Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejjuwenalia-bialystokdawid-podsiadlo

Chopin na wiolonczele

Organizator: Nowy Świat Muzyki

Chopin na wiolonczeleO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Zapraszamy na koncert Chopin na wiolonczele poświęcony Halinie Kowalskiej i Władysławowi Szpilmanowi, który odbędzie się 22 listopada w Nowym Świecie Muzyki. Chopin na wiolonczele bilety już dostępne. 

Program koncertu Chopin na wiolonczele

  • Tomaso Antonio Vitali-Chaconne g-moll  
  • Frederic Chopin-Introdukcja 
  • Polonez C-dur op.3(archiwalne nagranie z podkładem filmowym)
  • Przedstawienie książki "Aria na wiolonczele"Wlodzimierza Kusika
  • Krótka  przerwa
  • Pugnani/Kreisler-Preludium 
  • AllegroFritz Kreisler-Liebesleid
  • R.Korsakow/Kreisler-Pieśń Arabska z "Szeherezady"
  • Rachmaninov/Kreisler-Margaritki
  • Chaminade/Kreisler-Serenada hiszpańska
  • M.de Falla/Kreisler-Hiszpański taniec

Wykonawcy

  • Henryka Trzonek-skrzypce

Henryka Trzonek, urodzona w Warszawie, pochodzi z rodziny słynnych muzyków (matka – Halina Kowalska - koncertmistrz Orkiestry Radiowej pod batutą Stefana Rachonia, ojciec - Henryk Trzonek - znakomity altowiolista).

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat u prof. Heleny Zarzyckiej w słynnej Szkole Muzycznej przy ul. Miodowej w Warszawie. Po maturze, w Liceum Muzycznym przy ul. Pięknej, otrzymała stypendium do Konserwatorium Leningradzkiego (St. Petersburg), gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Michaiła Waimana i ukończyła je z wyróżnieniem.

 

Na zaproszenie prof. André Gertlera kontynuowała studia muzyczne w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, gdzie otrzymała dyplom „Prix du Violon et Diplome Supérieure de Musique de Chambre”. Koncertowała w licznych krajach europejskich oraz w USA, dokonując wielu nagrań dla radia i telewizji. W 1981 r. wygrała konkurs dla muzyków orkiestrowych.

 

Przez kolejne 35 lat była I skrzypaczką w Radio-Sinfonie-Orchesters we Frankfurcie nad Menem, z którą odbyła liczne tournée koncertowe, m.in. po Ameryce, Japonii i Chinach. Przez cały ten czas występowała również jako solistka i kameralistka. Wspólnie z pianistką Mirą Raiz występowała pod nazwą „Duo Bacewicz” propagując muzykę kompozytorów polskich i słowiańskich. Od kilku lat wy-stępuje ze znakomitą polską pianistką Katarzyną Glensk.

 

 

  • Katarzyna Glensk-fortepian

Katarzyna Glensk koncertuje jako solistka i kameralistka. Występowała w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Czechach, Rosji, Danii oraz Wielkiej Brytanii, gdzie zadebiutowała w londyńskim St. Martin-in-the-Fields oraz St. Edmund’s Hall w Oxfordzie. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Regularnie występuje z recitalami Chopinowskimi w Łazienkach Królewskich w Warszawie, bierze udział w festiwalach muzycznych, m. in. Chantarelle oraz Festiwal Narolarte.

 

Studiowała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli oraz klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Podczas rocznego stażu studiów podyplomowych pobierała naukę u prof. Jana Ekiera oraz prof. Bronisławy Kawalli. W tym okresie brała również udział w lekcjach mistrzowskich u prof. Andrzeja Jasińskiego i prof. Tomasza Herbuta. Sztukę pianistyczną doskonaliła jako stypendystka podczas letnich kursów muzycznych w Dartington (Wielka Brytania).

 

W 2001 roku została stypendystką Trinity College of Music w Londynie. Kształciła się tam pod kierunkiem Douglasa Fincha oraz Richarda Marksona, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Yonty Solomona, Geralda Robbinsa i George Hadjinikosa.

 

W dorobku ma wiele nagród i wyróżnień, m.in. pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Duetów Kameralnych im. L. Janačka (Brno), pierwszą nagrodę L. Smith Duo Prize (Londyn) - obie w duecie z Ewą Mizerską, pierwszą nagrodę The Chopin Prize (Londyn) oraz drugą nagrodę w konkursie E. Schumann Duo Prize for Lieder (Londyn).

 

W duecie z Ewa Mizerską dokonała polskiego prawykonania Sonaty na wiolonczelę i fortepian op.99 Krzysztofa Meyera. Utwór ten znalazł się na monograficznej płycie poświęconej utworom polskiego kompozytora wydanej przez wytwórnię Toccata Classics w Londynie. Z okazji Roku Chopinowskiego pianistka wydala również płytę z wybranymi utworami kompozytora.​

 

 

Artyści

Podobne wydarzenia

Zobacz też