Kościół św. Katarzyny w Gdańsku

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku to najstarszy obiekt sakralny na Starym Mieście. Wybudowano go w latach 1227–1239, rozbudowano po 1379 roku. Fundatorami budowli byli książęta Pomorza Gdańskiego. Kościół przez prawie 400 lat, między 1555 a 1945 rokiem należał do protestantów. Jego obecną patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Odbywają się tu różne wydarzenia artystyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności.

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku – o obiekcie

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku od 1298 roku zarządzany był przez Władysława Łokietka, który sprawował w obiekcie sądy. Przez stulecia ulegał rozbudowie i modernizacjom. W 1555 roku był własnością protestantów. W 1905 roku, od uderzenia pioruna, wieża kościelna spłonęła. Następnie nastał czas II wojny światowej, podczas którego obiekt ponownie uległ zniszczeniu w częściach dachu, sklepień oraz hełmu na wierzy. Kolejne straty poniósł w 1953 roku, kiedy sztorm naruszył szczyt wschodni południowej nawy prezbiterium.

 

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku odbudowywano przez kilkadziesiąt lat. Odtworzone zostały szczyty nad prezbiterium oraz w kaplicach, a także korpus. Następnymi modernizowanymi częściami były nawa oraz sklepienia naw bocznych, hełm wieżowy oraz pozostała część sklepień. W 2006 roku kościół znów płonął, w wyniku czego zawalił się dach. Ocalało jednak wnętrze świątyni. Większość przedmiotów zabytkowych została ocalona. Dach po pożarze odbudowano, a w 2011 roku na wieży został umiejscowiony zegar pulsarowy – jedyny na całym świecie.

 

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku posiada wiele cennych elementów autorstwa specjalistów z dziedziny sztuki. Wieża kościoła zdobiona jest hełmem, wykonanym przez Jacoba van den Blocka. Wewnątrz świątyni podziwiać można obrazy Izaaka van den Blocka oraz Antona Möllera, a także barokowe epitafia oraz nagrobną płytę astronoma Jana Heweliusza. Znajduje się tu także obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej, który został przeniesiony z Sanktuarium w Bołszowcach po II wojnie światowej.

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku – koncerty

Wydarzenia w kościele św. Katarzyny w Gdańsku przyciągają publiczność, spragnioną kontaktu z kulturą. Na terenie obiektu odbywają się rozmaite koncerty, m.in. Elfowej Orkiestry św. Mikołaja czy Kolędy Świata. Miał tu miejsce występ Alleluja dla Jana Pawła II, Mendelssohn oraz wiele innych. Bilety na wydarzenia sprzedawały się błyskawicznie. Kościół św. Katarzyny w Gdańsku – koncerty – co odbędzie się w niedalekiej przyszłości?

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku – koncert 2022

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku – koncerty 2022 – jakie wydarzenia odbędą się tu już niebawem? Będzie to m.in. występ solistów Rzymskiej Opery Kameralnej. Włoscy tenorzy wraz z sopranistką zabiorą widzów w podróż przez najpiękniejsze melodie z Italii. W programie znajdą się arie z oper La Traviata, Tosca, Turandot i Rigoletto. Publiczność usłyszy m.in. Torna a surriento, Mamma, Il lamento di federico z opery L'arlesiana, La donna è mobile z opery Rigoletto, Wiosna – Cztery pory roku, O sole mio – pieśń neapolitańską, Intermezzo z opery Cavalleria Rusticana, Che gelida manina z opery La boheme, Core n’grato – pieśń neapolitańską i wiele innych.


Opera da Camera di Roma założona została w Rzymie, jednak soliści i muzycy prezentują swoje umiejętności w wielu europejskich miastach, m.in. w Paryżu, Pradze, Mediolanie, Neapolu czy Berlinie. W Polsce pojawiali się gościnnie w latach 2018-2020 i zostali przyjęci niezwykle ciepło. Stworzyli więc unikalny repertuar, specjalnie potrzeby cyklicznych występów w Polsce.

 

FAQ:

  • Gdzie znajduje się Kościół św. Katarzyny w Gdańsku?
    Kościół św. Katarzyny w Gdańsku znajduje się przy ul. Profesorskiej 3.

  • Jakie wydarzenia odbyły się w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku?
    W kościele św. Katarzyny w Gdańsku odbyło się wiele wydarzeń, m.in. koncerty Elfowej Orkiestry św. Mikołaja, Kolędy Świata, Alleluja dla Jana Pawła II, Mendelssohn i wiele innych.

  • Kiedy został utworzony Kościół św. Katarzyny w Gdańsku?
    Kościół św. Katarzyny w Gdańsku został utworzony w latach 1227–1239.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia w tym miejscu
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Adres

ul. Profesorska 3
80-856 Gdańsk

Wydarzenia w obiekcie

Zakończone wydarzenia w obiekcie

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/