Trendy

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejspeedlandopener-festivalsun-festivalagnieszka-chylinska
Home Teatr Teatr tańca Wenus. Czytaj mój taniec.

Wenus. Czytaj mój taniec.

Organizer: Nowy Świat Muzyki

Wenus. Czytaj mój taniec.About the event

About the event

Zapraszamy nawyjątkowy, wielowymiarowy i bardzo kobiecy projekt łączący taniec, poezję, muzykę i sztuki wizualne: Wenus. Czytaj mój taniec. Taneczno-poetycki performance, któremu towarzyszy wystawa zdjęć, odbędzie się 26 listopada w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie. Wenus. Czytaj mój taniec. bilety już dostępne. 

O wydarzeniu Wenus. Czytaj mój taniec.

Mitologiczna Wenus nabiera dla autorki nowego znaczenia - jest nie tylko symbolem piękna, ale też siły i odrodzenia. Staje się archetypem kobiety samoświadomej, wyzwolonej, akceptującej w pełni swoją cielesność. Porzuca symboliczną „muszlę”, uprzedzenia, lęku, narzuconych ról i ograniczeń, aby narodzić się w pełni swojej kobiecości. Cała jestem z ciała, ucieleśniona, cała jestem w ciele mówi Kamila Olesińska w swoim Traktacie o ciele zwracając uwagę na to, że kobiece ciało za długo było wtłaczane w normy i role. Jest szeroko eksploatowane jako nośnik estetyki, a jednocześnie jego funkcja poznawcza, zmysłowa wciąż jest marginalizowana. 

 

Obok Wenus w spektaklu pojawia się także kolejna mitologiczna postać - Parka przędąca nić życia. Towarzyszy ona Wenus na każdym etapie i podczas, gdy Wenus ulega nieustającej transformacji, Parka stanowi symbol niezmienności i nieuchronności. Jest zawieszona w czasie i przestrzeni, a jednocześnie cały czas obecna i cały czas czujna.

 

Projekt z jednej strony staje się metaforyczną opowieścią o podążaniu własną drogą, eksploracji i mierzeniu się z kobiecymi archetypami. Z drugiej jest też próbą odpowiedzenia na pytania czym są „poezja ruchu” i „mowa ciała”. Autorka od lat buduje swoje choreografie jako opowieści, nadając im kolejny narracyjny wymiar. Tym razem stara się także wniknąć głębiej w rolę języka, którym się posługujemy na co dzień. Szuka odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ wywiera on na nasze rozumienie świata. Język, tak jak ruch, staje się tutaj pryzmatem kształtującym sens. 

 

Pomysłodawczynią i reżyserką projektu jest Kamila Olesińska, która występuje w nim jako choreografka, tancerka, autorka tekstów i modelka. Kamila Olesińska zaprosiła do współpracy przy projekcie wspaniałe kobiety i artystki: piosenkarkę i kompozytorkę Zuzannę Dassonville, pieśniarkę Milenę Bloom oraz fotografkę Elizę Kacprzak-Karabin.

Kamila Olesińska 

Tancerka i choreografka. Nieustannie poszukująca nowych form wypowiedzi poprzez ruch i budująca swoje choreografie jak opowieści. Naukę tańca rozpoczęła w najstarszej szkole flamenco w Polsce - Studio Flamenco w Warszawie. Od ponad piętnastu lat dzieli się swoją pasją jako instruktorka tańca. Kształciła się u wielu znamienitych tancerzy hiszpańskich, biorąc udział w licznych warsztatach w kraju i za granicą. Jej styl stopniowo ewoluował, artystka chętnie sięga w swoich choreografiach do muzyki klasycznej, współczesnej i ludowej. 

 

Współpracuje z zespołem Madrugada Sombra, z którym nagrała płytę Sombra. Jest autorką prekursorskiego i nagradzanego projektu Flamenco ze słowiańską duszą łączącego flamenco z polską muzyką ludową, jazzem i elektroniką. Pierwszy raz jej poezja wyszła z szuflady podczas wieczoru poetyckiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W bieżącym roku prapremierę miał jej spektakl Wenus. Czytaj mój taniec

 

Na swoim koncie ma liczne występy na polskich i zagranicznych festiwalach m.in. JEFF Festival na Słowenii, Festiwal Sztuki Irańskiej w Edymburgu, Transvocale w Słubicach, Festiwal Kultur "Okno na Świat" w Gdańsku, Festiwal „Świat Muzyki, Muzyka Świata” w Kutnie, Międzynarodowy Festiwal Folkowe Inspiracje w Łodzi i inne. Wystąpiła w spektaklach muzycznych Carmen Concierto, Opowieść o kobiecie, która tańczyła oraz Shirin.

 

Występowała w programach telewizyjnych TVP, TVP Polonia i TLC. Reprezentowała Polskę w wyjątkowym międzynarodowym projekcie Desegregacja, w którym, dzięki multimediom, w jednym czasie i na jednej scenie, ale w różnych miejscach na świecie wystąpiły znane tancerki z Iranu, Korei i Austrii. 

 

Artystka prowadzi warsztaty taneczne oraz popularyzuje kulturę i muzykę hiszpańską prowadząc audycje muzyczne m.in. z cyklu Smykofonia. Gościnnie wystąpiła w teledysku do piosenki Jestem i na koncercie Karoliny Skrzyńskiej.

Zuzanna Dassonville 

Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Absolwentka wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem Anny Serafińskiej. Studiowała również w Finlandii na Helisinki Metropolia University of Applied Sciences wydział muzyki pop i jazzu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz. 

 

Obecnie mieszka we Francji w Montpelier, gdzie koncertuje z własnym repertuarem - w 2018 roku wydała autorskie EP Secret Trip. Współpracuje na stałe z zespołami Do Re Minettes, z którym wykonuje piosenki z lat 50-tych oraz Messy Drey - w tym roku ukazał się album EVE-olution z jej udziałem, a także Mercury band. Od lat uczy także śpiewu w szkole muzycznej Le GAM. 

 

W Polsce występowała m.in. z Moniką Urlik, czy Danutą Błażejczyk. Nagrała również płytę z zespołem Privateer. W Finlandii współpracowała z artystką folkową Kati Salo i brała udział w projekcie Sentimental Journey. 

Milena Bloom (Machczyńska) 

Pieśniarka. Laureatka 1 miejsca Festiwalu Piosenki Słowiańskiej - Wrocław 2004 oraz, z projektem Maćko Korba, zwyciężczyni X Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2007. Uczestniczka wielu projektów artystycznych i etniczno-jazzowych jak Laterna, Esperal, Zadziordziady czy Yerba Mater. Na osobiste zaproszenie francuskiego reżysera Tonego Gatlifa wystąpiła podczas Tony Gatlif party w Paryżu. 

 

Zajmuje się śpiewem i dialogiem z materią nieożywioną np. śpiewanie do morza, drzew, czy gór. 

Eliza Kacprzak-Karabin 

Fotografka. Prowadzi z mężem w Warszawie studio fotograficzne Pagal Creative. Pasją do tej dziedziny sztuki zarazili ją w dzieciństwie fotografujący amatorsko dziadek i ojciec. Swoją przygodę z fotografią zaczynała od fotografii analogowej, obecnie chętnie sięga także do nowoczesnych technik cyfrowych i komputerowych. 

 

Specjalizuje się przede wszystkim w fotografii tańca i uchwyceniu magii ruchu w kadrze. Współpracuje z warszawskimi szkołami i teatrami tańca. Współpracowała m.in. z Teatrem Tańca Nataraja, Małgorzatą Matuszewską przy sesjach indywidualnych oraz spektaklach Teatru Tańca NTF m.in. Syreny, Taniec w bibliotece i Danza Bolero de Reavel, od lat związana z najstarszą szkołą tańca flamenco - Studiem Flamenco. Zafascynowana kobiecym pięknem i jego różnymi wcieleniami. Fotografia kobieca to kolejna odsłona jej prac. W projekcie Wenus. Czytaj mój taniec. zrealizowanym z Kamilą Olesińską połączyła obie swoje fotograficzne pasje.

Similar events

See also