Muzyka rap nigdy nie była gatunkiem jednolitym. Inspiracje zbierane z różnych zakątków kultury i sztuki wpłynęły na powstanie i rozwój licznych odnóg, które dziś funkcjonują jako osobne twory. Wielu raperów, wciąż eksperymentując z brzmieniem, wychodzi przed szereg, stając w opozycji do licznych, podobnych sobie, twórców. Wśród nich jest chociażby Sobel, którego muzyka wyróżnia się na tle polskiej sceny muzycznej.

Top 10 wydarzeń tego tygodnia
Tylko mrugnęliśmy, a tu zaraz majówka! Pogoda nas rozpieszcza, ptaki śpiewają, dzieci spędzają coraz więcej czasu na świeżym powietrzu… a Ty? Co robisz w tym tygodniu? Może szukasz jakiegoś ciekawego sposobu na spędzenie wiosennych dni? W takim razie sprawdź, jakie są najciekawsze wydarzenia na ten tydzień (28 kwietnia – 4 maja 2025 roku). Wirtuoz i Małgorzata, Ogrodnik, topniejący śnieg, ciemność, rekord świata… to jeszcze nie wszystko – co wybierzesz?
28.04.2025
Klaudia Jaroszewska-Kotradii
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
1. Koncert: Waldemar Malicki – “Wirtuoz i Małgorzata” (Warszawa)
Co to za wydarzenie? Koncert „Wirtuoz i Małgorzata” to występ Waldemara Malickiego i Małgorzaty Krzyżanowicz, którzy rozkochają cię w muzyce klasycznej. Podczas koncertu czekają na ciebie:
- artyści, którzy mogą się pochwalić prawdziwym kunsztem,
- przepełniona humorem lekcja historii muzyki klasycznej,
- pokaz uniwersalności fortepianu.
Wielka orkiestra symfoniczna, trzech tenorów, Vivaldi i pop, romantyczne uniesienie, desperacka wirtuozeria… Wirtuoz potrafi to wszystko zagrać na samych klawiszach (ale czasem pozwala wybrzmieć kobiecej, wiolonczelowej frazie, a ta wtedy porywa serce). Utwory wielkich kompozytorów przeplata z tematami filmowymi (z “Forresta Gumpa” czy “E.T.”), a walce wiedeńskie z amerykańskim tangiem. Jednym zdaniem – będzie się działo.
Dlaczego warto? Waldemar Malicki jest wirtuozem fortepianu, improwizatorem i perfekcjonistą. Możesz go znać jako frontmana Filharmonii Dowcipu. Jest także rewolucjonistą fortepianowym – od lat serwuje publiczności muzyko- i śmiechoterapię. Za swoją twórczość otrzymał trzy nagrody “Fryderyk”, “Telekamerę” oraz “Wiktora”. Można go usłyszeć podczas koncertów na całym świecie.
Małgorzata Krzyżanowicz jest wszechstronnie utalentowaną artystką, wiolonczelistką i absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Podczas koncertów potrafi zaskoczyć wszystkich (nie tylko swoimi ciekawymi kreacjami). Założyła legendarną grupę Quartet Obsessin. Jest znana także z koncertów z Filharmonią Dowcipu.
Razem słyną z niezwykle bliskiego kontaktu z publiką. Podczas ich występów możesz chwilami poczuć się tak, jakbyś cofnął się w czasie do XIX-wiecznego salonu. Słyszysz potężne brzmienie fortepianu i romantyczną frazę wiolonczeli… rozmarzyłeś się? W takim razie koniecznie przyjdź na koncert!
Czego się spodziewać?
- podczas koncertu usłyszysz utwory m.in. Carminy Burany, Jazdy Walkirii, Piazzolla, Bacha, Liszta i nie tylko,
- po koncercie czeka lekcja tanga argentyńskiego i dancing (30 minut, profesjonalna instruktorka ze Stowarzyszenia Akademia Tanga Argentyńskiego).
Kiedy i gdzie? Koncert odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia o godzinie 19:00 w Teatrze Kamienica w Warszawie.
2. Koncert: Natalia Kukulska – “Dobrostan” (Szczecin, Warszawa)
Co to za wydarzenie? Natalia Kukulska wypuściła niedawno nową płytę “Dobrostan” i rusza w trasę koncertową, która ma ją promować. To będą koncerty pełne energii i głębi. Artystka dopracowuje je zawsze w każdym detalu, a jeśli połączymy to z jej charyzmą i udziałem wspaniałych muzyków – będzie cudownie! Oprócz najnowszych utworów pojawią się także te znane i lubiane.
Na scenie będą także:
- Archie Shevsky – instrumenty klawiszowe, chórki,
- Katarzyna Rościńska – chórki,
- Aleksandra Nowak – chórki,
- Michał Dąbrówka – perkusja,
- Artur “BooBoo” Twarowski – gitary,
- Marcin “Mały” Górny – instrumenty klawiszowe,
- Mateusz Tomaszewski – bas.
Dlaczego warto? Natalia Kukulska to artystka, której nie trzeba przedstawiać – wokalistka, autorka tekstów i współautorka muzyki, od lat obecna na polskiej scenie. W “dorosłej” karierze nagrała czternaście solowych albumów, z których większość pokryła się złotem, platyną lub multiplatyną. Ma na koncie wiele hitów i prestiżowych nagród – od Fryderyka, przez Telekamerę, aż po Gwiazdę Dobroczynności i tytuł Wszechmocnej w Popkulturze przyznany przez Wirtualną Polskę.
Jej ostatni wielki sukces? “Czułe struny” – dwupłytowy album z symfonicznymi opracowaniami utworów Chopina, z nowymi tekstami Kukulskiej. Podwójna platyna mówi sama za siebie. Za to 25-lecie pracy artystycznej uczciła wyjątkowo – występując w kultowym formacie “MTV Unplugged”, który trafił do fanów jako album live.
Kiedy i gdzie? Koncerty odbędą się:
- we wtorek, 29 kwietnia o godzinie 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie,
- w środę, 7 maja o godzinie 20:00 na Scenie Relax w Warszawie.
3. Spektakl: “Kiedy stopnieje śnieg” (Warszawa)
Co to za wydarzenie? “Kiedy stopnieje śnieg” to spektakl, który ukazuje portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. To będzie opowieść o decyzjach, które trudno zrozumieć. O rodzinie – tej, której najtrudniej wybaczyć. O potrzebie akceptacji, która nierozerwalnie wiąże się z bliskimi relacjami. O tym, jak potrafimy być śmieszni, gdy życie nas przerasta. Jak wiele znosimy, zanim w ogóle pomyślimy o zmianie. I o odwadze, która w oczach innych bywa nazwą dla tchórzostwa – bo wszystko zależy od tego, kto patrzy i dlaczego potrzebuje to nazwać właśnie tak.
O czym jest ten spektakl? W obliczu tragedii, członkowie rodziny spotykają się w rodzinnym domu. Jest to dla nich trudny powrót po długiej nieobecności. Zastanawiają się, jak mają rozmawiać o czymś, czego nie da się zaakceptować. Jak nawiązać kontakt z bliskimi… którzy są tacy dalecy.
Bohaterowie i bohaterki próbują poradzić sobie w tej sytuacji, powołując się na przeróżne narracje na jej temat:
- cofają się do przeszłości,
- ingerują w sieci własnych wspomnień,
- fantazjują,
- uciekają w strach, bajki, gry wideo i religię…
a to wszystko miesza się w wirze wyobrażeń. Czy w tym wszystkim znajdą odpowiedzi na pytania:
- kim są,
- co ich ukształtowało,
- dlaczego tak bardzo się boją?
Obsada:
- Jan Dravnel,
- Izabella Dudziak,
- Magdalena Kuta,
- Rafał Maćkowiak,
- Maria Maj,
- Antonina Marcyniak,
- Aleksandra Popławska,
- Tomasz Tyndyk,
- Justyna Wasilewska,
- Mirosław Zbrojewicz.
Uwagi:
- spektakl trwa 2 godziny bez przerwy.
Kiedy i gdzie? Spektakl możesz zobaczyć w TR Warszawa (dawniej Teatrze Rozmaitości):
- w piątek, 2 maja o godzinie 19:00,
- w sobotę, 3 maja o godzinie 19:00,
- w niedzielę, 4 maja o godzinie 19:00,
- we wtorek, 6 maja o godzinie 19:00.
4. Spektakl: “Ogrodnik” (Szczawnica)
Co to za wydarzenie? “Ogrodnik” to spektakl, w którym troje wybitnych aktorów i postaci, które zapisały się w historii:
- Jerzy Schejbal jako Georges Clemenceau – dwukrotny premier Francji i jedna z kluczowych postaci europejskiej polityki,
- Daniel Olbrychski jako Claude Monet – mistrz impresjonizmu, twórca słynnych “Nenufarów”,
- Magdalena Schejbal jako Blanche Monet – malarka, pasierbica i synowa Moneta.
opowiada o tym, że warto doceniać swoich przyjaciół oraz świat dookoła nas.
O czym jest ten spektakl? Claude Monet i Georges Clemenceau spotykają się i rozmawiają o tym, co jest w życiu najważniejsze: przyjaźni, polityce, miłości, sztuce, nieuchronności przeznaczenia, talencie, pasji… Spędzają ze sobą kilka intensywnych dni w pracowni Moneta w Giverny. To nie jest spokojna rozmowa. Panowie kłócą się, obrażają, przekonują do zupełnie różnych ocen rzeczywistości (z których tak naprawdę żadna nie jest im przyjazna). Mierzą się z własnymi trudnościami:
- Clemenceau przeżył zamach na niego,
- Monet nie maluje – ma kryzys i zajmuje się ogrodem.
Do czego doprowadzą te zażarte dyskusje? Czy uporają się ze swoimi “cieniami”?
Kiedy i gdzie? Spektakl możesz zobaczyć w piątek, 2 maja o godzinie 20:00 w Dworku Gościnnym w Szczawnicy.
5. Koncert w Ciemności – Hipnotyzująca Muzyka w Pełni Zmysłów (Kraków)
Co to za wydarzenie? Koncert w Ciemności to niezwykłe muzyczne doświadczenie, podczas którego:
- dźwięki są jedynym przewodnikiem emocji i tylko one wpływają na wyobraźnię,
- nie ma świateł, nie ma rozproszeń – jest tylko muzyka.
Dlaczego warto? Na scenie pojawi się hipnotyzujący duet gitarowy – Jarosław Dzień i Marcin Hilarowicz (z zespołu Que Passa). Panowie zabiorą cię w muzyczną podróż pełną emocji oraz pasji. Program został przygotowany tak, byś usłyszał przeróżne brzmienia od subtelnych, lirycznych melodii, aż po energetyczne, inspirowane muzyką latynoską, hiszpańską i tangiem, rytmy.
Uwagi:
- kolacja rozpoczyna się o 18:30,
- koncert rozpoczyna się o 19:00.
Menu kolacji wygląda tak:
-
- kolacja mięsna: kark galicyjski w miodzie i musztardzie, puree ziemniaczane, sałatka z vinegret oraz deser: ciasto czekoladowe sacher z marmoladą brzoskwiniową,
- kolacja wegetariańska: klopsiki z ciecierzycy, kuskusu i warzyw; spaghetti z marchwi, podawane z puree z pesto bazyliowym i chrustem z pora oraz deser: ciasto czekoladowe sacher z marmoladą brzoskwiniową.
Kiedy i gdzie? Koncert odbędzie się w środę, 30 kwietnia o godzinie 19:00 w Restauracji pod Złotą Pipą w Krakowie.
6. Gitarowy Rekord Świata 2025 – Gitarowe RIffy i Solówki Wszech Czasów (Wrocław)
Co to za wydarzenie? Czas na przygotowania do 23. edycji Gitarowego Rekordu Świata, który odbywa się co roku we Wrocławiu. Z tej okazji, dzień przez kolejną próbą bicia rekordu, możesz posłuchać koncertu specjalnego w ramach cyklu Gitarowe Przeboje Wszech Czasów! W Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze czekają na ciebie:
- gitarowe riffy i sola, które na stałe zapisały się w historii muzyki rockowej i elektrycznej gitary,
- zespół WrocLove Guitar Top pod kierownictwem artystycznym Marka “Stinga” Popowa, który poprowadzi wieczór,
- wspaniali goście, którzy zostali zaproszeni na Gitarowy Rekord Świata.
Dlaczego warto? Posłuchasz takich utworów jak chociażby:
- “Stairway to Heaven”,
- “Hotel California”,
- “Satisfaction”,
- “Seven Nation Army”,
- “Smoke on the Water”,
- “Purple Rain”,
a także wiele utworów, których nie było w poprzednich edycjach “Gitarowych Riffów i Solówek Wszech Czasów”. Będą też polskie akcenty, m.in. Tadeusza Nalepy czy Jana Borysewicza.
Kiedy i gdzie? Koncert odbędzie się w środę, 30 kwietnia o godzinie 19:00 w Starym Klasztorze we Wrocławiu.
W czwartek, 1 maja odbędzie się za to Gitarowy Rekord Świata, w którym może wziąć udział każdy. Szczegóły tutaj.
7. Koncert: Peach Pit (Warszawa)
Co to za wydarzenie? Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałaby przyjaźń w formie muzyki? Niektórzy uważają, że zespół Peach Pit jest odpowiedzią. To brzmienia pełne:
- utęsknionych rytmów,
- szklistych gitar,
- skąpanych w słońcu melodii…
Ponadto grupa składa się z przyjaciół, którzy grają razem od czasów liceum.
Dlaczego warto? Zespół Peach Pit to kwartet z Vancouver. Wypuścił trzy albumy i dwie EPki, a singiel “Alrighty Aphrodite” już dawno przebił 1,5 miliarda odsłuchań na Spotify. Grupa wystąpiła na takich festiwalach jak chociażby Bonnaroo czy Lollapalooza. Ich trasy po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Europie wielokrotnie się wyprzedawały. Dlatego nie czekaj, tylko łap bilety, póki jeszcze są.
Uwagi: Możesz wybrać pakiet VIP, który zawiera:
- bilet na koncert,
- wcześniejsze wejście do klubu,
- dostęp do kameralnego, akustycznego występu Peach Pit,
- sesję Q&A z zespołem,
- plakat z trasy koncertowej grupy,
- pamiątkowy identyfikator,
- wcześniejszy dostęp do merchu,
- host na miejscu wydarzenia.
Kiedy i gdzie? Koncert odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia o godzinie 20:00 w Niebie w Warszawie.
8. Spektakl muzyczny: „Historia świata w skróconej wersji” (Warszawa)
Co to za wydarzenie? “Historia świata w skróconej wersji” to komediowo-musicalowa podróż wehikułem czasu, podczas której “doświadczysz” wszystkich przełomowych wydarzeń i odwiedzisz symboliczne dla ludzi różnych epok miejsca.
Dlaczego warto? Ponad trzy tysiące lat historii, trzech aktorów i niespełna dwie godziny – takiego streszczenia dziejów się nie spodziewasz. Będą na ciebie czekać:
- Leonardo da Vinci i “Faceci w czerni”,
- postacie z Trylogii i hippisi,
- Napoleon, Einstein i nowe oblicze wojen XX wieku
- i wiele, wiele innych.
Tego nie doświadczysz nawet z multimedialną encyklopedią (a już na pewno nie w dwie godizny).
Obsada i twórcy:
- scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski,
- teksty piosenek: Krzysztof Kosowski,
- muzyka: Janusz Grudziński,
- występują: Jarosław Domin, Łukasz Matecki, Bartek Głogowski.
Kiedy i gdzie? Spektakl możesz zobaczyć w Adgar Park West w Warszawie:
- w sobotę, 3 maja o godzinie 19:00,
- w sobotę, 31 maja o godzinie 19:00.
9. Spektakl: “Serce ze szkła. Musical zen” (Warszawa)
Co to za wydarzenie? Spektakl muzyczny “Serce ze szkła. Musical zen” powstał na motywach “Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i… “Naku*wiam zen” Marii Peszek. Baśniowa rzeczywistość zderza się w nim z konkretem realnych biografii dwojga uznanych artystów – ojca i córki – Jana i Marii Peszek.
Dlaczego warto? “Czy ja w ogóle jestem zdolny do miłości?” – to pytanie zadane po zawale przez Jana Peszka. Uruchamia ono całą lawinę i staje się punktem wyjścia do musicalowej anatomii serca, kochania i relacji między ludźmi.
Spektakl “Serce ze szkła. Musical zen” to rozwiązła, nieobliczalna i zarazem czuła medytacja pustki, miłości, ciała, świętych, beznadziei, Polski kiedyś i dziś, a także śmierci. To podróż przez mroźne noce “zimy stulecia”, puste kościoły, kryzysy życiowe, odległe bagniska, mrok zamku Zbójniczki, osiedla Teofilów i nie tylko. A wszystko to w muzycznej aranżacji Andrzeja Smolika.
To coś zupełnie innego niż zwyczajowa lektura “Królowej Śniegu”, która opiera się na chrześcijańskiej moralności. W spektaklu “Serce ze szkła. Musical zen” baśniowa krytyka intelektu, demonizowanie cielesności, seksualności i cenzurowanie pragnienia… rozpada się w spotkaniu z życiorysami artystów. Oni czerpią siłę z ciągłego podważania i kontestacji. Zadają pytania, na które mamy gotowe odpowiedzi. Konfrontują widzów z tym, co niewygodne, niechciane i obleśne. Poszukują na nowo relacji ze sobą i z innymi, pozostają w niewiedzy i afirmacji życia mimo wszystko.
Kiedy i gdzie? Spektakl możesz zobaczyć w STUDIO teatrgaleria w Warszawie:
- w piątek, 2 maja o godzinie 19:00,
- w sobotę, 3 maja o godzinie 19:00,
- w niedzielę, 4 maja o godzinie 19:00,
- w sobotę, 14 czerwca o godzinie 19:00,
- w niedzielę, 15 czerwca o godzinie 19:00,
- we wtorek, 17 czerwca o godzinie 19:00.
10. Koncert: Gibbs (Emilianów)
Co to za wydarzenie? Przed tobą koncert na specjalnie zaaranżowanej scenie, z oświetleniem i nagłośnieniem jakiego jeszcze w Majówce Emilianów nie było. Wystąpi Gibbs!
Chociaż koncert rozpocznie się o godzinie 22:00, bramy zostaną otwarte już o 18:00. Jeśli zależy ci na dobrym miejscu – przyjedź nawet jeszcze wcześniej, bo kolejka na pewno będzie długa.
Kiedy i gdzie? Koncert odbędzie się w sobotę, 3 maja o godzinie 22:00 w Majówce Emilianów.
Bonus specjalny: kilka innych ciekawych wydarzeń, w których warto wziąć udział
- Co jeszcze warto zobaczyć?
- zwiedzanie: Archeologiczna wiosna czyli Majówka w Biskupinie (1-4 maja, codziennie od godziny 9:00 – bilet kupujesz na jeden dzień. Biskupin, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie),
- spektakl teatralny: “Powiedzmy miłość” w Teatrze Komedia w Warszawie:
- wtorek, 29 kwietnia o godzinie 19:00,
- środa, 21 maja o godzinie 19:00,
- czwartek, 22 maja o godzinie 19:00,
- sobota, 14 czerwca o godzinie 19:00,
- niedziela, 15 czerwca o godzinie 16:00,
- Garnizon MoveDay Monday: Poniedziałkowe treningi mobility (poniedziałek, 28 kwietnia o godzinie 19:15 w Sali nd Sztuką Wyboru, Garnizon, Gdańsk) – możesz kupić bilet na jeden trening lub karnet na cały miesiąc.
Sprawdź, co jeszcze na ciebie czeka i nie przegap okazji na bilety.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Jaroszewska-Kotradii – multipasjonatka, która nie potrafi usiedzieć w miejscu. Zafiksowana na punkcie rozwoju i zdobywania wiedzy wszelakiej. Prywatnie mama, żona i kreatywna dusza, która na równi uwielbia Sanah i The Hardkiss.