By odnieść sukces na rynku fonograficznym, często nie wystarczy sam talent. Wielu raperom i raperkom, mimo rosnącego fanbase’u, nie udało się wyrwać dla siebie większego kawałka tortu. Oto kilku z nich.
Wielki jazz na koniec roku!
Jazzowy finał roku nie może brzmieć lepiej! W grudniu swoje koncerty mają największe osobowości polskie sceny jazzowej: Leszek Możdżer, Błoto, Marcin Wasiliewski Trio i Atom String Quartet. Zobacz, gdzie ich usłyszysz!
05.11.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
W ostatni miesiąc roku 2024, będziemy mieć niebywałą okazję do posłuchania najlepszego jazzu w wydaniu fenomenalnych artystów, którzy nie tylko należą do grona najwybitniejszych wykonawców jazzowych w Polsce, ale też na świecie.
Grudniowy kalendarz jazzowych wydarzeń wypełniają koncerty zarówno muzyków, którzy od lat cieszą się popularnością i uznawani są za wirtuozów gatunku, jak i występy przedstawicieli nowego pokolenia, którzy w ostatnim czasie przebojem wdarli się na scenę i obecnie dokonują na niej niemałej rewolucji – przełamują muzyczne granice i nie boją się nowatorskich eksperymentów. Skorzystaj z naszej eBiletowej oferty i ciesz się jazzem w całej jego brzmieniowej obfitości!
Błoto
1 grudnia w katowickiej Hipnozie zagrają mistrzowie spontanicznej improwizacji i brudnych brzmień, czyli Błoto. To młoda polska grupa jazzowa, która od kilku lat nieźle miesza na rodzimym rynku. Słynie z zaskakujących eksperymentów na pograniczu jazzu, elektroniki i hiphopu.
Ich najnowszy, czwarty album “Grzybnia” ukazał się 11 października. Koncert w Katowicach to więc niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo premierowe utwory z tego wydawnictwa. Spodziewajcie się całej masy tłustych beatów i brzmień z pogranicza house’u, spiritual jazzu, muzyki improwizowanej, illbientu, organicznego techno i trudnej do klasyfikacji elektroniki.
o zespole:
“Błoto to skład tworzony przez utytułowanych członków EABS, który narodził się w trakcie przerwy między występami latem 2018 roku. Tworzą go Marek Pędziwiatr aka Latarnik (instrumenty klawiszowe, syntezatory), Paweł Stachowiak aka Wuja HZG (bas), Marcin Rak aka Cancer G (perkusja), Olaf Węgier aka OlafSaxx (saksofon tenorowy, perkusjonalia). Zespół opublikował w krótkim czasie trzy albumy pełnokrwistego jazzu, inspirowanego w równym stopniu hiphopem z lat 90. co troską o dbałość naszej planety i społecznym gniewem. To muzyka radykalna, brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. Oddaje klimat czasów w których powstawała – niekorzystnych zmian klimatycznych, wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa”.
Atom String Quartet
Jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na jazzowej mapie świata zagra 1 grudnia w warszawskiej Fabryce Norblina.
Atom String Quartet łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją i nowymi technikami wykonawczymi. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Skład zespołu stanowi: Dawid Lubowicz – skrzypce, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela.
W programie grudniowego koncertu znajdą się 4 pełnowymiarowe, wieloczęściowe kwartety smyczkowe, skomponowane przez każdego z muzyków zespołu, które znalazły się na płycie “UNIVERSUM”, wydanej w styczniu 2024 roku. Album spotkał się z doskonałym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych.
o zespole:
“Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych. Kwartet nagrał siedem autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. W 2023 roku Atom String Quartet podpisał ekskluzywny kontrakt z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music, czego efektem jest 2-płytowy album UNIVERSUM. Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr”.
Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia.
W roku 2024 zespół świętuje 30 lat współpracy artystycznej w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja). Z tej okazji 10 grudnia w Teatrze Muzycznym ROMA odbędzie się specjalny jubileuszowy koncert Trio.
o zespole:
“Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie. Od wielu lat zwyciężają w corocznej ankiecie JAZZ TOP czytelników i krytyków magazynu Jazz Forum jako Najlepszy Akustyczny Zespół Roku. Mają na koncie jedenaście albumów, w tym siedem dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium, które zapewniły zespołowi i jego liderowi (Marcinowi Wasilewskiemu) rekordową w polskim jazzie liczbę 11 statuetek Fryderyka. Obok wielu polskich i międzynarodowych wyróżnień w 2005 i 2011 roku Marcin Wasilewski został wybrany wschodzącą gwiazdą fortepianu w dorocznym plebiscycie krytyków i czytelników prestiżowego amerykańskiego magazynu Down Beat’s Annual Critics and Readers Poll, a cztery albumy tria pojawiały się również na liście Billboard’s Jazz Album Charts. W Niemczech zespół był nominowany do German Jazz Award 2022 w kategorii Najlepszy Zespół Międzynarodowy”.
Leszek Możdżer
Tego artysty oczywiście przedstawiać nie trzeba. Wybitny pianista, kompozytor, producent muzyczny i twórca muzyki filmowej, który należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Publiczność pokochała go za wyjątkową wyobraźnię, muzyczną przestrzeń, piękne melodie, szlachetną powściągliwość.
Artysta mówi, że w sztuce należy dążyć do wypracowania własnej, niepowtarzalnej formy. I rzeczywiście Leszkowi Możdżerowi to się udało. Jak piszą organizatorzy jego solowego koncertu:
“Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją jazzem Leszka Możdżera. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, komedowskie inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej”.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł