Na czasie

wystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festivaldriftingowe-mistrzostwa-polski
Home Koncerty Festiwale ARENA FESTIVAL film& music

ARENA FESTIVAL film& music

28-29.06.2024 Olsztyn

Organizator: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsz

ARENA FESTIVAL film& musicBiletyO wydarzeniuLokalizacja

BILETY

Karnety

Arena Film&Music Festiwal 2024 - karnet dwudniowy
28-29.06.2024

Arena Film&Music Festiwal 2024 - karnet dwudniowy

Olsztyn, Hala Urania

Bilety jednodniowe

Arena Film&Music Festiwal 2024 - Musical „Kopernik”
piątek
28.06.2024
19:00

Arena Film&Music Festiwal 2024 - Musical „Kopernik”

Olsztyn, Hala Urania
Arena Film&Music Festiwal 2024 - Muzyka z filmu „Chłopi”
sobota
29.06.2024
19:00

Arena Film&Music Festiwal 2024 - Muzyka z filmu „Chłopi”

Olsztyn, Hala Urania

O wydarzeniu

Zapraszamy na 8. Arena Festival film & music - bilety już w sprzedaży!

Musical „Kopernik”

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” – choć Mikołaj Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność nie są dziś powszechnie znane. 550 lat po urodzeniu astronoma zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy przywrócili jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

Libretto odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Nie zabraknie też miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy spektaklu pokazują publiczności Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji. „Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc”, tłumaczą twórcy.

 

Wykonawcy:

Piotr Sułkowski – dyrygent

Mikołaj Kopernik Marcin Jajkiewicz

Andrzej Kopernik / Wydawca 3 Wojciech Daniel

Łukasz Watzenrode / Wydawca 1 Paweł Tucholski

Jan Dantyszek Paweł Erdman

Anna Schilling Anastazja Simińska

Aleksander Sculteti Jeremiasz Gzyl

Jerzy Joachim Von Lauchen (Retyk) Michał Dudkowski

Andreas Osiander Jacek Wróbel

Krystyna Stulpawitz Kamila Najduk

Kasper Stulpawitz / Wydawca 2 Maciej Tomaszewski

Stańczyk/Kopernik-Lalka Krzysztof Prystupa

Chór i Balet Opery Krakowskiej

Orkiestra Symfoniczna Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii

Janusz Ciepliński – prowadzenie

Muzyka z filmu „Chłopi”

Niezwykła muzyka skomponowaną przez L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra do malowanej ekranizacji “Chłopów” – polskiego kandydata do Oscara.

Muzykę do filmu „Chłopi” tworzy Łukasz L.U.C. Rostkowski, młody kompozytor i producent, zdobywca wielu nagród. Jego projekty, łączące muzykę z historią, zyskały uznanie, realizując się m.in. we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, ECS, IPN, Instytutem Pileckiego oraz wieloma innymi instytucjami w Polsce i na świecie. Rostkowski kreuje nową formę multimedialnych lekcji historycznych, łącząc sztukę z edukacją, muzykę z komiksem i animacjami.

Ścieżka dźwiękowa do filmu „Chłopi” opiera się na tradycyjnych polskich brzmieniach i autentycznych ludowych instrumentach. Podobnie jak Reymont użył prostego chłopskiego języka do stworzenia barwnej słownej katedry baroku, tak Rostkowski dąży do stworzenia pięknej muzyki filmowej opartej na autentycznych brzmieniach ludowych instrumentów, kompozycji i tradycyjnych tematach. Nowoczesność przejawia się jedynie w myśleniu o formach i aranżacjach. Najważniejsze jednak, że projekt ten stanowi unikatowe kompendium najciekawszych zjawisk muzyki ludowej, angażując do współpracy wielu oddanych tradycji muzyków, takich jak Maria Pomianowska, Laboratorium Pieśni, Sutari, Dagadana, Tęgie Chłopy, itp.

Projekt obejmuje również udział muzyków z Ukrainy, Litwy i Białorusi, tworząc międzynarodową orkiestrę Rebel Babel Film Orchestra, założoną przez L.U.C. w 2016 roku. Ta nieograniczona orkiestra orkiestr zjednoczyła już ponad 11 000 muzyków z 20 krajów. Wraz z premierą filmu, została zaplanowana seria koncertów, gdzie specjalnie stworzone ensemble z muzykami ludowymi połączy się z wybitnymi orkiestrami symfonicznymi na całym świecie, a także z lokalnymi zespołami pieśni i tańca. RB Film Orchestra, podróżując, angażuje lokalne społeczności i regionalne zespoły. Oprócz koncertów w elitarnych salach planowana jest także trasa koncertowa po wsiach i małych miejscowościach, mająca na celu dotarcie do tych sfer, które często są wykluczone z uczestnictwa w kulturze.

Zaaranżowane na orkiestry kompozycje ludowe i filmowe zostaną połączone z malowidłami, animacjami i filmami, przedstawiającymi kilkuletnią pracę nad tym wyjątkowym projektem. Całość ma stanowić niezapomniane widowisko, bliskie naturze, podobnie jak kultowa i nagrodzona Noblem powieść Władysława Reymonta.

 

Wykonawcy:

REBEL BABEL FILM ORCHESTRA w składzie:

Aleksandra Kauf-Tyrała – suka, fidel płocka

Weronika Mońka-Chwała – skrzypce, śpiew

Anna Wandtke – skrzypce, śpiew

Karolina Skrzyńska – lira korbowa, skrzypce, śpiew

Piotr Kopietz – akordeon

Daniel Peszko – gitara

Adam Caturian – klarnet

Piotr Hałaj – tuba

Bartosz Niebielecki – instrumenty perkusyjne

Sebastian Wypych – kontrabas

Piotr Sułkowski – dyrygent

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Magdalena Miśka-Jackowska – prowadzenie

 

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Zobacz też