Teatr Bagatela
Zapraszamy na spektakl online Zbrodnia i Kara Fiodora Dostojewskiego. Wydarzenie to studium psychiki mordercy bez sceny zabójstwa. Dostojewski odbywa z nami wolteriańską podróż w głąb rozumu, a Śmigasiewicz kondensuje ją do towarzyszenia rozedrganej psychice zabójcy. Stream poniżej.
Premiera spektaklu odbyła się 17 listopada 2007 roku w Teatrze Bagatela. Podczas spektaklu wystąpili:
RASKOLNIKOW: Wojciech Leonowicz PORFIRY: Marek Bogucki SONIA: Anna Rokita ILIA PIETROWICZ: Piotr Różański RAZUMICHIN: Przemysław Redkowski NIKODEM FOMICZ: Bogdan Grzybowicz SEKRETARZ: Marcin Kobierski MIESZCZANIN: Michał Kościuk
Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego mieści się przy ul. Karmelickiej 6 w Krakowie. Obiekt został zaprojektowany w latach 1918-1919 przez architekta Janusza Zarzeckiego, natomiast wnętrza zaprojektował znany malarz i dekorator Henryk Uziembło.
Historia Teatru Bagatela w Krakowie
Historia jego powstania związana jest silnie z osobą Mariana Dąbrowskiego, wydawcy i redaktora „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Z jego to inicjatywy rozpoczęto przygotowania do otwarcia nowego teatru krakowskiego o repertuarze zbliżonym do paryskich scen rozrywkowych.
Teatr Bagatela w Krakowie podobno swoją nazwę zawdzięcza Tadeuszowi Boy-Żeleńskiemu, który usłyszawszy o problemie z jej wymyśleniem zakrzyknął: „Znaleźć dobrą nazwę dla teatru? – Bagatela!”. Największym sukcesem pierwszych lat działalności był spektakl Świt, dzień i noc D. Nicodemiego z 1923 roku.
Spektakl w Krakowie był jednym z ponad tysiąca zaprezentowanym całej Polsce. Lata świetności przerwał nagły pożar budynku w 1928 roku. W czasach powojennych w miejscu tym prężnie działał Państwowy Teatr Młodego Widza, przemianowany w 1957 roku na Teatr Rozmaitości. Dopiero w latach 70. powrócono do pierwotnej nazwy „Bagatela”, która obowiązuje po dziś dzień.
Repertuar Teatru Bagatela w Krakowie
Teatr Bagatela repertuar - to zarówno zabawne komedie, jak i wzruszające dramaty. Zaletą wyjątkowych spektakli jest nie tylko ich tematyka, ale przede wszystkim aktorzy występujący na deskach teatru. Bilety na spektakle w Krakowie pozwolą przenieść się do świata wyjątkowych kostiumów, scenografii i gry aktorskiej na najwyższym poziomie
Źródłu zdjęcia: Wikipedia, fot. Zygmunt Put, GNU Licencja wolnej dokumentacji