Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Koncerty Festiwale Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019

Organizator: Fundacja Wszystkie Mazurki Swiata

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019O wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na wiosenną edycję Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2019! Wiosenny Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 odbędzie się w dniach 22-27 kwietnia w Warszawie. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata bilety już w sprzedaży. 

 

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w centrum Warszawy, podczas którego codziennie odbywają się koncerty i potańcówki, warsztaty gry na instrumentach, śpiewu i tańca, a także budowy instrumentów tradycyjnych. Ostatniego dnia Festiwalu odbywa się Targowisko Instrumentów: wielobarwne widowisko, w którym instrumenty prezentuje ponad 100 wystawców z całego świata, a odwiedza go corocznie ponad tysiąc osób, uczestnicząc w prowadzonych tam przez cały dzień warsztatach, pokazach, koncertach i animacjach dla dzieci. Zwieńczeniem Festiwalu jest Noc Tańca, podczas której do tańca gra kilkadziesiąt kapel z całej Polski i ze świata. Szacuje się, że w dziewięciu edycjach Festiwalu w sumie wzięło udział około 13000 osób.

23.04, Mazowiecki Instytut Kultury: „Stara Tradycja"

Wystąpią laureaci: Akademia Głosów Tradycji, Graniasta, Joanna Gostkowska-Białek, Kapela Batareja, Kapela Fundacji Braci Golec z Jeleśni,  Kapela Koźlarska „Drajka”, Kapela koźlarska „Ze sini” Zbąszyń, Oliwia Spychel, US Orchestra (Ukrainska Silska Orchestra), Zespół Śpiewaczy Kawęczyn.

 

Konkurs „Stara Tradycja” adresowany jest do młodych instrumentalistów, śpiewaków oraz kapel. Jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej. Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków – kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie nowych form obecności tej muzyki we współczesnej kulturze. Nagrodą w konkursie jest występ na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 23 kwietnia w Warszawie. Przewidziana jest również nagroda publiczności.

 

Laureatów konkursu Stara Tradycja wybrało jury w składzie: Stanisława Galica Górkiewicz, Ewa Grochowska, Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek, Marcin Pospieszalski, Janusz Prusinowski.

24.04, Centrum Praskie Koneser: UCZTA „W tę zieleń! W tę zieleń!" – wydarzenie kulinarno-artystyczne

  • Autorka: Monika Kucia

  • Kurator muzyczny: Jagna Knittel

  • Scenografia: Julia Pańków 

  • Kulinaria: Joanna Jakubiuk 

  • Wystąpią: śpiewaczki z Dobrowody (Podlasie), Gołcunecki (Radomskie), kapela z Futomy (Podkarpackie)

W środę 24 kwietnia, zaprosimy do Centrum Praskiego Koneser na Ucztę „W tę zieleń! W tę zieleń!", którą wypełnią regionalne potrawy i regionalne dźwięki oraz ludowe i naturalne dekoracje, związane zarówno z Wielkanocą jak i ze zwyczajami wiosennymi. Ucztę przygotuje Monika Kucia wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z Podlasia, Mazowsza i Podkarpacia. Spożywaniu i prezentacjom kulinarnym towarzyszyć będą historie rodzinne, rozmowy o obyczajach, przyrodzie i muzyce, a także pieśni, przyśpiewki i toasty, a na końcu tańce i zabawa przy muzyce na żywo.

25.04,Centrum Praskie Koneser: „Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem”

  • Wystąpią: Zespół Śpiewaczy Kresowianka (Letnin k/Pyrzyc), Kapela Graj (Pyrzyce), Malbrook (Schwerin, Niemcy), Zespół Śpiewaczy Bujne Ziele (Szczecin), Stanisław Mazurek (Szczecin).

  • Kurator: Ewa Grochowska

Koncert dedykowany jest tradycjom muzycznym Pomorza Zachodniego w jego różnych odsłonach: historycznych, geograficznych i kulturowych. Region ten był po 1945 r. stopniowo zasiedlany przez osadników z terenów dawnych Kresów Rzeczpospolitej i przybyszy z różnych regionów Polski (m.in. Kielecczyzna, Lubelszczyzna, Mazowsze, Kujawy, Wielkopolska). Dzisiaj to właśnie te różnorodne tradycje – pieśni i melodie starannie przechowane w pamięci mieszkańców, przywiezione tutaj przez ich rodziców i dziadków, tworzą muzyczną i kulturową mozaikę. Bywa ona także przedmiotem dyskusji i wątpliwości etnografów – to temat na inną opowieść.

26.04,Centrum Praskie Koneser:„Taneczne Katharsis. Oberek i Tarantella”

Wystąpią:

  • Salentrio:
    Massimiliano De Marco – gitara, mandolina, wokal
    Roberto Chiga – bębny
    Luca Buccarella – akordeon i harmonijka ustna
    Taniec – Veronica Calati
  • Kapela Lipców:
    Tadeusz Lipiec – harmonia
    Marian Lipiec – baraban
    Michał Kapturski – skrzypce
    Tancerze: Maria i Wacław Siwiec (Gałki k/Rusinowa), Marianna i Tadeusz Cieślak (Przystałowice Małe)
  • Kurator: Janusz Prusinowski

Ideą koncertu jest spotkanie ze sobą dwóch tradycji muzycznych, w których zasadniczą rolę odgrywa intensywne, transowe wirowanie w tańcu i improwizowana, oparta na przyśpiewkach, mocno rytmizowana muzyka. Wydaje się, że takie sposoby muzykowania i tańczenia są bardzo archaiczne, unikalne i skierowane na doświadczenie wewnętrznego oczyszczenia – zarówno samego tancerza jak i całej społeczności. Te dwie tradycje to polska, radomska, gdzie królują starożytne oberki i mazurki, oraz włoska, której wizytówką jest transowa, lecznicza tarantella i pizzica pizzica.

27.04, Forteca: "Noc tańca"

Nie ma Mazurków bez Nocy Tańca! To finał wszystkiego, wspaniała zabawa do białego rana, muzyka, która nie mieści się na scenie, ale brzmi we wszystkich możliwych zakamarkach gościnnej Fortecy Kręglickich. Jest to sytuacja, w której publiczność festiwalu i uczestnicy warsztatów mogą zakosztować muzyki tradycyjnej w jej naturalnej funkcji granej do tańca, w atmosferze radosnej zabawy. Obecni są "animatorzy" tańca, czyli osoby, które czasem uczą, a czasem po prostu pomagają włączyć się w zabawę ludziom, którzy tego rodzaju muzyki nigdy wcześniej nie słyszeli.  Wśród grających do tańca najlepsze kapele wiejskie z różnych regionów, wschodzące „gwiazdy” muzyki tradycyjnej, goście z Włoch, Skandynawii, Francji, Estonii, muzyka dawnej Warszawy i oczywiście liczne niespodzianki.

 

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata Warszawa bilety już w sprzedaży!

Podobne wydarzenia

Zobacz też