Kategorie
eBilet

Jazz

Wielkie damy polskiej piosenki

Fot. Materiały prasowe/Sony Music Polska

Niepowtarzalny głos, sceniczna charyzma i autentyczność. Krystyna Prońko, Ewa Bem, Alicja Majewska i Edyta Geppert to niekwestionowane królowe polskiej estrady, których talent od dekad porusza serca milionów ludzi, a repertuar stał się integralną częścią polskiego dziedzictwa muzycznego. To wulkany talentu i energii, których każdy występ jest niezapomnianą muzyczną ucztą dla fanów. Poznaj ich koncertowe plany!

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Krystyna Prońko, Ewa Bem, Alicja Majewska i Edyta Geppert to wspaniałe wokalistki i wyjątkowe osobowości o nienagannych manierach estradowych. Te artystki od lat zachwycają publiczność nie tylko wykonaniem piosenek napisanych specjalnie dla nich przez najwybitniejszych polskich kompozytorów i autorów tekstów muzyki rozrywkowej, ale także własnymi interpretacjami znanych i lubianych standardów. O tym, dlaczego przez całe dekady pozostają niezrównanymi i najważniejszymi wokalistkami polskiej muzyki warto przekonać się na własne o czy i uszy. Zobacz, gdzie w najbliższym czasie będzie można zobaczyć ich występ.

Krystyna Prońko

Jedna z najwspanialszych polskich wokalistek i najznakomitszych postaci polskiej piosenki może pochwalić się ogromnym dorobkiem twórczym. Jej nieśmiertelne hity w często odświeżonych aranżacjach nucą kolejne pokolenia słuchaczy. Ma w swoim bogatym, eklektycznym repertuarze zarówno utwory dramatyczne (“Psalm stojących w kolejce”), liryczne (“Jesteś lekiem na całe zło”), kompozycje funky (“Deszcz w Cisnej”), utwory jazzowe (“Poranne łzy”), a nawet country (“W jakim obcym domu”). Obok koncertów przygotowuje również programy radiowe i telewizyjne. Można oglądać ją też w teatrze w spektaklach muzycznych, jak np. w granych obecnie w Garnizonie Sztuki “Metamorfozach” z utworami z lat 20. i 30. W obsadzie obok Krystyny Prońko zobaczymy tutaj też Macieja Zakościelnego i Roberta Rozmusa

O spektaklu “Metamorfozy”:

“Dołącz do Krystyny Prońko, Macieja Zakościelnego, Roberta Rozmusa i spędź wieczór w eleganckim cocktail barze. Utwory z lat 20-tych i 30-tych wybrzmiewają na nowo, stanowiąc kanwę do opowiedzenia pełnej słodko-gorzkich momentów historii, w w akompaniamencie smooth jazzu (w wykonaniu kwintetu jazzowego, w aranżacjach wielokrotnego laureata Nagrody Fryderyki – Nikoli Kołodziejczyka). Dzięki osadzeniu miejsca akcji w cocktail barze, Metamorfozy ze sztuki teatralnej stają się intymnym i kameralnym wieczorem spędzonym w gronie tych, którzy cenią sobie rozrywkę na najwyższym poziomie”.

Ewa Bem

Ewa Bem to pierwsza dama polskiego jazzu. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła ponad pół wieku temu w grupie bluesowej Stodoła. Później była wokalistką zespołów Bemibek i Bemibem, by w 1974 roku rozpocząć karierę solową, która uczyniła ją jedną z najbardziej popularnych wokalistek w Polsce. Sławę przyniosły jej nie tylko niezwykła barwa głosu, charakterystyczny styl swingowania i frazowania ale też promienna osobowość i przyjacielski czar, który roztacza na estradzie podbijając serca publiczności.

Artystka obok repertuaru jazzowego obraca się też chętnie w klimatach popu oraz bluesa. Sięga też czasami do rocka, muzyki latynoskiej i bossa novy. Do historii piosenki jazzowej i rozrywkowej weszły takie jej przeboje jak “Żyj kolorowo”, “Moje serce to jest muzyk”, “Gram o wszystko”, “Podaruj mi trochę słońca”, “Pomidory” czy “Wyszłam za mąż, zaraz wracam”.

Na jesieni 2021 roku ukazała się, nakładem wydawnictwa Agora najnowsza płyta artystki zatytułowana “Ewa Bem – Live”. Możemy usłyszeć na niej największe przeboje Ewy Bem, a także piosenki z repertuaru m.in. Marka Grechuty, Skaldów czy Wojciecha Młynarskiego. Kolejny projekt to powrót do płyty “Loves The Beatles” z 1984 roku. Podczas najbliższych koncertów artystki możemy posłuchać utworów właśnie z tych dwóch projektów.

O koncercie “Loves The Beatles”:

“Od kilku lat obserwujemy powrót do brzmień z tamtego okresu zarówno w muzyce Pop jak i w muzyce jazzowej. Naturalny zatem wydaje się reaktywacja płyty z kilkoma nowymi aranżacjami utworów The Beatles autorstwa Grzecha Piotrowskiego”.

O koncertach “Ewa Bem”:

“Ewa Bem to niepowtarzalna barwa głosu, swing i feeling. Nagrała 16 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Należy do grona najwybitniejszych polskich wokalistek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu. Współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej min. z Wojciechem Karolakiem, Zbyszkiem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim , Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem. Od 1987r, z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiej sceny muzycznej. Niedawno artystka obchodziła 50 rocznicę pracy artystycznej. Zawsze niewątpliwym atutem programów Ewy Bem była różnorodność repertuaru, ale szczególnie w programie jubileuszowym wybór utworów stanowi przekrój jej repertuaru z ostatnich 50 lat. Począwszy od jej największych przebojów, poprzez nowe opracowania utworów innych wykonawców artystka wykonuje także utwory o typowo jazzowym brzmieniu. Podczas koncertu są wykonywane utwory pochodzące z płyty Ewa Bem – Live. Wykonawcami koncertu są: Ewa Bem – śpiew Andrzej Jagodziński – fortepian, kierownictwo muzyczne Robert Majewski – trąbka Adam Cegielski – kontrabas Czesław Mały Bartkowski – perkusja”.

Alicja Majewska

Alicja Majewska od lat określana jest mianem legendy polskiej estrady. Na muzycznej scenie zadebiutowała w 1968 roku. Była solistką zespołu Partita, występowała w warszawskim Teatrze na Targówku,  ale największą sławę dała jej wygrana nagrody głównej na XIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (potem będzie nagradzana na nim jeszcze wielokrotnie). Wylansowała szereg przebojów, m.in. “Jeszcze się tam żagiel bieli”, “Odkryjemy miłość nieznaną”, “Być kobietą”, “To nie sztuka wybudować nowy dom”. Śpiewa teksty znakomitych autorów – głównie Wojciecha Młynarskiego. Na stałe współpracuje z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem, autorem muzyki większości jej piosenek

Od ponad 40 lat możemy oglądać na scenie to połączenie jednego z najciekawszych głosów i charyzmy z doskonałym repertuarem. Każdy występ Alicji Majewskiej stanowi gwarancję niezapomnianych przeżyć i wzruszeń na najwyższym artystycznym poziomie.

Obecnie artystkę zobaczyć możemy w dwóch koncertowych odsłonach: jubileuszowym koncercie “Alicja Majewska i Włodziemierz Korcz. Jubileusz 50 lat” oraz koncertach promujących nową płytę “Piosenki Korcza i Andrusa”.

O koncercie “Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Jubileusz 50 lat”:

“Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz obchodzą okrągły Jubileusz 50 lat na scenie. Z tej okazji ruszają w wyjątkową trasę koncertową. Duet zaprezentuje swoje największe przeboje w wyjątkowych aranżacjach. Towarzyszyć im będzie Warsaw String Quartet oraz w największych i najpiękniejszych salach koncertowych sekcja instrumentów dętych, perkusja, gitary czy dodatkowe instrumenty smyczkowe. Wszystko to starannie dobrane i zaaranżowane przez Maestro Włodzimierza Korcza”.

O koncercie “Piosenki Korcza i Andrusa”:

“Wszystkie utwory napisali Włodzimierz Korcz i Artur Andrus. Piosenki Korcza i Andrusa to album będący refleksyjną, miejscami nostalgiczną podróżą w przeszłość, ale też pogodnym, doprawionym odrobiną szaleństwa spojrzeniem na życie z perspektywy – jak mówi o sobie cała trójka – koneserów kolejnego dnia. Choć u Majewskiej, Korcza i Andrusa ważne są nie tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ale także, jak śpiewa Alicja – wszystko, co kiedyś było i jest, to, co składa się na nasze małe światy, na to, jacy jesteśmy. Płycie towarzyszy wyjątkowa książka Artura Andrusa (wyd. Wielka Litera), w której autor barwnie, z humorem i właściwą sobie lekkością podsumował kilka dekad działalności artystycznej Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza”.

Edyta Geppert 

Edyta Geppert to artystka najwyższego formatu. Ta charyzmatyczna piosenkarka wypracowała własny, rozpoznawalny styl, zachwycając talentem interpretatorskim i starannie dobierając repertuar, w którym mierzy się z piosenką dramatyczną, liryczną, refleksyjną, jazzową i kabaretową. Jak sama mówi, najchętniej śpiewa “o tym, co jest bliskie i drogie sercu “. Jej piosenki – m.in. “Jaka róża, taki cierń”, “Och życie, kocham cię nad życie”, “Zamiast”, “Nie, nie żałuję” czy “Szukaj mnie” – to prawdziwe perły polskiej piosenki literackiej, z tekstami Magdy Czapińskiej, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego czy Jonasza Kofty i muzyką Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Do historii polskie muzyki przejdzie też jej współpraca z zespołem Kroke z którym nagrała album “Śpiewam życie” z utworami z nurtu szeroko rozumianej tzw. muzyki etnicznej: melodiami bałkańskimi, cygańskimi oraz mającymi korzenie w kulturze żydowskiej. 

O koncertach Edyty Geppert:

“Zapraszamy na wyjątkowe recitale Edyty Geppert! To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści. Recital Edyty Geppert to interpretatorski kunszt i niezwykła umiejętność budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone są z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, a nawet kabaretowymi – te ostatnie z tekstami klasyka gatunku – Mariana Hemara”.