Już 14 grudnia w Gliwicach emocje sięgną zenitu. Mistrzostwa świata w Enduro, najbardziej emocjonującym sporcie motocyklowym zawitają do Polski. Kolejna edycja odbędzie się 1 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Wstęp wolny. Co robić za darmo w majówkę w Łodzi?
Polecamy wydarzenia kulturalne, które w długi majówkowy weekend odbywają się w Łodzi. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!
24.04.2024
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Środa, 1 maja – niedziela, 5 maja
Festiwal Dotknij Teatru w Łodzi
14. edycja festiwalu teatralnego Dotknij Teatru to jedno z ważniejszych wydarzeń dla miłośników teatru. Realizowany przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych festiwal potrwa do 17 maja. W programie obok 12 spektakli odbywają się też warsztaty, koncerty i performance. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny ale obowiązują wejściówki, które należy odebrać w sekretariacie AOA w tygodniu poprzedzającym dane wydarzenie w godzinach 9:00-16:00 od poniedziałku do piątku (ul. Zachodnia 54/56).
O wydarzeniu:
“Festiwal jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji organizatorzy chcą “redefiniować” teatr nie tylko przez jego formę, ale i przestrzenie, w jakich może gościć. Dlatego w tej edycji festiwal wchodzi w przestrzeń miejską, organizując wydarzenia w kawiarniach, parkach, w szkole, na ulicach oraz tam, gdzie teatr może być dostępny również dla przypadkowego widza”.
Program festiwalu na dni 1 – 5 maja wygląda następująco:
3 maja, godzina 19, Kawiarnia “Ziemia Obiecana” (ul. Piotrkowska 295 A)
spektakl “Proces do Kawki” reż. Szantal Strzelińska
o spektaklu:
“Do małego teatru Szczepana Krągbauma niespodziewanie wkracza plan filmowy z ekscentrycznym reżyserem – Grzegorzem Pokrężnym na czele. Jak strony zmuszone do współpracy zniosą narastające konflikty? Czy aktorzy będą mieli szansę poruszyć wrażliwość zdystansowanego reżysera? Jaki wpływ na poczynania spektaklu będzie miała widownia? Na te pytania będziemy mogli odpowiedzieć sobie przy kawce, w Obiecanej Cafe”.
5 maja, godzina 12, scena AOIA
Dotknij Teatru z Baśniową Piotrkowską: spektakl dla dzieci “Smok Wawelski” Teatru NEMNO
o spektaklu:
“Przedstawienie ‘Smok wawelski’ w wykonaniu Teatru Nemno z Rzeszowa to adaptacja znanej legendy o smoku z czasów Króla Kraka. Historia rozpoczyna się, gdy pewien kolekcjoner znajduje magiczny lewy but. Postanawia odnaleźć but prawy i tak trafia do królestwa Króla Kraka, od którego dowiaduje się, iż jego gród nękany jest przez okrutnego Smoka, który codziennie pożera na śniadanie owcę. Smok zamieszkał w jaskini zwanej Smoczą Jamą u podnóża wzgórza wawelskiego w Krakowie. Do królestwa przybywają śmiałkowie licząc na wygraną z bestią i zacną nagrodę. Dokonał tego dopiero szewczyk, który swoim sprytem przechytrzył smoka podrzucając mu truciznę zaszytą w skórę barana”.
5 maja, godzina 20, Park Staromiejski
spektakl dla dzieci “Kwiat Paproci” Teatru Latarnia
o spektaklu:
“Widowisko zostało zrealizowane na podstawie pięknej baśni Ignacego Kraszewskiego ‘Kwiat paproci’ opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater – Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem – gdzie jest prawdziwe szczęście? (…) Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego happy endu. Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy… i właśnie przez to tak poruszający. Przedstawienie ‘Kwiat paproci’ emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m. in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci – członkowie zespołu (przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd.) i jest wzbogacona o efekty elektroniczne i elektroakustyczne”.
Szczegółowy harmonogram 14. edycja festiwalu teatralnego Dotknij Teatru dostępny jest na stronie fb organizarora.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł