Tina Turner

Tina Turner

Życiorys Tiny Turner

Tina Turner to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i tancerka oraz aktorka i producentka. Urodziła się w 1939 roku w Nutbush w stanie Tennessee jako Anna Mae Bullock. Artystka w czasach kariery solowej poruszałą się w takich gatunkach muzycznych jak pop,rock, R&B, soul, contemporary pop / rock, muzyka filmowa.

 

Gdy była dzieckiem, rodzice rozwiedli się i oddali ją na wychowanie do babci w Brownsville. Gdy ta zmarła, 16-letnia Anna pojechała do matki do St. Louis. Po ukończeniu szkoły pracowała jako pielęgniarka w szpitalu.

Kariera muzyczna Tiny Turner

Tina Tirner będąc w klubie z siostrą zachwyciła się występem Ike'a Turnera i jego zespołu „Kings of Rhythm”. Pewnego wieczora, 17-letnia wówczas Anna otrzymała szansę zaśpiewania na scenie w przerwie koncertu Kings of Rhythm. Jej występ wypadł świetnie i od tego czasu dołączyła do zespołu. Ike nadał jej pseudonim Tina, zainspirowany komiksową postacią - „Sheena, Queen of the Jungle”. Do imienia dodał swoje nazwisko, aby wokalistka kojarzona była z jego zespołem. W 1960 roku wydali singiel „A Fool in Love”, który trafił na wysoką pozycję notowania Billboard Hot 100. Rok później ukazał się „It's Gonna Work Out Fine”, za który artyści zostali nominowani do nagrody Grammy.

 

W kolejnych latach Tina Turner i Ike niemal bez przerwy koncertowali po południowych Stanach. Ich potencjał dostrzegł producent Phil Spector, z którym nagrali album „River Deep, Mountain High”. Płyta podbiła głównie rynek brytyjski. W 1969 roku supportowali zespół Rolling Stones.

Albumy Tiny Turner

Przełomem była płyta „Workin' Together” z 1971 roku z coverem utworu „Proud Mary”. Album znalazł się na 5. miejscu list przebojów i przyniósł artystom ich pierwszą nagrodę Grammy. Ike i Tina byli parą także w życiu, ale w 1978 roku rozwiedli się. Tina została z dziećmi bez środków do życia. Dorabiała, sprzątając domy, ale nie przestawała śpiewać i udzielała się na płytach innych artystów.

 

Los odmienił się w 1984 roku, kiedy Tina Turner wydała solowy album „Private Dancer”. Płyta okazała się ogromnym sukcesem – zdobyła 4 nagrody Grammy i sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy. Singiel „What's Love Got to Do With It” trafiłna pierwsze miejsce popowych list przebojów w Stanach. Drugi album, „Break Every Rule”, wydany w 1986 roku również został bardzo dobrze przyjęty. Tina Turner nagrała także kultowe piosenki do filmów „Goldeneye” oraz „Król Lew”. W 2008 roku wokalistka wyruszyła w pożegnalną trasę „Tina! 50th Anniversary Tour”. Głos Tiny Turner zapisał się w historii muzyki jako jeden z najlepszych, a artystka dorobiłą isę licznych fanów ca całym świecie.

Koncerty Tiny Turner

Pomimo tego, że Tina Turner ogłosiła koniec swojej kariery nadal można usłyszeć jej przeboje na żywo. Na całym świecie także w Polsce organizowane są koncerty Tribute to Tina Turner, podczas których można jeszcze raz usłyszeć największe przeboje artystki.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Philip Spittle, CC-BY-SA 2.0

show more... hide

Fan Alert

expand hide

Tina Turner
Inform me about the tickets sale to this artist's other events
You signed up to the FAN ALERT
You are already signed up to this FAN ALERT

By indicating your e-mail address and simultaneously sending it to us you confirm that you agree to receive from eBilet Polska Sp. z o.o. certain commercial information included in marketing materials we send electronically, and concerning our and our business partners’ products and services. In order to provide our services we will process your personal data consisting of the e-mail address you indicated. You may withdraw your consent at any time without giving a reason; however, the withdrawal of such consent shall not affect the legality of the data processing carried out under the consent so granted prior to its withdrawal. Detailed information about GDPR, including your rights to erasure, adjustment, transfer, access, objection may be found in the Privacy policy
Regulations for the Provision of Electronically Supplied Services is available here

Past events

We protect your privacy

We use cookie files and related technologies, and we process your data to ensure that the contents that you see better match your needs. Once you consent to the processing of your data, finding on eBilet exactly what you are searching for will become easier.Your data will be controlled by eBilet Polska sp. z o.o as well as our Trusted Partners Facebook privacy policy, Google Advertising Products privacy policy, partner list with whom we collaborate on a regular basis. We process your data in accordance with our Privacy Protection Policy, and in order to enable the following: Storage of and access to information on a device, personalising advertisements and contents, measurement of advertising and content performance, opinions of recipients, product development. Giving consent is voluntary.
For more information go to: https://www.ebilet.pl/en/polityka-prywatnosci/