Już 14 grudnia w Gliwicach emocje sięgną zenitu. Mistrzostwa świata w Enduro, najbardziej emocjonującym sporcie motocyklowym zawitają do Polski. Kolejna edycja odbędzie się 1 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Wstęp wolny. Co robić za darmo w majówkę w Poznaniu?
Polecamy wydarzenia kulturalne, które w długi majówkowy weekend odbywają się w Poznaniu. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!
24.04.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Środa, 1 maja 2024
1 maja: Urodziny Bramy Poznania
Brama w Poznaniu obchodzi swoje 10. urodzin. Z tej okazji instytucja zaprasza na wspólne świętowanie tego jubileuszu podczas weekendu majowego. Przygotowano szereg wydarzeń m. in. koncerty, wystawy, spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty przyrodnicze, animacje dla dzieci.
1 dzień majówkowych atrakcji Brama rozpocznie otwarcie wystawy “Od marzeń do Bramy Poznania”, którą będzie można oglądać na kładce nad Cybiną.
O wystawie:
“Nasz jubileusz to okazja, by przedstawić historię powstania tego miejsca. Pokazać ewolucję, która dokonała się przez 10 lat – zarówno w samej Bramie Poznania, jak i w jej najbliższym otoczeniu. To także moment podsumowania tego, kim jesteśmy dzisiaj. Zapraszamy na wystawę pod hasłem ‘Od marzeń do Bramy Poznania’. Będzie to powrót do wspomnień, które tworzyliśmy razem. Pragniemy, abyście stali się nieodłączną częścią świętowania naszego jubileuszu. Przyjdźcie i podarujcie Bramie Poznania swoje życzenia, refleksje, wspomnienia. Wasze słowa będą dla nas ogromnym wsparciem i inspiracją do dalszego działania oraz rozwoju”.
Tego dnia organizatorzy zapraszają też m.in. na dział w warsztatach “Relaks nad Cybiną: natura i dźwięki” oraz na animacje dla rodzin z dziećmi “Magiczny Dywan”.
Kulminacyjnym punktem tego dnia będzie koncert Kapeli Towarzyskiej (godz. 16) w amfiteatrze Bramy Poznania. O koncercie:
“Kapelę tworzą młodzi animatorzy kultury ludowej. Swą pasją do żywej muzyki dzielą się grając zebrane z różnych stron polski tradycyjne melodie taneczne. Inspiruje ich muzyka, której uczą się od wiejskich muzykantów i śpiewaczek. Grają starodawne oberki, mazurki, polki, tanga, fokstroty, walczyki oraz autorskie ballady. W repertuarze nie brak też zabaw tanecznych, które nawet najbardziej wstydliwym nie pozwolą ukrywać się po kątach. Będzie polonez, krzyżak, ojra, klapok. Zagrają także kilka tańców wolnych – walczyki, fokstroty, polki i tanga. Do posłuchu i dla odpoczynku zagrają tradycyjne i autorskie ballady”.
Pełny harmonogram Majówki w Bramie Poznania dostępny jest na stronie internetowej organizatora.
adres: Brama Poznania, ul. Gdańska 2, godzina rozpoczęcia: godz. 10
1 maja: Majówka nad Rusałką
Trzy dni Majówki nad Rusałką to 9 koncertów i trzy różne gatunki muzyczne. Pierwszy dzień otworzy Zuta a następnie zagra Lor i Dawid Tyszkowski.
O zespole Zuta:
“Zuta – poznański duet, który tworzy Zuta Lipowicz i Maks Mikulski. Po debiucie na scenie Festiwalu NEXT FEST w kwietniu zeszłego roku ich kariera nabrała tempa. Sukcesywnie zdobywają serca słuchaczy wydając kolejne utwory, które swoją różnorodnością pokazują, że Zuty nie da się jednoznacznie zaszufladkować. Połączenie tanecznych beatów, ejtisowych synthów i energetyzujących gitar oraz sceniczna energia przejmuje kontrolę nad publiką i wyzwala nieskrępowane ruchy bioder. W swoich tekstach Zuta zbiera emocje i historie, które jak kameleon zmieniają swoje znaczenie w zależności od nastroju słuchacza”.
Tego dnia na Scenie nad Rusałką usłyszymy też pochodzące z Krakowa zespół Lor i objawienie sceny alternatywnego popu, czyli Dawida Tyszkowskiego ze wspólnym utworem “PAM PAM PAM”
O Lor:
“Lor, czyli cztery utalentowane dziewczyny, które wniosły na scenę muzyczną niezwykłą dojrzałość artystyczną, a ich muzyka nie tylko bawi, ale również porusza serca słuchaczy, zapewniając niezapomniane emocjonalne przeżycia na koncertach. Na swoim koncie zespół ma występy na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą, m.in. na Open’er Festival, OFF Festival, Orange Warsaw Festiwal, a ich muzykę można usłyszeć m.in. w serialach i programach telewizyjnych takich, jak ‘Pod Powierzchnią’, ‘Nieobecni’, ‘Otwórz Oczy’. Zespół miał również zaszczyt uczestniczyć w kreowaniu ścieżki dźwiękowej do filmu ‘Chłopi‘.
Dawid Tyszkowski:
“Wokalista, kompozytor i autor tekstów, który z muzyką związany jest od dziecka. Jego nieodłącznym atrybutem jest gitara, bez której nie wyobraża sobie pracy. W 2022 roku Dawid Tyszkowski wydał swoją debiutancką EPkę ‘Nadal nie śpię’, nad którą produkcyjnie czuwał Patrick The Pan. Artysta na swoim koncie ma również wyjątkowe duety – ‘Co i tak nadejdzie’ ze Skubasem oraz ‘Nie całuj’ z Julią Wieniawą“.
adres: Scena nad Rusałką, ul. Golęcińska 27, godzina rozpoczęcia: godz. 17
Czwartek, 2 maja 2024
2 maja: Dzień Ekspozycji w Bramie Poznania
W drugi dzień majówki w Bramie Poznania poświęcony będzie aktualnym ekspozycjom. Obok oprowadzań kuratorskich po wystawach odbędą się też rodzinne warsztaty.
O wydarzeniach dnia:
“Zaprezentujemy nowe rodzinne zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania z przewodnikiem lub przewodniczką — ’10 kroków w nieznane. Wyprawa z kapitanem Jakubem!’ Przyjrzymy się nowej wystawie czasowej w Galerii Śluza – ‘Co potrafi lądolód?’, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach krawieckich i uszyć swojego własnego Svena. W samo południe przyjrzymy się naszej nowej wystawie czasowej, która stanie przed budynkiem Bramy Poznania ‘Pod wodą. Powodzie w Poznaniu’, a pod wieczór, o godzinie 17:00 zwiedzimy zakamarki Bramy Poznania i poznamy jej tajemnice!”
Uwaga! Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Pełny harmonogram Majówki w Bramie Poznania dostępny jest na stronie internetowej organizatora.
adres: Brama Poznania, ul. Gdańska 2, godzina rozpoczęcia: godz. 11
2 maja: Majówka nad Rusałką
Drugi dzień Majówki nad Rusałką to gratka dla fanów hip hopu. Wystąpią: Aljas, Proseko oraz Rau Performance.
O artystach:
“Aljas – raperka, która komentuje współczesną rzeczywistość, relacjonuje szukanie własnej tożsamości oraz sięga po tematy klasyczne dla rapu, by ująć je w krzywym zwierciadle. Styl inspirowany nowojorską sceną, przeniesiony na lokalne konteksty. Jej występ zamykał pierwszą edycję festiwalu Great September, zyskując uznanie i zapewniając jej miejsce na OFF Festival 2023″.
Proseko:
“Proseko – urodził się i wychował w Bydgoszczy. Od najmłodszych lat miał w sobie olbrzymią wrażliwość na muzykę, która nie dawała mu spokoju. Jego muzyczne fascynacje to mieszanka wielogatunkowa. Z jednej strony fascynują go charyzmatyczne jazzowe kompozycje, z drugiej strony jest fanem rapu”.
Rau Performance:
“RAU Performance to człowiek wielu talentów i jeden z najbardziej charakterystycznych wykonawców w polskiej muzyce. Produkuje podkłady i rapuje od ponad dekady, był także związany z branżą reklamową i telewizyjną. W trzecim, niezależnie wydanym solowym albumie pt. ‘Mieszane Uczucia’ po raz kolejny udowadnia, że ma wyjątkowe na rapowej scenie poczucie humoru i wyobraźnię, która nie pozwala trzymać się sztywno żadnego kanonu”.
adres: Scena nad Rusałką, ul. Golęcińska 27, godzina rozpoczęcia: godz. 17
Piątek, 3 maja 2024
3 maja: Dzień Eko w Bramie Poznania
Piątek 3 maja to Dzień Eko w Bramie Poznania. Tego dnia organizatorzy przygotowali spacery z przewodnikiem wzdłuż Cybiny i wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji, warszaty dzikiej kuchni, animacje dla rodzin z dziećmi oraz spotkanie w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa.
O wydarzeniach dnia:
“Postanowiliśmy przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie i prześwietlić ją do szpiku kości! Wyruszcie z nami w podróż wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji oraz szlakiem poznańskich rzek podczas spaceru Cybina Warta Poznania. Na nieco młodszych gości czekają animacje dla rodzin z dziećmi oraz specjalny lot dywanem – Magiczny dywan. Popołudnie zarezerwowaliśmy na wypoczynek w naszym ogrodzie. Weźcie udział w warsztatach dzikiej kuchni i zobaczcie, co potrafią Dzikie gary. A na koniec tego przyjemnego dnia będziecie mogli zrelaksować się na Spotkaniu w ogrodzie, czyli naszym specjalnym dyżurze otwartym, w trakcie którego zgłębimy tajniki etnobotaniki i permakultury”.
Uwaga! Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Pełny harmonogram Majówki w Bramie Poznania dostępny jest na stronie internetowej organizatora.
adres: Brama Poznania, ul. Gdańska 2, godzina rozpoczęcia: godz. 11
3 maja: Majówka nad Rusałką
Trzeci dzień majówki nad Rusałką to spotkanie z artystami polskiej sceny elektronicznej. Zagrają: SARAPATA, RYSY i BESKRES.
SARAPATA:
“Brzmienie projektu SARAPATA to wypadkowa wielu czynników. Łączą w sobie wiele skrajności, ale i doświadczeń zdobytych na różnych biegunach muzycznej wędrówki. Zamiłowanie do harmonii wynieśli z towarzyszenia zespołowi Lor czy Paulinie Przybysz oraz ze współtworzenia w przeszłości własnej formacji SALK, w której muzyce – za pomocą głównie klasycznego instrumentarium – snuli senne, niemal baśniowe opowieści. ‘Po godzinach’ odkładali na bok gitary i perkusjonalia, by dać upust swojej największej miłości – muzyce elektronicznej, a dokładniej techno”.
RYSY:
“Warszawski duet RYSY tworzą producenci Wojtek Urbański oraz Łukasz Stachurko. Ich muzyka to wypadkowa progresywnych tanecznych rytmów zbudowanych na kanwie niezwykle melancholijnych, a jednocześnie chwytliwych melodii. Od początku swojej działalności zespół skupiał się mocno na aktywności koncertowej. Duet gościł na największych polskich festiwalach (m.in. Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver czy Off Festival) a skład koncertowy był często poszerzany o wokalistów, którzy pojawili się na płycie ‘Traveler’ (Justyna Święs, Baasch i Piotr Zioła).
BESKRES:
“BESKRES to inicjatywa dwójki z trzech przedstawicieli zespołu KAMP!. Inspiracje czerpane na przestrzeni długoletniej działalności grupy, oraz otwartość na nowe brzmienia złożyły się w całość projektu djskiego, w skład którego wchodzą Michał Słodowy i Radek Krzyżanowski.
BESKRES daje wyraz ich zamiłowaniu do mocniejszych gatunków muzycznych, który w połączeniu z wrażliwością znaną z koncertów oraz dużą inspiracją płynącą z natury daje oryginalny muzyczny mix określany przez nich samych jako Romantic Techno. Taki format pozwala nie tylko na dzielenie się ulubionymi kawałkami z publiką klubową, ale i na przedstawienie dotychczasowym słuchaczom nowego podejścia do elektroniki”.
adres: Scena nad Rusałką, ul. Golęcińska 27, godzina rozpoczęcia: godz. 19
Sobota, 4 maja 2024
Majówka w Bramie Poznania: Dzień Ostrowa Tumskiego
Czwarty dzień majówkowego wypoczywania z Bramą Poznania dedykowany jest jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie.
O wydarzeniach dnia:
“Majówkowy weekend poświęcimy w całości poznańskiej wyspie katedralnej. Zapraszamy na nasze spacery po Ostrowie Tumskim w języku polskim oraz w Polskim Języku Migowym czy języku ukraińskim. Prawdziwą perłą w koronie wydarzeń tego dnia jest Instameet, czyli spacer i warsztaty fotografii mobilnej. Prowadzący opowiedzą o tajnikach mobilnej fotografii, a później udamy się na spacer po Ostrowie Tumskim i Śródce, aby zdobytą wiedzę przekuć w wyjątkowe zdjęcia!”
Program dnia:
godzina 10, godzina 12 i godzina 16: Spacer po Ostrowie Tumskim. Start przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska. Uwaga: spacer o godzinie 12 tłumaczony jest na Polski Język Migowy a spacer o godzinie 16 odbywa się w języku ukraińskim.
godzina 11: Spacer Znany i nieznany – odkryj Ostrów Tumski na nowo! Start: informacja o miejscu zbiórki podczas zapisów (tel. 61 647 76 34)
godzina 12.30: Instameet – spacer i warsztaty fotografii mobilnej. Start: sala wielofunkcyjna Bramy Poznania. Zapisać można się tutaj.
Uwaga! Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Pełny harmonogram Majówki w Bramie Poznania dostępny jest na stronie internetowej organizatora.
Niedziela, 5 maja 2024
Majówka w Bramie Poznania: Dzień Śródki
Podczas ostatniego dnia majówki z Bramą Poznania odkryć będzie można mniej znane oblicza Śródki – miasta starszego od samego Poznania. W ramach darmowej oferty odbędą się spacery z przewodnikiem i warsztaty szkicowania.
O wydarzeniach dnia:
“Finał Majówki w Bramie Poznania będziemy świętować z naszym najbliższym sąsiadem – Śródką. Zapraszamy na spacery z przewodnikiem Śródka nieznana i Wyprawa dla rodzin z dziećmi “Chodź, zobacz!”, podczas których odkryjemy mniej znane oblicza miasta starszego od samego Poznania. Dowiemy się gdzie wznosiła się góra Kawalerska, skąd wzięła się nazwa ulicy Ostrówek i dokąd prowadził Zaułek Katarzynek. Poznamy również historię samych śródczan, niewielkiej społeczności, która w różnych momentach dziejowych aktywnie zabiegała o swoje prawa i godne miejsce na mapie miasta. Chcesz więcej? Koniecznie weź udział w urbansketchingu, czyli warsztatach miejskiego szkicowania.”
Program:
godz. 11: Chodź, zobacz! Wyprawa dla rodzin z dziećmi: Ostrów Tumski. Start: przed muralem na Śródce. Uwaga! Liczba uczestników jest ograniczona (do 30 osób). Decyduje kolejność przyjścia.
godz. 12 i godz. 15: Spacer po Śródce. Start: przed kościołem św. Małgorzaty na Śródce. Uwaga: spacer o godz. 12 tłumaczony jest na Polski Język Migowy.
godz. 13: Urban Sketching. Start: sala wielofunkcyjna Bramy Poznania. Obowiązują zapisy mailowe: wydarzenia@bramapoznania.pl
Uwaga! Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Pełny harmonogram Majówki w Bramie Poznania dostępny jest na stronie internetowej organizatora.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł