Park Cytadela

Park Cytadela

Park Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu, znajduje się on w dzielnicy Stare Winogrady i zajmuje ok. 100 ha. Początkowo nadano mu nazwę Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, jednak w 1992 roku zmieniono jego nazwę na Park Cytadela. W 2008 roku to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania zostało uznane przez Prezydenta RP za pomnik historii. Do XIX wieku Park Cytadela było to wzgórze położone nad wsią Winiary, które następnie zostało przekształcone w potężny fort. Po zakończeniu wojny w miejsce fortu został utworzony park miejski, który stał się ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Poznania. W ruinach twierdzy mieści się obecnie Muzeum Armii “Poznań” oraz Muzeum Uzbrojenia. Południowo-zachodnią część terenu parku zajmują cmentarze żołnierzy, którzy polegli w czasie I i II wojny światowej. Elementem rozpoznawczym tego wyjątkowego zielonego terenu są rzeźby światowej sławy polskiej rzeźbiarki — Magdaleny Abakanowicz. Można je podziwiać od 2002 roku. W centralnej części Parku Cytadela znajduje się amfiteatr wybudowany w 1968 roku.

 

Park Cytadela to tereny przystosowane do aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. W parku znajdują się szerokie alejki, wiele miejsc piknikowych, bardzo dobrze utrzymane trawniki, plac zabaw oraz kawiarenka. Dla miłośników militariów na pewno ciekawym miejscem do odwiedzenia będzie Muzeum Uzbrojenia. Można zobaczyć tam np.: amunicję artyleryjską, karabiny, zbiór broni zebranej podczas budowy parku na terenie Cytadeli.  

 

Park Cytadela oprócz tego, że jest miejscem odpoczynku i rekreacji mieszkańców Poznania, stanowi również pomnik pamięci. W południowo-zachodniej części dawnego fortu Winiary znajdują się historyczne cmentarze, z czego najstarszym jest Cmentarz parafii św. Wojciecha, którego historia sięga początków XIX wieku. W Parku Cytadela można znaleźć również Cmentarz Garnizonowy, na którym spoczywają powstańcy wielkopolscy, styczniowi i weterani wojny polsko-bolszewickiej. Oprócz wyżej wymienionych odwiedzających tereny parku miejskiego mogą również odwiedzić Cmentarz Bohaterów Polskich, Cmentarz Bohaterów Wojennych oraz Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej.

Park Cytadela — spektakle

W czerwcu 2021 roku w poznańskim Parku Cytadela odbył się niezwykły spektakl teatralny dla dzieci wieku 1-6 lat. Przedstawienie w wykonaniu Teatru Atofri zgromadziło dużą liczbę widzów. Spektakl “Ptasi baj” inspirowany ptasimi wierszami oswaja z bajkowym światem ptaków. Wszystkie sceny ożywiane były przez muzykę graną na ksylofonie i instrumentach perkusyjnych. 

Park Cytadela — wydarzenia 2022

W dniach 24-25 lipca 2022 roku w Parku Cytadela odbędzie się festiwal “Męskie Granie”. Najpopularniejsza trasa koncertowa w Polsce od tego roku zmienia formę na dwudniowy festiwal w ośmiu największych miastach na terenie kraju — Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku i Żywcu. “Męskie Granie” to aż 16 koncertów najlepszych wokalistów i zespołów muzycznych w Polsce.

Park Cytadela — bilety

W Parku Cytadela w Poznaniu odbywa się wiele niezapomnianych wydarzeń kulturalnych — koncertów, spektakli, festiwali. Bądź na bieżąco i sprawdź dostępne bilety!

 

FAQ: 

  • Gdzie znajduje się Park Cytadela?
    Park Cytadela znajduje się w Poznaniu, w dzielnicy Stare Winogrady.

  • Jakie wydarzenia odbyły się w Parku Cytadela?
    W Parku Cytadela odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich był spektakl Teatru Atofri “Ptasi baj”. Było to przedstawienie inspirowane ptasimi wierszami. 

  • Kiedy został utworzony Park Cytadela?
    Park Cytadela powstał w 1970 roku.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Park Cytadela
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia w tym miejscu
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Adres

al. Armii Poznań
60-101 Poznań
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/