Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w majówkę w Krakowie?

Fot. Shutterstock/MazurTravel

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w długi majówkowy weekend odbywają się w Krakowie. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Środa 1 maja – niedziela 5 maja 

Wystawy w Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”

W majówkowy długi weekend warto wybrać się do Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki” i obejrzeć dwie najnowsze wystawy czasowe: “Po dwóch stronach życia” Grażyny Pasterskiej-Napadło oraz organizowanej w ramach Cracow Art Week KRAKERS ekspozycji “Czas bez zegarka” Marii Varlyginy.

O wystawie “Czas bez zegarka” Marii Varlyginy:

“To audiowizualna instalacja, nazywana także ‘Marią – pieśnią wrzasku i odgłosów przeszłego’, wykorzystująca autoetnograficzną poezję, której osią są poruszające flashbacki artystki. W akcie retrospekcji Mariia przywołuje obrazy rodzimego Charkowa, Dniepra, Odesy i Kijowa. Tytuł nawiązuje do metafory Jeana-Paula Sartre’a, w której uwidacznia się byt magiczny, niczym rewers zegarka na palcu wskazującym artystki, gdzie czas zmienia się w zależności od jej nastroju”.

Mariia Varlygina – artystka urodzona w Charkowie w Ukrainie. Doktorantka na Wydziale Polonistyki SDNH UJ, antropolożka, badaczka kultury wizualnej, kuratorka. Od 2017 r. współpracuje z YermilovCentre, MOKSOP, Chekachkov Photo Academy. Od 2022 r. Główna kuratorka galerii site-specific Baszta (Kraków), realizuje projekty w Ukrainie, Polsce, Niemczech. Jej zainteresowania naukowe to: time studies, metamodernizm i narratywizacja historii.

O wystawie “Po dwóch stronach życia” Grażyny Pasterskiej-Napadło:

“Wystawa to z jednej strony obraz natury witalnej i wciąż odradzającej się na nowo, z którą jesteśmy związani i czerpiemy z niej siły i radość, a z drugiej doświadczenie przemijania i straty, cierpienia i smutku ale też i nadziei, która doprowadza nas znów do równowagi i przenosi ponownie na jasną stronę. Grafiki tworzone są techniką mieszaną początkowo w sposób tradycyjny poprzez frotaż połączony z rysunkiem w tonacji czerni i szarości, a potem transformowane poprzez narzędzia cyfrowe. Dzięki frotażowi zarówno sama elementy przyrody jak i przedmioty będące świadkami przemijania życia stają się niejako bezpośrednimi narratorami i współilustratorami tych dwóch historii”.

Grażyna Pasterska-Napadło – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Grafiki i asystentka w Pracowni Malarstwa i Rysunku I i II w Akademii Sztuki w Szczecinie. Członkini ZPAP. Obok malarstwa zajmuje się̨ grafiką, wydawnictwami, plakatem i ilustracją, tworząc publikacje z autorskimi tekstami. Ma na koncie udział w wielu projektach i wystawach. Do jej ulubionych form graficznych należą frotaż i kolaż.

Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-17.00 oraz sobota-niedziela po uprzednim umówieniu telefonicznym (tel. 609 939 177)

“Po dwóch stronach życia” Grażyna Pasterska-Napadło
“Czas bez zegara” Maria Varlygina

Piątek 3 maja

87. Krakowska Lekcja Śpiewania “Majowa Jutrzenka”

Biblioteka Polskiej Piosenki 3 maja zaprasza na Mały Rynek, gdzie o godz. 17 odbędzie się koncert “Majowa Jutrzenka” z udziałem z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Koncert poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

W programie koncertu m.in. wykonanie piosenek: “Mazurek Trzeciego Maja”, “Pochwała Wesołości”, “Polonez Trzeciego Maja”, “Polonez Kościuszki”, “Kiedy rozum śpi”, “Oda do radości”, “Czarny chleb i czarna kawa”, “Chodzi o to, żeby nie być idiotą”.

Specjalnie z okazji majówkowej Lekcji Śpiewania Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 2000 bezpłatnych śpiewników. Można też samemu pobrać śpiewnik na telefon ze strony Biblioteki Polskiej Piosenki.

Mały Rynek, piątek, godz. 17.