Kategorie
eBilet

Ciekawostki

Teatr dla dzieci: 10 najlepszych spektakli dla najmłodszych widzów i nietypowy punkt dodatkowy

Fot. Shutterstock/SeventyFour

Teatr dla dzieci to prawdziwe wyzwanie dla reżyserów, scenarzystów, aktorów i wszystkich innych zaangażowanych osób. Tworzenie dla dorosłych jest łatwiejsze, ponieważ świadomie decydują oni, jaką sztukę chcą zobaczyć i – co więcej – dostrzegają w niej ukryte znaczenia czy przesłanie. Dzieci trafiają do teatru z inicjatywy dorosłych i to prawdziwa sztuka, by utrzymać ich uwagę i sprawić, że zapamiętają przedstawienie na dłużej. Nie jest to jednak niemożliwe i wiedzą o tym twórcy tych spektakli.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

1. “#Kopciuszek” w warszawskim Teatrze Capitol

Spektakl “#Kopciuszek” został stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży. Jest to współczesna interpretacja wałkowanej od dziesiątek lat baśni. Tym razem możesz być pewny, że zainteresuje nie tylko dziewczynki, ale także chłopców. 

Musical opowiada o głównej bohaterce, która nie pasuje do współczesnego świata. Nie są dla niej ważne lajki ani popularność. Przyrodnie siostry jej przez tą “inność” dokuczają, nazywając Kopciuszkiem. Wykorzystują także jej naiwność i nagrywają ośmieszające dziewczynę filmiki, które publikują w sieci. Nie pomaga także zła macocha, która “chce dobrze wychować dziewczynę”, więc zleca jej wszystkie prace domowe. 

Dziewczyna czuje się samotna, więc ucieka w świat fantazji. Czy uda jej się znaleźć księcia, który sprawi, że jej życie odzyska kolory? Czy macochę i jej córki spotka zasłużona kara? Odpowiedź na te pytania poznasz podczas pełnego humoru i zwrotów akcji przedstawienia.

Jak widzisz, to stary, dobry “Kopciuszek”, ale przeniesiony do współczesności i dzisiejszych realiów. Dlatego też znacznie bardziej zainteresuje dzieci i młodzież, niż klasyczna wersja tej baśni. A przy okazji spektakl będzie ostrzeżeniem przed nierozważnym korzystaniem z Internetu, co w dzisiejszych czasach jest niestety bardzo częste.

2. “Projekt Tuwim” w warszawskim Teatrze Capitol

Dla młodszych dzieci mamy “Projekt Tuwim”, stworzony przez Teatr Capitol w Warszawie. To pełen energii spektakl muzyczny. Opiera się na twórczości Juliana Tuwima, która to jest uwielbiana przez pokolenia. Olaf Lubaszenko, reżyser “Projektu Tuwim”, osadził te wiersze w realiach współczesnej szkoły i dzisiejszych czasów. Dzięki temu treści trafiają do młodego pokolenia, które coraz mniej chętnie sięga po klasykę. 

Twórcy mówią, że jest to najweselsza oraz najbardziej roztańczona i rozśpiewana plenerowa lekcja języka polskiej na jakiej kiedykolwiek byliście. Podczas niej dzieci poznają odpowiedzi na takie pytania, jak m.in.:

  • jak wygląda kosmos?
  • kto jest Zosią Samosią?
  • jakie kwiaty możemy podziwiać w ogrodzie botanicznym?
  • czy Pan Maluśkiewicz naprawdę jest malutki? 
  • kto okaże się Dyziem Marzycielem? 

Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 5-12 lat. 

3. “Piotruś Pan” w warszawskim Teatrze Studio Buffo

“Piotruś Pan” warszawskiego Teatru Studio Buffo to przedstawienie dla całej rodziny. Został stworzony w formie musicalu na najwyższym poziomie artystycznym, który niesie mnóstwo pozytywnej energii i który jest zarazem przystępny dla dzieci. Trwa on 110 minut, ale gwarantujemy, że tak wam się spodoba, że nie będziecie chcieli wyjść z sali. Mogą na niego przyjść nawet 5-letnie dzieci.

W spektaklu występują nie tylko dorośli, ale także dzieci, które tańczą, śpiewają, bawią się na zaczarowanej wyspie i walczą z piratami, a nawet mogą latać. Latają one nie tylko nad sceną, ale także nad widownią, przenosząc obserwatorów do zupełnie innego świata. 

Wrażenie robi też scenografia, która ma tak wielki rozmach, że “rozwala” ścianę teatru (a dokładniej robi to “wpływający” na scenę statek piracki). Dzieci mogą zobaczyć też utalentowanego golden retrievera, który gra i szczeka w pierwszej scenie.

To nie tylko brzmi jak bajka, ale faktycznie nią jest. A wy możecie stać się jej “bohaterami”. 

4. Balet “Kopciuszek” w warszawskim Teatrze Palladium

Jeśli twoje dziecko uwielbia balet lub nawet samo tańczy, warto zabrać je na balet “Kopciuszek” do Teatru Palladium w Warszawie. To idealne wydarzenie dla całej rodziny. Towarzyszy mu muzyka Siergieja Prokofiewa, a sama sztuka zachwyca i wzrusza do łez nie tylko najmłodszych, ale także ich rodziców czy nawet dziadków. 

Opowieść o Kopciuszku z Wielkiej Księgi czy wróżka-tancerka, która przenosi tym samym widzów w zupełnie inny świat. Uczucia i przeżycia bohaterów są wyrażane za pomocą ruchu, który oddaje je znacznie lepiej niż słowa. A piękne, neobarokowe kostiumy robią wrażenie nie tylko na małych księżniczkach. 

PS Najmłodsi mogą oglądać spektakl siedząc na wygodnych poduchach, dzięki czemu teatr staje się dla nich przyjaznym miejscem. Całość trwa ok. 60 minut, więc młodsze dzieci, oglądające przedstawienie jak zaczarowane, spokojnie dadzą radę. 

5. “Kajko i Kokosz. Szkoła latania” w Teatrze Syrena w Warszawie

Warszawski Teatr Syrena przygotował niesamowity musical, który przyciąga już samym tytułem. “Kajko i Kokosz” to znany i lubiany komiks Janusza Christy, a “szkoła latania” budzi w dzieciach i dorosłych taką ciekawość, że sięgają po bilety bez większego namysłów. Czy bohaterowie wzniosą się ponad scenę? Tego dowiecie się z musicalu.

“Szkoła latania” została wydana w 1975 roku jako pierwszy, opublikowany w formie osobnego albumu, komiks z serii Janusza Christy (wcześniej artysta opublikował odcinki w “Wieczorze Wybrzeża” oraz “Świecie Młodych”). Od 2016 roku jest on lekturą IV klasy szkoły podstawowej, a zabranie dzieci na spektakl w Teatrze Syrena sprawi, że zupełnie inaczej spojrzą one na lektury szkolne. 

W przedstawieniu pojawia się nie tylko akcja bazująca na komiksie, ale także zawierająca kilka zabawnych odniesień do naszej rzeczywistości. Jesteś fanem “Kajki i Kokosza”? Nie martw się, twórcom musicalu przyświecała myśl, by zachować istotę pierwowzoru. Na pewno zobaczysz w nim swoich ulubionych bohaterów wraz z ich niesamowitymi popisami kaskaderskimi. 

Nie znasz tego komiksu? A więc: kasztelan Mirmił wybiera się na nauki do Wyższej Szkoły Latania na Miotle na Łysej Górze. Towarzyszą mu wierni wojowie: Kajko i Kokosz. Pod ich nieobecność, zbójcerze pod wodzą krwawego Hegemona szykują się to splądrowania grodu. Więcej nie zdradzamy, musicie zobaczyć tę historię na własne oczy. 

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 8. roku życia. 

6. “Czarodziej” w warszawskim Teatrze Palladium

Czy magia naprawdę istnieje? Z odpowiedzią przychodzi spektakl “Czarodziej”, który zabierze was do magicznej krainy iluzji. Pewnego dnia w pewnym domu pojawia się Czarodziej. Odwraca on świat Julii do góry nogami, ożywiając pluszowego Pajaca i nie tylko. Magicznym sztuczkom towarzyszą barwne kostiumy i wspaniała oprawa muzyczna. 

Podczas przedstawienia dzieci mogą poznać odpowiedzi na pytania:

  • kto jako pierwszy przeciął kobietę na pół?
  • skąd wziął się śnieg?
  • czy da się zmienić sukienkę w mniej niż sekundę?

A to jeszcze nie wszystko. Najważniejsza jest to, że spektakl pokazuje, czym jest iluzja i dlaczego każdy, nawet ty, może zostać czarodziejem. Oglądając przedstawienie, będziecie mogli dotknąć magii i poczuć jej niesamowitość. To nie lada gratka nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Po spektaklu na teatralnym foyer odbywa się spotkanie z artystami, podczas którego można z nimi porozmawiać, zrobić zdjęcia czy otrzymać autograf. A może uda się wam wspólnie coś wyczarować? 

Przedstawienie trwa ok. 65 minut, ale z magią czas płynie tak szybko, że nim się obejrzycie, będzie po wszystkim. 

7. “Matylda” w Teatrze Syrena w Warszawie

“Matylda” to musicalowy hit Teatru Syrena. Bazuje na powieści Roalda Dahla o tym samym tytule i jest świetnym wyborem zarówno dla młodszych, jak i dla starszych widzów. 

Przedstawienie jest historią sześcioletniej dziewczynki o genialnym umyśle, wielkim sercu i rodzinie, które totalnie do niej nie pasuje. Jej tata w nieuczciwy sposób sprzedaje samochody, a mama interesuje się tylko pieniędzmi i świętym spokojem. Za to brat… och, ten zupełnie nie grzeszy inteligencją. Do tego chodzi Panna Łomot, której nazwisko idealnie pasuje do stosowanych przez nią w szkole metod wychowawczych. Żadne z nich nie rozumie, dlaczego Matylda kocha książki. Marzeniem dziewczynki jest znalezienie przyjaciół… czy jej się to uda? A może rewolucja, którą zapoczątkuje dziewczynka, wcale się nie uda? Sprawdźcie sami!

Musical “Matylda” jest idealną propozycją dla wszystkich dzieci (a szczególnie dla tych, które interesują się aktorstwem. Zobaczą one na scenie wiele utalentowanych dzieci oraz dorosłych i uwierzą, że też mogą być jednymi z nich). 

Przedstawienie jest rekomendowane dla dzieci od 10. roku życia. 

8. “Wigilijna opowieść” w Teatrze Palladium w Warszawie

Jeśli tytuł wydaje ci się znajomy, to masz rację. Spektakl bazuje na motywach powieści Charlesa Dickensa “Opowieść Wigilijna”. To pouczająca i zarazem poruszająca opowieść o wigilijnej nocy, kiedy to dla większości ludzi pieniądze tracą wartość i kiedy większość ludzi zwalnia, by skupić się na tym, co najważniejsze. Większość, bo jest oczywiście wyjątek: Ebenezer Scrooge. Jest chciwy i zgorzkniały, a Wigilia jest dla niego samotnym dniem, z czego swoją drogą się cieszy… do czasu. Do czasu, aż zaczynają nawiedzać go duchy. Czy są na tyle silne, by odmienić życie Scrooge’a? Możecie to sprawdzić całą rodziną.

9. “Legendy warszawskie” w Teatrze Capitol w Warszawie

Bajki, baśnie i zupełnie nowe historie przyciągają widzów, ale są jeszcze legendy, które także warto znać. Teatr Capitol o tym wie, dlatego stworzył teatralną inscenizację “Legendy warszawskie”. Aktorom towarzyszy scenografia stworzona w średniowiecznej stylistyce oraz kostiumy, które każdy z nas chciałby włożyć choć raz. Przeniosą was oni do Warszawy, której nigdy nie widzieliście na własne oczy. 

Podczas przedstawienia poznacie takie legendy jak:

  • “Złota Kaczka” (żyła w lochach Zamku Ostrogskich),
  • “Bazyliszek” (zamieszkiwał jedną z piwnic w kamienicy na Starym Mieście),
  • “Jak Maćko Kwasiżur Diabła Chmielorza przechytrzył” (Maćko był odważny, bo Diabeł Chmielorz wyskoczył znikąd na rogu Piekarskiej i Piwnej). 

Wybranie się na ten spektakl jest też dobrym pomysłem na wycieczkę szkolną, ponieważ legendy te są lekturami obowiązkowymi. Dlaczego więc nie poznać ich w takiej formie?

10. “Wanna Archimedesa” w Teatrze Capitol w Warszawie

Muzyczny spektakl edukacyjny? Czemu nie! “Wanna Archimedesa” zabierze was w ciekawy świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków. Na scenie pojawia się mądry i zarazem zabawny Profesor Rozumny, który przedstawia swoim uczniom przełomowe zdobycze i odkrycia cywilizacji, takie jak chociażby:

  • dokonania Newtona, Einsteina i Kolumba (poznacie grawitację, odkryjecie Amerykę i nie tylko),
  • prawo Archimedesa (profesor nie boi się zanurkować w wannie, by je zobrazować),
  • przyciąganie ziemskie,
  • czar chińskich cieni,
  • koło (kto tak naprawdę je odkrył?). 

To taka lekcja przyrody, w której każdy chciałby uczestniczyć. Odbywa się ona na scenie, która jest klasą – laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów do przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów. Centralne miejsce zajmuje tytułowa Wanna Archimedesa. 

Przedstawienie skierowane jest do dzieci w wieku 6-12 lat. 

Bonus: Teatr Baniek Mydlanych: “Tajemnica Bańki Szczęścia”

Ostatnim punktem na naszej liście jest nietypowe przedstawienie – stworzone z baniek mydlanych, które są dla dzieci tak atrakcyjne, że same z siebie siedzą spokojnie i oglądają spektakl. “Tajemnica Bańki Szczęścia” opowiada o Bąbelku i Mydlaneczke oraz Mistrzu Bulbulasie. Historia opowiadana jest za pomocą baniek w różnych kształtach i kolorach, humoru i słowa. To interaktywne show, w którym dzieci mogą wziąć czynny udział (ale nikt ich do tego nie zmusza). 

Przedstawienie trwa ok. godziny i jest przeznaczone dla wszystkich (dzieci do 2,5 lat wchodzą bezpłatnie bez miejsca, czyli muszą siedzieć na kolanach rodzica). Gdzie można je zobaczyć? W różnych polskich miastach!

 

Jak widzisz, teatr dla dzieci jest bardzo różnorodny. Z pewnością znajdziesz przedstawienie, które będzie atrakcyjne dla twojego dziecka, nie ważne, ile ma lat.

Fot.

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

Avatar autora wpisu
Klaudia Jaroszewska-Kotradii

Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.