Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Kobiety w roli trenerów i sędziów MMA. Jakie wyzwania stoją przed nimi?
Kilkanaście lat temu wydawało się, że MMA będzie sportem, w którym kibice będą oglądać wyłącznie mężczyzn. W największych federacjach organizowano męskie pojedynki, lecz z czasem zaczęło się to zmieniać. Kobiety zaczęły dochodzić do głosu, a ich poczynania w klatce za każdym razem wywołują w widzach ogromne emocje.
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Początkowy brak przychylności ze strony kibiców i zawodników
Zgadzacie się, że tak samo jak zawodniczki MMA, trenerki i kobiety – sędziowie muszą zmagać się z początkowym brakiem przychylności ze strony niektórych kibiców i zawodników? Oczywiście nie tyczy się to wszystkich, ale często pojawiając się w szkółce lub klubie sportowym panie muszą starać się dwa razy bardziej, aby przedstawiciele płci męskiej zaczęli ich słuchać i postępować według ich cennych wskazówek.
Jeśli chodzi o poczynania w samym oktagonie, wystarczy obejrzeć kilka gal, aby zaobserwować, że fighterzy częściej mają pretensje do kobiet w roli sędziów i starają się z nimi wykłócać o różne rzeczy. Zdarzało się, że jeszcze kilka lat temu kibice również mieli większy szacunek (lub zaufanie? trudno to nazwać) do sędziów – mężczyzn. Teraz zaczęło się to jednak wyrównywać, bo kobiety na każdym kroku udowadniają, że są sobie w stanie poradzić z każdą przeszkodą, prawda? Mają ku temu odpowiednie kompetencje i doświadczenie.
Mężczyźni mają większy posłuch?
Z czym jeszcze muszą się mierzyć panie w świecie MMA? Choćby z przekonaniem, że mężczyźni mają większy posłuch. W klubach sportowych panowie często obejmują najważniejsze posady trenerskie. Jeśli mają odpowiednią charyzmę i twardy charakter, nawet najwięksi zawodnicy nie będą w stanie im “podskoczyć” i zawsze będą się ich słuchać. Zwykle są to potężni panowie, którzy wzbudzają u swoich podopiecznych ogromny respekt. Co w takiej sytuacji ma zrobić drobna kobieta, która zamierza rozpocząć swoją przygodę trenerską w szkółce MMA? Już na samym starcie czekają ją spore wyzwania i musi do siebie przekonać co najmniej kilku pewnych siebie zawodników. Na szczęście panie mają na to swoje sposoby i umieją sobie “wychować” mniej, jak i bardziej doświadczonych wojowników. Chwała im za to! Zauważyliście, że podobnie jest na stanowiskach sędziowskich?
Polecamy na eBilet.pl
Mężczyźni mają większe doświadczenie?
Ostatnim z poważniejszych wyzwań dla przedstawicielek płci pięknej w mieszanych sztukach walki może być mniejsze doświadczenie. Czemu tak się dzieje? Choćby z uwagi na to, że w początkowych latach uprawiania MMA w największych federacjach, w klatce rywalizowali wyłącznie panowie. Zdobywali oni spore doświadczenie zawodnicze, trenerskie i sędziowskie, a panie miały później sporo do nadrobienia. Jak myślicie, udało im się to?
Poprzedni artykuł
Następny artykuł