2025 rok zostanie zapamiętany w polskim świecie rapowym jako historyczny. Liczba największych gwiazd na koncertach w naszym kraju jest czymś naprawdę niezwykłym.

Odkryj Open’era 2025: Arca
W kolejnej odsłonie "Odkryj Open'era" przyjrzymy się Arce. Jednej z najbardziej inspirujących postaci światowej sceny muzycznej.
20.05.2025
Jakub Wojakowicz
Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl
Wizjonerka
Arca, to ciekawy przykład artystki, której twórczość musieliście słyszeć. Nawet jeśli nie zdajecie sobie sprawy, że to ona. Uznawana przez wielu nawet za wizjonerkę i to nie tylko w dziedzinie muzyki, produkowała utwory takich postaci jak Björk, FKA twigs, Kanye West czy The Weekend. Mówimy więc zarówno o ikonach muzyki alternatywnej, jak i wielkich mainstreamowych gwiazdach, których muzyka rządzi się nieco innymi prawami. Oprócz tego Arca tworzy także swoją muzykę i również tu prezentowała przeróżne, ale zawsze intrygujące i bardzo jakościowe twarze. No dobrze, ale na czym polega jej fenomen?
Metafizyczne przeżycie
Arca urodziła się w Wenezueli, jako Alejandro Ghersi i już w wieku nastoletnim, zainspirowana przez brata, zaczęła tworzyć muzykę elektroniczną w FL Studio, wówczas pod pseudonimem Nuuro, co przyniosło jej popularność w ojczyźnie. Pierwsze projekty spod szyldu Arca wydawane ponad dziesięć lat temu, czerpały bardzo z hip-hopu i brzmień IDM czy dubstepu i to te klimaty najlepiej oddają do dziś jej twórczość, jednak duży światowy rozgłos przyniósł jej zupełnie inny projekt. Płyta zatytułowana po prostu “Arca”, była pierwszym projektem, na którym mogliśmy usłyszeć jej wokal. Wchodząc nieco mocniej w świat popu zaprezentowała album ujmujący smutkiem, nostalgią z niezwykle intymnymi tekstami w rodzimym języku hiszpańskim. Do dziś dla wielu osób “Arca” pozostaje jednym z najważniejszych w życiu, metafizycznych przeżyć. To w tej odsłonie przebiła się do szerszej świadomości słuchaczy. Na teksty na “Arce” niedługo po premierze rzuciła światło sama autorka, informując, że identyfikuje się jako kobieta.
Futurystka
W kolejnych latach jej albumy z serii “Kick” były powrotem do znanych dotąd brzmień elektronicznych, jednak tym razem Arca bardzo mocno uderzyła w tony industrialne, futurystyczne, jednocześnie czerpiąc z brzmień i kultury latynoskiej. Eksperymentalność w w warstwie muzycznej w twórczości Arci spotyka się z wizerunkową spójnością. Kreowany przez nią wizerunek ma swoje odbicie zarówno na świecie mody, jak i technologii. Współpracuje z inżynierami w celu tworzenia nowych instrumentów przy wykorzystaniu AI, których kontrolery oparte są na ruchach ciała. Sensoryczność jest zresztą tematem bardzo mocno poruszanym w jej obecnej twórczości nie tylko muzycznej. Arca jest autorką instalacji wystawianych w muzach m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, których założeniem jest reagowanie na ludzką obecność przy wykorzystaniu czujników i właśnie AI.
Tak naprawdę już samo czytanie o działalności Arci w ostatnich latach potrafi być inspirujące. Doświadczenie na własnej skórze jej występu na żywo z pewnością będzie unikatowym wydarzeniem i widowiskiem, jakiego nie widzieliście ani nie słyszeliście nigdy przedtem. Arca wystąpi ostatniego dnia festiwalu, 5 lipca, na Tent Stage.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł