Lata świetności Marvel Cinematic Universe minęły. Wraz z końcem piątej fazy uniwersum, Disney i Dom Pomysłów szykuje się do nowego rozdania. Czy kolejny "Spider-Man" z Tomem Hollandem w roli głównej okaże się asem w rękawie? I jak sukces disneyowskiego superbohatera z sąsiedztwa wpłynął na pajęcze produkcje od Sony?

Kino plenerowe warszawskiej Kinoteki. Co jeszcze zobaczymy w lipcu?
Darmowe seanse przed Pałacem Kultury i Nauki trwają w najlepsze. W drugiej połowie lipca czekają nas jedne z najciekawszych pokazów tego lata! Jak zwykle zobaczymy filmy tylko z najwyższej półki – będą to zarówno najbardziej ikoniczne i ponadczasowe klasyki, jak i produkcje z ostatnich lat, które nie tylko narobiły największego szumu, ale zdobyły też nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach. Oto repertuar!
17.07.2025
Aleksandra Gieczys
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Najbardziej magiczne filmowe wieczory tego lata odbywają się przed Pałacem Kultury i Nauki!
Cykl warszawskiej Kinoteki “LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca” rozkręcił się już na dobre. Za nami pierwsze lipcowe seanse – pełne porywających historii, wspaniałych wrażeń, niepowtarzalnej atmosfery i fantastycznej frekwencji. A przed nami przecież jeszcze całe lato pokazów pod gwiaździstym warszawskim niebem!
Dla tych osób, które jeszcze nie miały okazji podziwiać arcydzieł światowego kina na Dziedzińcu Pałacu Kultury i Nauki mamy garść przydatnych informacji:
- Filmy oglądać możecie w każdy wtorek, czwartek i sobotę. Projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.30, gdy słońce powoli chyli się ku zachodowi, tworząc idealne tło dla niezapomnianych filmowych wrażeń;
- Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny;
- Strefa plenerowa otwierana jest na 2 godziny przed seansem;
- Choć leżaków jest dużo, to organizatorzy proszą, by przychodzić na wydarzenie z wyprzedzeniem, tak by każdy spokojnie zdążył zająć sobie miejsce;
- Żaden pokaz nie zostanie odwołany. W razie deszczu wydarzenie przenoszone jest po prostu do sali kinowej Kinoteki;
- Ale nawet jak nie pada, to na wszelki wypadek zawsze warto zabrać ze sobą koc lub cieplej się ubrać, aby zawsze oglądać film w komfortowych warunkach i z uśmiechem delektować się magią kina!
A jak wygląda repertuar na drugą połowę lipca?
Przeczytaj też:
“LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca”. Co jeszcze zobaczymy w lipcu?
Program pokazów na drugą część miesiąca to prawdziwy róg obfitości dla każdego kinomana, oferujący całe bogactwo różnorodnych emocji i gatunków – od mrożących krew w żyłach thrillerów, przez wzruszające dramaty, aż po niezapomniane komedie. A do tego jeszcze jeden ponadczasowy klasyk, który nawet po ponad 80 latach nadal porywa widzów!
Na wielkim plenerowym ekranie Kinoteki zobaczymy: kultową “Casablankę” z 1942 roku, rewolucyjną “Incepcję”, poruszające “Erin Brockovich” i “Green Book” oraz dostarczającego mrocznych wrażeń “Taksówkarza”. Oczywiście nie zabraknie też okazji do śmiechu – 22 lipca do łez rozbawi nas ikoniczna “Seksmisja”.

17 lipca (czwartek) – “Taksówkarz” (1976), reż. Martin Scorsese
Wsiądź do taksówki z Travisem Bickle’em (w tej roli niezapomniany Robert De Niro) i zanurz się w mroczny, parny Nowy Jork lat 70. “Taksówkarz” to hipnotyzujący psychologiczny dramat śledzący losy samotnego weterana wojennego, który jako taksówkarz nocami przemierza ulice miasta, obserwując jego moralny upadek. Narastająca frustracja i poczucie alienacji popychają go w stronę obsesji na punkcie młodej prostytutki Iris (młodziutka Jodie Foster), co prowadzi do brutalnego finału.
Kreacja De Niro to genialne studium ciemnej i brutalnej strony ludzkiej psychiki, psychologicznego rozpadu oraz powolnego popadania w obsesję a sam film Martina Scorsese – za sprawą mistrzowskiej narracji i symboliki, gdzie każda scena jest dopracowana do perfekcji – stał się absolutną ikoną i kamieniem milowym w historii kina, definiującym amerykańską kinematografię lat 70.
“Taksówkarz” do dziś nie stracił nic ze swej siły rażenia!
19 lipca (sobota) – “Erin Brockovich” (2000), reż. Steven Soderbergh
“Erin Brockovich” to porywający dramat z ważnym przesłaniem społecznym oparty na prawdziwej historii samotnej matki trójki dzieci (Julia Roberts), która z determinacją walczy z potężną korporacją odpowiadającą za skażenie wody pitnej w małym miasteczku.
Julia Roberts zdobyła za swoją rolę Oscara, a jej naturalna, pełna charyzmy kreacja – pięknie pokazująca proces transformacji z pozoru zwyczajnej kobiety w niezwykłą orędowniczkę sprawiedliwości – była kluczowa dla sukcesu tego filmu.
To pełna empatii, wzruszająca, podnosząca na duchu oraz inspirująca historia o sile ludzkiego ducha i charakteru!
22 lipca (wtorek) – “Seksmisja” (1984), reż. Juliusz Machulski
Tego filmu nie trzeba przedstawiać nikomu! “Seksmisja” to absolutny ponadczasowy klasyk polskiego kina. Juliusz Machulski stworzył ikoniczny film, który pod swoją lekką formą śmiało demaskował tyranię i absurdy władzy. Jego satyra na system totalitarny – choć zakamuflowana pod płaszczykiem opowieści science-fiction – była doskonale czytelna dla widzów, czyniąc film ważnym głosem oporu i symbolem wolności słowa w ponurych czasach PRL.
Akcja filmu rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie w roku 2044, gdzie dwaj mężczyźni – Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz) – budzą się ze stanu hibernacji w podziemnym bunkrze i odkrywają, że są ostatnimi przedstawicielami płci męskiej na Ziemi.
“Seksmisja” mimo upływu lat wciąż bawi do łez i zmusza do refleksji!
24 lipca (czwartek) – “Green Book” (2018), reż. Peter Farrelly
Tytułowa “Zielona Książka” (The Negro Motorist Green Book) była prawdziwym przewodnikiem, który pomagał Afroamerykanom znaleźć bezpieczne miejsca noclegowe i restauracje podczas podróży przez rasistowskie Południe Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku.
“Green Book” to oparty na prawdziwej historii, wzruszający dramat biograficzny opowiadający o niezwykłej przyjaźni, która narodziła się podczas trasy koncertowej wybitnego afroamerykańskiego pianisty Dona Shirleya (Mahershala Ali) i jego włosko-amerykańskiego kierowcy i ochroniarza Tony’ego Vallelongi (Vigo Mortensen). Podróżując z “Zieloną Książką” przez Południe obaj mężczyźni niestety nie uniknęli nieprzyjemnych sytuacji i nie raz zderzali się z uprzedzeniami. Jednak wspólna podróż i przeżyte razem perypetie sprawiły, że bohaterowie mieli okazję uczyć się siebie nawzajem. Dzięki temu udaje im się stworzyć relację, która potrafi przełamać bariery rasowe i społeczne stereotypy.
Ten wzruszający film drogi, bardzo inteligentnie i wrażliwie podchodzi do kwestii rasizmu. Obraz wyreżyserowany przez znanego wcześniej głównie z komedii Petera Farrelly’ego zaskoczył krytyków i widzów swoją głębią i ciepłem, zdobywając Oscara dla najlepszego filmu w 2018 roku.
To poruszający hymn na cześć empatii, tolerancji, zrozumienia i siły przyjaźni w obliczu podziałów!
26 lipca (sobota) – “Incepcja” (2010), reż. Christopher Nolan
Przygotuj się na absolutny rollercoaster dla umysłu! Christopher Nolan opowiadając historię o świecie, w którym kradzież informacji z podświadomości jest możliwa stworzył wizualne arcydzieło z zapierającymi dech w piersiach efektami specjalnymi! Jego “Incepcja” to rewolucyjny thriller science-fiction: film-łamigłówka o olśniewającej inwencji, który wspaniale udowodnił, że inteligentna fabuła, eksperymenty narracyjne (nieliniowa narracja) i skomplikowana struktura mogą iść w parze ze spektakularną rozrywką i niezapomnianymi scenami akcji.
Oś filmu skupia się wokół Doma Cobba (Leonardo DiCaprio) – mistrza “ekstrakcji” i szefa zespołu specjalizującego się w dokonywaniu włamań do snów innych osób, by z ich podświadomości wykradać cenne informacje. Otrzymuje on zadanie wdrożenia idei (incepcji) do umysłu prezesa wielkiej korporacji. Zadanie to – jak możemy się domyśleć – okazuje się najbardziej ryzykowną misję w jego karierze.
To absolutnie wielowymiarowy film, który wciąga widownię od pierwszej minuty i do samego końca stawia przed nią wyzwania!
29 lipca (wtorek) – “Gorący temat” (2019), reż. Jay Roach
Poznaj kulisy jednego z największych skandali w historii amerykańskich mediów. Zobacz, jak trzy niezwykłe kobiety – Megyn Kelly (Charlize Theron), Gretchen Carlson (Nicole Kidman) i Kayla Pospisil (Margot Robbie) – odważyły się przeciwstawić potężnemu szefowi Fox News, Rogerowi Ailesowi (John Lithgow) i ujawnić jego długotrwałe nadużycia władzy i molestowanie seksualne.
Scenariusz filmu – autorstwa Charlesa Randolpha – opierał się na wywiadach i potwierdzonych faktach, przedstawiając intymne portrety ofiar i kulisy ich walki o godność i sprawiedliwość. “Gorący temat” odważnie pokazał złożoność sytuacji, w której ofiary boją się mówić, a system chroni sprawców. Rzucił również światło na instytucjonalny seksizm i nadużycia wobec kobiet w świecie mediów.
To mocny i aktualny dramat o kobiecej odwadze i solidarności, który przenosząc narracje o #MeToo na duży ekran, wzmacnia głos ofiar, daje przestrzeń do publicznej debaty, przyczynia się do zwiększenia świadomości na temat molestowania w miejscu pracy i zachęca do zmian systemowych.
31 lipca (czwartek) – “Casablanca” (1942), reż. Michael Curtiz
Zakończ lipiec absolutnym klasykiem! Ten romans wszech czasów z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman w rolach głównych opowiadający historię nieszczęśliwej – bo nie mającej szansy na szczęśliwy finał – miłości, poświęcenia i trudnych wyborów w ogarniętej II wojną światową rzeczywistości to jeden z najbardziej ikonicznych i ponadczasowych filmów w historii kina.
Idealne połączenie romansu, intrygi i wojennego dramatu oraz wspaniale napisane dialogi i elektryzująca ekranowa chemia pomiędzy głównymi postaciami – to wszystko sprawiło, że “Casablanca” do dziś pozostaje kinowym arcydziełem.
Idealny film na letni wieczór pod gwiazdami, który porusza i doprowadza do łez nawet największych twardzieli!
Pełen program trzeciej edycji cyklu “LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca”
LIPIEC (start o godz. 21:30)
1 lipca (wtorek): Pulp Fiction (1994), reż. Quentin Tarantino
3 lipca (czwartek): Konklawe (2023), reż. Edward Berger
5 lipca (sobota): Lśnienie (1980), reż. Stanley Kubrick
8 lipca (wtorek): Seks w Wielkim Mieście (2008), reż. Michael Patrick King
10 lipca (czwartek): Perfect Days (2023), reż. Wim Wenders
12 lipca (sobota): Joker (2019), reż. Todd Phillips
15 lipca (wtorek): Cztery wesela i pogrzeb (1994), reż. Mike Newell
17 lipca (czwartek): Taksówkarz (1976), reż. Martin Scorsese
19 lipca (sobota): Erin Brockovich (2000), reż. Steven Soderbergh
22 lipca (wtorek): Seksmisja (1984), reż. Juliusz Machulski
24 lipca (czwartek): Green Book (2018), reż. Peter Farrelly
25 lipca (piątek): SILENT DISCO
26 lipca (sobota): Incepcja (2010), reż. Christopher Nolan
29 lipca (wtorek): Gorący temat (2019), reż. Jay Roach
31 lipca (czwartek): Casablanca (1942), reż. Michael Curtiz
SIERPIEŃ (start o godz. 20:30)
2 sierpnia (sobota): La La Land (2016), reż. Damien Chazelle
5 sierpnia (wtorek): Spirited Away (2001), reż. Hayao Miyazaki
7 sierpnia (czwartek): Tajemnice Silver Lake (2018), reż. David Robert Mitchell
9 sierpnia (sobota): Skazani na Shawshank (1994), reż. Frank Darabont
12 sierpnia (wtorek): Cudowny chłopak (2017), reż. Stephen Chbosky
14 sierpnia (czwartek): Wilk z Wall Street (2013), reż. Martin Scorsese
16 sierpnia (sobota): Narodziny gwiazdy (2018), reż. Bradley Cooper
19 sierpnia (wtorek): Chłopaki nie płaczą (2000), reż. Olaf Lubaszenko
21 sierpnia (czwartek): Kocha, lubi, szanuje (2011), reż. Glenn Ficarra, John Requa
22 sierpnia (piątek): SILENT DISCO
23 sierpnia (sobota): Matrix (1999), reż. Lana Wachowski, Lilly Wachowski
26 sierpnia (wtorek): Amelia (2001), reż. Jean-Pierre Jeunet
28 sierpnia (czwartek): Kultowy Klasyk od Splat! FilmFest
30 sierpnia (sobota): Babygirl (2023), reż. Halina Reijn
WRZESIEŃ (start o godz. 20:30)
2 września (wtorek): Wielki Gatsby (2013), reż. Baz Luhrmann
4 września (czwartek): Tamte dni, tamte noce (2017), reż. Luca Guadagnino
5 września (piątek): SILENT DISCO
6 września (sobota): Emilia Pérez (2024), reż. Jacques Audiard
Miejsce kina plenerowego: Plac przed Kinoteką, Warszawa, Pl. Defilad od strony Al. Jerozolimskich (Pasaż K. Iłłakowiczówny)
Organizator: Kinoteka
Współorganizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki
Partner tytularny: Polskie Linie Lotnicze LOT
Partnerzy: Hisense, Wealthon, Xiaomi, TKMaxx, Pyszne.pl, Hortex, Bracia Sadownicy, Kinads Media
Patroni medialni: TVP Kultura, Rzeczpospolita, Filmweb, Stroer, VIVA!, KMAG, Radio Eska, Magazyn Pismo, SKM, eBilet NOW
Kuratorzy projektu: Karolina Fornal, Maria Majchrzak, Michał Konarski
Poprzedni artykuł
Następny artykuł