Szostakowicz | Brahms

Szostakowicz | Brahms

Zapraszamy na niezwykły koncert Szostakowicz Brahms, który odbędzie się 28 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Szostakowicz Brahms bilety na koncert już w sprzedaży.

Wykonawcy

  • Alicja Śmietana | skrzypce
  • Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
  • Marek Pijarowski | dyrygent

Program koncertu

  • Dymitr Szostakowicz – I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77
  • Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op. 68

Szostakowicz Brahms bilety

  • Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom do ukończenia 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom po 70 roku życia
  • Obejmują też uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii

O koncercie Szostakowicz Brahms

Johannes Brahms po porażce źle przyjętego przez publiczność i krytykę I Koncertu fortepianowego (1859) niemal przez dwie dekady nie przedstawił nowego dzieła z udziałem wielkiej orkiestry. Choć pierwszą ze swych czterech symfonii począł szkicować już w roku 1855, to wykonanie jej ostatecznej wersji miało miejsce ponad 20 lat później, w 1876! Przyjęto ją wówczas z entuzjazmem, a wielu krytyków porównywało ją z dziełami Beethovena, nazywając emfatycznie „Dziesiątą” – ku pewnej irytacji samego autora, który istotnie wielbił ostatniego z klasyków i czuł się jego duchowym spadkobiercą, ale na pewno nie epigonem. Mimo zewnętrznie klasycznych rysów Symfonia cmoll nasycona jest arcyromantyczną ekspresją. Ogromne wrażenie robi otwierająca dzieło introdukcja na tle miarowych niczym bicie serca uderzeń w kotły. Zewnętrznym (i od razu zauważonym przez słuchaczy) odwołaniem do Beethovena jest podniosły, hymniczny charakter głównego tematu finału, który zdaje się nawiązywać do melodii Ody do radości z jego IX Symfonii.

 

Spośród kompozytorów XX stulecia niewielu było tak oddanych gatunkowi symfonicznemu jak Dmitrij Szostakowicz, a jego różnorodne formalnie i zachwycające szczególną ekspresją dzieła tego gatunku weszły na stałe do filharmonicznego kanonu. Ciekawostką jest, że spod jego pióra wyszły tylko trzy „pary” koncertów, po dwa na skrzypce, na wiolonczelę i na fortepian, i dzieła te – choć ogromnie wartościowe – na ogół ustępują popularnością symfoniom. Tym bardziej warto docenić szansę podziwiania przepięknego i bardzo oryginalnego w swej konstrukcji I Koncertu amoll na skrzypce i orkiestrę. Powstawał w szczególnie trudnym, powojennym okresie nasilenia stalinowskich represji i nacisków wobec twórców – było to jedno z dzieł pisanych wówczas „do szuflady”, na tryumfalną premierę w 1955 roku w wykonaniu genialnego Dawida Ojstracha (konsultującego też detale skrzypcowej faktury) czekać musiało na czas po śmierci dyktatora.

 

Wykonawczynią partii solowej Koncertu będzie znakomita wiolinistka Alicja Śmietana, która swój międzynarodowy debiut miała podczas koncertu z orkiestrą Academy of St. Martin in the Fields pod batutą Sir Neville’a Marrinera w 2003 roku. Od tamtej pory współpracuje jako solistka z wieloma światowej sławy orkiestrami i zespołami kameralnymi, jest laureatką licznych międzynarodowych konkursów, nagród i stypendiów. W roku 2009 została zaproszona przez Nigela Kennedy’ego do wspólnego założenia i współdyrekcji nowej orkiestry Orchestra of Life, z którą koncertowała w najbardziej znaczących salach koncertowych w Europie. Prowadzący koncert Marek Pijarowski to jeden z czołowych polskich dyrygentów swego pokolenia, aktywny na wielu międzynarodowych estradach, ceniony jako pedagog i juror konkursów. Po studiach w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Tadeusza Strugały doskonalił swe umiejętności w Weimarze u Arvida Jansonsa oraz w Wiedniu, u Carla Österreichera. W 1975 otrzymał stanowisko II dyrygenta, a od 1980 do 2002 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej. Obecnie jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

pokaż więcej... zwiń
Sprzedaż biletów na to wydarzenie została zamknięta.
Dołącz do FAN ALERTU, aby być na bieżąco!

Fan Alert

rozwiń zwiń

Szostakowicz | Brahms
Jeśli chcesz otrzymywać informację o podobnych wydarzeniach w przyszłości już teraz zapisz się do naszego FAN ALERTU!
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Rezygnację z FAN ALERTU należy przesłać na adres iod@ebilet.pl

Nie przegap

Polecane wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/