Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Trening siatkarski dla początkujących
Sukcesy naszych siatkarzy nie wzięły się znikąd. Zawodnicy ciężko trenują, aby przygotować się na każdego rywala i najbardziej kryzysowe sytuacje meczowe. Zacznijcie jednak od czegoś prostszego. Najwyższa pora zabrać się za trening siatkarski dla początkujących, który będzie dla Was idealnym wstępem do rozpoczęcia owocnej przygody z tą dyscypliną.
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Najpierw sprzęt, poprawienie kondycji i rozgrzewka
Bez czego nie obejdzie się profesjonalny trening siatkówki? Oczywiście bez dobrego sprzętu! Z tego powodu nigdy nie oszczędzajcie na:
- siatkarskim obuwiu,
- stroju,
- akcesoriach – ochraniaczach, nakolannikach, rękawkach, frotkach.
Waszym pierwszym celem powinna być poprawa ogólnej kondycji, dlatego śmiało możecie pobiegać lub pojeździć na rowerze. Nawiążcie współpracę z trenerem personalnym, zapiszcie się na siłownię lub też do klubu sportowego oraz wzmocnijcie wytrzymałość i mięśnie. Tak przygotowani możecie zabrać się za siatkówkę! Na początku każdych zajęć czeka Was oczywiście solidna rozgrzewka, minimum 10-minutowa. Nie zapomnijcie wtedy o lekkich sprintach, rozciąganiu, przebieżkach, skłonach, wymachach, przysiadach, pompkach czy też brzuszkach.
Serwis
W jaki sposób możecie szybko zdobyć punkt lub też zaszkodzić rywalom? Mowa oczywiście o serwisie/zagrywce. Im bardziej precyzyjny, techniczny i mocniejszy serwis, tym lepiej dla Was. Popracujcie z piłką, m.in. decydując się na wyskoki z przysiadu. To najprostsza droga do uzyskania właściwej dynamiki, skoczności i optymalnego uderzenia.
Odbijanie piłki/przyjęcie
Dobry siatkarz musi umieć odbijać piłkę zarówno sposobem górnym, jak i dolnym. Jak to najłatwiej wytrenować? Nie pozostaje Wam nic innego, jak naprzemiennie odbijać piłkę raz górą, a raz dołem – np. z kolegą lub też korzystając ze ściany znajdującej się na hali sportowej. Dzięki temu po pewnym czasie wytrenujecie przyjęcie piłki i nauczycie się ją dogrywać do innych zawodników z Waszego zespołu.
Wystawianie piłki
Umiecie już odbijać piłkę do siatkówki? Bardzo dobrze! Możecie przejść do kolejnego punktu treningu. Otóż teraz zajmiecie się wystawianiem piłki do atakujących. Rozegranie jest jednym z najważniejszych czynników, ponieważ pozwala na przeprowadzenie skutecznego ataku i zdobycie punktu. Jakimi zasadami powinniście się kierować?
- wystawiajcie piłkę sposobem górnym, będzie Wam łatwiej, chociaż powinniście się również nauczyć sposobu dolnego – sprawdza się to w siatkówce plażowej,
- wystawcie piłkę do strefy, w której znajduje się Wasz najlepszy atakujący,
- piłkę należy wystawiać w odległości około 50-80 centymetrów od siatki, na właściwej wysokości – co najmniej kilkadziesiąt centymetrów powyżej taśmy.
Opanowanie idealnej techniki wystawiania piłki uczyni z Was najlepszych rozgrywających w drużynie, dlatego powinniście nad tym solidnie popracować.
Polecamy na eBilet.pl
Blok, atak i wyskoki
O jakich jeszcze elementach siatkarskiego treningu warto wspomnieć choć w kilku słowach? Z pewnością o bloku (musi być szczelny, a Wy wraz z kolegą/kolegami z zespołu musicie do niego wyskoczyć w idealnym momencie – gdy zawodnik drużyny przeciwnej będzie się składał do ataku), wyskokach (poświęćcie im najwięcej czasu, skaczcie z podłoża lub też ze stabilnie przymocowanych przedmiotów, aby osiągnąć optymalną wysokość i popracować nad mięśniami – będziecie wtedy nie do zatrzymania) oraz ataku (musi być silny i precyzyjny, chociaż w trudniejszych sytuacjach przyda Wam się techniczny atak, np. tuż za blok rywali lub w wolną strefę).
Poprzedni artykuł
Następny artykuł