Kategorie
eBilet

Filmy

Kino plenerowe warszawskiej Kinoteki. Idealny scenariusz na spędzenie lipcowego wieczoru!

Fot. Materiały prasowe

Wiecie, za co lubimy cykl "LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca"? Za to, że na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny. I za to, że można je oglądać w samym sercu miasta. Oraz za to, że pokazy odbywają się zawsze niezależnie od pogody. Ale przede wszystkim za repertuar, w którym znaleźć można zarówno kultowe klasyki i najlepsze tegoroczne hot premiery! Dowiedz się, jakie filmy będzie można zobaczyć w pierwszej połowie lipca! Organizatorzy przygotowali dla Ciebie eklektyczny zestaw, który zabierze Cię w podróż przez różnorodne światy - od modnego Nowego Jorku, przez refleksyjne Tokio, mroczne Gotham, po klaustrofobiczny hotel Overlook, zakamarki Watykanu i gangsterski półświatek Los Angeles.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Największe w Polsce kino pod chmurką odbywa się na placu Defilad!

Sezon kina plenerowego rozkręcił się już na dobre. Ciepłe wieczory, leżak, świeże powietrze i dobry film – Warszawiacy pokochali tę formułę kulturalnej rozrywki. A największe – i najlepsze – w Polsce letnie seanse “pod chmurką” odbywają się od 3 czerwca do 7 września przed Pałacem Kultury i Nauki!

Organizowany przez Kinotekę cykl “LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca” w tym roku pokaże wyselekcjonowany zestaw aż 42 wyjątkowych filmów. Są to zarówno tegoroczne hity, tytuły nagradzane na festiwalach, jak i kultowe klasyki. Oglądać je można w każdy wtorek, czwartek i sobotę po zachodzie słońca. W tym roku został zainstalowany nowy ekran, więc jakość projekcji jest porównywalna do warunków kinowych!

Co jeszcze warto wiedzieć o kinie plenerowym Kinoteki?

  • Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny;
  • Strefa plenerowa otwierana jest na 2 godziny przed seansem;
  • Choć leżaków jest dużo, to organizatorzy proszą, by przychodzić na wydarzenie z wyprzedzeniem, tak by każdy spokojnie zdążył zająć sobie miejsce;
  • W czerwcu i lipcu projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.30, natomiast w sierpniu i wrześniu o godzinie 20.30;
  • Żaden pokaz nie zostanie odwołany. W razie deszczu wydarzenie przenoszone jest po prostu do sali kinowej Kinoteki;
  • Ale nawet jak nie pada, to na wszelki wypadek zawsze warto zabrać ze sobą koc lub cieplej się ubrać, aby zawsze oglądać film w komfortowych warunkach.

A jak wygląda repertuar na początek lipca?

W lipcowym repertuarze m.in. “Konklawe” i “Joker”!

W lipcowym repertuarze znalazły się same filmy z najwyżej półki – najciekawsze komedie, dramaty, thrillery i najlepsze filmy autorskie. Wszystkie te pozycje zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych lub zapisały się w historii kinematografii, jako obrazy mające wpływ na współczesną kulturę.

W pierwszej połowie lipca na wielkim plenerowym ekranie będzie można zobaczyć m.in. kultowe dzieło Quentina Tarantino, nieśmiertelnego klasyka brytyjskiej komedii romantycznej i koronny klejnot kina grozy, który wciąż przeraża! Zaprezentowane zostaną również filmy z aktualnego repertuaru Kinoteki, m.in. tegoroczny laureat Oscara – “Konklawe”.

Usiądź wygodnie w leżaku i zanurz się w historie, które poruszają, bawią, przerażają i zmuszają do myślenia!

1 lipca (wtorek): “Pulp Fiction” (1994), reż. Quentin Tarantino

O tej opowieści o dwóch płatnych mordercach pracujących na zlecenie mafii, żonie gangstera, starzejącym się bokserze, pewnej kelnerce i parze kochanków okradającej ludzi w restauracji napisano już naprawdę tony elaboratów, opracowań i recenzji. Gwoli zachęty i przypomnienia pozostaje więc napisać nam o nim tylko tyle, że “Pulp Fiction” to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych filmów lat 90., który zrewolucjonizował i wprowadził do mainstreamu kino niezależne i na zawsze zmienił oblicze popkultury, wywierając wpływ nie tylko na kino, ale też na modę, muzykę i sposób mówienia całego pokolenia (kultowe teksty i sceny po dziś dzień są zresztą wciąż chętnie cytowane i parodiowane).

To było (i zdaniem wielu pozostaje do dziś) prawdziwe opus magnum Quentina Tarantino, które w historii kultury zapisało się – podobnie jak “Bonnie i Clyde” i “Ojciec chrzestny” – jako film, który zmienił nasze myślenie o tzw. “kinie gangsterskim”.

Niewielu reżyserom dane było doświadczyć sukcesu, który stał się udziałem Tarantino: “Pulp Fiction” nie tylko zdobył deszcz nagród – na czele z Oscarem, Złotym Globem i Złotą Palmę na festiwalu w Cannes – ale przyniósł mu sławę, jakiej od dawna nie zdobył żaden twórca kina artystycznego. Zrealizowana kosztem 9,5 miliona dolarów produkcja dosłownie rozbiła box office i przyniosła niemal 200 milionów dolarów zysku, co czyni ją jedną z najbardziej kasowych realizacji w dziejach kina.

Wielkim walorem filmu była brawurowo wyreżyserowana i poprowadzona przez Tarantino nieliniowa narracja, która przedstawiała przeplatające się historie bohaterów poza chronologiczną kolejnością, co było wówczas nowością i mocno wpłynęło na odbiór produkcji oraz zmieniło sposób myślenia o strukturze i konwencjach filmowych. A do tego Tarantino w “Pulp Fiction” przywrócił do życia z aktorskich zaświatów Johna Travoltę, na nowo ożywił karierę Bruce’a Willisa oraz stworzył ikoniczne role, w których zabłysnąć niespotykanym dotąd blaskiem mogli Uma Thurman Samuel L. Jackson.

1 lipca ponownie możesz obejrzeć “Pulp Fiction” na wielkim ekranie i tym samym na nowo rozsmakować się w tej szalonej mozaice pełnej czarnego humoru i niezapomnianych dialogów!

3 lipca (czwartek): “Konklawe” (2023), reż. Edward Berger

Rozgrywający się w samym sercu Watykanu film “Konklawe” Edwarda Bergera to rasowy thriller polityczny, chętnie porównywany przez krytyków do najlepszych sezonów “House of Cards”. Ekranizacja powieści Roberta Harrisa – autora takich bestsellerów jak “Autor widmo”, “Pompeje” i “Enigma” – to jeden z największych kinowych hitów ostatnich lat i tegoroczny laureat Oscara.

To wciągający, fascynujący portret ukrytego za murami tajemniczego świata Stolicy Apostolskiej, który pełen jest – jak się okazuje – skomplikowanych relacji, politycznych intryg, osobistych ambicji i konfliktów interesów. Jako widzowie podglądamy to, co dzieje się w czterech ścianach kaplicy Sykstyńskiej podczas niedostępnej dla postronnych obserwatorów i mediów enigmatycznej procedury konklawe. Film skupia się na głębokich dylematach moralnych kardynałów, którzy muszą wytypować nową głową Kościoła.

Największą siłą tej produkcji, oprócz mistrzowsko zekranizowanego, trzymającego w napięciu scenariusza oraz wybornego aktorstwa Ralpha Fiennesa, Stanleya Tucciego i Johna Lithgowa jest wyróżniającą się, doskonała ścieżka dźwiękowa autorstwa Volkera Bertelmanna.

5 lipca (sobota): “Lśnienie” (1980), reż. Stanley Kubrick

Chociaż od premiery genialnego horroru Stanleya Kubricka minęło już ponad 45 lat, “Lśnienie” wciąż zachwyca! Jeśli nie miałeś jeszcze okazji obcować z tym klasykiem horroru, to czym prędzej nadgoń zaległości podczas seansu 5 lipca. Dlaczego?

Ponieważ reżyser, uzupełniając horror Stephena Kinga o intrygujące studium szaleństwa i prowadzącej do przerażających konsekwencji narastającej psychozy (ale też o poruszający dramat rozpadającej się stopniowo rodziny), stworzył swój jeden z najbardziej ikonicznych filmów, który jest uważany dzisiaj za prawdziwe arcydzieło kina grozy! Jak pisze Piotr Kletowski, autor doskonałej monografii “Filmowa odyseja Stanleya Kubricka”:

– “Lśnienie” już w chwili premiery wyprzedzało epokę, a sam Kubrick był prorokiem, którego wielkość widać dopiero dzisiaj.

I choć adaptacja Kubricka została odrzucona przez samego pisarza – który nie zaakceptował dokonanych przez reżysera zmian scenariuszowych – to obecnie właśnie “Lśnienie” uważa się za najlepszą ekranizację powieści Kinga i po dziś dzień stanowi też niewyczerpalne źródło licznych odniesień i inspiracji dla twórców horrorów. Bogaty w symbolikę film doczekał się nawet kilku naukowych analiz badających jego ukryte znaczenia!

To, jak reżyser igra z naszą percepcją oraz jak tworzy hipnotyzujący klimat jest spektakularnym przykładem budowania dramaturgii filmowej. Do dziś, to co zachwyca w “Lśnieniu” to też znakomicie rezonująca z atmosferą niepokoju i napięcia muzyka naszego rodaka, Krzysztofa Pendereckiego. A mrożąca krew w żyłach sekwencja finałowa, w której poznajemy tajemnicę hotelu Overlook to naprawdę prawdziwe mistrzostwo!

Jednym z najmocniejszych atutów filmu jest też oczywiście Jack Nicholson, który stworzył tutaj niezapomnianą kreację zmagającego się z alkoholizmem początkującego pisarza. Niezwykle sugestywny “demoniczny uśmiech” jego bohatera na trwałe wpisał się do panteonu najbardziej ikonicznych obrazów w kanonie popkultury.

8 lipca (wtorek): “Seks w Wielkim Mieście” (2008), reż. Michael Patrick King

Wciąż mało ci przygód i perypetii Carrie, Samanthy, Charlotte i Mirandy? Pełnometrażowy film “Seks w Wielkim Mieście” to list miłosny do siły ich kobiecej przyjaźni, która potrafi przetrwać próbę czasu oraz – oczywiście! – do mody, która wciąż zachwyca i inspiruje.

Zobacz, jak ikoniczne serialowe bohaterki jednej z najważniejszych produkcji przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych celebrują siostrzeństwo i mierzą się z realnymi wyzwaniami dorosłego życia: małżeństwem, macierzyństwem oraz poszukiwaniem miłości w erze post-feminizmu.

10 lipca (czwartek): “Perfect Days” (2023), reż. Wim Wenders

Koniecznie musisz zobaczyć ten jeden z najbardziej kojących, zachwycających, poruszających i skłaniający do refleksji nad prawdziwymi wartościami życia film! To – jak pisali o “Perfect Days” krytycy – filmowa medytacja nad prostotą, pięknem i poezją “prozaicznej” codzienności, której przeżywanie – jeśli tylko potrafimy nasycić ją uwagą, szacunkiem oraz miłością do najbliższego otoczenia – okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Naszym nauczycielem tej praktyki jest mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli Kōji Yakusho, który za swoją subtelną acz wybitną kreację otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Cannes) – skromny, małomówny i zamknięty w sobie człowiek, który niczym współczesny mistrz zen celebruje autentyczność i piękno codziennych, ulotnych chwil.

“Perfect Days” Wima Wendersa (ten legendarny niemiecki reżyser stworzył też takie dzieła, jak “Paris, Texas” czy “Niebo nad Berlinem”) to idealny filmowy wybór dla wszystkich, którzy szukają spokoju, wyciszenia i oddechu od zgiełku świata. Oraz przypomnienia, że prawdziwe szczęście często leży na wyciągnięcie ręki: w niepozornych momentach.

12 lipca (sobota): “Joker” (2019), reż. Todd Phillips

Jeśli szukasz intensywnych emocji i głębokiej, psychologicznej analizy, to znajdziesz to podczas pokazu mrocznego, wstrząsającego filmu “Joker”. Obraz Todda Phillipsa wykracza daleko szerzej poza typowy film komiksowy – czerpiąc inspiracje (co widać w estetyce i nastroju filmu) z klasyki kina lat 70., stawia bardzo ważne pytania m.in. o granice ludzkiej psychiki i o to, w jaki sposób społeczna marginalizacja chorych psychicznie jednostek, szwankujący system państwowej opieki zdrowotnej, nierówności społeczne, braku empatii i wszechobecna przemoc mogą doprowadzić do radykalizacji i przemiany w potwora.

“Joker” wniósł nowe spojrzenie na postać superzłoczyńcy obrazując w sposób zupełnie nieoczywisty – bo nie “komiksowy” – genezę narodzin jednego z najbardziej ikonicznych złoczyńców w historii popkultury znanego wcześniej tylko z uniwersum Batmana. Krytycy byli pod ogromnym wrażeniem mistrzowskiej kreacji Joaquina Phoenixa (ta rola przyniosła mu Oscara), który w oszałamiający, mistrzowski sposób naszkicował i odegrał postać samotnego komika zmagającego się z chorobą psychiczną, samotnością i obojętnością społeczeństwa.

15 lipca (wtorek): “Cztery wesela i pogrzeb” (1994), reż. Mike Newell

Kultowa komedia romantyczna “Cztery wesela i pogrzeb” przenosi nas do samego serca Anglii początku lat 90. Film z wdziękiem i dowcipem śledzi perypetie Charlesa (Hugh Grant, który dzięki tej roli zdobył berło “brytyjskiego amanta” dekady i w końcu już nie musiał dorabiać jako korepetytor) i jego przyjaciół, próbujących znaleźć miłość w scenerii weselno-pogrzebowych uroczystości. Jeśli jeszcze nie widziałeś tej uroczej komedii, to koniecznie nadrób zaległości podczas seansu 15 lipca!

“Cztery wesela i pogrzeb” do dziś nieprzerwanie królują w zestawieniach legendarnych komedii wszech czasów! To właśnie ta produkcja wniosła do kultury popularnej archetyp “niezręcznego, ale uroczego Anglika” i stała się jednym z najbardziej wpływowych filmów swojego gatunku, inspirując takie późniejsze hity, jak m.in. “Notting Hill” czy “To właśnie miłość”.

Gwarantujemy, że pokochasz ten film za:

  • pyszny brytyjski humor bazujący na przezabawnych lapsusach, błyskotliwych dialogach, sytuacyjnych żarcikach i ciętych ripostach;
  • za uroczo niedoskonałych bohaterów i nostalgiczny klimat minionej epoki (ach te kapelusze!);
  • za drugoplanowe role Fiony (genialna jak zawsze Kristin Scott Thomas) i Ojca Geralda (wspaniały Rowan Atkinson), które kradną cały film;
  •  za pokrzepiające przesłanie, które pozwala uwierzyć w to, że miłość potrafi stanąć nam na drodze w najmniej spodziewanym momencie;
  • oraz za krótki wers z wiersza D.W. Audena “Funeral Blues”. Po scenie, w której padają słowa “On był moją północą, moim południem, moim wschodem, moim zachodem” nawet najwięksi twardziele ocierają łzy wzruszenia!

“Cztery wesela i pogrzeb” to po prostu czysta kwintesencja tego, co się kryje pod hasłem dobrej, brytyjskiej komedii!

Pełen program trzeciej edycji LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca

LIPIEC (start o godz. 21:30)

1 lipca (wtorek): Pulp Fiction (1994), reż. Quentin Tarantino
3 lipca (czwartek): Konklawe (2023), reż. Edward Berger
5 lipca (sobota): Lśnienie (1980), reż. Stanley Kubrick
8 lipca (wtorek): Seks w Wielkim Mieście (2008), reż. Michael Patrick King
10 lipca (czwartek): Perfect Days (2023), reż. Wim Wenders
12 lipca (sobota): Joker (2019), reż. Todd Phillips
15 lipca (wtorek): Cztery wesela i pogrzeb (1994), reż. Mike Newell
17 lipca (czwartek): Taksówkarz (1976), reż. Martin Scorsese
19 lipca (sobota): Erin Brockovich (2000), reż. Steven Soderbergh
22 lipca (wtorek): Seksmisja (1984), reż. Juliusz Machulski
24 lipca (czwartek): Green Book (2018), reż. Peter Farrelly
25 lipca (piątek): SILENT DISCO
26 lipca (sobota): Incepcja (2010), reż. Christopher Nolan
29 lipca (wtorek): Gorący temat (2019), reż. Jay Roach
31 lipca (czwartek): Casablanca (1942), reż. Michael Curtiz

SIERPIEŃ (start o godz. 20:30)

2 sierpnia (sobota): La La Land (2016), reż. Damien Chazelle
5 sierpnia (wtorek): Spirited Away (2001), reż. Hayao Miyazaki
7 sierpnia (czwartek): Tajemnice Silver Lake (2018), reż. David Robert Mitchell
9 sierpnia (sobota): Skazani na Shawshank (1994), reż. Frank Darabont
12 sierpnia (wtorek): Cudowny chłopak (2017), reż. Stephen Chbosky
14 sierpnia (czwartek): Wilk z Wall Street (2013), reż. Martin Scorsese
16 sierpnia (sobota): Narodziny gwiazdy (2018), reż. Bradley Cooper
19 sierpnia (wtorek): Chłopaki nie płaczą (2000), reż. Olaf Lubaszenko
21 sierpnia (czwartek): Kocha, lubi, szanuje (2011), reż. Glenn Ficarra, John Requa
22 sierpnia (piątek): SILENT DISCO
23 sierpnia (sobota): Matrix (1999), reż. Lana Wachowski, Lilly Wachowski
26 sierpnia (wtorek): Amelia (2001), reż. Jean-Pierre Jeunet
28 sierpnia (czwartek): Kultowy Klasyk od Splat! FilmFest
30 sierpnia (sobota): Babygirl (2023), reż. Halina Reijn

WRZESIEŃ (start o godz. 20:30)

2 września (wtorek): Wielki Gatsby (2013), reż. Baz Luhrmann
4 września (czwartek): Tamte dni, tamte noce (2017), reż. Luca Guadagnino
5 września (piątek): SILENT DISCO
6 września (sobota): Emilia Pérez (2024), reż. Jacques Audiard

Miejsce kina plenerowego: Plac przed Kinoteką, Warszawa, Pl. Defilad od strony Al. Jerozolimskich (Pasaż K. Iłłakowiczówny)

Organizator: Kinoteka

Współorganizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Partner tytularny: Polskie Linie Lotnicze LOT

Partnerzy: Hisense, Wealthon, Xiaomi, TKMaxx, Pyszne.pl, Hortex, Bracia Sadownicy, Kinads Media

Patroni medialni: TVP Kultura, Rzeczpospolita, Filmweb, Stroer, VIVA!, KMAG, Radio Eska, Magazyn Pismo, SKM, eBilet NOW

Kuratorzy projektu: Karolina Fornal, Maria Majchrzak, Michał Konarski

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

Open’er Festival 2025

02.07.2025-05.07.2025
Gdynia

ZORZA

11.07.2025-30.08.2025
Gdańsk, Katowice, Kraków i inne

Acid Drinkers – Return Of The Varran Tour

04.10.2025-13.03.2026
Katowice, Poznań, Warszawa i inne

Festiwale dla Ciebie

Męskie Granie 2025

11.07.2025-23.08.2025
Gdańsk, Kraków, Poznań i inne

Alvaro Soler – El Camino Tour 2026

05.05.2026-05.05.2026
Kraków

AC/DC

04.07.2025-04.07.2025
Warszawa

VNL 2025 – Siatkarska Liga Narodów Kobiet

23.07.2025-27.07.2025
Łódź

2025 Superbet Poland Darts Masters

04.07.2025-05.07.2025
Gliwice

Warsaw Summer Jazz Days 2025

03.07.2025-06.07.2025
Warszawa

Miuosh x Zespół Śląsk wystąpią na Superauto.pl Stadion Śląski

20.06.2026-20.06.2026
Chorzów

Break in Classic

15.08.2025-17.08.2025
Otwock Wielki

Sylwia Grzeszczak

14.11.2025-19.12.2025
Gdańsk/Sopot, Kraków, Poznań i inne

Rockowizna Festiwal 2025

08.08.2025-30.08.2025
Gdańsk, Kraków, Poznań

Festiwal Góry Literatury 2025

04.07.2025-12.07.2025
Dzierżoniów, Ludwikowice Kłodzkie, Nowa Ruda i inne

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa

Strefa 57 Festival

11.07.2025-13.09.2025
Przytkowice

44. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk, Mrągowo 2025

25.07.2025-26.07.2025
Mrągowo

RESISTANCE Warsaw 2025

08.11.2025-08.11.2025
Warszawa

XTB KSW 109

09.08.2025-09.08.2025
Warszawa

Open’er Festival 2025

02.07.2025-05.07.2025

ZORZA

11.07.2025-30.08.2025

Festiwale dla Ciebie

01.01.1970-01.01.1970

Męskie Granie 2025

11.07.2025-23.08.2025

AC/DC

04.07.2025-04.07.2025

Warsaw Summer Jazz Days 2025

03.07.2025-06.07.2025

Break in Classic

15.08.2025-17.08.2025

Sylwia Grzeszczak

14.11.2025-19.12.2025

Rockowizna Festiwal 2025

08.08.2025-30.08.2025

Festiwal Góry Literatury 2025

04.07.2025-12.07.2025

Zwiedzanie ZOO Warszawa

01.01.1970-01.01.1970

Strefa 57 Festival

11.07.2025-13.09.2025

RESISTANCE Warsaw 2025

08.11.2025-08.11.2025

XTB KSW 109

09.08.2025-09.08.2025