Dezerter

Dezerter

Dezerter, czyli legenda polskiego punk rocka, powstał w 1981 roku z inicjatywy dwóch kolegów z  technikum elektronicznego - Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) i Roberta „Robala” Materę (gitara, głos). Początkowo kapela nazywała się SS-20, nawiązując tym samym do radzieckich pocisków balistycznych, rozmieszczonych m.in. na terytorium Polski. Do grupy dołączyli basista Darek „Stepa” Stepnowski i wokalista Darek „Skandal” Hajn. Po kilku miesiącach SS-20 zaczął koncertować, dzięki czemu został zaproszony na festiwal w Jarocinie w 1982 roku.

 

Kontrowersje wokół nazwy spowodowały, że zespół zaczął występować  jako Dezerter. Na początku 1983 roku, zarejestrował pierwszą EP-kę. W ciągu kolejnych dwóch lat kapela ponownie wystąpiła na Jarocinie. Występ w 1984 roku zakończyła się sławetną awanturą z organizatorami. W 1985 roku ukazał się kolejny materiał - kaseta - „Jeszcze żywy człowiek”. W kolejnych latach Stepę zastąpił Paweł Piotrowski, a Skandal odszedł z zespołu. Od 1986 roku funkcję wokalisty przejął Robal, a zespół działa od tego czasu jako trio.

 

W 1987 roku ukazała się debiutancka płyta Dezertera - „Underground out of Poland”, która została wydana w USA nakładem Maximum Rock'n'Roll. W tym samym roku członkowie zespołu w końcu otrzymali paszporty od komunistycznej władzy i mogli zacząć trasy po Europie Zachodniej i Wschodniej. Sukces Dezertera sprawił, że władze pozwoliły też zespołowi zarejestrować pierwszą płytę w Polsce. Cenzor jednak kazał zmienić część tekstów. Muzycy uznali, że zostawią ingerencję władzy w warstwie dźwiękowej płyty i w piosenkach często słychać charakterystyczne "piki".  Tak powstała "Kolaboracja", która w kolejnym roku doczekała się kontynuacji w postaci "Kolaboracji II".

 

Po upadku komuny zespół zaczął funkcjonować na zupełnie nowych zasadach. Mógł do woli nagrywać i koncertować. Dezerter zwiedził sporą część świata, a fani dostali kolejno albumy „Wszyscy przeciwko wszystkim” i „Blasfemia”. W 1993 roku z grupy odszedł Paweł Piotrowski. Pozostali muzycy zaczęli pracę nad płytą „Ile procent duszy?”, a wkrótce dołączył do nich Tony von Kinsky. Dezerter nagrał kolejne płyty "Mam kły mam pazury” oraz „Ziemia jest płaska”. 

 

Pod koniec lat 90. Kinsky opuścił kapelę, a jego miejsce zajął z Kolaborantów i Heya Jacek Chrzanowski. W 2004 roku wydano kolejną płytę -  „Nielegalny zabójca czasu” oraz pierwsze DVD zarejestrowane podczas X Przystanku Woodstock. Pierwsze lata nowego millenium to niezliczone trasy koncertowe w Polsce i zagranicą. Wydana w 2010 roku płyta „Prawo do bycia idiotą” została nagrodzona Fryderykiem za album roku. Natomiast rok 2014 przyniósł kolejne wydawnictwo - „Większy zjada mniejszego”. W 2016 roku ukazała się reedycja pierwszej winylowej EP-ki Dezertera. 

...

Dezerter
Inform me about the tickets sale to this artist's other events

Dezerter

Poznań
30.11
Friday, 20:00
Klub Blue Note
  from 37 PLN
Warszawa
08.12
Saturday, 20:00
Klub Proxima
  from 39 PLN
Data


wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}
from {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}}
from {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}}

Other current events of this artist

Past events