Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Już za rok rusza XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
Już dziewiętnasty raz największe talenty pianistyczne na świecie przyjadą do Warszawy zmierzyć się z twórczością legendarnego Fryderyka Chopina.
26.09.2024
Redakcja
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce
Mało jest wydarzeń, które tak mocno promują polską kulturę, jak zresztą sam kraj, na arenie międzynarodowej, jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To cykliczne wydarzenie o długiej i pięknej historii, kontynuujące dziedzictwo twórczości wybitnego polskiego kompozytora. Co pięć lat do Warszawy zjeżdżają najbardziej utalentowani, młodzi pianiści z całego świata, dla których to wielka szansa na pokazanie się i zapukanie do bram wielkiej światowej kariery. Promocja konkursu odbywa się zresztą poprzez wcześniejszą organizację wydarzeń w miastach całego świata, takich jak Sao Paulo, Tokio, Szanghaj, Madryt, Londyn, czy Rzym. Droga do wielkiej chwały i pieniędzy (zwycięzca inkasuje 60 tysięcy dolarów) nie jest jednak prosta.
Eliminacje ruszą w kwietniu. Kandydaci będą musieli nadesłać wideo ze swoimi wykonaniami, a następnie jury wyłoni 160 pianistów, którzy przejdą do etapu na żywo. Podczas specjalnych przesłuchań eliminacyjnych kandydaci wykonają ok. 30 minutowe recitale, a połowa z nich zakwalifikuje się do głównego konkursu. XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wystartuje 2 października 2025 roku i potrwa do 20 października. Tak jak eliminacje, będzie podzielony na kolejne etapy, podczas których jury złożone z byłych laureatów, pedagogów i znawców życia i twórczości Fryderyka Chopina stopniowo będą wyłaniać najlepszą czterdziestkę, dwudziestkę, a na koniec dziesiątkę finalistów. Konkurs będzie oczywiście otwarty dla widowni, będzie można go też posłuchać w Polskim Radiu oraz na antenie TVP Kultura.
Ogromna część polskiego dziedzictwa narodowego
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to wydarzenie o blisko stuletniej historii. Po raz pierwszy odbył się w 1927 roku, a od 1955 roku odbywa się nieprzerwanie, co pięć lat, zgodnie z intencją pomysłodawców (wyjątkiem był rok 2020, kiedy to przez pandemię COVID-19 został przełożony na 2021 rok). Data odbywania się konkursu również nie jest przypadkowa. Organizatorzy planują wydarzenie tak, by zazębiało się z rocznicą śmierci Fryderyka Chopina i przygotowują uroczyste obchody.
Wśród wielkich zwycięzców Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina znajdziemy także nazwiska Polaków, a ostatnim z nich był Rafał Blechacz w 2005 roku. Podczas konkursu w 2021 roku mogliśmy mówić natomiast o dużym sukcesie. Czwarte miejsce zajął Jakub Kuszlik. Czy w przyszłym roku jakiś reprezentant Polski dołączy do grona Rafała Blechacza, Krystiana Zimermana, Adama Harasiewicza i Haliny Czerny-Stefańskiej, wielkich laureatów Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina? Przekonamy się już w październiku przyszłego roku.
Następny artykuł