Już 14 grudnia w Gliwicach emocje sięgną zenitu. Mistrzostwa świata w Enduro, najbardziej emocjonującym sporcie motocyklowym zawitają do Polski. Kolejna edycja odbędzie się 1 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Wstęp wolny. Co robić za darmo w majówkę w Warszawie?
Polecamy wydarzenia kulturalne, które w długi majówkowy weekend odbywają się w Warszawie. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!
24.04.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Środa, 1 maja – sobota, 4 maja
Inauguracyjne pokazy “Dancing Queen” w Multimedialnym Parku Fontann
Warszawa – Śródmieście, Multimedialny Park Fontann nad Wisłą, godz. 21:30
1 maja Stołeczna Estrada rozpoczyna nowe pokazy świetlno-dźwiękowe w Multimedialnym Parku Fontann.
O wydarzeniu:
“Nieopodal Bulwarów Wiślanych, u podnóża Starego Miasta, Stołeczna Estrada co roku przygotowuje nowe pokazy świetlno-dźwiękowe. Warszawskie fontanny od lat przyciągają setki tysięcy widzów, opowiadając magiczne historie i miejskie legendy. Spektakularne połączenie wody, obrazu, muzyki i świateł tworzy niezwykłe wieczorne widowisko, którego nie można przegapić. Pokazy na stałe wpisały się w kulturalny krajobraz Warszawy, stając się jedną z najpopularniejszych atrakcji dla mieszkanek, mieszkańców, a także turystów z Polski i zza granicy. Tegoroczny pokaz, zatytułowany ‘Dancing Queen’, przeniesie widzów do 1976 roku, kiedy Warszawę odwiedził słynny zespół ABBA. Szwedzka grupa przyleciała do Polski w przededniu wydania płyty ‘Arrival’, aby nagrać koncert dla Studio 2, niezwykle popularnego programu polskiej telewizji. Nowe widowisko w Multimedialnym Parku Fontann przypomni o tym historycznym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że pokaz zachwyci widzów poprzez efektowne projekcje laserowe i taniec fontann w rytm przebojów, które porywają do tańca kolejne pokolenia słuchaczy”.
W trakcie pierwszego pokazu inauguracyjnego (1 maja) na terenie Multimedialnego Parku Fontann zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie wyposażona w podest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby niedosłyszące będą miały zapewnioną pętle indukcyjną. Osoby niewidome i słabowidzące skorzystają z audiodeskrypcji.
Szczegółowy harmonogram pokazów dostępny jest na stronie organizatora.
Środa, 1 maja
Festiwal Europejski 2024
Krakowskie Przedmieście, godzina 12 – 18.
Majówkę w Warszawie otwiera rodzinnym Festiwal Europejski na Krakowskim Przedmieściu. Wspólne świętowanie jubileuszu 20 lat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej uświetnią takie atrakcje, jak m.in. występy zespołów muzycznych, tancerzy i teatrów ulicznych.
Kto wystąpi?
“Na scenie wystąpią: Roberto Ruggeri wraz z repertuarem największych włoskich szlagierów; Chris Schittulli – ambasador francuskiej piosenki w Polsce; Shannon – mieszanka celtyckiej żywiołowości oraz brzmień z różnych zakątków świata; Tyrolia Band, który w repertuarze ma nie tylko melodie austriackie, ale również bawarskie, szwajcarskie, włoskie czy słoweńskie; Grecka Grupa Mythos, która zaprezentuje barwny program przedstawiający muzykę grecką – od dawnej pieśni do współczesnych przebojów – każdy będzie mógł zatańczyć słynnego Zorbę; Madrugada Sombra, czyli niepowtarzalna muzyczna fuzja polskiej muzyki ludowej z flamenco, elektroniką i jazzem”.
Na scenie pojawią się też młodzi, polscy tenorzy z repertuarem Jana Kiepury i melodiami świata. W finale koncertu artyści operowi z towarzyszeniem Warszawskiego Chóru Chłopięcego wykonają “Odę Do Radości Ludwiga van Beethovena” – hymn Unii Europejskiej.
Występy artystyczne odbędą się również poza sceną: od ulicy Królewskiej do Placu Zamkowego przejdzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów, zaprezentują się artyści ze Szkoły Musicalowej B&B, którzy zaproszą na warsztaty “Roztańczona Europa” (nauka podstaw polki, mazura, paso doble, zorby i wielu innych), wystąpią też tatry uliczne: A3 Teatr i Scena Kalejdoskop oraz grupy instrumentalne Ritmo Bloco i Brass Federacja.
Na zgłodniałych czekać będzie Strefa Kulinarna, która zaserwuje uczestnikom darmowy wybór europejskich dań do degustacji, takich jak polski żurek z kiełbasą, hiszpańska paella, włoskie penne oraz węgierskie leczo.
Szczegółowy wykaz wszystkich atrakcji i organizatorów dostępna jest na stronie Stołecznej Estrady.
Środa, 1 maja
Oscarowe Środy w Domu Sztuki – “Aida” Jasmila Žbanić
Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14, godz. 19.
Cykl projekcji filmowych Oscarowe Środy w Domu Sztuki odbywa się w wybrane środy o godzinie 19.00. W środę 1 maja wyświetlony zostanie “Aida” – bośniacko–austriacko–rumuńsko–niemiecko–polski film fabularny z 2020 roku w reżyserii Jasmili Žbanić.
Opis filmu:
“Akcja filmu rozgrywa się w lipcu 1995 w Srebrenicy. Do miasta wkraczają oddziały serbskie gen. Ratko Mladicia. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę przed wymordowaniem jej przez Serbów”.
Film został wyróżniony nagrodą Złotej Pomarańczy dla najlepszego filmu na MFF w Antalyi oraz zwyciężył w czterech kategoriach Polskich Nagród Filmowych (film, reżyseria, scenariusz i montaż). Obraz był też nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Kolejne seanse:
15 maja – “Fantastyczna kobieta” reż. Sebastián Lelio
12 czerwca – “IO” reż. Jerzy Skolimowski
26 czerwca – “The Square” reż. Ruben Östlund.
Sobota, 4 maja
Recital tańca Sandhy Udupy “Bharathanatyam – Piękno Ruchu i Uczuć”
Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, godz. 17.
Centrum ŁOWICKA, Szkoła Tańców Indyjskich Mohini oraz Tandava Natyam School of Performing Arts zapraszają na recital tańca “Bharathanatyam – Piękno Ruchu i Uczuć”, który zostanie wykonany przez Sandhyę Udupę – artystkę sztuki Bharathanatyamu i Kuchipudi.
o wydarzeniu:
“Podczas tego wyjątkowego wydarzenia połączą się sztuka i tradycja, przenosząc nas w magiczny świat klasycznego tańca indyjskiego bharatanatyam. To niezwykła okazja obejrzenia pokazu, gdzie piękno tańca oraz bogactwo jego tradycji ożywają na scenie. Zapraszamy wszystkich miłośników tańców indyjskich, jak również tych, którzy pragną zgłębić tajemnice kultury indyjskiej poprzez taniec”.
Niedziela, 5 maja
Spektakl “Potyczki Tewje Mleczarza z Bogiem” Szolema Alejchema z piosenkami Mordechaja Gebirtiga
Dom Kultury Włochy, ul. Bolesława Chrobrego 27, godz. 18.
Dom Kultury Włochy 5 maja zaprasza na spektakl “Potyczki Tewje Mleczarza z Bogiem” Szolema Alejchema z piosenkami Mordechaja Gebirtiga w wykonaniu Towarzystwa Teatralnego “Pod Górkę”.
Występuje: Stanisław Górka; adaptacja i reżyseria: Sławomir Gaudyn; aranżacje muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman; scenografia, kostiumy: Anna Jędrzejczyk.
o spektaklu:
“Piosenkę ‘If a were a rich man‘ – stanowiącą motyw przewodni brawurowego ‘Skrzypka na dachu‘ znają chyba wszyscy. Nie każdy jednak pamięta, że inspiracją dla powstania słynnego musicalu była książka Szolema Alejchema z 1894 roku ‘Dzieje Tewji mleczarza‘. W Kasrylewce, fikcyjnym miasteczku opisywanym przez autora, zachodzą zmiany charakterystyczne dla epoki przejściowej. Wdziera się tam kapitalizm, który kusi możliwością zdobycia dużych pieniędzy. Jednocześnie do miasteczka dochodzą echa społeczno-politycznych niepokojów, które dla mieszkańców oznaczają nieoczekiwane konsekwencje.W tej dynamicznej rzeczywistości, próbuje odnaleźć się ubogi mleczarz Tewje”.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł