Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Wstęp wolny. Co robić za darmo w majówkę w Krakowie?
Polecamy wydarzenia kulturalne, które w długi majówkowy weekend odbywają się w Krakowie. Skorzystaj z nich!
24.04.2025
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Trzy kina plenerowe na majówkę z okazji 18. Mastercard OFF CAMERA (do 3 maja)
Nie wiesz, co robić za darmo w majówkę 2025 w Krakowie? 18. Mastercard OFF CAMERA przychodzi z pomocą! W Krakowie pojawią się aż trzy kina plenerowe:
- na Placu Szczepańskim (partnerem jest zondacrypto. Pojawią się filmy, które można było obejrzeć w sekcji “Na granicy” podczas 17. Festiwalu mastercard OFF CAMERA 2024),
- przy Galerii Krakowskiej (partnerem jest Galeria Krakowska),
- w Ogrodzie Botanicznym (partnerem jest Bank BNP Paribas).
Tak prezentuje się pełna lista pokazów:
- Kino na Placu Szczepańskim, godz. 20:30:
- środa, 30 kwietnia – “Wielki wóz” (reż. Philippe Garrel),
- czwartek, 1 maja – “Lekcje tolerancji” (reż. Arkadiy Nepytaliuk),
- piątek, 2 maja – “Kolacja pożegnalna” (reż. Lukas Natrath),
sobota, 3 maja – “Zła nie ma” (reż. Ryûsuke Hamaguchi),
- Kino na Rynku Podgórskim, godz. 20:30:
- środa, 30 kwietnia – “Perfect days” (reż. Wim Wenders),
- czwartek, 1 maja – “Poprzednie życie” (reż. Celine Song),
- piątek, 2 maja – “Daaaaaali: (reż. Quentin Dupieux),
- sobota, 3 maja – “Pod starym dębem” (reż. Ken Loach),
- Kino w Ogrodzie Botanicznym, godz. 20:45:
- czwartek, 1 maja – “Matki równoległe” (reż. Pedro Almodóvar),
- piątek, 2 maja – “Kiedy nadchodzi jesień” (reż. François Ozon),
- sobota, 3 maja – “Kneecap. Hip-hopowa rewolucja” (reż. Rich Peppiatt).
Uwaga! Niektóre seanse w ramach festiwalu mogą być płatne. Szczegóły na stronie organizatora.
Kiedy? do 3 maja
Gdzie? Różne lokalizacje podane w programie wydarzenia
Tydzień Cervantesowski (do 6 maja)
Zastanawiasz się, co łączy Cervantesa i Szekspira? Odpowiedź znajdziesz podczas „Dnia Cervantesa (i Szekspira)” – wydarzenia organizowanego z okazji Światowego Dnia Książki przez Instytut Cervantesa w Krakowie i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co prawda dwa wykłady poświęcone literackim ikonom, odbyły się 23 kwietnia (były to refleksje nad spuścizną Cervantesa i Szekspira, którzy – jak głosi tradycja – zmarli tego samego dnia: 23 kwietnia 1616 roku), ale jeszcze jedno wydarzenie przed tobą.
W bibliotece Instytutu Cervantesa w Krakowie możesz obejrzeć wystawę bibliograficzną “Autorzy z Kastylii i Leónu w Twojej bibliotece”, przygotowaną w ramach projektu “Territorios hispánicos”. Tegoroczna edycja projektu skupia się na twórcach związanych z tym hiszpańskim regionem.
Na wystawie znalazły się dzieła m.in. Teresy z Ávili, Jana od Krzyża, José Zorrilli, Jorge Guilléna, Rosy Chacel, Carmen Martín Gaite, Miguela Delibesa i Francisco Umbrala.
Jeśli nie wiesz, co robić w majówkę w Krakowie, a lubisz wystawy, koniecznie przyjdź na tę z okazji Tygodnia Cervantesowskiego.
Kiedy? do 6 maja
Gdzie? Instytut Cervantesa w Krakowie, ul. Kanonicza 12
13. Międzynarodowe Biennale Miniatury (do 25 maja)
Szukasz inspirującego pomysłu na majówkę w mieście? Wpadnij do Nowohuckiego Centrum Kultury i zobacz 13. Międzynarodowe Biennale Miniatury – wystawę, która udowadnia, że mały format potrafi mieć wielką moc. Co prawda możesz ją obejrzeć aż do 25 maja, ale kiedy będzie lepsza okazja, niż w długi majowy weekend?
Do konkursu zgłoszono ponad 700 prac z 12 krajów, a jury zakwalifikowało 253 miniatury autorstwa 186 artystów. Wśród nagrodzonych – twórcy z Australii, Krakowa, Bierunia i Rzeszowa. Znajdziesz tu mezzotinty, oleje, akwaforty i fotografie, a każda praca to osobny mikrokosmos emocji, detali i znaczeń.
Nagrody oraz wyróżnienia honorowe otrzymali:
- I Nagroda – Cleo Wilkinson (Australia) – za pojedynczą pracę “Then V” (technika: mezzotinta),
- II Nagroda – Nadia Wywiórska (Kraków, Polska) – za obraz “Ozdoby” (technika: olej/płótno),
- III Nagroda:
- Paulina Bobak (Bieruń, Polska) – za zestaw dwóch prac “Razem” (technika: akwaforta),
- Iwona Duracz-Gil (Rzeszów, Polska) – za zestaw trzech fotografii pt. “Zgliszcza”,
- wyróżnienia honorowe:
- Małgorzata Futkowska (Opole),
- Marek Herbik (Łódź),
- Barbara Komaniecka (Tarnobrzeg),
- Aleksandra Kotlińska (Gliwice),
- Jan Kukułka (Tarnowiec),
- Katarzyna Makieła-Organisty (Krzeszowice),
- Maria Michoń (Warszawa),
- Jerzy Pietruczuk (Oświęcim),
- Barbara Porczyńska (Łańcut),
- Kinga Stanowska (Kraków).
Jeśli lubisz sztukę, która wymaga skupienia i uważności – ta wystawa jest dla ciebie.
Kiedy? do 25 maja
Gdzie? Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
Wystawa Lucyny Cwiach – “Buntowniczki” (do 18 czerwca)
Kim były kobiety, które nie bały się iść pod prąd? Te, kKtóre zmieniały świat – swoją odwagą, wiedzą i wytrwałością? Wystawa “Buntowniczki” Lucyny Cwiach w Nowohuckim Centrum Kultury to propozycja dla tych, którzy chcą lepiej poznać herstorie – portrety kobiet nauki, sztuki i polityki z różnych epok i kontynentów.
Wśród bohaterek znalazły się takie postacie jak chociażby:
- Olga Boznańska,
- Artemizja Gentileschi,
- królowa Hatszepsut,
- Freya von Moltke
- i wiele innych, znanych i zapomnianych. Każda z nich zmieniła element swojego (a często nie tylko swojego) świata.
Projekt ma formę otwartą. Składa się z kilkudziesięciu portretów kobiet sztuki, nauki oraz polityki. Zostały one stworzone z myślą o odbiorcach, którzy najlepiej przyswajają treści w formie obrazów. Prace są proste, czytelne, oparte na technikach wizualnego myślenia – każda z nich zawiera krótką notkę biograficzną. To połączenie sztuki i edukacji, które nie tylko ułatwia odbiór, ale też inspiruje do dalszego zgłębiania historii przedstawionych kobiet.
Autorka? Lucyna Cwiach – wrocławianka z cieszyńskimi korzeniami, a także trenerka, facylitatorka i rysowniczka codzienności, która tworzy notatki, plakaty, portrety i pikietówki, korzystając z technik myślenia wizualnego. Rysuje prosto, czytelnie i z myślą o tym, by obraz łatwo zapadał w pamięć. Prywatnie jest mamą bliźniaków i opiekunką czterech kotów. Jest także autorką “Ilustrowanego Słownika Gwary Cieszyńskiej”.
Kiedy? do 18 czerwca
Gdzie? Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
Wystawa Kamili Stovrag – “Our Pain Is Self Chosen” (do 20 maja)
Jeśli nie masz planów na majówkę, możesz przyjść do Galerii van Rij, w której zobaczysz wystawę Kamili Stovrag – “Our Pain Is Self Chosen”. Artystka tworzy dzieła malarskie oraz obiekty, które poruszają tematy katastrofy klimatycznej, hydrofeminizmu, utopii i dystopii. Jej prace to alternatywne światy – kiedyś z humanoidalnymi postaciami, dziś z fantastycznymi, nieludzkimi istotami, które mają przypominać o empatii wobec innych gatunków.
Kolor i forma budują na jej obrazach intensywny, energetyczny świat, który jednak skrywa niepokój, poczucie utraty bezpieczeństwa i kryzys człowieczeństwa. Stovrag łączy barwne plamy z ostrymi konturami i geometrią. Motywami, które powtarzają się w jej pracach są liście, linie, kropki i dziwne postaci.
Tworzone przez nią obiekty także komentują zmiany klimatyczne. Artystka korzysta z symboli, by pokazać emocjonalny chaos, kruchość cywilizacji i siłę natury, która wciąż przypomina o swojej obecności.
Wstęp na wystawę jest darmowy. Zabierz ze sobą znajomych lub bliskich i spędźcie majówkowe popołudnie w inspirującym miejscu.
Kiedy? do 20 maja
Gdzie? Galeria van Rij, ul. Morsztynowska 1
“Cztery żywioły – ziemia” – Wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego (do 31 lipca)
“Cztery żywioły” to cykl plenerowych wystaw Krakowskiego Klubu Fotograficznego, realizowany od 2022 roku z inicjatywy Zbigniewa Grzyba, dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury, który możesz zobaczyć aż do 31 lipca. Ale, żeby o nim nie zapomnieć, wybierz się na spacer do Nowohuckiego Centrum Kultury już w tym tygodniu – w majowy długi weekend.
“Cztery żywioły” to koncepcja filozoficzna, która od starożytności fascynuje ludzi, oferując sposób na zrozumienie wszechświata i jego tajemnic. Ziemia, woda, ogień i powietrze stały się symbolami o głębokim znaczeniu, które odnoszą się nie tylko do aspektów rzeczywistości, ale także ludzkiej natury.
Projekt pokazuje, jak ogień, woda, powietrze i ziemia obecne są w codziennym życiu – i jak inspirują twórców. Ziemia, o której mowa na wystawie, to:
- poczucie bezpieczeństwa, harmonia, stabilność,
- pomoc w odnalezieniu równowagi emocjonalnej oraz wewnętrznego spokoju,
- fundament życia,
- źródło pożywienia i schronienia,
- symbol trwałości i siły.
Autorami fotografii są: Justyna Balawender, Maryla Baścik, Katarzyna Bielec, Anna Bubula, Ryszard Cabała, Barbara Czopek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Bogdan Głowacki, Marta Hawlena, Marek Janikowski, Mirek Janowski, Marcin Kopczyński, Monika Malkowska, Jarek Malkowski, Anna Moryś, Marcin Ochoński, Monika Olender, Adam Olszowski, Bożena Pochopień, Małgorzata Radziejowska, Barbara Radziszewska, Magdalena Samburska, Janusz Skórski, Katarzyna Skupień, Monika Stachnik-Czapla, Beata Sulikowska, Urszula Szaraniec, Ryszard Tatomir, Krzysztof Ziemba, Jan Zych.
Kiedy? do 31 lipca
Gdzie? Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków
Poprzedni artykuł
Następny artykuł