Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w ten weekend we Wrocławiu?

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w weekend odbywają się we Wrocławiu. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

WEEKEND 10.05.2024 – 12.05.2024

Piątek 10 maja

Wystawa “KOBIETA O KOBIETACH. Sylwetki polskich artystek” 

Wystawa poświęcona życiu i twórczości wybitnych polskich artystek: Magdalenie Abakanowicz, Marii Jaremie, Katarzynie Kobro, Zofii Stryjeńskiej oraz Oldze Boznańskiej.

O ekspozycji:

“Magdalena Abakanowicz, Maria Jarema, Katarzyna Kobro, Zofia Stryjeńska, Olga Boznańska – to kobiety, które łączy wiele. Wyjątkowy talent, artystyczna dusza, dążenie do doskonałości, indywidualny i niepowtarzalny styl. To również bohaterki cyklu wykładów Kobieta o kobietach, które odbywają się od lutego do maja w Naszej Bibliotece. Prelekcje, omawiające niezwykłe życie artystek, prowadzi Barbara Przerwa – pracownica Działu Edukacji Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W związku z ogromną popularnością spotkań, została przygotowana wystawa podsumowująca życiorysy wybitnych polskich artystek – bohaterek wykładów. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z nią”.

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, III piętro, wstęp wolny w godzinach otwarcia biblioteki (piątek 10.30 – 18.30)

Koncert Finlandzkiego chóru żeńskiego Pulssi

Żeński Chór Pulssi (z fin. puls) z Jyväskylä (środkowa Finlandia) istnieje od 1989 roku. Na repertuar grupy składają się utwory z zakresu muzyki rozrywkowej, ludowej, klasycznej (z epoki baroku), a także musicalowej. Obecnie chórem kieruje Tanja Iivarinen.

Śpiewali dotąd na licznych festiwalach, a także koncertowali w różnych częściach świata min. w Indiach, Sri Lance, Ghanie, jak i w wielu znaczących miastach Europy. Występowali także w Polsce (2015), biorąc udział w Sopockim Festiwalu Muzyki Bożonarodzeniowej i Adwentowej oraz konkursie chóralnym. Zdobyli wówczas brązowy medal.

W programie koncertu m.in. wykonanie utworów Sari Kaasinen, Mikko Alatalo, Tellu Turkka, Billy Strayhorn i Jonathana Larsona z musicalu “Rent”.

Ośrodek Działań Twórczych Światowid, ul. Sempołowskiej 54A, piątek, godz. 18.30

Piątek 10 maja – niedziela 12 maja 

9. edycja Festiwalu Malarstwa

8 maja rusza tegoroczna edycja Festiwalu Malarstwa. W programie 9. edycji tego wydarzenia odbędzie się trzynaście wystaw zorganizowanych w terminie 08.05–30.06.2024 r. Zaprezentowana zostanie przede wszystkim twórczość Artystów związanych z wrocławską ASP, ale także artystów z Polski i zza granicy. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Sonia Ruciak.

O wydarzeniu:

“9. Festiwal Malarstwa jest wyjątkową okazją, by doświadczyć efektów pracy Artystów-Dydaktyków oraz Studentów Wydziału Malarstwa wrocławskiej ASP, ale też Artystów związanych z instytucjami artystycznymi w kraju i na świecie. Daje szansę odbycia wyjątkowego, kształtującego wrażliwość spaceru po trzynastu galeriach zlokalizowanych w różnych miejscach Wrocławia, poznania Twórców, wzięcia udziału w licznych warsztatach, pokazach i wykładach, które dopełniają charakter wydarzenia”.

Wystawy odbędą się w ośmiu galeriach ASP i pięciu przestrzeniach wystawienniczych Wrocławia, z którymi współpracuje wrocławska Akademia. W ramach programu odbędą się liczne oprowadzania kuratorskie dla publiczności, na których zaprezentowane zostaną sylwetki Artystów, a także techniki malarskie przez nich stosowane.

W dniach 10 – 12 maja obejrzeć można m.in.:

od 08.05 – Wystawa “SentyMenty” artystów–dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Miejsce: Sztuka na miejscu, ul. Łaciarska 4.

od 10.05 – Wystawy malarstwa: Piotra Błażejewskiego “Historia CDN”, Stanisława Ryszarda Kortyki “Stąd do horyzontu”, Mariana Wołczuka “Codzienność koloru”. Miejsce:Narodowe Forum Muzyki | Plac Wolności 1.

od  10.05 – w korytarzach NFM we Wrocławiu będzie gościć wystawa trzech profesorów malarstwa, przez lata związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Piotra Błażejewskiego, Stanisława Ryszarda Kortyki i Mariana Wołczuka.

od 11.05 – Wystawa “Przełom” artystów–dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Miejsce: Galeria Neon ASP Wrocław, ul. Traugutta 19.

od 11.05 – Wystawa “Wizja lokalna/ Local perceptions” artystów-dydaktyków z polskich Akademii Sztuk Pięknych (Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk) oraz z Akademiami zagranicznych (Grecja/Ateny, Włochy/Palermo, Węgry/Budapeszt, Japonia/Tokio). Miejsce: Galeria Geppart ASP Wrocław, ul. Księcia Witolda 68/2.

od 11.05 – Wystawa “Chciało” artystów–dydaktyków i osób studenckich związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Miejsce: Aula, Przestrzeń przed Aulą, Plac Polski 3/4.

od 11.05 – Wystawa obrazów wybranych artystów związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławia, będąca promocją 9. Edycji Festiwalu Malarstwa, w przestrzeni czterech gablot, zlokalizowanych w sercu miasta. Miejsce: Gabloty mobilne ASP Wrocław

od 11.05 – Wystawa “Emocje i siła kobiety – Frida Kahlo” osób studenckich Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Miejsce:Galeria za Szkłem, Galeria Postument, Plac Polski 3/4

 

Szczegółowy harmonogram wystaw i wydarzeń towarzyszących wraz z lokacjami znajduje się na stronie Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

WEEKEND 19.04.2024 – 21.04.2024

Piątek 19 kwietnia

Jakub Kamiński w Galerii Magiel

W piątek Galeria Magiel zaprasza na otwarcie wystawy “Dania zimne i gorące” grafika, twórcy plakatów i ilustratora Jakuba Kamińskiego.

Artysta ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Tworzy plakaty, ilustracje i okładki książkowe. Wystawy z jego pracami prezentowane są w całej Polsce, a także za granicą. Jest laureatem wielu konkursów, w tym Festiwalu Filmowego “Offeliada”, “Polish Graphic Design Awards”, warszawskich “Leica Street Photo” i “Polska ulicznie”, wrocławskiego konkursu “Po co nam wolność?” , a także – w 2023 roku – laureatem nagrody Muzeum Karykatury na największej w Polsce imprezie poświęconej rysunkowi satyrycznemu “Satyrykon”.

Wernisaż uświetni DJ set w wykonaniu: @kowal_son

Pan Kamiński zapowiada swoją wystawę:

“Zapraszam na wystawę Dania zimne i gorące, na której, tak jak w każdym porządnym barze, będą rzeczy strawne i niestrawne. Plakaty, grafiki i ilustracje, które nie wszystkim przypadną do gustu, ale przynajmniej obsługa miła. Załóżcie krawaty, to nie będzie awantury!”

Galeria Magiel, ul. Wapienna 19, piątek, godz. 18. 

Sobota 20 kwietnia

Wernisaż Marcina Sikory + gościnnie Nullizmatyk, Pork Pores Porkinson, Dorota Bąk

Wystawa pt. “PROJEKTOGRANIE” przedstawia okładki do albumów muzycznych, których autorem jest wałbrzyski grafik Marcin Sikora. Są to zarówno prace koncepcyjne jak i projekty funkcjonujące na rynku muzycznym. Oprócz okładek zobaczymy także logotypy projektowane specjalnie pod dane wydawnictwo. Podczas spotkania autorskiego z artystą gośćmi specjalnymi będą raper i producent muzyczny  Nullizmatyk, raper Pork Pores Porkinson (TRZECI WYMIAR) oraz Dorota Bąk, która reprezentuje wrocławską Tłocznię Dysków Optycznych BAK. Wszystko będzie się kręcić przede wszystkim wokół hip hopu i jemu będzie poświęcona większość wystawy.

Centrum Kultury Nowy Pafawag, ul. Chociebuska 4-6, sobota, godz. 17.

Niedziela 21 kwietnia

Koncert Gospel Mass

Koncert Gospel Mass to unikatowe połączenie tradycyjnych pieśni gospel z klasycznymi kompozycjami muzyki sakralnej. W wydarzeniu weźmie udział 8 różnych chórów: Chór Con Grazia z Czastar, Chór Cantiamo Tutto z Wrocławia, Chór Con Passione z Wrocławia, Reprezentacyjny Chór Akademii Wojsk Lądowych  z Wrocławia, Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej, Sursum Corda UTW z Wrocławia, Trzebnicki Chór Akademicki Canto Cordis oraz Chór Kameralny Ostinato z Wrocławia. Towarzyszyć im będzie orkiestra pod batutą dyrygenta Sebastiana Sikory.

W programie m.in. Jacob de Haan “The Gospel Mass” oraz “Missa Brevis”.

Organizatorzy zapowiadają wydarzenie:

“Gospel Mass to mocne i poruszające głosy chórzystów, które napełnią Cię energią i wzruszeniem. To wirtuozerskie instrumenty orkiestry, tworzące bogate i pełne brzmienie. To niezapomniana atmosfera radości i wspólnego przeżywania muzyki. Przyjdź i poczuj moc gospel!”

Kościół p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Horbaczewskiego 20, niedziela, godz. 18:30.

WEEKEND 12.04.2024 – 14.04.2024

Piątek 12 kwietnia – niedziela 14 kwietnia

“Równoleżnik Zero” – Wrocławski Festiwal Podróżniczy

Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu (filia 57 – Biblioteka Turystyczna oraz filia 58 – Mediateka) zaprasza od 11 do 13 kwietnia 2024 na XII edycję Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie Adam Bielecki – taternik, alpinista i himalaista, uczestnik wielu akcji ratunkowych.

Organizatorzy zapowiadają:

Będziemy podróżować po Europie rowerem (Ola Orlikowska oraz Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz), koleją (Michał Gęsiarz), samochodem (Marek Rajczakowski), autostopem i na piechotę. O górach opowiedzą Marcin Błoński (góry Szkocji), Piotr Kilian (Alpy), Łukasz Kornatka (Korona Europy), Ewa Chwałko (góry Skandynawskie), a Piotr Wnuk poprowadzi nas szlakami trekkingowymi Hiszpanii. Usłyszymy o podróży za koło podbiegunowe (Bolesław Grabowski) i samotnej wędrówce przez arktyczną tundrę (Katarzyna Augustyn). Aleksandra Zagórska-Chabros opowie, dlaczego warto odwiedzić Słowenię, a Patrycja i Mateusz Skulimowscy – Albanię poza szlakiem. Wysłuchamy historii o Abruzji Piotra Kępińskiego, o Armenii Macieja Falkowskiego i o Węgrzech dr Gabora Lagzi. Dzięki opowieściom Doroty Kłąb zajrzymy do Hiszpanii, a Sylwia Mirowska zabierze nas do Portugalii. Przeniesiemy się też na południowe wyspy: Maderę (Paulina Gęsiorek i Rafał Plantos), Sycylię (Ewa Chwałko), Maltę i Gozo (Anita Olszak). Zapraszamy też na pokaz kulinarny – Hiszpańskie smaki by Adrian Stojewski. Będzie też okazja, by poznać smaki kuchni węgierskiej”.

Dla najmłodszej publiczności organizatorzy przygotowali warsztaty (obowiązują zapisy): malowanie azulejos (dzieci 8+), “Zrób Europę długopisem 3D” (dzieci 9+) oraz “Urodziny Pippi Pończoszanki” (dzieci 7-10 lat).

W programie 12, 13 i 14 kwietnia m.in.: prelekcje, pokazy kulinarne, pokaz tańca irlandzkiego, warsztaty i spotkania w klubie festiwalowym.

Szczegółowy program festiwalu: znajduje się Tutaj.

Biblioteka Turystyczna, ul. Szewska 78

Piątek 12 kwietnia – sobota 13 kwietnia

“Pępek snu” – wystawa

Od 12 kwietnia Galeria Miejska w ramach zbiorowej wystawy “Pępek snu” zaprezentuje twórczość, która narracyjnie i formalnie wpisuje się w zwrot ku postawom surrealistycznym, symbolicznym oraz romantycznym. W obecnych na ekspozycji obrazach, tkaninach, rzeźbach ceramicznych i obiektach polscy artyści w różnorodny sposób eksplorują obszary magii, ezoteryki, spirytyzmu, baśniowości, oniryzmu, psychodelii, horroru czy mitologii.

O ekspozycji:

“Fantasmagoryczne, senne w swojej aurze prace młodych twórców zawsze mają  swoje źródło w realnym. Artyści, dotykając tego, co chimeryczne i dziwne, filtrują własne wizje przez ogląd współczesnego świata i jego najbardziej aktualne problemy. Przede wszystkim jednak treściotwórczo wykorzystują oni oniryczną, baśniową, nierzadko niepokojącą estetykę do konstruowania w obrazie, rzeźbie czy obiekcie autobiograficznych, często bardzo intymnych i przepełnionych silnymi emocjami historii. Metodycznie dokonują więc zetknięcia tego, co zewnętrzne, z tym, co wewnątrz, a więc obszaru materialnej rzeczywistości z tym, co wymyka się materializacji.

W prezentowanej na wystawie sztuce, niczym w marzeniu sennym, jawne płynnie przenika się więc z ukrytym, świadome z nieuświadomionym, a realne z wyobrażonym. Jest ona pewnego rodzaju szczeliną, przez którą artyści mogą wyrwać się z fantazmatu współczesności, nie naruszając przy tym jednak definiującej jej mglistości i ambiwalencji. W ten sposób ich twórczość staje się czymś na wzór tytułowego Freudowskiego pępka snu – blokującym wszelkie prawo rozumienia, tajemniczym, bezwyjściowym punktem rozpuszczonych granic, w którym prawda przybiera strukturę fikcji”.

Artyści: Jędrzej Bieńko, Martyna Borowiecka, Krzysztof Gil, Natalia Kopytko, Paweł Olszczyński, Patrycja Piętka, Jan Porczyński, Agata Słowak, Justyna Smoleń, Sasza Wiktor, Milan Zientara.

Kuratorka: Katarzyna Zahorska

Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28. Galeria czynna w godzinach: piątek w godzinach 10:00-18:00, w sobotę w godzinach 12:00-16:00

Jan Porczynski, Bez tytułu, gwasz na papierze, 13×18 cm, 2024
Patrycja Piętka, Evocation, olej płótno 100 x 130 cm, 2024, fot. Katarzyna Mierzwińska, archiwum Art Agenda Nova, Kraków

WEEKEND 05.04.2024 – 07.04.2024

Piątek, 5 kwietnia

Otwarcie wystawy Aleksandry Liput “Robak sercowy”

Wystawa “Robak sercowy”, stworzona dla Galerii SIC!, prezentuje siedem rzeźb i płaskorzeźb Aleksandry Liput wykonanych z ceramiki, szkła, tkaniny oraz drewna. Każda z tych prac jest metaforą magicznych rytuałów związanych z medycyną ludową Słowiańszczyzny. Te mocno zakorzenione w języku plastycznym artystki prace są niepokojącymi symbolami, które Liput przywołuje z zapamiętanych z dzieciństwa przesądów. Artystka w swojej wcześniejszej twórczości koncentrowała się na malarstwie. Jego miejsce z biegiem czasu zajęła ceramika, kiedy twórczyni zaczęła szukać oparcia w naturze. Obecnie Liput odwzorowuje naturę poprzez sztukę, podkreślając jej znaczenie oraz udział w dawnych przesądach i rytuałach. Inspiracji poszukuje również w tym, co nadprzyrodzone.

ALEKSANDRA LIPUT – ur. 1989 roku, artystka wizualna. Zajmuje się ceramiką, miękkimi rzeźbami, obiektami oraz instalacjami. W swojej twórczości mierzy się z problematyką lęku, dziedziczenia traum, szeroko rozumianej duchowości i magicznych przedmiotów. Interesuje się koncepcjami związanymi z mitem i utopią. Asystentka i doktorantka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtworzy duet kuratorski DZIDY. Jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Zachęta w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Poznaniu, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Finalistka konkursu Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2017.

Dzień po wernisażu odbędzie się oprowadzanie autorsko-kuratorskie z Aleksandrą LiputMiką Drozdowską.

Galeria SIC!, pl. Kościuszki 9/10. Wernisaż – piątek, godz. 19. Oprowadzanie kuratorskie – sobota, godz. 14. 

identyfikacja wizualna: Iwona Jarosz

WEEKEND 29.03.2024 – 01.04.2024

Piątek, 29 marca

Michel Fingesten – wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Już tylko do piątku 29 marca można oglądać retrospektywną wystawę Michela Fingestena – malarza, rysownika, ale przede wszystkim biegle posługującego się rozmaitymi technikami grafika i twórcę ekslibrisów. Ekspozycja ta będzie pierwszym w Polsce pokazem sztuki tego niesłusznie zapomnianego przez historię artysty.

Michel Fingesten (1884-1943) był czesko-austriackim grafikiem i malarzem pochodzenia żydowskiego. Uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych twórców ekslibrisów XX wieku. Retrospektywna wystawa we wrocławskiej Galerii Miejskiej przywołuje sylwetkę tego niesłusznie zapomnianego artysty. Na pierwszej polskiej ekspozycji tego twórcy pokazanych zostanie ponad 200 dzieł, w tym malarstwo oraz realizowane różnorodnymi technikami grafiki.

O wystawie:

“Dzieła Fingestena wyróżniają się charakterystycznym stylem narracji – pełnym, często ironicznego, poczucia humoru, ale i zrozumienia wobec ludzkich słabości. Artysta w swojej twórczości sięgał co prawda po klasyczne tematy, takie jak portret, akt, martwa natura czy pejzaż, ale jego najbardziej znaczące realizacje treściowo balansują na styku radosnego witalizmu i woli zachłannego doświadczania przyjemności życia oraz dramatyzmu istnienia z majaczącym w tle widmem nieuchronności śmierci, nabierającym szczególnej mocy w kontekście trudnych realiów pierwszej połowy XX wieku. Głównym wątkiem swoich artystycznych dociekań uczynił on więc niejednoznaczność targanej sprzecznościami natury ludzkiej, opartej na walce dwóch opozycyjnych sił popędowych – popędu życia (Eros) oraz popędu śmierci (Tanatos)”

Kuratorzy wystawy: Mirosław Jasiński, Jan Plácak, Oskar Plácak

Prace pochodzą ze zbiorów Galerie Ztichlá klika (Praga – Czechy).

Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, piątek, godziny otwarcia: 10.00 – 18.00.