Już 14 grudnia w Gliwicach emocje sięgną zenitu. Mistrzostwa świata w Enduro, najbardziej emocjonującym sporcie motocyklowym zawitają do Polski. Kolejna edycja odbędzie się 1 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Wstęp wolny. Co robić za darmo w majówkę w Krakowie?
Polecamy wydarzenia kulturalne, które w długi majówkowy weekend odbywają się w Krakowie. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!
24.04.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Środa 1 maja – niedziela 5 maja
Wystawy w Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”
W majówkowy długi weekend warto wybrać się do Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki” i obejrzeć dwie najnowsze wystawy czasowe: “Po dwóch stronach życia” Grażyny Pasterskiej-Napadło oraz organizowanej w ramach Cracow Art Week KRAKERS ekspozycji “Czas bez zegarka” Marii Varlyginy.
O wystawie “Czas bez zegarka” Marii Varlyginy:
“To audiowizualna instalacja, nazywana także ‘Marią – pieśnią wrzasku i odgłosów przeszłego’, wykorzystująca autoetnograficzną poezję, której osią są poruszające flashbacki artystki. W akcie retrospekcji Mariia przywołuje obrazy rodzimego Charkowa, Dniepra, Odesy i Kijowa. Tytuł nawiązuje do metafory Jeana-Paula Sartre’a, w której uwidacznia się byt magiczny, niczym rewers zegarka na palcu wskazującym artystki, gdzie czas zmienia się w zależności od jej nastroju”.
Mariia Varlygina – artystka urodzona w Charkowie w Ukrainie. Doktorantka na Wydziale Polonistyki SDNH UJ, antropolożka, badaczka kultury wizualnej, kuratorka. Od 2017 r. współpracuje z YermilovCentre, MOKSOP, Chekachkov Photo Academy. Od 2022 r. Główna kuratorka galerii site-specific Baszta (Kraków), realizuje projekty w Ukrainie, Polsce, Niemczech. Jej zainteresowania naukowe to: time studies, metamodernizm i narratywizacja historii.
O wystawie “Po dwóch stronach życia” Grażyny Pasterskiej-Napadło:
“Wystawa to z jednej strony obraz natury witalnej i wciąż odradzającej się na nowo, z którą jesteśmy związani i czerpiemy z niej siły i radość, a z drugiej doświadczenie przemijania i straty, cierpienia i smutku ale też i nadziei, która doprowadza nas znów do równowagi i przenosi ponownie na jasną stronę. Grafiki tworzone są techniką mieszaną początkowo w sposób tradycyjny poprzez frotaż połączony z rysunkiem w tonacji czerni i szarości, a potem transformowane poprzez narzędzia cyfrowe. Dzięki frotażowi zarówno sama elementy przyrody jak i przedmioty będące świadkami przemijania życia stają się niejako bezpośrednimi narratorami i współilustratorami tych dwóch historii”.
Grażyna Pasterska-Napadło – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Grafiki i asystentka w Pracowni Malarstwa i Rysunku I i II w Akademii Sztuki w Szczecinie. Członkini ZPAP. Obok malarstwa zajmuje się̨ grafiką, wydawnictwami, plakatem i ilustracją, tworząc publikacje z autorskimi tekstami. Ma na koncie udział w wielu projektach i wystawach. Do jej ulubionych form graficznych należą frotaż i kolaż.
Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-17.00 oraz sobota-niedziela po uprzednim umówieniu telefonicznym (tel. 609 939 177)
Piątek 3 maja
87. Krakowska Lekcja Śpiewania “Majowa Jutrzenka”
Biblioteka Polskiej Piosenki 3 maja zaprasza na Mały Rynek, gdzie o godz. 17 odbędzie się koncert “Majowa Jutrzenka” z udziałem z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Koncert poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.
W programie koncertu m.in. wykonanie piosenek: “Mazurek Trzeciego Maja”, “Pochwała Wesołości”, “Polonez Trzeciego Maja”, “Polonez Kościuszki”, “Kiedy rozum śpi”, “Oda do radości”, “Czarny chleb i czarna kawa”, “Chodzi o to, żeby nie być idiotą”.
Specjalnie z okazji majówkowej Lekcji Śpiewania Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 2000 bezpłatnych śpiewników. Można też samemu pobrać śpiewnik na telefon ze strony Biblioteki Polskiej Piosenki.
Mały Rynek, piątek, godz. 17.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł