Lutto Lento

Lutto Lento

Lutto Lento, czyli Lubomir Grzelak to urodzony w 1989 roku polski kompozytor i producent. Ponadto realizuje projekty DJ-skie oraz tworzy muzykę teatralną i filmową, swoim pseudonimem posługuje się od 2009 roku. W swoich kompozycjach wykorzystuje wyszukane i nagrane dźwięki, obiekty, syntetyzatory i autorskie pętle taśmowe.

Początek kariery artystycznej 

Jako nastolatek obracał się w klimacie wrocławskiej muzyki eksperymentalnej i noise'owej, początkowo pod pseudonimem Lutek, był częścią projektu Quodlibet64. W okresie od 2007 do 2010 roku prowadził netlabel o nazwie "By?em Kobieta records", a w 2011 roku założył własną wytwórnię, specjalizującą się w wydawaniu kaset magnetofonowych - "Sangoplasmo Records". Aspekt wizualny wytwórni opierał się na tematyce ezoterycznej, pięknie natury i niezidentyfikowanych obiektach latających. Inspiracją intelektualną wytwórni byli Jean-Jacques Rousseau, Wilhelm Reich, Erich Von Däniken, Claude Lévi-Strauss oraz Austin Osman Spare. Sangoplasmo Records wydała 35 kaset, na których znalazły się nagrania zarówno polskich, jak i międzynarodowych twórców, między innymi litewskiego kompozytora Arturasa Bumšteinasa, ukraińskiego artysty dźwięku Edwarda Sola, Michała Kupicza - producenta muzycznego oraz projekty laureatów Paszportów "Polityki": Jakuba Ziółki i Błażeja Króla. Ostatni projekt wytwórni ukazał się w 2014 roku, a podsumowaniem jej działalności było Warszawskie wydarzenie "Boiler Room Poland. Sangoplasmo Takeover”.

Kolejne projekty 

Rok 2013 to początek kolejnego projektu Lutto Lento, tym razem we współpracy z Filipem Lechem, z którym stworzyli wytwórnię DUNNO Recordings. Dyskografia DUNNO obejmuje produkcje Wojciecha Bąkowskiego będące dźwiękową opowieścią poety i artysty wizualnego, płytę z muzyką taneczną Piotra Kurka czy album z twórczością Andrzeja Nowaka - twórcy muzyki komputerowej z lat 80. Swoje płyty Lutto Lente wydawał nie tylko we własnej wytwórni, ale również w FTD, Transatlantyku, Where To Know? oraz Proto Sites.

Albumy

Pierwszy album Lutto Lente ujrzał światło dzienne w 2017 roku, nosi tytuł "Dark Secret World". Rok 2019 to czas, gdy ukazało się mini-wydawnictwo "Fortuna". Najnowszy album twórcy to płyta "Legendo" wydana w 2021 roku, będąca zapisem dźwiękowym, wielu dziwnych obrazów pochodzących z głowy artysty. Został skomponowany na zasadzie labiryntu, w którym słuchacz natrafia na nieprzewidywalne zdarzenia i przedmioty. Inspiracje do albumu są na tyle szerokie, że obejmują twórczość Coil, polską kołysankę z dziewiętnastego wieku, czy obrazy Stanisława Wyspiańskiego. 

Festiwale 

Ze swoją muzyką Lutto Lento wystąpił na wielu festiwalach między innymi na Upper Festival w Katowicach, Unsound Festival w Krakowie, Avant Art w Warszawie, Gamma Fest w Petersburgu, Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Tauron Nowa Muzyka w Katowicach i Rokolectiv Festival w Bukareszcie. Artysta zrealizował również wiele tras koncertowych między innymi we współpracy z Piotrem Kurkiem i Bonnie Prince Billym. 

Teatr

Lutto Lento realizuje nie tylko projekty DJ-skie czy wydaje autorskie albumy, ale jest również twórcą muzyki teatralnej. Od 2014 roku współpracuje z Michałem Kotańskim - reżyserem teatralnym i dyrektorem Teatru im Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ramach tej kooperacji stworzył muzykę do jego 6 spektakli teatralnych. Ponadto zajął się warstwą dźwiękową dla spektakli Kotańskiego realizowanych z Teatrem Telewizji: "Dzieje grzechu" z 2017 oraz "Hamlet" z 2019 roku. Realizuje również projekty we współpracy z reżyserką i choreografką Martą Ziółek.

Film

Poza muzyką teatralną, Lubomir Grzelak skomponował muzykę do filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Marczaka "Wszystkie nieprzespane noce". Film otrzymał nagrodę za reżyserię na Sundance Film Festiwal i wyróżnienia w ramach Cinema Eyes Honors w Nowym Jorku (tutaj nominację do nagrody Outstanding Achievement in Original Music Score otrzymał Grzelak) oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.

Gry i sieć

Utwór Lutto Lento pojawił się w ścieżce dźwiękowej gry komputerowej Cyberpunk 2077, wydanej przez CD Projket RED, jej premiera światowa miał miejsce w grudniu 2020 roku.

 

We współpracy z Rafałem Dominkiem stworzyli audiowizualną pracę "SLUR", uznaną za pierwszą polską sztukę sprzedaną w formie tokena NFT. 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Lutto Lento: Fisz Emade Tworzywo, Resina, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Anna Calvi, Zdechły Osa, Wczasy,

 

Lutto Lento - Często zadawane pytania

  • - pełne imię i nazwisko artysty to Lubomir Grzelak
  • - najbardziej innowacyjny z projektów artysty to praca audiowizualna "SLUR" stworzona we współpracy z Lutto Lento, jest to pierwsza polska sztuka sprzedana w formie tokena NFT
  • 3. Do jakiego filmu, Lutto Lento stworzył ścieżkę dźwiękową?
  • - artysta współpracuje z Michałem Kotańskim
  • - nie ma dobrego określenia, które w pełni oddałoby styl artysty, jest to mieszanka różnorodnych gatunków muzycznych od surrealistycznych, awangardowych dźwięków przez niszowy dancehall i muzykę klubową
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Lutto Lento
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/