Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejspeedlandsun-festivalopener-festivalagnieszka-chylinska
Home Widowiska Inne Konny turniej rycerski - Turniej Świętego Graala

Konny turniej rycerski - Turniej Świętego Graala

Organizator: .

Konny turniej rycerski - Turniej Świętego GraalaO wydarzeniu

O wydarzeniu

Największe wydarzenie plenerowe w województwie mazowieckim! Zapraszamy na konny turniej rycerski - Turniej Świętego Graala na Zamku w Iłży, które odbędzie się w dniach 3-4 maja. Konny turniej rycerski - Turniej Świętego Graala bilety już w sprzedaży.

Turniej rycerski na Zamku w Iłży bilety

  • Karnet normalny (2 dni) - 20zł
  • Karnet ulgowy dla seniorów (2 dni) - 10zł (za okazaniem ważnej legitymacji emeryta)
  • Karnet ulgowy (2 dni) - 10zł (dla dzieci powyżej 100 cm, uczniowie ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych)
  • Dzieci o wzroście do 100 cm - bezpłatnie!
  • Osoby niepełnosprawne: bezpłatnie! - opiekun: 10zł za dwa dni (karnet ulgowy)
  • Karnety 10-osobowe - 200 zł

Regulamin imprezy

Harmonogram zmiany cen

Do 31.03

  • Karnet normalny 20 PLN

  • Karnet ulgowy 10 PLN

Od 1.04 – do 1.05

  • Karnet normalny 25 PLN

  • Karnet ulgowy 15 PLN

  • Bilety rodzinne 2+2 – 40 PLN

  • Bilety jednodniowe normalne – 20 PLN

  • Bilety jednodniowe ulgowe – 10 PLN

Od 1.05- do 3.05

  • Karnet Normalny 30 PLN

  • Karnet Ulgowy 20 PLN

  • Bilety jednodniowe normalne – 20 PLN

  • Bilety jednodniowe ulgowe – 10 PLN

  • Bilety rodzinne 2+2 – 50 PLN

Od 3.05 , 4.05 (dni imprezy)

  • Bilety jednodniowe normalne – 20 PLN

  • Bilety jednodniowe ulgowe – 10 PLN

Opis atrakcji

Konne gonitwy sprawnościowe – na specjalnie przygotowanym torze, przyboczni będą prezentować swe umiejętności we władaniu lancą, mieczem oraz włócznią. Zadania do pokonania to: najazdy na saracena, zbieranie pierścieni, cięcie kapust, rzuty włócznią, cięcia pozorników mieczem. Punktowane będą zarówno dokładność jak i czas przejazdu.

 

Gonitwy na ostre – czyli walki na kopie. Najpopularniejszy sport w średniowieczu ponownie zawita na Iłżecki zamek. Rycerze zakuci w pełne zbroje, na rumakach przyozdobionych kropierzami, z hełmami zwieńczonymi herbami, będą kruszyć na sobie kopie. Za każdy najazd będzie można zdobyć od 0 do 3 punktów.

 

Pokaz łucznictwa konnego – polowanie z łukiem było jedną z popularniejszych rozrywek. Dlatego w trakcie naszego turnieju, część dworu Księcia Janusza również wybierze się na polowanie i zaprezentuje swe umiejętności w strzelaniu z grzbietu konia w pełnym galopie.

 

Pojedynki piesze – gdy rycerze, przyboczni oraz ich rumaki będą odpoczywać, do walki staną fechmistrze poszczególnych domów. Stoczą zabójcze pojedynki na miecze długie oraz na miecz i tarczę. Osobą odpowiedzialną za dobór zawodników oraz organizację walk będzie Marcin Janiszewski – brązowy medalista Rycerskich Mistrzostw Świata federacji HMB w 2018 roku.

 

Pokazy sokolnicze – drapieżne ptaki były nieodzownym elementem każdego średniowiecznego dworu. Możliwości ujarzmienia różnych gatunków sokołów, myszołowów, sów i orłów, zaprezentuje popularna grupa sokolnicza Vamcos z Czech, która swe występy okrasza niepowtarzalną dawką humoru.

 

Melle – zwane również bouhourt, czyli starcia ciężko zbrojnych rycerzy na tępą broń lub drewniane pałki. Na plac wjeżdża 8 rycerzy a pozostaje tylko jeden. Walka trwa tak długo, dopóki wszyscy przeciwnicy nie pospadają z koni. W drugiej wersji, pachołkowie w samych gaciach, siedzący na koniach na oklep, również będą się okładać pałami, dopóki ostatni z nich nie ostanie się na wierzchowcu. Emocje oraz liczne siniaki – gwarantowane!

 

Występ zespołu muzyki dawnej – średniowiecze to nie tylko starcia siłowe, ale również okres gdy powstają pieśni czy też poematy rycerskie. Zespół muzyki dawnej, grając na wiernych replikach epokowych instrumentów, zaprezentuje melodie przy których bawili się rycerze oraz damy z czasów Bitwy pod Grunwaldem.

 

Obozowisko rycerskie – w wiernych replikach średniowiecznych namiotów, będzie okazja przyjrzeć się jak dawniej żyli możni oraz ich służba. Przygotujemy pokazowy namiot, aby pokazać że majętny człowiek nawet w podróży czy na wojnie nie musiał cierpieć niewygód. Przewidujemy, że w obozie zamieszka podczas turnieju około 200 osób zajmujących się odtwórstwem historycznym.

 

Wioska rzemieślnicza – dawny jarmark na którym pojawią się rekonstruktorzy zajmujący się dawnym rzemiosłem. Kowale, garncarze, snycerzy, kupcy, tkaczki, krawcowe, zielarki – na ich kramach będzie można się dowiedzieć jak w średniowieczu wytwarzano przedmioty codziennego użytku, ubrania czy też miecze i zbroje.

 

Wioska giermków – stylizowany na średniowieczny plac zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli spróbować swych sił w strzelaniu z łuku, walki na miecze, skręcić linę, powalczyć na bezpieczne kije lub worki z sianem.

 

4 marca roku pańskiego 1386 Władysław Jagiełło zostaje koronowany na króla Polski, rozpoczynając tym samym długie panowanie Jagiellonów na krakowskim tronie. Wkrótce po koronacji, wraz z małżonką Jadwigą, udaje się w drogę do Wilna by rozpocząć proces chrystianizacji Litwy. Parze królewskiej towarzyszy książę mazowiecki, Siemowit IV, który właśnie złożył hołd lenny nowemu królowi, do czego zobowiązał się w traktacie pokojowym zawartym z Jadwigą 12 grudnia 1385 r.

 

Orszak królewski zatrzymuje się na zamku biskupów krakowskich w Iłży, gdzie na cześć króla i królowej zostaje zorganizowany turniej rycerski, w którego szrankach staną znamienici rycerze nie tylko z Polski i Mazowsza, ale i z odległych krańców Europy. Modna wśród łacińskiego rycerstwa konwencja legend arturiańskich nie jest obca także na ziemiach polskich - uczestnicy wcielą się zatem w role Lancelota, Gawaina, Percivala, Galahada czy Tristana, a walczyć będą przed obliczem samego króla Artura.

 

Podobne wydarzenia

Zobacz też