Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Kobiety w MMA. Jak zmienia się rola i postrzeganie zawodniczek?
Wielu miłośników sportu do niedawna nie dopuszczało do siebie myśli, że na arenach mieszanych sztuk walki rywalizują kobiety. Dlaczego? W wielu państwach przyjęło się, że sporty walki są "zarezerwowane" dla panów. Na szczęście postrzeganie zawodniczek MMA diametralnie się zmieniło.
13.02.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Kiedy kobiety zaczęły walczyć w klatce?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy konkretnie kobiety pojawiły się w klatce, ale o ich dokonaniach było głośno już pod koniec XX wieku, m.in. w Japonii. To właśnie tam z powodzeniem rywalizowała Becky Levi. Początkowo organizatorzy gal MMA niechętnie stawiali na kobiece pojedynki. Dlaczego? Uznawali, że nie były one zbyt widowiskowe i ciekawe dla publiczności, chociaż oczywiście zmagania pań urozmaicały starannie przygotowywaną kartę walk. Nie było też większego zainteresowania ze strony sponsorów i panie nie notowały zbyt okazałych wyników sprzedażowych. Zmieniło się to jednak za sprawą popularyzacji MMA w środkach masowego przekazu. Sponsorzy zaczęli się interesować pojedynkami kobiet, federacje podpisywały z nimi atrakcyjne kontrakty, a niektóre zawodniczki stawały się nawet ambasadorkami większych marek.
Postrzeganie zawodniczek MMA na przestrzeni lat. Jak to wyglądało w przeszłości i jak wygląda obecnie?
Nie da się ukryć, że pierwsze pojedynki kobiet w oktagonie były dla kibiców i organizatorów nieco “egzotyczne”. Przyjmowano to jako coś oryginalnego i niecodziennego, a panie zachwycały publiczność m.in. swoją urodą, choć kibice często uznawali je za zbyt delikatne, nieprzygotowane pod kątem fizycznym i słabo wyszkolone technicznie. W pewnym momencie zaczęło się to jednak zmieniać, m.in. za sprawą takich zawodniczek, jak Gina Carano i Ronda Rousey. Ta druga została nawet pierwszą mistrzynią największej federacji na świecie – UFC. Od tego momentu wyobrażenia i podejście kibiców do fighterek nieco się zmieniły.
Już przed rokiem 2010 kobiety uważano za zawodniczki, które są w stanie świetnie przygotować się na każdej płaszczyźnie do zbliżających się starć w oktagonie. Panie łączyły technikę, kondycję, charakter, odwagę i doskonałe przygotowanie mentalne. Bez problemów dostawały się do profesjonalnych szkółek MMA, w których to przygotowywały się do najważniejszych pojedynków w swojej karierze. Aktualnie nikt nie potrafi sobie wyobrazić MMA bez kobiet – dla wielu obserwatorów zmagania kobiet i mężczyzn są stawiane na równi.
Polecamy na eBilet.pl
Największe gwiazdy żeńskiego MMA
Pozostało jeszcze wspomnieć o największych gwiazdach żeńskiego MMA, dzięki którym ten sport stał się jeszcze bardziej popularny w wielu zakątkach świata. Jeśli chodzi o polskie MMA z pewnością słyszeliście o Joannie Jędrzejczyk (swego czasu była mistrzynią UFC w wadze słomkowej) czy też Karolinie Kowalkiewicz-Zaborowskiej. Z kolei najbardziej znane światowe gwiazdy to m.in.:
- Miesha Tate,
- Cristiane Santos,
- Zhang Weili,
- Rose Namajunas,
- Alexa Grasso,
- Amanda Nunes.
Oglądaliście walkę którejś z wymienionych wyżej zawodniczek? Jeśli tak, to śmiało można stwierdzić, że poznaliście wtedy prawdziwy smak kobiecego MMA na najwyższym poziomie!
Poprzedni artykuł
Następny artykuł