Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalprojekt-warszawaagnieszka-chylinskajuwenalia-politechniki-lubelskiej

Ucieczka z cienia

Organizator: Nowy Świat Muzyki

Ucieczka z cieniaO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncert Ucieczka z cienia do Nowego Świata Muzyki w Warszawie. Ucieczka z cienia bilety już w sprzedaży. 

Zasady bezpieczeństwa

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniu

Wykonawcy

  • Aleksandra Demowska-Madejska- altówka
  • Wojciech Pyrć- fortepian

Program:

  • Jerzy Fitelberg - Serenada (1943)
  • Karol Rathaus- Rapsodia Notturna op.66 (1950)
  • Aleksander Weprik - Kaddisch op.6 (1925)
  • Mieczysław Weinberg- Sonata op 28 (1945)
  • Dzieła Maurycego Moszkowskiego i Ignacego Friedmana

Tło historyczne:

Mieczysław Weinberg w 2019 roku obchodził stulecie urodzin. Kompozytor nadal dość powszechnie uważany jest za twórcę "sowieckiego", choć urodził się i przez 20 lat tworzył w Warszawie, z której musiał uciekać przed inwazją hitlerowskich Niemiec we wrześniu 1939 roku. Nigdy nie planował dobrowolnej emigracji, a w jego wczesnych utworach słychać idiom polski i odniesienia do polskiej tradycji narodowej. W Moskwie osiedlił się ze względu na przyjaźń i pomoc Dymitra Szostakowicza, przez "nową ojczyznę" skazany na śmierć, uniknął wykonania wyroku dzięki wcześniejszej śmierci Józefa Stalina. Pod wpływem twórczości D.Szostakowicza stworzył w 1945 roku Sonatę op.28 przeznaczoną zamiennie na altówkę lub klarnet z towarzyszeniem fortepianu. Najczęstsze nagrania tego dzieła znajdujemy właśnie z wykorzystaniem klarnetu, wersja przeznaczona na altówkę zaś, stale pozostaje w cieniu wykonawstwa zarówno koncertowego jak i fonograficznego.


Jerzy Fitelberg również urodził się w Warszawie, był synem znanego dyrygenta Grzegorza Fitelberga. Wojna zmusiła go do opuszczenia Europy na dobre. Komponując w USA, pozostał wierny późnoromantycznym ideałom, przepełnionym polskim folklorem i melodyką tatrzańską. Skomponowana w 1943 Serenada na altówkę z fortepianem to dzieło niezwykle melodyjne, nagrane jedynie przez wykonawców amerykańskich, a w Polsce nie tylko nie nagrane ale też nie wykonywane.


Karol Rathaus urodzony w Tarnopolu również zmarł w USA. Na jego kompozycje miała wpływ szkoła wiedeńska XX wieku. Był aktywnym działaczem polonijnym w USA (m.in Komitetu Muzycznego Instytutu Kultury). W 1950 rok skomponował "Rapsodię notturna" op.66 przeznaczoną na altówkę lub wiolonczelę z towarzyszeniem fortepianu. Dzieło to w dorobku fonograficznym istnieje tylko w wykonaniu z wiolonczelą, jako nagranie archiwalne z lat 50-tych.


Aleksander Weprik uznawany jest za reprezentantem rosyjskiej szkoły kompozytorów żydowskich, a z Warszawą łączy go młodość. Jego rodzice jeszcze przed I Wojną Światową przeprowadzili się do stolicy Polski, gdzie Weprik się wychował. Wybuch I Wojny Światowej spowodował powrót rodziny Weprików do Rosji. Ojczyzna Aleksandra nie była jednak jego ziemią obiecaną, za jego przekonania (oficjalnie nacjonalizm żydowski) został zesłany do Gułagu, co przyczyniło się znacznie do jego śmierci w 1958 roku.


Maurycy Moszkowski urodził się we Wrocławiu jeszcze w XIX wieku. Zyskał sławę jako wirtuoz fortepianu, mniej znane są jego dokonania kompozytorskie. Był młodszym bratem pisarza Aleksandra Moszkowskiego. Skomponował kilkaset utworów wirtuozowskich (głównie na fortepian). Utwory te były w owych czasach chętnie grywane przez znanych pianistów. Jego 3 Stücke na wiolonczelę i fortepian, op. 29 pochodzi z roku 1882. My zaprezentujemy dzieło w wersji na altówkę i fortepian.
Ignacy Friedman - pianista i kompozytor, urodzony w Podgórzu (obecnie dzielnica Krakowa), zmarły w Sydney w 1948 roku.. Zaprezentujemy jego wybrane dzieła na fortepian solo.

 

Artyści

Podobne wydarzenia

Zobacz też