Kategorie
eBilet
Najważniejsze postaci kabaretowe: kto zyskał sławę dzięki dowcipowi?

Ciekawostki

Najważniejsze postaci kabaretowe: kto zyskał sławę dzięki dowcipowi?

Fot. Shutterstock/Kozlik

Są takie postacie, które zapadły w pamięci widzów o wiele bardziej niż inne. W tym artykule sprawdzimy, jacy są najpopularniejsi artyści kabaretowi i poznamy ich nieco bliżej. Podzielimy się także ich żartami, więc czeka Cię szczypta śmiechu.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Najpopularniejsi artyści kabaretowi

Artur Andrus

Artur Andrus jest dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym, radiowym, aktorem, pisarzem, poetą, autorem tekstów piosenek, artystą kabaretowym i nie tylko. Na scenie występuje w pojedynkę i w grupie. Grał Jonathana Owensa w serialu komediowym ‘Spadkobiercy’. Za swoje dokonania otrzymał m.in.:

  • Tytuł Mistrza Mowy Polskiej w 2010 roku,
  • Nagrodę Miasta Sanoka w kategorii ‘Kultura i sztuka’ za twórczość artystyczną w zakresie muzyki w 2012 roku,
  • Brązowy Medal ‘Zasłużony Kulturze Gloria Artis’ w 2015 roku,
  • Złotą Odznakę ‘Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej’ w 2016 roku.

Cytat z 80. odcinka ‘Spadkobierców’:

Billy? Jak to wyjechała? Jak to wyprowadziła się z domu? Co ty opowiadasz? Którą walizkę wzięła? Eee, to nie daleko. Ale co powiedziała, że dlaczego wyjeżdża, bo co? Oj tam, zobaczyła ojca z pistoletem w dłoni i od razu tak się zdenerwowała.

Piotr Bałtroczyk

Dziennikarz, poeta, piosenkarz, satyryk, prezenter i nie tylko. Działał w studenckim ruchu artystycznym i już wtedy został laureatem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej. Prowadził imprezy kabaretowe. Grał Johna McPhersona w ‘Spadkobiercach’. W 2006 roku zaczął prowadzić program ‘Piotr Bałtroczyk przedstawia’, który to został nagrodzony podczas IX Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2008 roku. Otrzymał także m.in:

  • Wiktora 2004 i 2007 w kategorii ‘Osobowość telewizyjna’,
  • Brązowy Krzyż Zasługi w 2002 roku.

Cytat z programu ‘Kroniki Piotra Bałtroczyka z Warmii’:

To jest cud, że ja wyszłem na człowieka właściwie. Mówię ‘wyszłem’, bo miałem blisko. Daleko – ‘poszedłem’, blisko – ‘poszłem’, prawda? Blisko – ‘wyszłem’, daleko – ‘wyszedłem’. Chowam się daleko – ‘chowam’, blisko – ‘chowię’. Mam nadzieję, że państwo to wią.

Mikołaj Cieślak

Studiował na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Aktor i artysta kabaretowy. Członek Kabaretu Moralnego Niepokoju. Grał takie postaci, jak chociażby: Gwidon, Bożydar, Bogdan i dresiarz. Występował także w spektaklach: ‘Szwedzki stół’, ‘Zdrówko’ oraz ‘Quasi-Paradiso’ (ten ostatni premierę miał w Teatro di Astra w Turynie). Grał Mariusza (w domyśle: Błaszczaka) w serialu ‘Ucho Prezesa’. 

Abelard Giza

Komik, stand-uper, scenarzysta i autor tekstów komediowych. Był założycielem i liderem Kabaretu Limo. Jego programy stand-upowe pozwoliły mu zająć 4. miejsce w rankingu najlepszych komików wg Standupedii. Aktualnie występuje na scenie solo, jest powieściopisarzem i pomocnikiem retorycznym. Napisał m.in. ‘Łapy precz od żartów’ oraz ‘Otworzyć po mojej śmierci’. Za swoją działalność został nagrodzony m.in.:

  • nagrodą ‘Gazety Wyborczej’ w kategorii ‘Film i multimedia’ w 2005 roku, 
  • nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2008 roku.

Jedna z wypowiedzi Abelarda Gizy:

Chodzi o to, żeby nie popaść w skrajności: albo robię dla kasy, albo jestem artystą i mam w dupie pieniądze, a moje dziecko może jeść dywan, bo przecież ja tworzę. Fajnie wyważyć te dwie rzeczy, no i przede wszystkim pozostać wiernym sobie.

Robert Górski

Artysta kabaretowy, komik, satyryk. Lider i autor większości programów Kabaretu Moralnego Niepokoju. Grał główną rolę w serialu ‘Ucho Prezesa’. Pierwszy kontakt z kabaretem miał jeszcze na studiach i ta właśnie twórczość przerodziła się z czasem w Kabaret Moralnego Niepokoju. Prowadził ‘Kabaretowy Klub Dwójki’. Występował jako George Owens w ‘Spadkobiercach’. Był także jednym z komentatorów w programie ‘Szkło Kontaktowe’. 

Za swoją twórczość otrzymał m.in.:

  • Nagrodę za najlepszy tekst podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP w 2001 roku,
  • Grand Prix Festiwalu Błękitny Melonik Charliego za program ‘Na stojaka’ w 2008 roku,
  • nagrodę w kategorii ‘Autor’ w plebiscycie Złote Ireny w 2011 roku. 

Jedna z wypowiedzi Roberta Górskiego:

Jak kończyłem studia, to bardzo nie chciałem być nauczycielem, a szans na to, bym został wielkim i szanowanym pisarzem, raczej nie było sporych, więc wziąłem, co zostało. Czyli kabaret. Nikt nas nie znał, robiliśmy swoje, a jak wygraliśmy Pakę, to wszystko nagle ruszyło do przodu. Jak się zorientowałem, że zostałem kabareciarzem, to było już za późno, żeby się wycofać.

Mariusz Kałamaga

Artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny i radiowy. Był członkiem i zarazem liderem kabaretu Łowcy.B, którą założył z kolegami jeszcze na studiach. Studiował animację społeczno-kulturalną w Cieszynie. W 2003 roku otrzymała ona nagrodę specjalną podczas XIX Przeglądu Kabaretów PaKA. Współprowadził programy: ‘Piotr Bałtroczyk na żywo’, ‘Tylko nas dwoje. Just the Two of Us’ oraz ‘Stand up. Zabij mnie śmiechem’. W 2014 roku został się z Łowcami.B. Podjął pracę w RMF FM. Jest jednym z komentatorów w ‘Szkle Kontaktowym’.

Jedna z wypowiedzi Mariusza Kałamagi:

Kabaret jest jak Arnold Schwarzenegger w Komando: trzeba wejść i rozwalić wszystkich!

Ireneusz Krosny

Człowiek, który zrobił karierę w komedii, choć nie powiedział żadnego żartu. Specjalizuje się w pantomimie komicznej. Zaczął od występów w Teatrze Ruchu i Pantomimy Migreska. W 1986 roku założył Teatr Pantomimy i Ruchu ‘Satori’, a w 1989 Scenę Pantomimy KUL ‘Gnoma’. Od 1992 roku pracuje we własnym Teatrze Jednego Mima. Za swoje osiągnięcia zdobył m.in.:

  • trzy Grand Prix na trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce:
    • PaKA w Krakowie w 1996 roku,
    • Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 1995 roku,
    • Mazurskie Lato Kabaretowe ‘Mulatka’ w Ełku w 1996 roku,
  • wyróżnienie ‘The Critics’ Choice’ amerykańskiego magazynu artystycznego ‘Chicago Reader’ za najlepszy spektakl w 1998 roku,
  • Złotą Różę Festiwalu w Montreux w Szwajcarii za najlepszy występ międzynarodowy w 2008 roku. 

Występował na całym świecie, m.in. w Europie, Rosji, Kanadzie, USA, Korei Południowej czy Chinach. 

Jedna z nielicznych wypowiedzi Ireneusza Krosnego:

Lustro to podstawa podczas moich ćwiczeń, jednak niekiedy używam też kamery wideo. Nie wszystkie miny można równocześnie robić i oglądać je w lustrze.

Marcin Wójcik

Artysta kabaretowy, który ukończył Akademię Wychowania Fizycznego, a później był nauczycielem w-f przez 4 lata. Założył kabaret Ani Mru-Mru. Jest autorem większości programów. W ‘Spadkobiercach’ grał Billy’ego Owensa. Prowadził ‘Kabaretowy Klub Dwójki’ z Robertem Górskim. Współpracuje z RMF FM. 

Jedna z wypowiedzi Marcina Wójcika w ‘Spadkobiercach’ (odc. 14):

Nie denerwuj mnie, George, bo jak jestem zdenerwowany, to się denerwuję!

Roman Żurek

Artysta kabaretowy. Założyciel i autor skeczy kabaretu Neo-Nówka. Od studiów mieszka we Wrocławiu. Uczył się historii, a później przez jakiś czas także psychologii. Pracował jako nauczyciel historii w liceum i gimnazjum, a później odszedł ze szkoły, bo nie potrafił łączyć pracy z działalnością kabaretową. Jego najbardziej znane role to:

  • pani Janina w moherowym berecie,
  • Wandzia z wielorazową torbą na skórzanym pasku,
  • złomiarz Heniek,
  • Mietek Paciaciak,
  • święty Piotr,
  • Lucyfer.

Zdarzało mu się występować w ‘Spadkobiercach’, ale żaden z tych odcinków nie pojawił się w telewizji. 

Najpopularniejsze artystki kabaretowe

Ewa Błachnio

Artystka kabaretowa, która jest absolwentką politologii i dziennikarstwa. Przez 14 lat należała do Kabaretu Limo. Współtworzy duet kabaretowy ‘Para Numer Dwa’. Pracowała w RMF FM. Za swoje dokonania otrzymała m.in. Nagrodę Aktorską podczas XXII Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 2001 roku. 

Joanna Kołaczkowska

Aktorka kabaretowa i teatralna, a także autorka tekstów i prezenterka radiowa. Występowała w:

  • kabarecie Drugi Garnitur,
  • kabarecie Potem,
  • kabarecie Hrabi (jest autorką wielu programów). 

Grała także Dorin Owens w ‘Spadkobiercach’. Za swoją działalność została nagrodzona m.in.:

  • tytułem Honorowego DebeŚciaKa podczas przeglądu Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej w 2006 roku.

Jedna z jej wypowiedzi w ‘Spadkobiercach’ (odc. 80):

Nie będę mieszkała pod jednym dachem z człowiekiem… który… Jechał najpierw do Wietnamu i zamiast tam walczyć, zabijać, mordować, to się zajmował kobietami, a potem przyjechał i zamiast zajmować się kobietami, to teraz chce mordować!

Katarzyna Pakosińska-Basilashvill

Artystka kabaretowa, aktorka, polonistka, konferansjerka i dziennikarka. W młodości tańczyła w zespole folkowym. W latach 80. wyjechała z zespołem do Gruzji, która stała się bliska jej sercu. Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a jej praca magisterska podejmowała temat kabaretu artystyczno-literackiego Momus. 

Była współzałożycielką Kabaretu Moralnego Niepokoju. Jej cechą charakterystyczną był donośny śmiech. Katarzyna Pakosińska odeszła z grupy w 2011 roku. Później rozpoczęła solową karierę. 

Jedna z wypowiedzi Katarzyny Pakosińskiej

U mnie wszystko musi być na sto procent: dom, praca i wygląd. Na scenie – tylko szpilki, nawet jak grałam w skeczach babcie, ciotki i miałam jakieś barchany na sobie. Okropnie się sprężałam, żeby nadążyć na tych szpilkach za chłopakami.

Hanna Śleszyńska

Aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa oraz wykonawczyni piosenki aktorskiej. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracowała w wielu teatrach, m.in. Ateneum, Dramatycznym, Nowym, Komedia czy 6. Piętro (wszystkie w stolicy). 

Była członkinią grupy aktorsko-kabaretowej ‘Tercet, czyli Kwartet’. Grała Jadzię w ‘Rodzinie Zastępczej’. Od 2021 roku należy do kabaretu PanDemon. 

Jedna z wypowiedzi Hanny Śleszyńskiej:

Cóż, mamy czasy, w których facet jest towarem deficytowym, więc my, kobiety, musimy brać sprawy w swoje ręce.

 

To oczywiście nie wszystkie znane postaci kabaretu, ale w pewnością o wielu z wymienionych słyszałeś niejednokrotnie.

Fot.

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia