Maria Peszek

Maria Peszek

Maria Peszek to polska aktorka, wokalistka oraz autorka tekstów piosenek, jedna z najpopularniejszych artystek sceny alternatywnej. Znana jest głównie ze swoich mocnych, emocjonalnych i bezkompromisowych tekstów, często nawiązujących do współczesnej sytuacji politycznej bądź społecznej. Artystka ma na koncie wiele ról telewizyjnych, teatralnych oraz filmowych. 

 

Na scenie muzycznej zadebiutowała w 2005 roku, widowiskiem i albumem o tym samym tytule "Miasto mania". W późniejszych latach Peszek wydała jeszcze kilka płyt: "Maria Awaria" (2005), "Jezus Maria Peszek" (2012), "Karabin" (2016) oraz "Ave Maria" (2021). Każda z nich cieszyła się dużą popularnością i zdobyła ogromne uznanie publiczności oraz krytyków.

Początki kariery

Maria Peszek urodziła się 9 września 1973 roku we Wrocławiu. Wychowywała się w rodzinie o tradycjach teatralnych, dlatego zarówno jej brat Błażej, jak i ojciec Jan są szanowanymi aktorami. Swoją pierwszą rolę zagrała już w wieku 10 lat w serialu "Rozalka Olaboga". 

 

W tym samym roku, zadebiutowała również na deskach teatru, występując w spektaklu "Wesele" w krakowskim teatrze Juliusza Słowackiego. W 1996 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Uczęszczała na lekcje śpiewu do znanej sopranistki Elżbiety Towarnickiej, a potem do Elżbiety Zapendowskiej. 

Kariera aktorska Marii Peszek

Peszek może poszczycić się sporym dorobkiem aktorskim. Wystąpiła w wielu rolach filmowych i telewizyjnych, m.in. w "Liście Schindlera", "Wiedźminie", "Nocnym graffiti", "Miasteczku" czy filmie Agnieszki Holland "Julia wraca do domu". 

Regularnie pojawiała się też na deskach kilku teatrów, w tym Teatru Narodowego w Warszawie czy Teatru Studio. Tam zagrała w wielu spektaklach i adaptacjach, m.in. w "Sanatorium pod Klepsydrą", "Don Juanie", "Nocy Listopadowej", "Ożenku" oraz "Miłości na Madagaskarze". 

 

Przez ponad dziesięć lat aktywności aktorskiej Maria Peszek współpracowała ze znanymi reżyserami i aktorami, chociażby z Piotrem Łazarkiewiczem, Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Kazimierzem Kutzem czy Jerzym Stuhrem. Od 2005 roku koncentruje się jednak głównie na twórczości muzycznej, która stała się jej największą pasją.

Debiut muzyczny

Maria Peszek po raz pierwszy wystąpiła jako wokalistka w 2000 roku na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonała wtedy piosenkę zatytułowaną "Jestem wiatrem, jestem burzą". W 2005 roku ukazał się jej debiutancki album "Miasto mania", nagrany we współpracy z Wojciechem Waglewskim, Fiszem i Emade. Krążek utrzymany w stylistyce indie pop i reggae, jednocześnie stanowił ścieżkę dźwiękową do przedstawienia o tym samym tytule, którego reżyserią i scenariuszem zajęła się sama Peszek. Wydawnictwo osiągnęło spory sukces komercyjny, zyskując status platynowej płyty. Artystka za swój debiut otrzymała Fryderyka w kategoriach "Produkcja muzyczna roku" oraz "Nowa twarz fonografii". 

Dalszy dorobek muzyczny

W 2008 roku piosenkarka podzieliła się z publicznością swoim drugim albumem "Maria Awaria". Krążek został wyprodukowany przez Andrzeja Smolika. Koncepcja płyty skupiała się głównie na cielesności i seksualności, co wywołało sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród środowisk konserwatywnych. Wydawnictwo w ciągu miesiąca zdobyło status platynowej płyty, a sama Peszek została uhonorowana Paszportem "Polityki" w kategorii "Muzyka popularna", a także Fryderykiem dla najlepszego "Albumu muzyki alternatywnej". 

 

Trzeci, najbardziej osobisty krążek wokalistki "Jezus Maria Peszek" ukazał się w 2012 roku. Płyta łączy gatunki, takie jak indie pop, alternatywny pop czy muzyka elektroniczna. Peszek poruszyła w niej wiele istotnych tematów dotyczących religii, depresji, patriotyzmu, samobójstwa oraz homofobii. Wydawnictwo zdobyło bardzo dobre recenzje, a niektórzy krytycy uznali go za jeden z najważniejszych albumów na polskiej scenie muzycznej. Czwarta studyjna płyta artystki "Karabin" miała swoją premierę w 2016 roku. Krążek promował singiel "Polska A B C i D", który stał się pierwszym numerem jeden w karierze Peszek na Liście Przebojów Trójki. Pozostałe utwory zawarte na albumie nawiązywały do wolności, nienawiści i tolerancji. 

 

Ostatni do tej pory wydany przez Peszek krążek ujrzał światło dzienne w 2021 roku. Album "Ave Maria" dedykowany został polskiej społeczności LGBT i poruszał tematy dotyczące praw kobiet czy molestowania seksualnego. Wydawnictwo otrzymało w większości pozytywne recenzje oraz od razu zadebiutowało na 1. miejscu listy OLiS.

Ciekawostki

Maria Peszek znana jest jako autorka bezkompromisowych i kontrowersyjnych tekstów, nawiązujących do tradycyjnych ról społecznych, seksualności i religii, które niejednokrotnie wstrząsnęły publicznością. Artystka otwarcie wyraża swoje poglądy oraz zwraca uwagę na ważne tematy, jednocześnie stając się przy tym jedną z najodważniejszych polskich wokalistek. Bezpośredniość Peszek widoczna jest zwłaszcza na koncertach, przez co fani zaczęli nazywać ją "zwierzęciem koncertowym".

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Maria Peszek: Bitamina, Transgresja, Made in Warsaw, Voo Voo, Tipsy Train, O.S.T.R., KSU, Trupa Trupa, Muniek Staszczyk, Alcoholica, Fabryka Snów, Punched Orange, Dylan.pl, The Postman - Beatlesi z Polkowic, 4 Szmery, Pidżama Porno, Łydka Grubasa, Fertile Hump, Topinambur,

 

Maria Peszek - Frequently Asked Question

  • Maria Teresa Peszek urodziła się 9 września 1973 roku we Wrocławiu. Jest polską aktorką oraz piosenkarką, tworzącą muzykę w gatunku rocka alternatywnego. Charakterystycznymi cechami jej muzyki są kontrowersyjne teksty i występy publiczne.
  • Maria Peszek swoją okarierę muzyczną rozpoczęła w 2005 roku. Wydała swój debiutancki album "Miasto mania" nakładem wytwórni Kayax. Płyta okazała się być sukcesem, dyż zadebiutowała na OLiS'ie na 48 miejscu, a w 2006 roku album uzyksał status platynowej płyty.
  • W 1993 roku wystąpiła w wielu rolach teatralnych oraz epizodycznie w filmie "Lista Schindlera". Po ukończeniu studiów w 1996 roku wyjechała do Warszawy i związała się z Teatrem Studio. Współpracowała tam głównie przy sztukach Jerzego Grzegowskiego. W 1999 roku otrzymała nagrodę promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego na festiwalu Kontrapunkt za rolę w przedstawieniu "Bam".
  • W grudniu 2008 roku Maria Peszek rozpoczęła prowadzenie własnej audycji radiowej w rozgłośni Roxy FM. Program składał się z dyskusji prowadzonych z gośćmi, rozmowy ze słuchaczami, oraz tak jak wspomniała artystka, z utworów dobieranych emocjami, a nie trendami.
  • Ostatnia płyta artystki wydana w 2021 roku nosi tytuł "Ave Maria".
  • Maria nagrywa muzykę z pogranicza indie pop, rock alternatywny, elektronika i reggae.
show more... hide

Fan Alert

expand hide

Maria Peszek
Inform me about the tickets sale to this artist's other events
You signed up to the FAN ALERT
You are already signed up to this FAN ALERT

By indicating your e-mail address and simultaneously sending it to us you confirm that you agree to receive from eBilet Polska Sp. z o.o. certain commercial information included in marketing materials we send electronically, and concerning our and our business partners’ products and services. In order to provide our services we will process your personal data consisting of the e-mail address you indicated. You may withdraw your consent at any time without giving a reason; however, the withdrawal of such consent shall not affect the legality of the data processing carried out under the consent so granted prior to its withdrawal. Detailed information about GDPR, including your rights to erasure, adjustment, transfer, access, objection may be found in the Privacy policy
Regulations for the Provision of Electronically Supplied Services is available here

Past events

We protect your privacy

We use cookie files and related technologies, and we process your data to ensure that the contents that you see better match your needs. Once you consent to the processing of your data, finding on eBilet exactly what you are searching for will become easier.Your data will be controlled by eBilet Polska sp. z o.o as well as our Trusted Partners Facebook privacy policy, Google Advertising Products privacy policy, partner list with whom we collaborate on a regular basis. We process your data in accordance with our Privacy Protection Policy, and in order to enable the following: Storage of and access to information on a device, personalising advertisements and contents, measurement of advertising and content performance, opinions of recipients, product development. Giving consent is voluntary.
For more information go to: https://www.ebilet.pl/en/polityka-prywatnosci/