Ladies’ Jazz Festival

Ladies’ Jazz Festival

Zapraszamy na koncerty w ramach Ladies’ Jazz Festival w Teatrze Muzycznym Gdyni! Ladies’ Jazz Festival bilety na koncerty już w sprzedaży. 

Ladies’ Jazz Festival koncerty Gdynia

Tanita Tikaram

Tanita Tikaram jest brytyjską piosenkarką i autorką tekstów.  Jej mama jest Malezyjką, a tata ma pochodzenie fidżijsko-hinduskie i był brytyjskim żołnierzem zawodowym.

 

Zadebiutowała jako 19-latka w 1988 roku rewelacyjnym albumem „Ancient Heart” -  płytą wykorzystującą instrumenty takie jak obój i flugelhorn, a ponadto w jej centrum tkwił ciemny, niemal pochmurny głos, który przeczył młodości artystki. Album tak surowy i melancholijny był anomalią, a mimo to sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy i dał światu cztery wielkie przeboje. Pierwszy: „Good Tradition,” dotarł do pierwszej dziesiątki, zaś następny „Twist in My Sobriety” tak trafił w gusta, że znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym u Lizy Minnelli.

 

Długa, roczna trasa koncertowa, nagrody i przebojowe hity: młoda artystka nie spodziewała się czegoś takiego – spokojnie studiowała na uniwersytecie w Manchesterze anglosaską literaturę, gdy album „Ancient Heart” stał się hitem, a ona sama z dnia na dzień została uznana jednym z najważniejszych brytyjskich głosów.

 

Po „Ancient Heart” szybko ukazały się trzy albumy - „The Sweet Keeper” (1990), „Everybody's Angel” (1991) i „Eleven Kinds of Loneliness” (1992). Każdy album od początku lat 90. jest całkowicie zamierzonym, przemyślanym, przeżytym dziełem, po którym artystka znikała z centrum uwagi, prowadziła cicho pracowite życie we Włoszech, Francji i Anglii, uczyła się języków, oddawała tai chi i pisaniu nowych osobistych piosenek.

 

Następne płyty za każdym razem pokazują tak wiele i dają słuchaczom wszechświat złożonych, niebanalnych przeżyć, jak choćby wyrafinowane „The Cappuccino Songs” z 1998 czy jakże jazzowy w swym przyciemnionym, barowym nastroju „Sentimantal” z 2005 uznany za „zagubiony klasyk – świstoklik z przeszłości”.

 

W 2019 roku Tanita świętowała swoje 50 urodziny i 30-lecie swojej kariery wypuszczając specjalne wydanie „Ancient Heart” oraz wyjątkowy zestaw 14 utworów wyselekcjonowanych z jej 9 wcześniejszych płyt w nowych aranżacjach - muzyczny rarytas pt. „To Drink The Rainbow: An Anthology.”

Rebekka Bakken

Rebekka Bakken dorastała w Norwegii w muzykalnej rodzinie w małym miasteczku niedaleko Oslo. Jako dziecko uczyła się gry na skrzypcach i fortepianie, później zainteresowała się śpiewem, z którym przygodę rozpoczęła utworami kościelnymi.  Szybko jednak przeniosła  się na klubową scenę  w Oslo, koncertując z zespołami rockowymi i funkowymi. To obudziło w niej muzyczne marzenia, które mogła zaspokoić tylko prawdziwa metropolia. Wyjechała do Nowego Jorku gdzie grała z wieloma znanymi muzykami. Swoją przygodę z jazzem zaczęła z austriackim gitarzystą Wolfgangiem Muthspielem

 

W 2003 roku ukazał  się jej pierwszy solowy album: „The Art of How to Fall”. To była pierwsza wskazówka, jaką drogą podążać będzie Rebekka - jako charyzmatyczna i zmysłowa wokalistka i autorka tekstów nie dająca się przyporządkować żadnemu gatunkowi. Jej utwory oscylują między popem i jazzem, R&B i rockiem i śpiewane są głosem ,który z łatwością przekracza trzy oktawy.

 

Kolejne albumy Artystki  „Is That You?”, „I Keep My Cool, „Morning Hours”, „September” oraz nagrany z big bandem „Little Drop of Poison”, wielokrotnie otrzymywały najwyższe nagrody muzyczne. Po powrocie do ojczyzny Norweżka zamieszkała w Oslo i wtedy też ukazał się jej album „Things You Leave Behind” opowiadający o interakcjach między ludźmi. Rebekka Bakken wkroczyła nim  na kolejny poziom oferując nowe brzmienie zaaranżowane przez zespół najwyższej klasy muzyków. 

 

Winter Nights” to tytuł ostatniego albumu, który ukazał się w październiku 2020 roku i w którym, po raz kolejny, Rebekka pokazuje nowe oblicze. Tym razem to łagodniejsze tony kształtują muzykę, a artystka, oprócz starannie wybranych kolęd, wyśpiewuje nam utwory, w których opowiada o swojej duchowości i o chwilach, które w czasie pandemii były inne niż można było sobie życzyć.

Grażyna Łobaszewska

Piosenkarka, kompozytorka i autorka wielu śpiewanych przez siebie utworów. Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o Grażynie w 1971 roku na FPR w Zielonej Górze. Rok później artystka przeniosła się do Poznania, który na kilka lat stał się jej „drugim domem”. Od tego momentu kariera wokalistki potoczyła się błyskawicznie. Jak mówi Krzysztof Ścierański, basista i kompozytor, Grażyna to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Arethą Franklin czy Billie Holiday.

 

Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego.

 

W 2005 roku ukazała się płyta „Prowincja jest piękna”, będąca owocem współpracy Grażyny Łobaszewskiej z autorem tekstów, Krzysztofem Loganem Tomaszewski a także młodym, trójmiejskim Jazzmanem Piotrem Manią. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie formacja AJAGORE. Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze, jubileuszowe wydawnictwo „Sklejam się” oraz płyta poświęcona pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest.”

Dorota Miśkiewicz

Dorota Miśkiewicz ukończyła klasę skrzypiec w 1997 roku na Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracowała też z legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym, z którym nagrała cztery płyty: „Kolędy Na Cały Rok”, „ Nahorny-Szymanowski Mity”, „Nahorny-Chopin Fantazja Polska”, „Nahorny-Karłowicz Koncert.” Jako solistka i członkini zespołów wydała dziesięć płyt. Można było ją też usłyszeć na płycie „Rogamar” Cesarii Evory. Koncertowała wspólnie z Nigelem Kennedym w Wiedniu i Belgradzie  i współpracowała z Wojciechem Młynarskim, Anną Marią Jopek, Ewą Bem. Występowała na wielu festiwalach i i koncertach w Polsce i na świecie.

 

W 2002 roku zadebiutowała jako autorka tekstów, które znalazły się na płycie „Dorota Miśkiewicz Goes To Heaven – Zatrzymaj się”, za którą otrzymała nominacje do Fryderyka w kategorii Jazzowy album roku. W 2004 roku jej utwór „W małych istnieniach” dostał się do konkursu premier na Festiwalu w Opolu. Pojawił się też na ścieżce dźwiękowej do filmu „Zakochany Anioł”.

 

Na płycie z 2004 roku „Pod rzęsami”, można usłyszeć piosenkę „Poza czasem” z tekstem Magdy Czepińskiej. Na płycie znajdują się łagodne, smoothjazzowe piosenki, które współtworzyła razem z Henrykiem Miśkiewiczem, Markiem Napiórkowskim, Robertem Luty.

 

W 2008 roku wydała swój trzeci album „Caminho”, na którym gościnnie pojawili się Grzegorz Markowski i Grzegorz Turnau. Płytę współtworzyła wraz z pianistą jazzowym Marcinem Wasilewskim oraz współkompozytorem piosenek i gitarzystą Markiem Napiórkowskim.

Aga Zaryan

Urodzona w 1976 w Warszawie polska wokalistka jazzowa. Już jako nastolatka wykazywała zainteresowanie muzyką i teatrem. Gdy usłyszała muzykę Elli Fitzgerald i Milesa Davisa postanowiła zostać wokalistką jazzową. Uczyła się śpiewu w średniej szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz w Policealnym Studium Jazzu, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.

 

W 2002 ukazał się jej debiutancki krążek „My Lullabynagranym wspólnie z Tomaszem SzukalskimDarkiem Oleszkiewiczem, Michałem Tokajem i Łukaszem Żytą. Dzięki płycie usłyszało o niej wiele osób i wzrosło zainteresowanie środowiska muzycznego.

 

W 2007 roku stworzyła pierwszy polskojęzyczny album pt. „Umiera piękno”. Podczas sesji towarzyszyło jej trio jazzowe wsparte przez siedemnastoosobową sekcję smyczkową oraz harfę i obój. Album zawiera dziewięć utworów, których teksty to wiersze poetów okresu wojennego, do których muzykę stworzył Michał Tokaj, który był też autorem aranżacji. Wiersze, wybrane przez wokalistkę opowiadają o życiu w Warszawie podczas powstania w 1944 roku.

 

W 2008 roku na sklepowe półki trafiła koncertowa płyta Agi Zaryan „Live at Palladium”W koncercie zapisanym na krążku wzięli udział muzycy z Los Angeles, na gitarze Larry Koonse, na kontrabasie Darek Oleszkiewicz i na instrumentach perkusyjnych Munyungo Jackson. Na repertuar złożyły się głównie utwory z płyt „Picking Up the Pieces" iMy Lullaby" – część w nowej aranżacji. Album był sukcesem komercyjnym i otrzymał status potrójnej platyny.

pokaż więcej... zwiń
Sprzedaż biletów na to wydarzenie została zamknięta.
Dołącz do FAN ALERTU, aby być na bieżąco!

Fan Alert

rozwiń zwiń

Ladies’ Jazz Festival
Jeśli chcesz otrzymywać informację o podobnych wydarzeniach w przyszłości już teraz zapisz się do naszego FAN ALERTU!
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Rezygnację z FAN ALERTU należy przesłać na adres iod@ebilet.pl

Nie przegap

Polecane wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/