Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejspeedlandsun-festivalopener-festivalrzeszowskie-juwenalia
Home Artysta Magdalena Zawadzka

Magdalena Zawadzka

Magdalena ZawadzkaOpisWydarzeniaMagdalena Zawadzka - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Magdalena Zawadzka to urodzona 29 października 1944 w Filipowicach polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Przez lata związana z trzema teatrami warszawskimi: Dramatycznym (1966-82), Polskim (1982-92), Ateneum (od 1992). Jej twórczość została doceniona nie tylko przez publiczność, która licznie przybywała na spektakle czy oglądała produkcje filmowe z udziałem Zawadzkiej, ale również krytyków filmowych. Świadczą o tym przede wszystkim nagrody i odznaczenia, które uzyskała. Za rolę Basi Wołodyjowskiej w "Panu Wołodyjowskim" została odznaczona nagrodą Złote Grono na I Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie. Zajęła również I miejsce w plebiscycie czytelników "Panoramy Północy".

Początki kariery Magdaleny Zawadzkiej

Magdalena Zawadzka już od wczesnych lat marzyła o grze aktorskiej. Jej pierwsze doświadczenie w tym względzie pojawiło się, gdy była nastolatką i dotyczyło występów w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. Pomogło jej to w nabraniu pewności siebie i spowodowało decyzję o podjęciu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 

Jej debiut na ekranie miał miejsce w 1962 w filmie Jana Rybkowskiego "Spotkanie w bajce", a Zawadzka miała wtedy 18 lat. Kariera aktorska postępowała w niezwykle szybkim tempie i jeszcze na studiach udało jej się zagrać w trzech produkcjach. W 1966 roku zagrała u Jerzego Passendorfera ("Mocne uderzenie"), Jerzego Stawińskiego ("Rozwodów nie będzie") i Krzysztofa Zanussiego ("Sublokator"). Swój kunszt aktorski w pełni pokazała natomiast w filmie "Pan Wołodyjowski", gdzie wcieliła się w postać Basi. Właśnie ta rola przysporzyła jej ogromną popularność oraz „Złotą Maskę” - nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne.

 

Po tym sukcesie Magdalena Zawadzka zagrała jeszcze u Sylwestra Chęcińskiego w filmie "Pierwsza miłość", Gustawa Holoubka w "Mazepie", Jerzego Antczaka w "Nocach i dniach", Krzysztofa Zanussiego w "Barwach ochronnych".  Rola Marioli była jej ostatnią rolą filmową do 1986 roku, gdyż zrobiła sobie przerwę od występów w filmie na 10 lat.

Magdalena Zawadzka i dalszy rozwój jej kariery 

Powróciła w roli tytułowej Lucyny w filmie Andrzeja Barańskiego. Od tego momentu znów intensywnie zaczęła grywać w produkcjach filmowych. Współpracowała z Maciejem Wojtyszką, Magdaleną Łazarkiewicz oraz kolejny już raz z Zanussim. Dostała też rolę w kilku serialach, z których najdłużej grała w "Samym Życiu". Magdalenie Zawadzkiej przez lata, nawet w czasie najintensywniejszej gry, udało się pogodzić występy w filmach z pracą w teatrze. Na swoim koncie ma wiele występów, w których pokazała swój kunszt jako aktorka teatralna. Do najbardziej znamiennych kreacji należą: Lady Makbet u Wajdy czy Kasia w "Poskromieniu złośnicy" czy też Ofelia w "Hamlecie" u Holoubka.

Magdalena Zawadzka - filmografia

Magdalena Zawadzka w przeciągu swojej długoletniej kariery zagrała w wielu filmach i spektaklach słynnych reżyserów, które stały się popularne w całej Polsce, ale także z innych, tych mniej znanych produkcjach. Aktorka wystąpiła między innymi w następujących produkcjach:

  • 1962: "Spotkanie w Bajce"
  • 1964: "Zakochani są między nami"
  • 1965: "Wojna domowa"
  • 1965: "Niedziela sprawiedliwości"
  • 1967: "Kiedy miłość była zbrodnią"
  • 1969: "Pan Wołodyjowski"
  • 1988: "Mistrz i Małgorzata"
  • 1988: "Łabędzi śpiew"
  • 1996: "Opowieści weekendowe: Damski interes"
  • 2015: "Excentrycy"

Magdalena Zawadzka odegrała role również w wielu kultowych polskich serialach, do których możemy zaliczyć:

  • 1997-1998: "Z pianką czy bez"
  • 2002: "Samo życie"
  • 2005: "Plebania"
  • 2007: "Magda"
  • 2008-2009: "39 i pół"
  • 2014: "Prawo"
  • 2015: "Zbrodnia"
  • 2019: "W rytmie serca"
  • Aktorka udzielała również dubbingu w kilku zagranicznych produkcjach:
  • 1955: "Zakochany kundel"
  • 1964: "Noc iguany"
  • 2006: "Mój brat niedźwiedź 2"

 

Zobacz też: Rafał Cieszyński, Michał Żebrowski, Anna Mucha, Julia Kamińska, Dorota Stalińska, Antoni Pawlicki, Piotr Pręgowski, Piotr Grabowski, Janusz Józefowicz, Grażyna Wolszczak, Beata Jankowska-Tzimas, Katarzyna Kozak, Pola Gonciarz, Marcin Troński, Michał Ziembicki, Julia Konarska, Wojciech Paszkowski, Krzysztof Chodorowski, Anna Oberc, Aleksander Sosiński,

 

Wydarzenia

Magdalena Zawadzka - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Magdalena Zawadzka?

Miejscowości, w których Magdalena Zawadzka wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

W jakich produkcjach filmowych Magdalena Zawadzka udzieliła dubbingu?
Magdalena Zawadzka udzielała dubbingu trzykrotnie, w produkcjach takich jak "Mój brat niedźwiedź 2", "Noc iguany" czy "Zakochany kundel".
Jakie nagrody uzyskała Magdalena Zawadzka?
Magdalena Zawadzka w swojej karierze aktorskiej otrzymała kilkanaście nagród filmowych. Została odznaczona między innymi Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Udział w jakim spektaklu stał się rozpoczęciem kariery aktorskiej Magdaleny Zawadzkiej?
Scenicznym debiutem w teatrze Magdaleny Zawadzkiej stał się udział w spektaklu "Spotkanie w Bajce" w roku 1962. Miała wówczas 18 lat.
Kto jest mężem Magdaleny Zawadzkiej?
Magdalena Zawadzka była żoną zmarłego polskiego aktora Gustawa Holoubka. Jej pierwszym mężem był natomiast związany z branżą filmową Wiesław Rutowicz. Razem z Holoubkiem Zawadzka doczekała się syna Jana.
Jakie są słynne cytaty Magdaleny Zawadzkiej?
Magdalena Zawadzka w trakcie wywiadów, wypowiedziała kilka znanych do dziś cytatów, jakich jak: "Na scenie gram postać stworzoną przez autora i mówię cudzym tekstem. A tutaj jestem naprawdę sobą i mówię własnym głosem." czy też "Uważam, że w relacjach międzyludzkich najskuteczniejszy jest angielski styl zachowania."

Fani lubią też

Zobacz też