Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej SYNOWIE BACHA / KONCERT MUZYKI DAWNEJ

SYNOWIE BACHA / KONCERT MUZYKI DAWNEJ

Organizator: Polska Opera Królewska

SYNOWIE BACHA / KONCERT MUZYKI DAWNEJO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncert SYNOWIE BACHA do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. SYNOWIE BACHA / KONCERT MUZYKI DAWNEJ bilety już w sprzedaży.

 

„Jeżeli chodzi o oryginalne pomysły, oczekiwał ich od samego początku, a tym, którzy ich nie mieli, doradzał definitywne pożegnanie się z kompozycją. Nie przystępował do studiów nad kompozycją zanim nie poznał prac, świadczących według niego o pewnym talencie, dotyczyło to zarówno jego własnych dzieci, jak i innych uczniów.”

 

Tak pisał o swym ojcu Carl Philipp Emanuel Bach w 1775 roku. W istocie, przemożny wkład Johanna Sebastiana Bacha do historii muzyki nie kończy się na genialnej twórczości kompozytorskich.

 

 

O jego niemałych zdolnościach pedagogicznych zaświadczają jego synowie. Wilhelm Friedemann (1710-1784), Carl Philipp Emmanuel (1714-1788), Johann Gottfried Bernhard (1715-1739), Johann Christoph Freidrich (1732-1795), Johann Christian (1735-1782) – dla wszystkich, poza najmłodszym, ojciec był jedynym nauczycielem. I choć nie dosięgnęli poziomu sławy swego ojca, to ich dzieło nie pozostało bez znaczenia dla historii muzyki europejskiej.

 

Najbogatszą spuściznę kompozytorską pozostawił po sobie Carl Philipp Emmanuel. Podobnie jak i jego braciom, przyszło mu żyć w czasach narodzin nowego społecznego ładu, ale i nowej estetyki muzycznej. Twórczość C. Ph. E. Bacha stanowi doskonałe odzwierciedlenie tych zmian. Stąd też jest on uważany za jednego z ważniejszych prekursorów stylu klasycznego. Podczas koncertu zabrzmią jego trzy symfonie na smyczki z 1773 roku. W programie znalazł się też utwór jego starszego brata – Wilhelma Friedemanna Bacha.

 

Pewnym zaskoczeniem może się wydawać umieszczenie w programie kompozycji Johanna Bernharda (1676-1749), starszego kuzyna słynnego Jana Sebastiana. Warto jednak pamiętać, że familia Bachów w ciągu trzech wieków świetności wydała na świat szereg znakomitych muzyków – kompozytorów, organistów oraz organmistrzów.

 

Muzyka zabrzmi w wykonaniu zespołu instrumentów dawnej Polskiej Opery Królewskiej – Capella Regia Polona. Przy klawesynie zasiądzie Krzysztof Garstka.

 

PROGRAM

Carl Philipp Emanuel Bach – Symfonia E-dur, Wq 182/6

Wilhelm Friedemann Bach – Adagio i Fuga d-moll F. 65

Carl Philipp Emanuel Bach – Symfonia A-dur, Wq 182/4

Johann Bernhard Bach – Uwertura e-moll nr 3

Carl Philipp Emanuel Bach – Symfonia h-moll, Wq 182/5

 

 

WYKONAWCY

CAPELLA REGIA POLONA

KRZYSZTOF GARSTKA  KLAWESYN, DYRYGENT

 

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom i seniorom powyżej 65. roku życia po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego prawo do zniżki.

Podobne wydarzenia

Zobacz też