Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejspeedlandsun-festivalopener-festivalagnieszka-chylinska
Home Teatr Inne XII Krakowskie Miniatury Teatralne

XII Krakowskie Miniatury Teatralne

Organizator: Nowohuckie Centrum Kultury

XII Krakowskie Miniatury TeatralneO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na festiwal Krakowskie Miniatury Teatralne do Nowohuckiego Centrum Kultury! XII Krakowskie Miniatury Teatralne bilety na znakomite spektakle już w sprzedaży.

"Tresowany mężczyzna" - Ave Teatr, Rzeszów

  • 18 lipca 2022 godz. 19:00

"Tresowany mężczyzna" Johna von Düffela to sztuka, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar pod tym samym tytułem i zrobiła prawdziwą furorę, przynosząc autorce światowy rozgłos. Jej spostrzeżenia na temat relacji płci wprowadziły sporo zamętu w kręgach feministycznych Europy Zachodniej lat 70. Nie straciły one jednak impetu ani ostrości - tyle, że dziś możemy się tym bawić i śmiać się z siebie, dostrzegając absurd w tym, co kiedyś wywoływało wojnę.

 

Czy zatem udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy kobieta zarabiająca dużo więcej od mężczyzny, nie straci do niego szacunku, a on nie przeistoczy się w zakompleksionego

"teletubisia"? Jaki według mężczyzn jest ideał kobiety? Przedsiębiorcza bizneswoman czy bezradna ślicznotka z niezbyt wysokim IQ? A może ta bezradność jest pozorna, a mężczyzna "poddawany jest tresurze"?

 

A jaki zdaniem kobiet powinien by mężczyzna? Zdecydowany, konsekwentny i silny, czy przeciwnie - wrażliwy i czuły? A może feminizm się pomylił i stworzył "bandę egomaniaków"? Wrażliwych - tak, ale na swoim własnym punkcie.

 

John von Düffel w znakomity sposób wykorzystał materiał, którego dostarczyła mu Esther Vilar i napisał komedię z farsowymi elementami. Bohaterowie sztuki pracują w tej samej firmie, Helena otrzymuje propozycję awansu. Problem w tym, że o tym samym stanowisku marzy w skrytości jej partner. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy do gry wkraczają ich matki. Świetne dialogi, zaskakujące zwroty akcji, znakomity humor to niewątpliwie atuty "Tresowanego mężczyzny".

 

Dobry wybór dla wszystkich, którzy szukają w teatrze rozrywki, ale także dla tych, którzy z teatru chcą wyjść z poczuciem, że to, co przed chwilą zobaczyli, skłania do refleksji.

 

Występują:

  • Magdalena Kozikowska-Pieńko
  • Małgorzata Machowska
  • Beata Zarembianka
  • Kornel Pieńko

Reżyseria - Marcin Sławiński

Scenografia - Justyna Wiśniowska

Opracowanie muzyczne - Jarek Babula

Zdjęcie ilustrujące - Jeremi Astaszow

 

Czas trwania spektaklu: 100 minut

 

"Friends - the musical parody" - Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

  • 19 lipca 2022 godz 19:00

Spektakl na licencji Theater Mogul. Prapremiera odbyła się w Nowym Jorku, wyprodukowana przez Lynn Shore Entertainment, Theater Mogul i McSmith Family Entertainment.

 

Pierwszy taki spektakl w Polsce! "Friends - the musical parody" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej, to jedna z najnowszych propozycji Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, która od premiery przyciąga uwagę widzów z całego kraju. Parodia kultowego sitcomu "Friends", to idealna propozycja dla fanów serialu, którzy na scenie znów zobaczą wszystkich głównych bohaterów, w tym niezapomnianego Gunthera z Central Perk czy Janice - nowojorczankę z krwi i kości. To bezpieczny, radosny świat, w którym problemy zawsze rozwiązują się z korzyścią dla bohaterów. Nie ma tu miejsca na życiowe tragedie czy pandemię.

 

Niesamowitą podróż do Wielkiego Jabłka umilą śpiewane na żywo "friendsowe" piosenki w polskim tłumaczeniu, a wszystko to w perfekcyjnie odwzorowanej scenografii.

 

Występują:

  • Rachel - Agnieszka Brenzak / Iga Rudnicka
  • Chandler - Jeremiasz Gzyl / Natan Nogaj
  • Phoebe - Adrianna Koss / Oksana Terefenko
  • Joey - Marcin Sosiński / Dominik Bobryk
  • Monica - Małgorzata Regent / Izabela Pawletko
  • Ross - Kamil Zięba / Maciej Podgórzak
  • Gunther - Michał Zacharek / Marcin Słabowski

Reżyseria - Agnieszka Płoszajska

Tekst - Bob & Tobly McSmith

Muzyka - Assaf Gleizner

Tłumaczenie - Anna Wołek

Tłumaczenie piosenek - Donata Gierczycka

Choreografia i reżyseria światła - Michał Cyran

Przygotowanie wokalne - Paulina Grochowska

Scenografia - Wojciech Stefaniak

Kostiumy - Iza Smużny

 

Czas trwania spektaklu: 140 minut z przerwą.

"To wiem na pewno" - Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

22 lipca 2022 godz. 19:00

 

Dziwny tytuł. To wiemy na pewno. Ale czy rzeczywiście ktoś w tej sztuce coś wie na pewno? Pozory wskazują, że może tak być.

 

Oto małżeństwo w średnim wieku, czwórka dorosłych dzieci. Prowadzą zwykłe życie, tylko młodsza córka nadal mieszka z rodzicami. Ale jak to bywa, coś powolutku zaczyna się rozłazić w szwach. Ktoś postanawia wyprowadzić się z

własnej rodziny. Ktoś odkrywa, że nie mieści się w skórze swojej płci. Ktoś nie może znieść własnej bezradności po utracie pracy.

 

Najsilniejszej w rodzinie osobie, matce, która zawsze wie lepiej, także nie udaje się ocalić rozpadającej się wspólnoty. Bo tak naprawdę nikt z nas, nawet najbardziej kochających, niczego nie wie na pewno. Takie życie, tacy

jesteśmy.

 

Autor, Andrew Bovell, jest Australijczykiem, a wydaje się, jakby napisał sztukę także o nas, tu nad Wisłą.

 

Występują:

  • Agata Kulesza
  • Przemysław Bluszcz
  • Paulina Gałązka
  • Waleria Gorobets
  • Paweł Gasztold-Wierzbicki
  • Jan Wieteska

 

Reżyseria - Iwona Kempa

Autor - Andrew Bovell

Przekład - Rubi Birden

Scenografia i kostiumy - Joanna Zemanek

Opracowanie muzyczne - Iwona Kempa

Inspicjent - Wojciech Gratkowski

Suflerka - Magdalena Sowińska

 

Czas trwania spektaklu: 105 minut.

"Nieostrość widzenia" - Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie

23 lipca godz. 19:00

 

Ewa Ziętek staje przed publicznością w niezwykłym monodramie. Spektakl to opowiedziana z bliskiej perspektywy historia Zofii Książek-Bregułowej, polskiej aktorki, poetki, łączniczki AK, która splata się na scenie z retrospekcją Ewy Ziętek na temat jej własnego życia. Widzowie stopniowo odkrywają kolejne etapy życia obu artystek, poznają ich motywacje, doświadczenia, refleksje. Opowieści na podstawie tekstu Remigiusza Grzeli, w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego nie brakuje także ciepła i humoru.

 

Dwie aktorki, dwie artystki, dwie niezwykłe kobiety.

 

Na pierwszym planie Zofia. Historia jej życia to materiał na pełną pasji powieść. Jako młoda dziewczyna przyjechała do Warszawy, by zostać aktorką. Tam zastała ją wojna. Brała czynny udział w Powstaniu, podczas którego, w wyniku wybuchu, straciła wzrok. Ranna trafiła do niemieckiej niewoli. "Obozowa aktorka, wojenna gwiazda" - powiedziała o sobie z tamtych dni. Po wojnie, w szpitalu w Edynburgu poznała przyszłego męża - skrzypka Włodzimierza Bregułę, swoją wielką miłość. Relacja, którą stworzyli, dała Zofii siłę do tego, by mimo braku wzroku walczyć o swoje marzenia, wrócić na scenę i pozostać na niej do końca.

 

W tekście monodramu wykorzystane zostały następujące utwory: "Będziesz jedna, jedyna." Barbary Czajkowskiej, "Prawo do sceny. Moje losy" Zofii Książek-Bregułowej, ".Któreś mi zabrał w Powstaniu. Reportaż" - praca dyplomowa Doroty Frontczak (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW), "Podróż do zielonych cieni" - film dokumentalny Alicji Schatton, "Podróż do zielonych cieni" - monodram Finna Methlinga w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza, sceny z "Wesela" i "Śmierci Ofelii" Stanisława Wyspiańskiego, wiersze Zofii Książek-Bregułowej oraz piosenki Hansa Weigla "Związane mam ręce". Twórcy spektaklu dziękują Pani Iwonie Kucharskiej-Rzebko za udostępnienie praw autorskich.

 

Występuje:

  • Ewa Ziętek

Reżyseria - Wawrzyniec Kostrzewski

Autor - Remigiusz Grzela

Asystent - Katarzyna Hendzel

Scenografia/kostiumy - Anna Adamek

Reżyseria świateł - Paulina Góral-Stykowska

Oprawa muzyczna - Piotr Łabonarski

Wizualizacje - Przemysław Żmiejko, Bartek Warzecha

Producent - Małgorzata Nejman, Damian Kinderman

 

Czas trwania spektaklu: 90 minut.

"Thrill me. Historia Leopolda i Loeba" - Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

24 lipca godz. 19:00

 

Mrożący krew w żyłach musical przedstawiający plan na zbrodnię doskonałą, motywowaną przeświadczeniem o byciu nadczłowiekiem. Przeniesiona na deski teatru historia legendarnego duetu, tak zwanych "zabójców dreszczyku

emocji", który w latach 20. popełnił jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku.

 

Jest rok 1924, w Chicago powstaje plan na zbrodnię doskonałą, motywowaną przeświadczeniem o byciu nadczłowiekiem. Jego autorami są Nathan Leopold i Richard Loeb - pochodzący z dobrych domów studenci, nazwani później przez historię "The Thrill Killers".

 

Ich historia, wielokrotnie podejmowana przez popkulturę, stanowiąca inspirację dla filmu "Sznur" Alfreda Hitchcocka czy "Funny Games" Michaela Hanekego, doczekała się polskiej, teatralnej inscenizacji. Polska prapremiera sztuki autorstwa Stephena Dolginoffa odbyła się 16 października 2020 roku w Mazowieckim Teatrze Muzyczny im. Jana Kiepury.

 

"Thrill me" w reżyserii Tadeusza Kabicza to studium wieloznacznej, toksycznej relacji dwojga młodych ludzi, którzy natchnieni filozofią Nietzschego, pragną udowodnić swoją wyższość nad prawem, społeczeństwem i przede wszystkim nad drugim człowiekiem. To historia chłopców z sąsiedztwa, spragnionych sensacji i szukających wartości swojego życia w zbrodni. Ale przede wszystkim to uniwersalna opowieść o potrzebie bliskości, która ulega chorej manipulacji i niebezpiecznej idei.

 

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

 

Występują:

  • Maciej Pawlak
  • Marcin Januszkiewicz
  • z gościnnym udziałem Filipa Kosiora i Mirosława Zbrojewicza
  • Fortepian - Karina Komendera

Reżyseria - Tadeusz Kabicz

Koncepcja sceniczna - Tadeusz Kabicz, Maciej Pawlak

Animacje - Karolina Jacewicz

Reżyseria świateł - Dariusz Albrycht

Autorka przekładu na język polski - Małgorzata Lipska

 

Czas trwania spektaklu: 90 minut.

Podobne wydarzenia

Zobacz też