Jak sobie umilić najbardziej depresyjny miesiąc w roku? Oczywiście kabaretami w gwiazdorskiej obsadzie! Z naszej eBiletowej oferty wybraliśmy dla was najciekawsze listopadowe propozycje od Macieja Stuhra, Mumio, Ani Mru Mru i Artura Andrusa.
Najważniejsze postaci kabaretowe: kto zyskał sławę dzięki dowcipowi?
Są takie postacie, które zapadły w pamięci widzów o wiele bardziej niż inne. W tym artykule sprawdzimy, jacy są najpopularniejsi artyści kabaretowi i poznamy ich nieco bliżej. Podzielimy się także ich żartami, więc czeka Cię szczypta śmiechu.
08.05.2024
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Najpopularniejsi artyści kabaretowi
Artur Andrus
Artur Andrus jest dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym, radiowym, aktorem, pisarzem, poetą, autorem tekstów piosenek, artystą kabaretowym i nie tylko. Na scenie występuje w pojedynkę i w grupie. Grał Jonathana Owensa w serialu komediowym ‘Spadkobiercy’. Za swoje dokonania otrzymał m.in.:
- Tytuł Mistrza Mowy Polskiej w 2010 roku,
- Nagrodę Miasta Sanoka w kategorii ‘Kultura i sztuka’ za twórczość artystyczną w zakresie muzyki w 2012 roku,
- Brązowy Medal ‘Zasłużony Kulturze Gloria Artis’ w 2015 roku,
- Złotą Odznakę ‘Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej’ w 2016 roku.
Cytat z 80. odcinka ‘Spadkobierców’:
Billy? Jak to wyjechała? Jak to wyprowadziła się z domu? Co ty opowiadasz? Którą walizkę wzięła? Eee, to nie daleko. Ale co powiedziała, że dlaczego wyjeżdża, bo co? Oj tam, zobaczyła ojca z pistoletem w dłoni i od razu tak się zdenerwowała.
Piotr Bałtroczyk
Dziennikarz, poeta, piosenkarz, satyryk, prezenter i nie tylko. Działał w studenckim ruchu artystycznym i już wtedy został laureatem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej. Prowadził imprezy kabaretowe. Grał Johna McPhersona w ‘Spadkobiercach’. W 2006 roku zaczął prowadzić program ‘Piotr Bałtroczyk przedstawia’, który to został nagrodzony podczas IX Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2008 roku. Otrzymał także m.in:
- Wiktora 2004 i 2007 w kategorii ‘Osobowość telewizyjna’,
- Brązowy Krzyż Zasługi w 2002 roku.
Cytat z programu ‘Kroniki Piotra Bałtroczyka z Warmii’:
To jest cud, że ja wyszłem na człowieka właściwie. Mówię ‘wyszłem’, bo miałem blisko. Daleko – ‘poszedłem’, blisko – ‘poszłem’, prawda? Blisko – ‘wyszłem’, daleko – ‘wyszedłem’. Chowam się daleko – ‘chowam’, blisko – ‘chowię’. Mam nadzieję, że państwo to wią.
Mikołaj Cieślak
Studiował na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Aktor i artysta kabaretowy. Członek Kabaretu Moralnego Niepokoju. Grał takie postaci, jak chociażby: Gwidon, Bożydar, Bogdan i dresiarz. Występował także w spektaklach: ‘Szwedzki stół’, ‘Zdrówko’ oraz ‘Quasi-Paradiso’ (ten ostatni premierę miał w Teatro di Astra w Turynie). Grał Mariusza (w domyśle: Błaszczaka) w serialu ‘Ucho Prezesa’.
Abelard Giza
Komik, stand-uper, scenarzysta i autor tekstów komediowych. Był założycielem i liderem Kabaretu Limo. Jego programy stand-upowe pozwoliły mu zająć 4. miejsce w rankingu najlepszych komików wg Standupedii. Aktualnie występuje na scenie solo, jest powieściopisarzem i pomocnikiem retorycznym. Napisał m.in. ‘Łapy precz od żartów’ oraz ‘Otworzyć po mojej śmierci’. Za swoją działalność został nagrodzony m.in.:
- nagrodą ‘Gazety Wyborczej’ w kategorii ‘Film i multimedia’ w 2005 roku,
- nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2008 roku.
Jedna z wypowiedzi Abelarda Gizy:
Chodzi o to, żeby nie popaść w skrajności: albo robię dla kasy, albo jestem artystą i mam w dupie pieniądze, a moje dziecko może jeść dywan, bo przecież ja tworzę. Fajnie wyważyć te dwie rzeczy, no i przede wszystkim pozostać wiernym sobie.
Robert Górski
Artysta kabaretowy, komik, satyryk. Lider i autor większości programów Kabaretu Moralnego Niepokoju. Grał główną rolę w serialu ‘Ucho Prezesa’. Pierwszy kontakt z kabaretem miał jeszcze na studiach i ta właśnie twórczość przerodziła się z czasem w Kabaret Moralnego Niepokoju. Prowadził ‘Kabaretowy Klub Dwójki’. Występował jako George Owens w ‘Spadkobiercach’. Był także jednym z komentatorów w programie ‘Szkło Kontaktowe’.
Za swoją twórczość otrzymał m.in.:
- Nagrodę za najlepszy tekst podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP w 2001 roku,
- Grand Prix Festiwalu Błękitny Melonik Charliego za program ‘Na stojaka’ w 2008 roku,
- nagrodę w kategorii ‘Autor’ w plebiscycie Złote Ireny w 2011 roku.
Jedna z wypowiedzi Roberta Górskiego:
Jak kończyłem studia, to bardzo nie chciałem być nauczycielem, a szans na to, bym został wielkim i szanowanym pisarzem, raczej nie było sporych, więc wziąłem, co zostało. Czyli kabaret. Nikt nas nie znał, robiliśmy swoje, a jak wygraliśmy Pakę, to wszystko nagle ruszyło do przodu. Jak się zorientowałem, że zostałem kabareciarzem, to było już za późno, żeby się wycofać.
Mariusz Kałamaga
Artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny i radiowy. Był członkiem i zarazem liderem kabaretu Łowcy.B, którą założył z kolegami jeszcze na studiach. Studiował animację społeczno-kulturalną w Cieszynie. W 2003 roku otrzymała ona nagrodę specjalną podczas XIX Przeglądu Kabaretów PaKA. Współprowadził programy: ‘Piotr Bałtroczyk na żywo’, ‘Tylko nas dwoje. Just the Two of Us’ oraz ‘Stand up. Zabij mnie śmiechem’. W 2014 roku został się z Łowcami.B. Podjął pracę w RMF FM. Jest jednym z komentatorów w ‘Szkle Kontaktowym’.
Jedna z wypowiedzi Mariusza Kałamagi:
Kabaret jest jak Arnold Schwarzenegger w Komando: trzeba wejść i rozwalić wszystkich!
Ireneusz Krosny
Człowiek, który zrobił karierę w komedii, choć nie powiedział żadnego żartu. Specjalizuje się w pantomimie komicznej. Zaczął od występów w Teatrze Ruchu i Pantomimy Migreska. W 1986 roku założył Teatr Pantomimy i Ruchu ‘Satori’, a w 1989 Scenę Pantomimy KUL ‘Gnoma’. Od 1992 roku pracuje we własnym Teatrze Jednego Mima. Za swoje osiągnięcia zdobył m.in.:
- trzy Grand Prix na trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce:
- PaKA w Krakowie w 1996 roku,
- Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 1995 roku,
- Mazurskie Lato Kabaretowe ‘Mulatka’ w Ełku w 1996 roku,
- wyróżnienie ‘The Critics’ Choice’ amerykańskiego magazynu artystycznego ‘Chicago Reader’ za najlepszy spektakl w 1998 roku,
- Złotą Różę Festiwalu w Montreux w Szwajcarii za najlepszy występ międzynarodowy w 2008 roku.
Występował na całym świecie, m.in. w Europie, Rosji, Kanadzie, USA, Korei Południowej czy Chinach.
Jedna z nielicznych wypowiedzi Ireneusza Krosnego:
Lustro to podstawa podczas moich ćwiczeń, jednak niekiedy używam też kamery wideo. Nie wszystkie miny można równocześnie robić i oglądać je w lustrze.
Polecamy na eBilet
Marcin Wójcik
Artysta kabaretowy, który ukończył Akademię Wychowania Fizycznego, a później był nauczycielem w-f przez 4 lata. Założył kabaret Ani Mru-Mru. Jest autorem większości programów. W ‘Spadkobiercach’ grał Billy’ego Owensa. Prowadził ‘Kabaretowy Klub Dwójki’ z Robertem Górskim. Współpracuje z RMF FM.
Jedna z wypowiedzi Marcina Wójcika w ‘Spadkobiercach’ (odc. 14):
Nie denerwuj mnie, George, bo jak jestem zdenerwowany, to się denerwuję!
Roman Żurek
Artysta kabaretowy. Założyciel i autor skeczy kabaretu Neo-Nówka. Od studiów mieszka we Wrocławiu. Uczył się historii, a później przez jakiś czas także psychologii. Pracował jako nauczyciel historii w liceum i gimnazjum, a później odszedł ze szkoły, bo nie potrafił łączyć pracy z działalnością kabaretową. Jego najbardziej znane role to:
- pani Janina w moherowym berecie,
- Wandzia z wielorazową torbą na skórzanym pasku,
- złomiarz Heniek,
- Mietek Paciaciak,
- święty Piotr,
- Lucyfer.
Zdarzało mu się występować w ‘Spadkobiercach’, ale żaden z tych odcinków nie pojawił się w telewizji.
Najpopularniejsze artystki kabaretowe
Ewa Błachnio
Artystka kabaretowa, która jest absolwentką politologii i dziennikarstwa. Przez 14 lat należała do Kabaretu Limo. Współtworzy duet kabaretowy ‘Para Numer Dwa’. Pracowała w RMF FM. Za swoje dokonania otrzymała m.in. Nagrodę Aktorską podczas XXII Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 2001 roku.
Joanna Kołaczkowska
Aktorka kabaretowa i teatralna, a także autorka tekstów i prezenterka radiowa. Występowała w:
- kabarecie Drugi Garnitur,
- kabarecie Potem,
- kabarecie Hrabi (jest autorką wielu programów).
Grała także Dorin Owens w ‘Spadkobiercach’. Za swoją działalność została nagrodzona m.in.:
- tytułem Honorowego DebeŚciaKa podczas przeglądu Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej w 2006 roku.
Jedna z jej wypowiedzi w ‘Spadkobiercach’ (odc. 80):
Nie będę mieszkała pod jednym dachem z człowiekiem… który… Jechał najpierw do Wietnamu i zamiast tam walczyć, zabijać, mordować, to się zajmował kobietami, a potem przyjechał i zamiast zajmować się kobietami, to teraz chce mordować!
Katarzyna Pakosińska-Basilashvill
Artystka kabaretowa, aktorka, polonistka, konferansjerka i dziennikarka. W młodości tańczyła w zespole folkowym. W latach 80. wyjechała z zespołem do Gruzji, która stała się bliska jej sercu. Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a jej praca magisterska podejmowała temat kabaretu artystyczno-literackiego Momus.
Była współzałożycielką Kabaretu Moralnego Niepokoju. Jej cechą charakterystyczną był donośny śmiech. Katarzyna Pakosińska odeszła z grupy w 2011 roku. Później rozpoczęła solową karierę.
Jedna z wypowiedzi Katarzyny Pakosińskiej
U mnie wszystko musi być na sto procent: dom, praca i wygląd. Na scenie – tylko szpilki, nawet jak grałam w skeczach babcie, ciotki i miałam jakieś barchany na sobie. Okropnie się sprężałam, żeby nadążyć na tych szpilkach za chłopakami.
Hanna Śleszyńska
Aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa oraz wykonawczyni piosenki aktorskiej. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracowała w wielu teatrach, m.in. Ateneum, Dramatycznym, Nowym, Komedia czy 6. Piętro (wszystkie w stolicy).
Była członkinią grupy aktorsko-kabaretowej ‘Tercet, czyli Kwartet’. Grała Jadzię w ‘Rodzinie Zastępczej’. Od 2021 roku należy do kabaretu PanDemon.
Jedna z wypowiedzi Hanny Śleszyńskiej:
Cóż, mamy czasy, w których facet jest towarem deficytowym, więc my, kobiety, musimy brać sprawy w swoje ręce.
To oczywiście nie wszystkie znane postaci kabaretu, ale w pewnością o wielu z wymienionych słyszałeś niejednokrotnie.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł