień Wolnej Sztuki – oprowadzanie po wystawach stałych Pałacu Rodziny Poznańskich z przewodnikiem deskryptorem i pomocami dotykowymi w Muzeum Miasta (5 kwietnia)

Czy zwiedzanie muzeum może stać się prawdziwą sztuką uważności? Dzień Wolnej Sztuki (w polskim języku pojęcie jest dwuznaczne, język angielski tłumaczy je doskonale: Slow Art Day) to wydarzenie, które zachęca do refleksyjnego i spokojnego odkrywania dzieł, bez pośpiechu i presji.

W Muzeum Miasta Łodzi czeka na ciebie:

  • zwiedzanie wystaw stałych Pałacu Rodziny Poznańskich (specjalne stanowiska w pałacowych przestrzeniach pozwolą za pomocą różnych zmysłów poznawać najciekawsze eksponaty),
  • możliwość poznawania eksponatów różnymi zmysłami – dzięki pomocom dotykowym i narracji przewodnika deskryptora,
  • opowieści, które nawiązują do 50-lecia muzeum i roli społecznej ochrony dziedzictwa.

Uwaga! To wydarzenie jest płatne, ale naprawdę symbolicznie – bilet normalny kosztuje 3 zł, a ulgowy – 1 zł. 

Ważne! Obowiązują zapisy:

  • na adres e-mail: edukacja@muzeum-lodz.pl,
  • pod numerem telefonu: 42‌ 307 ‌13 82/‌ ‌692‌ ‌926‌ ‌319 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00). 

Nie przegap okazji, by doświadczyć sztuki w zupełnie nowy sposób – w swoim tempie, bez pośpiechu i z możliwością poznawania sztuki różnymi zmysłami.

Kiedy? 5 kwietnia o godzinie 12:00

Gdzie? Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)

Finisaż wystawy i happening: “Sztuka za sztukę” w Galerii ASP (4 kwietnia)

Jak wygląda sztuka wolna od komercji, pośredników i finansowych transakcji? “Sztuka za Sztukę” to inicjatywa, która już po raz piąty łączy twórców, umożliwiając im wymianę dzieł w duchu współpracy i wzajemnej inspiracji.

Na czym polega to wydarzenie?

  • artyści prezentują swoje prace na wspólnej wystawie (ta trwa do piątku, 4 kwietnia i kończy się uroczystym finisażem połączonym z happeningiem),
  • podczas happeningu uczestnicy losowo wymieniają się dziełami – dosłownie “sztuka za sztukę”,
  • spotkanie staje się okazją do budowania kolekcji współczesnych twórców, ale także do nawiązania relacji w środowisku artystycznym,
  • w wydarzeniu biorą udział zarówno uznani mistrzowie, jak i młodzi artyści, których łączy pasja do sztuki.

Jak mówi dr Michał Rybiński, koordynator akcji: Bez zbędnych pośredników, bez pieniędzy, bez oczekiwań, bez rozczarowań. Czysta wymiana pozytywnej energii. Są wśród nas zarówno uznani mistrzowie, wybitni twórcy, którzy mają już na swoim koncie duży dorobek i międzynarodowe sukcesy, jak również młodzi artyści będący dopiero na początku swojej kariery. Łączy nas pasja, twórcza bezkompromisowość, a uprawianie sztuki traktujemy jako misję. Tworzymy wspólne środowisko, wolne od komercji i bylejakości. 

Uroczysty finisaż odbędzie się w piątek, 4 kwietnia o godzinie 17:00 i będzie połączony z wymianą prac (happeningiem). 

Kiedy? 4 kwietnia o godzinie 17:00

Gdzie? Galeria ASP (Łódź, ul. Piotrkowska 68)

WEEKEND 28.03.2025 – 30.03.2025

Międzynarodowy Dzień Teatru (27 i 29 marca)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru mamy dla ciebie dwa darmowe wydarzenia, które odbędą się w Łodzi. 

1. “Twarze kultury” – Milena Lisiecka w Łódzkim Domu Kultury

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na spotkanie z cyklu Twarze Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Odbędzie się ono w czwartek, 27 marca o godzinie 18:00 w Łódzkim Domu Kultury. Gościnią wieczoru będzie Milena Lisiecka – wybitna aktorka teatralna i filmowa, związana z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi.

Milena Lisiecka to łodzianka, córka germanistki i tłumaczki Sławy Lisieckiej, a także absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1996). Jest doktorką sztuki i wykładowczynią w PWSFTviT w Łodzi. Od 2005 roku jest związana z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi. Jest laureatką licznych nagród indywidualnych, w tym trzech “Złotych Masek” za role w spektaklach wystawianych w łódzkim teatrze.

Rozmowę poprowadzi Gabriela Synowiec, a podczas spotkania zanurzysz się w świecie teatru i sztuki aktorskiej.

Kiedy? 27 marca o godzinie 18:00

Gdzie? Łódzki Dom Kultury – lokalizacja tymczasowa (ul. Dowborczyków 18)

2. Akcja teatralna “Teatr od kuchni” – Międzynarodowy Dzień Teatru w Miejskiej Strefie Kultury: Żabieniec

W ramach akcji “Teatr od kuchni”, która odbędzie się w sobotę, 29 marca o godzinie 13:15, odbędzie się wspólna podróż przez świat pełen tajemnic i niezapomnianych wrażeń. Podczas wydarzenia będziesz smakować gotowe dania teatralne i parateatralne, a fabuła improwizowana przez zespół poprowadzi cię przez zawiłości i zagadki, które zmienią to, w jaki sposób postrzegasz sztukę.

Organizatorzy spróbują odpowiedzieć na pytania:

  • co wydarzyło się w pewnym mieście, w pewnym domu, pewnym ludziom, w pewnym czasie?
  • co tak naprawdę nas zmienia, przestrasza, interesuje?
  • gdzie są granice rzeczywistości teatralnej, a gdzie linie teorii i praktyki?
  • co nas fascynuje w tym działaniu?
  • czy ta historia to komediodramat czy jednak kryminał?

Wydarzenie to rozpocznie autorski pokaz Grupy Teatralnej 25.godziny pod tytułem “Tajemnica Mrocznego M…”.

Uwaga! Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale obowiązują zapisy:

Kiedy? 29 marca o godzinie 13:15

Gdzie? Miejska Strefa Kultury: Żabieniec – Centrum Animacji i Rewitalizacji “RONDO” (Łódź, ul. Limanowskiego 166)

Piątkowe oprowadzanie po Kamienicy Hilarego Majewskiego (28 marca)

Jeśli chcesz poznać historię jednego z najciekawszych zabytków Łodzi, koniecznie weź udział w oprowadzaniu po Kamienicy Hilarego Majewskiego! W każdy piątek o godzinie 14:00 masz okazję, by odkryć architektoniczne detale tego wyjątkowego budynku i dowiedzieć się, kim był Hilary Majewski, do którego należała ta wspaniała kamienica.

Kamienica Hilarego Majewskiego to miejsce, które łączy działalność artystyczną, edukacyjną i kulturalną. Jest przestrzenią spotkań artystów, turystów i mieszkańców Łodzi. To także przestrzeń do rozmowy o przyszłości miasta oraz o wyzwaniach i możliwościach, jakie przed nim stoją. Kamienica to także przestrzeń, w której współczesne działania łączą się z tradycją, inspirując artystów, aktywistów, urbanistów i wszystkich, którzy troszczą się o rozwój Łodzi. Hilary Majewski był bowiem wizjonerem, który kształtował (dosłownie, bo był budowniczym) Łódź swoimi projektami.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy i nie musisz rezerwować miejsca.

Kiedy? 28 marca o godzinie 14:00

Gdzie? Kamienica Hilarego Majewskiego (Łódź, ul. Włókiennicza 11)

CykloFest – Charytatywne rozpoczęcie sezonu rowerowego w Mediatece MeMo (29 marca)

Chcesz poczuć atmosferę festiwalu rowerowego? Dołącz do innych Łodzian na CykloFest – charytatywnym otwarciu sezonu rowerowego 2025! W trakcie festiwalu wolontariusze Fundacji Dom w Łodzi będą zbierać datki na rzecz dzieci z ciężkimi schorzeniami i niepełnosprawnościami. Nikt nie wymaga od ciebie określonej kwoty – pomóż tak, jak sam możesz.

W programie czekają na ciebie:

  • ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy,
  • krzyżówki, malowanki i rebusy na temat bezpieczeństwa na drodze,
  • doskonalenie techniki jazdy na mini torze przeszkód,
  • mobilny serwis rowerowy Bikeplanet,
  • konkursy z nagrodami,
  • warsztaty kolażowe “Mój wymarzony rower” (15:00-17:00, Sala Polana na I piętrze).

Po południu odbędzie się after party, które rozpocznie koncert Frieli na Patio. Na scenie pojawią się także DJ Lizard i Techno Riksza. Będzie to także czas na maraton filmów rowerowych oraz przegląd w ramach “Rowerowego Kadru”.

Dokładny harmonogram after party wygląda tak:

  • Festiwal Filmów Rowerowych:
      • 18:00-20:00 – “Bikers Ballad” (50’), Filmy zgłoszone w ramach przeglądu “Rowerowy Kadr”, “Progression” (27’),
      • 22:00-00:00 – “The Old World” (69’), “Nowe życie Tareka Rasouli” (22’), “Dear 39th Street” (22’),
  • Patio:
    • 20:00 – rozpoczęcie imprezy,
    • 20:30 – Friela (koncert),
    • 21:30 – impreza nocna – DJ Lizard i Techno Riksza. 

Uwaga! Wstęp wolny, ale warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Nie musisz się wcześniej zapisywać.

Kiedy? 29 marca o godzinie 18:00

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

Ostatni dzień wystawy Jakuba Michalaka – “PICTURARUMORI” w Galerii Bałuckiej (30 marca)

30 marca to ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę Jakuba Michalaka “PICTURARUMORI” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Jakub Michalak to laureat Miejskiej Galerii Sztuki i zdobywca wyróżnienia honorowego w 41. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Urodził się w 2002 roku w Bielsku-Białej i aktualnie studiuje IV rok malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 

Tak o jego dziełach pisze kuratorka, Dominika Pawełczyk: Poprzez malarskie narracje Jakub Michalak skrupulatnie wypracowuje własny styl mówienia o otoczeniu i człowieku. Studiując filozofię, a zwłaszcza dziedzinę wiedzy, jaką jest metafizyka, bada złożoność i tajemniczość rzeczywistości oraz poszukuje harmonii, którą niełatwo jest odnaleźć współczesnemu człowiekowi. Zadanie wyrażania konkretu i treści semantycznych autor pozostawia literaturze, samemu wybierając drogę malarstwa abstrakcyjnego, symbolicznego sensu i ascezy środków wyrazu. Michalak skupia się na tworzeniu poza kontekstem, poza czasem, na budowaniu czysto estetycznych relacji. By uzyskać tę wolność rezygnuje z obrazowania rzeczywistości, wyraźnie i z premedytacją ogranicza ikonografię obrazów, opracowując przy tym własny świat kształtów i form podobnych do języka ikonicznego.

Kiedy? 30 marca o godzinie 12:00

Gdzie? Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka (Stary Rynek 2)

Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego pt. “Jesienność” w łódzkiej Palmiarni (do 13 kwietnia)

Aż do 13 kwietnia możesz zobaczyć wystawę fotografii Michała Lewandowskiego “Jesienność”, która jest dostępna w łódzkiej Palmiarni (Park Źródliska I, al. Piłsudskiego 61).

“Jesienność” to część większego projektu “Cztery pory roku”, w którym artysta przedstawia las w różnych odsłonach. Cykl ten ukazuje las w barwnej, niemal bajkowej formie, pełnej sentymentalnego uroku, który przywołuje wspomnienia o lasach z dzieciństwa. Lewandowski zaprasza nas do wędrówki po miejscach, które wydają się znajome, ale zarazem magiczne.

Kim jest Michał Lewandowski? To fotograf z 15-letnim doświadczeniem, zdobywca nagród w konkursach fotograficznych, autor ponad 35 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace nie ograniczają się do fotografii przyrodniczej, ale obejmują także inne dziedziny sztuki fotograficznej.

Wystawę możesz zobaczyć za darmo od wtorku do niedzieli, w godzinach:

  • marzec: 9:00-16:00
  • kwiecień: 10:00-18:00

Palmiarnia jest zamknięta w poniedziałki.

Kiedy? do 13 kwietnia

Gdzie? Palmiarnia, Park Źródliska I, al. Piłsudskiego 61 w Łodzi

“A jak alegoria, S jak symbol” – wydarzenie dla osób z dysfunkcjami wzroku w Muzeum Pałacu Herbsta (27 marca)

W czwartek, 27 marca o godzinie 14:00 w Muzeum Pałac Herbsta odbędą się warsztaty “A jak alegoria, S jak symbol”, skierowane do osób z dysfunkcjami wzroku.

Podczas spotkania przyjrzysz się (choć przyznajemy, że to słowo jest tu niefortunnie użyte) pojęciom symbolu i alegorii, omawiając m.in. obrazy “Alegoria jesieni” i “Thanatos II” Jacka Malczewskiego oraz rzeźbę “Alegoria malarstwa”. Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, a ich celem jest przybliżenie uczestnikom sztuki poprzez dotyk i opisy przestrzeni.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Kończal z Działu Edukacji MPH. Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu “Pałac Herbsta w kilku odsłonach”. To przeróżne warsztaty, podczas których uczestnicy poznają różne przestrzenie Muzeum Pałac Herbsta, w tym Galerię Sztuki Dawnej, pałacowy ogród i Księży Młyn.

Uwaga! Wydarzenie jest płatne 1 zł, a liczba miejsc jest ograniczona. Musisz zarezerwować miejsce:

  • pisząc na adres e-mail: edu.herbst@msl.org.pl,
  • pod numerem telefonu: 506 941 803/42 674 96 98 w. 35 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00).

Kiedy? 27 marca o godzinie 14:00

Gdzie? Muzeum Pałac Herbsta (Łódź, ul. Przędzalniana 72)

WEEKEND 21.03.2025 – 23.03.2025

“Weź się karnij!” – otwarcie Drogi Rowerowej Szajblerówka w Parku nad Jasieniem (21 marca)

Początek kalendarzowej wiosny, świeże powietrze i pojazdy napędzane siłą mięśni (bo nie tylko o rowerach tutaj mowa!) – czy można lepiej zacząć nowy sezon? W piątek, 21 marca o godzinie 14:00 w Parku nad Jasieniem odbędzie się otwarcie Drogi Rowerowej Szajblerówka. To świetna okazja dla miłośników rowerów, deskorolek, rolek i longboardów, by sprawdzić sprzęt po zimie i wspólnie uczcić pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Nowa trasa rowerowa to parkowo-miejski szlak biegnący wzdłuż Jasienia – rzeki, która pamięta początki łódzkiego przemysłu z XIX wieku. To miejsce do aktywnego spędzania czasu i odkrywania historii miasta na dwóch (lub więcej, a może nawet mniej) kółkach.

Co na ciebie czeka podczas wydarzenia?

  • znakowanie rowerów – od 14:00 do 17:00 Straż Miejska oznakuje twoje dwa kółka specjalnym grawerem,
  • mobilny warsztat rowerowy – drobne naprawy i porady, jak samodzielnie dbać o rower,
  • szkoła jazdy na deskorolce – instruktorzy ze Szkoły Super Skate Pawła Dabova pomogą opanować podstawowe triki,
  • muzyka na kółkach – mobilny band zagra na rowerach, deskorolkach i rolkach, a wydarzeniu towarzyszyć będzie riksza z muzyką elektroniczną,
  • grill i piknik w parku – Chill Cafe & Restaurant zaprosi na pierwsze wiosenne smakołyki z rusztu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a liczba miejsc nieograniczona.

Kiedy? 21 marca o godzinie 14:00

Gdzie? Park “Nad Jasieniem” (Łódź, ul. Tymienieckiego 33)

“Niezależni producenci…” – spotkanie autorskie z dr. Emilem Sowińskim (20 marca)

Jak wyglądała produkcja filmowa w Polsce w latach 80. i 90.? Jaką rolę odegrało Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego? Na te pytania odpowie dr Emil Sowiński, autor książki “Niezależni producenci. Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego w latach 1981–2005”, podczas spotkania autorskiego w Muzeum Kinematografii, które odbędzie się w czwartek, 20 marca o godzinie 17:00. Rozmowę z autorem poprowadzi dr Artur Majer (Szkoła Filmowa w Łodzi).

O czym jest książka “Niezależni producenci. Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego w latach 1981–2005”? Publikacja przybliża działalność Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego, które w latach 1981–2005 stało się przestrzenią dla twórców niezależnych. Autor analizuje politykę programową Studia oraz wpływ kontekstu społeczno-politycznego na jego funkcjonowanie. Jeśli jesteś filmoznawcą, kulturoznawcą, historykiem, pasjonatem polskiego kina oraz historii PRL-u – ta pozycja może cię zainteresować.

Kim jest dr Emil Sowiński? To adiunkt Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych na Uniwersytecie Łódzkim. Otrzymał Nagrodę im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej za najlepszą pracę magisterską z zakresu edukacji filmowej/historii kina polskiego. Jest współautorem książki “Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi”.

W recenzji książki prof. Piotr Zwierzchowski napisał tak: Publikacja w znacznej mierze uzupełnia wiedzę o historii polskiego kina. Historia i działalność Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego zostały opisane bardzo kompetentnie, wiedza i świadomość metodologiczna Autora są godne podziwu. Prezentowanej książki z całą pewnością nie będzie można zignorować w kolejnych badaniach. Ponadto jej lektura sprawia dużą przyjemność – zarówno poznawczą, jak i stricte czytelniczą.

Kiedy? 20 marca o godzinie 17:00

Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi (Łódź, plac Zwycięstwa 1)

Ostatni dzień wystawy: “Portret własny / 75 lat Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego” w Ośrodku Propagandy Sztuki (23 marca)

To już ostatnia szansa, by zobaczyć ekspozycję podsumowującą 75 lat działalności Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa “Portret własny”, prezentowana w Ośrodku Propagandy Sztuki, ukazuje ewolucję spojrzenia na fotografię i dorobek artystyczny różnych pokoleń twórców.

Wernisaż, który odbył się 7 lutego, zgromadził licznych miłośników fotografii, a sama ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jeśli jeszcze jej nie widziałeś – to ostatni moment!

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz patronatem Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Fotografików. 

Kiedy? 23 marca o godzinie 11:00

Gdzie? Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki (ul. Sienkiewicza 44)

WEEKEND 14.03.2025 – 16.03.2025

OFF to Ireland. Festiwal Kultury Irlandzkiej na OFF Piotrkowska (14-17 marca)

OFF Piotrkowska Center zamieni się w mały skrawek Irlandii! Od 14 do 17 marca czeka Cię czterodniowa podróż przez irlandzką kulturę, muzykę, taniec i kuchnię. To niepowtarzalna okazja, by bez opuszczania Łodzi poczuć atmosferę Zielonej Wyspy!

Co na ciebie czeka podczas tego wydarzenia?

  • Parada Św. Patryka – pierwsza w Łodzi!,
  • spektakle teatralne inspirowane irlandzką kulturą,
  • plenerowa projekcja filmu “Kneecap”,
  • wystawa prac plastycznych,
  • koncerty i pokazy tańca,
  • kuchnia irlandzka – oryginalne smaki prosto z Zielonej Wyspy,
  • konkursy z nagrodami – do wygrania m.in. wyjazd do Irlandii,
  • I wiele innych atrakcji!

W tym roku podczas festiwalu pojawi się także wyjątkowa postać – OFFCA. Dołącz do tej fantastycznej festiwalowej przewodniczki i śledź jej trop, by nie przegapić najciekawszych wydarzeń!

Tę edycję festiwalu patronatem objęli Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey. Wydarzenie wspiera Galway City Council i A Taste of Galway.

Kiedy? 14-17 marca

Gdzie? OFF Piotrkowska (Łódź, ul. Piotrkowska 138/140)

Warsztaty “Oszustwa w Internecie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji” w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej (13 marca)

Jak rozpoznać oszustwa internetowe? W jaki sposób sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do manipulacji? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas bezpłatnych warsztatów, które odbędą się w czwartek, 13 marca o godzinie 11:00 w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Łodzi. Wydarzenie potrwa ok. 1,5 godziny i przybliży temat cyberzagrożeń oraz ochrony praw konsumentów. Spotkanie obejmie:

  • omówienie najczęstszych oszustw w Internecie,
  • mechanizmy działania sztucznej inteligencji wykorzystywane w cyberprzestępczości,
  • prawo konsumenckie – odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (np. przez telefon, na pokazach),
  • praktyczne porady i przykłady rzeczywistych sytuacji oraz ciekawych porad konsumenckich.

Uwaga! Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują zapisy telefoniczne pod numer 42 632-16-50 lub 731-794-646.

Kiedy? 13 marca o godzinie 11:00

Gdzie? Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej (Łódź, ul. Gdańska 38)

GMM (Górczyński – Marecki – Matela) | koncert (13 marca)

Fabryka Sztuki w Łodzi zaprasza na kolejny koncert z cyklu “#przepraszamy, że w czwartek!”. W czwartek (zaskoczyliśmy cię, prawda?), 13 marca o godzinie 20:00 na scenie pojawi się trio GMM, czyli Michał Górczyński, Michał Marecki i Patryk “TikTak” Matela.

Trio GMM eksploruje korzenie mazowieckiej tradycji, reinterpretując w awangardowych aranżacjach melodie ludowe zaczerpnięte ze zbiorów Oskara Kolberga. 

Panowie niedawno wypuścili album, który otwiera tradycyjne weselne bramy… ale w zupełnie nieoczekiwany sposób, tworząc intrygującą mieszankę dźwięków, w której nostalgia spotyka się ze współczesnym brzmieniem. Jak to możliwe? Ano tak, że:

  • klarnet kontrabasowy dodaje do kompozycji głębokie, ciepłe i nieco tajemnicze brzmienia,
  • szpinet niesie nutę barokowego wyrafinowania, tworząc kontrastującą teksturę, 
  • syntezatory i dynamiczny beatbox dodają nowoczesnego sznytu. 

To taka muzyka, w której nie masz wszystkiego podanego na tacy – daje ona bowiem miejsce do własnej refleksji. 

Kim są artyści?

  • Michał Górczyński – klarnecista kontrabasowy, kompozytor, solista i kameralista, a także współtwórca zespołu Kwartludium (grupa specjalizuje się w muzyce współczesnej) i Bastarda Trio,
  • Michał Marecki – instrumentalista, producent, kompozytor i kolekcjoner instrumentów elektronicznych. Współpracuje/współpracował m.in. z Warsaw Village Band, Mamadou & Sama Yoon, T.Love,
  • Patryk “TikTak” Matela – beatboxer, aktywista beatboxowy, autor pierwszej w Polsce książki o beatboxie (“Human Beatbox – Osobisty Instrument”), organizator Mistrzostw Polski w tej dziedzinie. Od przeszło 20 lat prowadzi warsztaty sztuki wokalnej perkusji dla dzieci, młodzieży (także tych z domu dziecka) i studentów.

Koncert jest częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2025, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Kiedy? 13 marca o godzinie 20:00

Gdzie? Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

Teatr pod Gwiazdami – zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży w Planetarium przy Pomorskiej (15, 22, 29 marca)

Fundacja Łódzki Agregat Twórczy oraz Planetarium – filia nr 3 CZP nr 1 w Łodzi zapraszają dzieci i młodzież w wieku 6-16 lat na cykl bezpłatnych zajęć teatralnych inspirowanych kosmosem!

Kolejne spotkania odbędą się w soboty: 15, 22 i 29 marca – zawsze o godzinie 10:00. 

Podczas warsztatów uczestnicy będą eksplorować motywy związane z Wszechświatem, podróżami kosmicznymi oraz kontaktami z obcymi cywilizacjami, czerpiąc inspirację z literatury fantastyczno-naukowej oraz klasycznych i współczesnych dzieł kultury. W programie:

  • warsztaty aktorskie, scenariopisarskie, scenograficzne, taneczne i wokalne,
  • ćwiczenia improwizacyjne,
  • tworzenie autorskich scenariuszy i monologów,
  • konstruowanie scenografii i rekwizytów.

Cały cykl zakończy się premierowym pokazem spektaklu przygotowanego przez uczestników!

Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Kiedy? 15, 22, 29 marca o godzinie 10:00

Gdzie? Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda (Łódź, ul. Pomorska 16A)

Bezpłatne zajęcia biegowe Zielonej Łodzi w Parku 3 Maja i Baden-Powella (15, 29 marca)

Zielona Łódź zaprasza na kolejną edycję sobotnich zajęć biegowych! Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, znaleźć motywację do treningów i czerpać radość ze wspólnego biegania, to wkładaj buty i przyjdź na zbiórkę!

Dlaczego właśnie teraz warto dołączyć do wspólnego biegania? Przyszła wiosna – dłuższe dni, świeże powietrze i przyroda budząca się do życia dodają energii i motywacji do ruchu. Dodatkowo bieganie w grupie to świetny sposób, by:

  • utrzymać regularność treningów – obecność innych motywuje (szczególnie, jeśli zadeklarujesz się, że przyjdziesz),
  • czerpać radość z ruchu – w grupie zmęczenie jest mniej odczuwalne,
  • poznać nowych ludzi – bieganie to nie tylko sport, ale też okazja do nawiązania ciekawych znajomości,
  • poprawić technikę – doświadczona instruktorka podpowie, jak biegać lepiej i bez kontuzji.

Co cię czeka?

  • treningi pod okiem Ewy Ochmańskiej – doświadczonej instruktorki biegania,
  • możliwość poprawy kondycji i lepszego samopoczucia,
  • motywacja, pozytywna energia i dużo endorfin.

Zajęcia są bezpłatne i nie wymagają zapisów – wystarczy, że przyjdziesz na parking przy hali sportowej przy ul. Małachowskiego.

Kiedy można razem pobiegać?

  • w soboty, 15 i 29 marca,
  • w soboty, 5 i 12 kwietnia. 

Kiedy? 15, 29 marca o godzinie 10:30

Gdzie? Park im. Roberta Baden-Powella (Łódź, ul. Małachowskiego 8)

“Chreja” – spektakl o neuroróżnorodności | spektakl w Fabryce Sztuki (15 marca)

Jak wygląda codzienność osoby neuroatypowej? Gdzie kończy się żart, a zaczyna prawdziwy dramat? “Chreja” to pełna absurdu, emocji i refleksji opowieść o świecie widzianym oczami osoby z ADHD, dysleksją i wysoko wrażliwą osobowością. Spektakl możesz zobaczyć zupełnie za darmo w sobotę, 15 marca o godzinie 19:00 w Fabryce Sztuki.

Przedstawienie przenosi widzów w rzeczywistość pełną groteski i nieoczywistych wyzwań. Pokazuje, jak funkcjonowanie poza utartymi schematami może być zarówno przeszkodą, jak i źródłem niezwykłej kreatywności. To teatralna podróż przez codzienność, w której maskowanie się i próby dostosowania do otoczenia przeplatają się z odkrywaniem własnej tożsamości i unikalnych sposobów rozwiązywania problemów.

Skąd tytuł? Oddajemy głos organizatorom:

  • Chreja, nie chryja; choć możliwe, że będzie z tego niezła burda,
  • Chreja – w literaturze starożytnej: zbiór humorystycznych powiedzeń sławnych ludzi i anegdot o nich, mający cel dydaktyczny.

W spektaklu wykorzystano fragment książki “Jak płakać w miejscach publicznych” Emilii Dłużewskiej oraz muzykę Franka Zappy.

Uwaga! Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja miejsc na stronie organizatora

Ważne! Spektakl przeznaczony jest dla osób w wieku 14+. 

Kiedy? 15 marca o godzinie 19:00

Gdzie? Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

WEEKEND 07.03.2025 – 09.03.2025

Dni Otwarte 2025 w Akademii Muzycznej (6-8 marca)

Planujesz studia muzyczne? Chcesz sprawdzić, jak wygląda nauka w Akademii Muzycznej w Łodzi? Od 6 do 8 marca uczelnia otwiera swoje drzwi dla kandydatów! To wyjątkowa okazja, by poznać kierunki, wykładowców i atmosferę studiów muzycznych.

W programie Dni Otwartych:

  • bezpłatne konsultacje z pedagogami (stacjonarne i online) – zapisy od 24 lutego na konsultacje@amuz.lodz.pl (konsultacje odbywać się będą w dwóch terminach – 6-8 marca oraz 6 marca – 16 kwietnia; forma online lub stacjonarna jest uzależniona od możliwości danego pedagoga),
  • otwarte lekcje i wykłady – możliwość obserwowania zajęć i wykładów dla studentów,
  • spotkania z dziekanami i kierownikami studiów – poznasz szczegóły dotyczące poszczególnych kierunków,
  • koncerty studentów – posłuchasz muzyki w wykonaniu przyszłych absolwentów.

Jeśli chodzi o lekcje otwarte i wykłady to ich spis jest dostępny na stronie organizatora wydarzenia. Wystarczy, że klikniesz w wybrany kierunek na liście, a zostaniesz przeniesiony do osobnej zakładki, w której znajdziesz wszystkie atrakcje w ramach Dni Otwartych. 

Kiedy? 6-8 marca

Gdzie? Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Gdańska 32)

Cykl kostiumowy: Gotycka opowieść Guillermo del Toro – Klub Filmowy w Mediatece MeMo (6 marca)

Lubisz filmy kostiumowe? Chcesz dowiedzieć się, co tak naprawdę kryje się pod pięknymi kostiumami i makijażem? Jakie tajemnice kryją pałacowe sale i ciemne uliczki? W takim razie wpadnij do Mediateki MeMo w czwartek, 6 marca o godzinie 17:00. Odbędzie się wtedy pokaz filmu “Crimson Peak. Wzgórze Krwi” Guillermo del Toro, mistrza gotyckich opowieści i mrocznej wyobraźni.

W ramach całego cyklu kostiumowego organizatorzy zaplanowali aż sześć filmów, wśród których są: biografia, filmy historyczne, romanse, ekranizacje słynnych powieści. Przedstawią one wiele twarzy kostiumowej konwencji, która jest niezwykle elastyczna. 

W czwartek, 6 marca zobaczysz właśnie wcześniej wspomniany film “Crimson Peak. Wzgórze krwi” Guillermo del Toro. 

O czym jest ta produkcja? Młoda Amerykanka zakochuje się w tajemniczym nieznajomym i wkrótce zostaje jego żoną. Razem trafiają do ponurej, pełnej sekretów posiadłości w Kumbrii, gdzie pod warstwą krwistoczerwonej gliny skrywają się mroczne tajemnice. Czy miłość okaże się silniejsza od przeszłości?

W rolach głównych występują:

  • Tom Hiddleston,
  • Mia Wasikowska,
  • Jessica Chastain,
  • Charlie Hunnam.

Film trwa 1 godzinę i 59 minut. 

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy, a ponadto jest ono organizowane tylko dla posiadaczy aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (fiszki). Pamiętaj, by ją ze sobą zabrać.

Kiedy? 6 marca o godzinie 17:00

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

Marzec w Bibliotece Secesja.Archihub – miejscu dla wielbicieli architektury, designu i Łodzi (marzec, różne terminy)

Biblioteka Secesja.Archihub zaprasza na marcowe wydarzenia dla pasjonatów architektury, wzornictwa i miejskich detali. To miejsce spotkań dla osób, które cenią sobie nie tylko dobrą literaturę, ale i ciekawe prelekcje, warsztaty oraz dyskusje. W programie znalazły się zarówno wykłady o historii architektury i sztuki użytkowej, jak i praktyczne zajęcia z rysunku czy szydełkowania.

Program wydarzeń na marzec prezentuje się następująco:

  • poniedziałek, 3, 17 i 31 marca w godzinach  17:30-19:00 – Kurs historii mebli z Anną Ozaist-Przybyłą (znawczyni meblarstwa, rzemiosła artystycznego oraz architektury drewnianej, dr Anna Ozaist-Przybyła przybliży uczestnikom fascynujący świat mebli – od codziennych po unikatowe. Wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać), 
  • czwartek, 6 marca o godzinie 17:30 – Pod barwnymi skrzydłami – wykład Marii od Detalu (Maria Nowakowska opowie o symbolice i biologii motyli obecnych w zdobieniach jednej z łódzkich kamienic. Wstęp wolny, nie musisz się zapisywać),
  • poniedziałek, 10 i 24 marca w godzinach 17:00-18:30 – Szydełko czy nóżka? – warsztaty szydełkowania (warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, z inspiracjami dostosowanymi do pory roku lub szczególnych wydarzeń. Zapisy pod numerem telefonu 571 553 004 oraz na adres e-mail: secesja@biblioteka.lodz.pl.  Wstęp wolny).
  • środa, 12 i 21 marca o godzinie 17:30 (12.03) i 12:00 (21.03) – Najpiękniejsza biblioteka Łodzi w szczególe – oprowadzanie (Maria Nowakowska oprowadzi po Bibliotece Secesja, odkrywając tajemnice jej detali architektonicznych. Wstęp wolny, nie musisz się zapisywać).
  • wtorek, 4 i 11 marca w godzinach 16:00-10:00 – SketchClub – warsztaty rysunku architektonicznego (zajęcia dla osób w wieku 15+, które nie są profesjonalistami i chcą zacząć swoją przygodę z rysunkiem architektonicznym. Organizator zapewnia wszystkie materiały. Wydarzenie jest bezpłatne, ale musisz się zapisać pod numerem telefonu 571 553 004 lub na adres e-mail secesja@biblioteka.lodz.pl), 
  • czwartek, 20 marca o godzinie 17:30 – Dom Hilarego Majewskiego w szczególe – prelekcja Marii od Detalu (wykład o willi jednego z najważniejszych architektów Łodzi, jej historii i dekoracjach wnętrz. Wstęp wolny, bez zapisów).
  • 21-22 marca – Weekend pierwszych urodzin Biblioteki Secesja (szczegóły wkrótce!),
  • sobota, 22 marca o godzinie 12:00 – Kurs architektury islamu z Olgą Tortsovą (półroczny kurs w formie comiesięcznych spotkań. Każdy wykład stanowi osobną całość. Wydarzenie składa się z 1,5-godzinnego wykładu oraz dyskusji z prowadzącą. Wstęp wolny, nie musisz się zapisywać),
  • środa, 26 marca o godzinie 17:30 – Nie tylko ŁKS i RTS – Klub Turystów Łódź (Szymon Frąckiewicz opowie o zapomnianym łódzkim klubie sportowym, który jest jednocześnie współzałożycielem polskiej ligi – Klubie Turystów Łódź. Wstęp wolny, nie musisz się zapisywać),
  • czwartek, 27 marca o godzinie 17:30 – Czwartki z Japonią – Tkanina japońska. Cz. 2 – Odświętność (Dorota Dekiert zaprezentuje ceremonialne aspekty japońskich tkanin. Wstęp wolny, nie musisz się zapisywać),
  • piątek, 28 marca o godzinie 17:00 – Pierwszy wiersz o Łodzi – prelekcja Mirosława Wojalskiego (opowieść o historii Łodzi i pierwszym wierszu na jej temat z 1857 roku. Wstęp wolny, nie musisz się zapisywać).

Uwaga! Wydarzenia są darmowe, ale żeby wziąć w nich udział musisz posiadać kartę do Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Pamiętaj też, by zapisać się na te wydarzenia, na które jest to wymagane, bo inaczej nie będziesz mógł wziąć w nich udziału!

Kiedy? marzec, różne terminy

Gdzie? Biblioteka Secesja.Archihub (Łódź, ul. Zachodnia 76)

Spotkanie z Katarzyną Hejduk-Melą wokół książki “Kiedyś odważę się być szczęśliwa” w Mediatece MeMo (7 marca)

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak poradzić sobie po trudnym rozstaniu? Jak odzyskać siłę i pewność siebie? Jeśli tak, wpadnij do Mediateki MeMo w piątek, 7 marca o godzinie 18:00 na spotkanie z Katarzyną Hejduk-Melą, psycholożką i coachką, autorką książki “Kiedyś odważę się być szczęśliwa”.

Autorka od lat wspiera kobiety, które mierzą się z rozwodem lub kryzysem relacyjnym. W swojej książce przeprowadza czytelniczki przez proces rozstania, omawia emocje, które mu towarzyszą, oraz wskazuje, jak odbudować poczucie własnej wartości. Jak sama twierdzi: moją życiową misją jest prowadzić kobiety po rozwodzie, po rozstaniu, do życia, jakim pragną żyć. 

Kim jest Katarzyna Hejduk-Mela? To psycholożka, coacha i autorka książki “Kiedyś odważę się być szczęśliwa”. Od 2021 roku prowadzi profil na Instagramie @magia_rozmowy_katarzyna_mela, który jest skierowany do kobiet w kryzysie relacji. W swoich treściach bazuje m.in. na własnych doświadczeniach – sama jest samodzielną mamą i rozwódką, która uwolniła się z toksycznej relacji.

Uwaga! Wydarzenie jest otwarte, ale by móc wziąć w nim udział, musisz posiada kartę Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Kiedy? 7 marca o godzinie 18:00

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

Parkrun Las Łagiewnicki – cotygodniowy bieg w luźnej atmosferze (każda sobota)

Chcesz wrócić do biegania po zimowej przerwie? A może szukasz motywacji, by znów zacząć się ruszać po zimowej stagnacji? Parkrun to świetna okazja, by na nowo poczuć radość z ruchu – bez presji, w swoim tempie i wśród pozytywnej społeczności!

Parkrun Las Łagiewnicki to 5-kilometrowy bieg, trucht lub marsz z pomiarem czasu. Nie ma tu rywalizacji ani limitu prędkości – liczy się dobra zabawa i wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Pomiar czasu pełni jedynie funkcję informacyjną. 

Jak to działa?

  • udział jest bezpłatny, ale przed pierwszym startem trzeba się zarejestrować online,
  • możesz biec, maszerować, truchtać – jak wolisz (ba! możesz nawet robić to wszystko na zmianę),
  • każdy uczestnik otrzymuje swój wynik, ale to nie wyścig – w parkrun nikt nie jest ostatni, bo na końcu stawki zawsze idzie wolontariusz (bierze na klatę bycie ostatnim).

Biegi rozpoczynają się w Lesie Łagiewnickim przy kompleksie Arturówek (ul. Skrzydlata 75 w Łodzi). 

Kiedy? każda sobota o godzinie 9:00

Gdzie? Las Łagiewnicki (Łódź, ul. Łagiewnicka 305)

Ostatni dzień wystawy Tamary Sass “TWARZ” w Galerii Re:Medium (do 9 marca)

To już ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę Tamary Sass “TWARZ” w Galerii Re:Medium. Ekspozycja prezentuje około 30 prac – od grafik warsztatowych i rysunków, po reliefy i instalacje, z których część można poznawać także dotykiem (to ukłon w stronę osób z deficytami widzenia). 

Motywem przewodnim wystawy jest ludzka twarz – ukazywana fragmentarycznie, zniekształcona, syntezowana. Dzieła są głęboko humanistyczne i osobiste zarazem. Artystka prowokuje odbiorcę do refleksji nad złożonością ludzkiej egzystencji i wieloznacznością rzeczywistości. 

Kim jest Tamara Sass? To absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która doktorat uzyskała na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi. Jest adiunktką na kierunku grafika Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz wykładowczynią na Wydziale Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim. Jej prace były prezentowane na wystawach i konkursach graficznych w Polsce i za granicą. Brała udział w m.in.:

  • Międzynarodowych Triennale Małe Formy Grafiki,
  • konkursach graficznych o charakterze lokalnym,
  • “Eurografik” w Petersburgu,
  • Międzynarodowym Biennale Grafiki w Muzeum Saint-Maur we Francji.

Tamara Sass prowadzi także autorską pracownię grafiki artystycznej w Łodzi.

Kiedy? do 9 marca

Gdzie? Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium (ul. Piotrkowska 113)

WEEKEND 28.02.2025 – 02.03.2025

DKF Człowiek w Zagrożeniu – film “Nasienie świętej figi” i spotkanie z Błażejem Hrapkowiczem w Muzeum Kinematografii (27 lutego)

Lubisz filmy, które podejmują trudne tematy? W takim razie wpadnij na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego – Człowiek w Zagrożeniu! Odbędzie się ono w czwartek, 27 lutego o godzinie 17:00 w Kinie Kinematograf. 

Zobaczysz film “Nasienie świętej figi” irańskiego reżysera, Mohammada Rasoulofa, który powstał w tajemnicy, a jego twórcy musieli udawać, że kręcą oficjalne materiały państwowe (aktorzy do samego końca nie wiedzieli, kto będzie reżyserem. Sam reżyser zresztą rzadko pojawiał się na planie filmowym, by nie wzbudzać podejrzeń). Opowiada historię dwóch dorastających sióstr, których życie zmienia się po awansie ojca na sędziego śledczego. Awans społeczny sprawia, że w domu pojawiają się nowe obowiązki i zasady, niestety bardzo surowe i restrykcyjne. Nic dziwnego, że dziewczęta się buntują. Gdy znika służbowa broń ojca, rodzina wpada w prawdziwe kłopoty.

Kim jest Mohammad Rasoulof? To buntownik irańskiego kina, który znalazł się na czarnej liście irańskich władz. Został aresztowały za pracę nad filmem o wolnościowym Zielonym Ruchu (niestety, nigdy go nie dokończył). W 2022 roku trafił do więzienia za podpisanie antyrządowej petycji. Nadal jednak angażuje się w działania przeciwko władzy. 

Po seansie odbędzie się rozmowa z gościem specjalnym – Błażejem Hrapkowiczem, który jest krytykiem filmowym, znanym m.in. z “Kino mówi” i “Premierowej Jazdy”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Cinemaforum w Warszawie oraz współautorem książek. Otrzymał Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka i Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Kiedy? 27 lutego o godzinie 17:00

Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi (Łódź, plac Zwycięstwa 1)

“Polski bez klucz” – ferie w Domu Literatury (25, 26 i 28 lutego)

Czy można inaczej spojrzeć na szkolne lektury? Tak, by wydawały się one znacznie ciekawsze niż w szkolnych ławach? Zdecydowanie! Dom Literatury w Łodzi zaprasza na cykl spotkań “Polski bez klucza”. Są to warsztaty dla uczniów szkół średnich, którzy chcą odkryć literaturę na nowo.

Na zajęciach prowadzący nie tylko omówią klasyczne teksty, ale także zaprezentują je w nieszablonowy sposób, pobudzając do krytycznego myślenia i dyskusji. Nie musisz znać omawianych książek – liczy się ciekawość i otwartość na nowe interpretacje. A wiesz dlaczego? Bo nie chodzi tylko o to, by napisać maturę zgodnie z kluczem, ale o to, by po prostu polubić literaturę oraz by nauczyć się krytycznego myślenia.

W ramach cyklu odbyły się już dwa spotkania (18 i 20 lutego). 

Terminy i tematy spotkań, które jeszcze przed tobą to:

  • wtorek, 25 lutego – Julian Tuwim – poezję łódzkiego twórcy przybliży Rafał Gawin, poeta i wydawca,
  • środa, 26 lutego – Fiodor Dostojewski – “Zbrodnia i kara” – spotkanie poprowadzi Natalia Królikowska, recenzentka i aktywistka literacka,
  • piątek, 28 lutego – George Orwell, “Rok 1984” – o jednej z najważniejszych antyutopii opowie Marcin Bałczewski, prozaik oraz autor scenariuszy dramatów i komiksów.
  1. Organizatorzy zapewniają zdrowe przekąski i herbatę. Wstęp wolny!

Kiedy? 25, 26 i 28  lutego o godzinie 12:00

Gdzie? Dom Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17)

“Ziemia obiecana wysysa ze mnie ostatnie soki” – o twórczyniach najsłynniejszej łódzkiej realizacji filmowej. Spotkanie z cyklu “Łodzianki (nie)znane” w Muzeum Miasta (28 lutego)

Film “Ziemia obiecana” to jedna z najważniejszych realizacji w historii polskiego kina. Jak wyglądała praca nad tym legendarnym obrazem od kulis? Jaką rolę odegrały w niej łódzkie włókniarki i specjalistki z branży filmowej?

Odpowiedzi na te pytania poznasz w piątek, 28 lutego o godzinie 18:00 w Muzeum Miasta Łodzi, gdzie odbędzie się spotkanie z cyklu “Łodzianki (nie)znane”. Podczas niego Anna Michalska, kustoszka Muzeum Kinematografii, przybliży historie kobiet zaangażowanych w powstawanie filmu. Usłyszysz wspomnienia takich kobiet, jak chociażby:

  • Alicja Kozłowska (charakteryzatorka), 
  • Małgorzata Laurentowicz-Granas (konsultantka historyczna),
  • Anna Nehrebecka (aktorka).

Co prawda wydarzenie nie jest darmowe, ale bilety są naprawdę tanie:

  • normalny kosztuje 7 zł,
  • ulgowy – 5 zł.

Kiedy? 28 lutego o godzinie 18:00

Gdzie? Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)

Premiera książki “Grubancypacja” – rozmowa z Natalią Skoczylas i Urszulą Chowaniec w Mediatece MeMo (28 lutego)

Jak mówić o ciele bez wstydu? Jak zmienić sposób myślenia o grubości? Jak walczyć z dyskryminacją? O tym wszystkim opowiedzą autorki książki “Grubancypacja. O grubości bez przepraszania” – Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas. Spotkanie w Mediatece Memo odbędzie się w piątek, 28 lutego o godzinie 18:00.

Obie są aktywistkami, które od lat przełamują stereotypy i edukują na temat równego traktowania osób grubych. Są także twórczyniami podcastu “Vingardium Grubiosa”, w którym rozprawiają się z mitami dotyczącymi ciała i społeczeństwa. W swojej debiutanckiej książce pokazują, jak język, kultura i codzienne nawyki wpływają na postrzeganie grubości.

Dzięki tej książce poznasz:

  • inne spojrzenie na to, jak mówimy i myślimy o ciele,
  • narzędzia do zmiany postrzegania własnego ciała,
  • historie i doświadczenia osób, które na co dzień mierzą się z systemową dyskryminacją.

Spotkanie poprowadzi Kasia Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga “Zwierz Popkulturalny”.

Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniu, potrzebujesz karty Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Możesz ją wyrobić w dowolnym momencie (ale nie wtedy, gdy akurat będzie zaczynało się spotkanie). 

Kiedy? 28 lutego o godzinie 18:00

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

Wernisaż wystawy “PLAKAT TEATRALNY” Łukasza Błażejewskiego w Galerii Monopolis (1 marca)

Jak wygląda teatr zamknięty w plakacie? Jak sztuka graficzna może opowiadać o scenie? Przekonasz się o tym już w sobotę, 1 marca o godzinie 16:00 podczas wernisażu wystawy Łukasza Błażejewskiego w Galerii Monopolis.

Łukasz Błażejewski to wszechstronny artysta – scenograf, kostiumograf, performer, malarz i twórca plakatów teatralnych. Jest on absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Swoją pasję do teatru kontynuował na studiach doktoranckich – tym razem w dziedzinie scenografii. Odbył także zagraniczne staże. 

Jego prace dla Teatru Nowego Proxima w Krakowie (którego swoją drogą jest współzałożycielem i Dyrektorem Kreatywnym) łączą klasyczny rysunek z nowoczesnymi technologiami, ukrywając w sobie cytaty ze sztuki i teatralną metaforę. Są one drukowane w limitowanych i numerowanych seriach, przez co posiadają wartość kolekcjonerską. Niektóre z nich trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie. Co więcej, jeden został opublikowany w podręczniku do języka polskiego dla szkół średnich.

Ponadto sprzedaż plakatów wspiera teatr – dzięki niej możliwe są zniżki dla seniorów, dzieci z domów dziecka i z Ukrainy, a także rozwój Pałacu Nieśmiertelności – miejsca łączącego naukę i sztukę w Krakowie.

Wystawa będzie dostępna do 16 marca.

Kiedy? 1 marca o godzinie 16:00

Gdzie? ARTKOMBINAT Scena Monopolis (ul. Kopcińskiego 62a)

II edycja Targów Pracy i Rozwoju w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (1 marca)

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza na II edycję Targów Pracy i Rozwoju, które odbędą się w sobotę, 1 marca w godzinach od 12:00 do 17:00.

W wydarzeniu weźmie udział dwadzieścia firm i instytucji działających w regionie. Zaprezentują one oferty pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Koniecznie weź udział w Targach Pracy i Rozwoju, by:

  • poznać potencjalnych pracodawców i ich oferty pracy, 
  • zdobyć informacje o rynku pracy,
  • dowiedzieć się, jak skutecznie przygotować CV i poradzić sobie na rozmowach kwalifikacyjnych,
  • spróbować swoich sił w nowej branży.

Podczas wydarzenia czekają na ciebie:

  • stoiska firm poszukujących pracowników,
  • prelekcje – eksperci opowiedzą o rynku pracy, rozwoju zawodowym, skutecznej autoprezentacji i nie tylko,
  • warsztaty – możesz wziąć udział w praktycznych zajęciach z florystyki, masażu, tworzenia CV, autoprezentacji i wielu innych,
  • profesjonalne zdjęcie do CV,
  • networking – możesz nawiązać kontakty zawodowe,
  • darmowy poczęstunek (kawa, herbata, przekąski),
  • darmowy pakiet powitalny i wiele, wiele więcej. 

Całe wydarzenie jest darmowe, a dokładny harmonogram prelekcji i warsztatów nie został jeszcze podany. Możesz zaglądać na stronę organizatora.

Kiedy? 1 marca o godzinie 12:00

Gdzie? Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (Łódź, ul. Tymienieckiego 22G)

WEEKEND 14.02.2025 – 16.02.2025

Warsztaty z Kocią Szajką! Tworzenie kocich masek karnawałowych w Mediatece MeMo (20 lutego)

Twoje dziecko lubi “Kocią szajkę”? W takim razie wpadnijcie na warsztaty z tworzenia kocich masek karnawałowych w Mediatece MeMo. Odbędą się one w czwartek, 20 lutego o godzinie 11:00. Podczas zajęć dzieci będą tworzyć własne dzieła, nawiązując luźno do kolejnego tomu “Kociej szajki”. 

“Kocia szajka” to seria książek dla dzieci, której autorką jest Agata Romaniuk. To pisarka, socjolożka (doktorat Polskiej Akademii Nauk) i reporterka. Jest także absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu, założycielką Grupy Reporterskiej Głośno oraz stypendystką programu rezydencyjnego Fundacji Pismo. Oprócz działalności reporterskiej Agata Romaniuk pisze książki detektywistyczne dla dzieci. 

Dla kogo są te zajęcia? Dla dzieci w wieku 5-10 lat. 

Uwaga! Obowiązują zapisy (liczba miejsc jest ograniczona). Organizatorzy proszą, by zapisywać tylko dzieci, bo to logiczne, że każde dziecko przyjdzie z opiekunem, więc dla nich także zostaną zapewnione miejsca. Zapisy na stronie organizatora.

Ważne! Żeby wziąć udział w zajęciach, musicie posiadać karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (fiszki). Jeśli ich nie macie, możecie je wyrobić w każdej chwili.

Kiedy? 20 lutego w godzinach od 11:00 do 13:00

Gdzie? Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

“ART RESET – odetchnij – odpoczywaj – twórz” – warsztaty dla młodzieży w Bibliotece WOLNOŚĆ (17-21 i 24-26 lutego)

Masz 14-19 lat? Chciałbyś oderwać się od codziennych obowiązków i oddać się twórczym eksperymentom? W takim razie koniecznie weź udział w cyklu warsztatów Art Reset, które pozwolą Ci na nowo odkryć radość tworzenia, relaks i odpoczynek.

Czego możesz się spodziewać podczas zajęć?

  • spokoju, w którym odetchniesz,
  • tworzenia bez presji i pośpiechu,
  • braku oceniania (nie musisz umieć malować czy rysować),
  • zanurzenia się w kolorach i wyobraźni.

Te warsztaty to przestrzeń, gdzie nie liczy się perfekcja. Zamiast niej organizatorzy stawiają na wolność wyrażania siebie. Jeśli chcesz po prostu odpocząć i stworzyć coś kreatywnego, wpadnij.

Wstęp jest darmowy, ale żeby wziąć udział w zajęciach, musisz posiadać kartę biblioteczną (fiszkę).

Kiedy? 17-21 i 24-26 lutego o godzinie 14:00

Gdzie? Biblioteka WOLNOŚĆ (Łódź, plac Wolności 4).

Piłka wodna: bezpłatne zajęcia dla dzieci w czasie ferii w Zatoce Sportu (20 lutego)

Uczniowski Klub Sportowy NEPTUN zaprasza dzieci w wieku 7-13 lat do udziału w bezpłatnych zajęciach z piłki wodnej w czasie ferii zimowych! Zajęcia będą odbywać się w dwóch lokalizacjach:

  • Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 10 (poniedziałki, środy, piątki w godzinach 12:00-13:00),
  • Szkoła Podstawowa nr 173, ul. Sienkiewicza 46 (ograniczenie wiekowe 7-11 lat; zajęcia będą się odbywać we wtorki i czwartki po południu – szczegóły godzin znajdziesz poniżej).

Zajęcia są bezpłatne i skierowane do dzieci, które posiadają podstawową umiejętność pływania. Dlaczego to ważne? Ponieważ zajęcia będą prowadzone na głębokiej wodzie. Dla słabiej pływających przewidziano pomoc w postaci pasów wypornościowych. Mimo wszystko dzieci, które w ogóle nie potrafią pływać, lepiej zapisać na inne zajęcia, by niepotrzebnie się nie bały. 

Harmonogram zajęć prezentuje się następująco:

  • 17-23 lutego:
    • poniedziałek – 12:00-13:30,
    • wtorek – 16:45-18:15,
    • środa – 12:00-13:30,
    • czwartek – 17:15-18:45,
    • piątek – 12:00-13:30,
  • 24-28 lutego:
    • poniedziałek – 12:00-13:30,
    • wtorek – 17:00-18:30,
    • środa – 12:00-13:30,
    • czwartek – 17:00-18:30,
    • piątek – 12:00-13:30.

Dla kogo są te zajęcia? Dla dzieci w wieku 7-13 (Zatoka Sportu) i 7-11 lat (Szkoła Podstawowa nr 173). 

Jak zapisać dziecko? Wypełnij formularz rekrutacyjny.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zadzwoń na numer telefonu: 665 073 207 lub napisz na adres e-mail: lodz.neptun@gmail.com

Kiedy? poniedziałki, środy i piątki ferii w Zatoce Sportu, wtorki i czwartki na Basenie SP 173

Gdzie? Basen SP 173 (Sienkiewicza 46, Łódź) oraz Zatoka Sportu w Łodzi

3. urodziny Fermentu (21 lutego)

Ferment zaprasza na huczne obchody 3. urodzin! Z tej okazji czeka na ciebie kilka atrakcji. 

Program wydarzenia prezentuje się następująco:

  • 16:30 – zabawy i quizy,
  • 17:00 – fermentowy biblioturniej “Jaka to książka?” (odgadujemy książki po cytatach) – dla osób dorosłych, obowiązują zapisy,
  • 18:00 – koncert zespołu rockowego Ferment z bibliotecznym Skrzatem Makówką na perkusji – prawdziwa petarda!

Uwaga! Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale na biblioturniej obowiązują zapisy:

Kiedy? 21 lutego o godzinie 16:30

Gdzie? Biblioteka FERMENT (Łódź, ul. Wróblewskiego 67)

Przymierz się do adopcji – psidatna wiedza w pigułce! w Porcie Łódź (22 lutego)

Wyobraź sobie, że wracasz do domu, a tam czeka ktoś, kto cieszy się na Twój widok bardziej niż ktokolwiek inny. Merda ogonem tak bardzo, że boisz się, że zaraz odleci niczym na śmigle. Patrzy radośnie, a ty czujesz wyjątkową więź z tą mniejszą lub większą kulką sierści. Może to właśnie Bunia, Madoks albo Imbir czeka na Ciebie?

Jeśli brzmi to dla ciebie cudownie, to koniecznie przyjdź na spotkanie “Przymierz się do adopcji”, które odbędzie się w sobotę, 22 lutego w Porcie Łódź. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o psach ze schroniska i ich drodze do nowego domu.
Na miejscu będą przedstawiciele Schroniska dla Zwierząt w Łodzi, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące adopcji. Opowiedzą także o procesie adopcyjnym i pokażą, że każdy pies – niezależnie od swojej przeszłości – może stać się najlepszym przyjacielem. Na spotkaniu poznasz historie o szczęśliwym zakończeniu – chociażby te o Bodziu, który znalazł nową rodzinę. Oprócz tego dowiesz się, jak możesz pomóc nawet wtedy, gdy nie jesteś gotowy na adopcję psa.

Uwaga! Spotkanie nie jest zobowiązujące. Nikt nie każe ci wybrać na miejscu zwierzaka i wrócić z nim do domu. 

Kiedy? 22 lutego o godzinie 12:00

Gdzie? Port Łódź (ul. Pabianicka 245)

Pokochaj swoje rzeczy na dłużej – ferie zimowe w Port Łódź Junior + Wielki Bal Zero Waste! (17-22 lutego)

W dniach 17-22 lutego w Porcie Łódź odbywają się zajęcia dla małych odkrywców i kreatywnych artystów! Jeśli to brzmi jak opis twojego dziecka, koniecznie zabierz je na pełne zabawy, twórczości i troski o planetę ferie zimowe – “Pokochaj swoje rzeczy na dłużej”. 

Co czeka na dzieciaki?

  • organizatorzy pokażą, jak można dać drugie życie na pozór niepotrzebnym przedmiotom,
  • dzieci stworzą zabawki i dzieła sztuki z butelek PET, wytłaczanek po jajkach, rolek po papierze i nie tylko,
  • maluchy zobaczą, że ekologia to nie tylko obowiązek, ale także dobra zabawa,
  • dzieci wezmą udział w zabawach ruchowych, z których pomocą poznają zasady recyklingu,
  • odbędą się także gry i zabawy:
    • Eko Memory,
    • rzut do celu (papier, plastik, szkło – by segregacja stała się bardziej emocjonująca).

Oprócz tego dzieci przygotują własne ekologiczne stroje na Bal Przebierańców, który odbędzie się 28 lutego i 1 marca. Każde dziecko, które pojawi się wtedy we własnoręcznie przygotowanym ekologicznym przebraniu, otrzyma w prezencie grę Memory. 

Uwaga! Zajęcia są bezpłatne, ale weźcie ze sobą różne skarby do rękodzieła (kartony, butelki, rolki po papierze itp.). 

Kiedy? 17-22 lutego o godzinie 10:00

Gdzie? Port Łódź Junior (ul. Pabianicka 245)

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

PGE Projekt Warszawa sezon 2024/2025

04.05.2025-04.05.2025
Warszawa

Orange Warsaw Festival 2025

30.05.2025-30.05.2025
Warszawa

Gdzie na Majówkę w 2025?

Open’er Festival 2025

02.07.2025-02.07.2025
Gdynia

Strefa 57 Festival

02.05.2025-02.05.2025
Przytkowice

Alphaville – Forever Young

04.10.2025-04.10.2025
Szczecin, Warszawa, Wrocław

FIBA EuroBasket 2025

28.08.2025-28.08.2025
Katowice

Las Festival 2025

25.06.2025-25.06.2025
Lubawka

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-11.07.2025
Łódź

Sunrise Festival 2025

01.08.2025-01.08.2025
Kołobrzeg

XTB KSW 107

14.06.2025-14.06.2025
Gdańsk/Sopot

VNL 2025 – Siatkarska Liga Narodów Kobiet

23.07.2025-23.07.2025
Łódź

Sylwia Grzeszczak

14.11.2025-14.11.2025
Gdańsk/Sopot, Kraków, Poznań i inne

CEV Champions League Volley 2025 / Final Four

16.05.2025-16.05.2025
Łódź

AC/DC

04.07.2025-04.07.2025
Warszawa

12 points go to… Finał Eurowizji 2025 w kinie

17.05.2025-17.05.2025
Warszawa

Mecze Towarzyskie Reprezentacji Polski w piłce siatkowej

23.05.2025-23.05.2025
Gliwice, Katowice, Koszalin

EKIPA festiwal 2025

20.06.2025-20.06.2025
Kraków

COMA RE-START: Gra o Wszystko

17.10.2025-17.10.2025
Gdańsk/Sopot, Katowice, Kraków i inne

Young Leosia – Atmosfera Tour 2025

30.04.2025-30.04.2025
Toruń, Warszawa

Orange Warsaw Festival 2025

30.05.2025-31.05.2025

Gdzie na Majówkę w 2025?

01.01.1970-01.01.1970

Open’er Festival 2025

02.07.2025-05.07.2025

Strefa 57 Festival

02.05.2025-13.09.2025

Alphaville – Forever Young

04.10.2025-29.11.2025

FIBA EuroBasket 2025

28.08.2025-04.09.2025

Las Festival 2025

25.06.2025-25.06.2025

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-13.07.2025

Sunrise Festival 2025

01.08.2025-03.08.2025

XTB KSW 107

14.06.2025-14.06.2025

Sylwia Grzeszczak

14.11.2025-19.12.2025

AC/DC

04.07.2025-04.07.2025

EKIPA festiwal 2025

20.06.2025-21.06.2025

COMA RE-START: Gra o Wszystko

17.10.2025-07.12.2025