Kategorie
eBilet

Wstęp wolny

Wstęp wolny. Co robić za darmo w majówkę we Wrocławiu?

Fot. Shutterstock/TellyTravel Europe.

Polecamy wydarzenia kulturalne, które w długi majówkowy weekend odbywają się we Wrocławiu. Skorzystaj z nich zupełnie za darmo!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Środa, 1 maja – niedziela, 5 maja  

Ekspozycja rękopisu poematu “Pana Tadeusza” Juliusza Słowackiego w Muzeum Pana Tadeusza

Adres: Muzeum Pana Tadeusza, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6

Rękopis poematu “Pana Tadeusza” Juliusza Słowackiego (będący próbą przeinterpretowania poematu “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza) na co dzień znajduje się w zbiorach Działu Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Manuskrypt z wyeksponowanym pierwszym fragmentem dzieła będzie można oglądać na wystawie stałej “Rękopis Pana Tadeusza” przez cały majówkowy tydzień (od 30 kwietnia do 5 maja 2024) w godzinach od 10.00 do 17.00.

Ekspozycji towarzyszyć będą następujące wydarzenia towarzyszące:

“Tymczasem nadchodziła ta okropna zima” – spotkanie kuratorskie

2 maja o godz. 12 odbędzie się spotkanie kuratorskie pt. “Tymczasem nadchodziła ta okropna zima”, które poprowadzi Magdalena Sudoł, adiunkt w Dziale Historii i Interpretacji “Pana Tadeusza”.

O wydarzeniu:

“Podczas oprowadzania opowiemy o twórczości Juliusza Słowackiego, jego podróżach, inspiracjach twórczych, czasach młodości oraz historii rękopisów. Jak trafiły one do Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich? Kto zajmował się spuścizną poety? Następnie przyjrzymy się treści niedokończonego dzieła, światowi przedstawionemu w utworze, opowiemy o dorobku literackim, jaki zostawił Juliusz Słowacki”.

Prowadzenie: Magdalena Sudoł – adiunkt w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza” w Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Współkuratorka wystaw czasowych “Fredro dzieciom” zrealizowanej w ramach siódmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich oraz “Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” w Muzeum Pana Tadeusza. Jest autorką cyklu podcastów muzealnych “W księgarni”. Wykonuje kwerendy i przygotowuje kolejne odsłony wystawy stałej Rękopis “Pana Tadeusza”.

Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona. Wejściówki do odbioru w kasach muzeum

Juliusz Słowacki pisze “Pana Tadeusza” – oprowadzanie kuratorskie

5 maja o godz. 12 Małgorzata Orzeł, kierowniczka Działu Historii i Interpretacji “Pana Tadeusza” oprowadzi po wystawie stałej “Rękopis Pana Tadeusza”.

O wydarzeniu:

“Sto dziewięćdziesiąt lat temu, pod koniec czerwca 1834 roku, ukazał się drukiem Mickiewiczowski poemat ‘Pan Tadeusz’. Dzieło wzbudziło niemal natychmiastowe reakcje czytelników – od zachwytu po gorzką krytykę. Niemniej wśród współczesnych Mickiewiczowi, nie pozostawiło nikogo obojętnym. Jako arcydzieło pierwszego rzędu ocenił epopeję Juliusz Słowacki, co wyraził w liście do matki. Niemal też od początku czytelnicy ‘Pana Tadeusza’ oczekiwali dalszego ciągu tego utworu. Sam autor wspominał niejednokrotnie, że opisze dalsze koleje losu bohaterów poematu, w tym Tadeusza Soplicy, jednak tego zamiaru nie zrealizował. Dzieje postaci poematu kusiły jednak niejednego autora, wśród nich poczesne miejsce zajmuje Juliusz Słowacki, który w czterech urywkach ‘Pana Tadeusza’, datowanych przez edytorów na 1847 rok, opisał Mickiewiczowskich bohaterów, tworząc jedne z najznakomitszych swoich wierszy”.

Prowadząca: Małgorzata Orzeł – filolog polski. W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich pracuje od 1982 roku, a od 2015 roku jest kustoszem rękopisu “Pana Tadeusza” w Muzeum Pana Tadeusza. Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw prezentowanych we Wrocławiu, Krakowie, Lwowie, Wiedniu czy Londynie. Publikuje w licznych czasopismach, a także jest autorką wielu katalogów wystaw i opracowań. Odznaczona brązowym medalem “Gloria Artis”.

Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona. Wejściówki do odbioru w kasach muzeum