Nowy Mata! A raczej Polak GBP. Kim jest tajemnicze wcielenie polskiego rapera z singla "Heavy"?
Tego trzeba posłuchać. John Lennon i jego “Mind Games” w specjalnej reedycji!
"Mind Games" ma już pół wieku! Czwarty krążek studyjny Johna Lennona doczekał się specjalnej reedycji. O czym opowiada album i w jakie gry umysłowe wtajemniczył nas legendarny członek The Beatles?
17.07.2024
Martyna Kościelnik
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
“Make Love Not War”
Pierwotnie piosenka tytułowa miała nazywać się “Make Love Not War”, jednakże fraza wydawała się być… “zbyt oklepana”. Chociaż ostatecznie singiel przykrył się nazwą “Mind Games”, to i tak jego tło powstania było ścielone pokojowymi ideami. John Lennon miał wówczas ciężki okres – walczył z amerykańskim urzędem imigracyjnym, by uniknąć deportacji. Jego postawa przeciwko Nixonowi napędziła spiralę inwigilacji dokonywanej przez FBI. Jednak jego ujściem od tych ciężkich chwil stał się proces nagrań do omawianego albumu. Czwarty solowy krążek Lennona został zarejestrowany przez muzyków sesyjnych z żartobliwą przykrywką The Plastic UFOno Band. Jim Keltner, David Spinozza, Ken Ascher, Gordon Edwards, Pete Kleinow, Michael Brecker, Rick Marotta, Jocelyn Brown, Christine Wiltshire, Angel Coakely i Kathy Mull wraz z Johnem Lennonem stworzyli niezwykłe dzieło, które przeprowadza słuchacza przez 12 kompozycji. Chociaż oryginalnie krążek zamyka się w 42 minutach, to najnowsza reedycja gwarantuje niemal 5 godzin solidnej, muzycznej dawki.
“Mind Games” to również tytuł książki, której autorami są Robert Masters oraz Jean Houston. John Lennon był wówczas zainteresowany tą pozycją, więc jego fascynacja przeniknęła do twórczości. Lektura figuruje jako przewodnik po przestrzeni wewnętrznej, który ma na celu wykorzystanie potencjału umysłu, by dokonać globalnych zmian, o czym pisze oficjalna strona artysty. Wokalista na wydawnictwie zagłębił się w tematykę miłości, pokoju, duchowości czy niesprawiedliwości społecznej.
“Mind Games” w świeżej odsłonie
Nowa edycja “Mind Games” jest pozycją w pełni autoryzowaną przez Yoko Ono Lennon. Warto zaznaczyć, że produkcją zajął się Sean Ono Lennon. Za inżynierię dźwięku odpowiada Paul Hicks, Sam Gordon i Rob Stevens. Reedycja zagłębia słuchacza w niewykorzystane nagrania, a także surowe wersje prosto z taśm, wczesne miksy, rozmowy studyjne czy specjalnie odizolowane warianty instrumentalne. To przeniesienie się w samo serce pierwszej połowy lat 70. i obserwacja, jak piosenki zmieniły się na przestrzeni danego etapu twórczego.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł