Killing Joke

Killing Joke

Killing Joke to brytyjski zespół punkowy założony przez Jaza Colemana oraz Paula Fergusona. Jego historia sięga 1979 roku, gdy powstał w squacie w Notting Hill. Wybił się na szerokie postpunkowe wody anarchistyczną postawą oraz reprezentowanym przez siebie poglądom politycznym. Muzyka zespołu to mieszanka gotyckiego punka i metalu - taka hybryda nie bierze jeńców. Wpływ zespołu jest znacznie większy, niż osiągnięty przez nich sukces komercyjny. Killing Joke stał się inspiracją dla takich grup, jak Nirvana, Depeche Mode, Metallica czy Rammstein. Ich utwory to miks świtała i cienia, czarnej komedii, sztuki oraz spokoju, a przede wszystkim miłości do muzyki. Fanami Killing Joke są m.in Dave Grohl, Marilyn Manson, czy Jimmy Page.

Koncert Killing Joke w Polsce

Koncert będzie jednym z wielu na ogromnym wydarzeniu muzycznym w Stoczni Gdańskiej - Mystic Festival 2022. Warto się pośpieszyć i już dziś kupić bilet. Tegoroczny festiwal odbędzie się aż na pięciu scenach, z czego trzy będą znajdowały się na świeżym powietrzu, publiczność będzie bawić się przy muzyce kapel z całego świata.

Powstanie zespołu Killing Joke

Ferguson poznał się z Colemanem, gdy pierwszy był perkusistą, a drugi klawiszowcem w zespole Matta Stagger Band. Po czasie zespół powiększył się o gitarzystę Geordie Walkera i basistę Martina Glovera, bardziej znanego, jako Youth. Według słów Colemana nazwa zespołu (w tłumaczeniu "zabójczy żart") nawiązuje do sytuacji, gdy ludzie, oglądając w telewizji Monty Pythona, śmiejąc się z programu, tak naprawdę śmieją się z siebie. Debiutancki koncert odbył się 4 sierpnia 1979 roku na Brockorth jako support Ruts i Selecter. Pierwszy album zespołu pod tą samą nazwą został wydany w październiku 1980 roku, a drugi "What's THIS For...!" już osiem miesięcy później. W tym czasie ich najbardziej znanym singlem był "Follow the Leaders".

Identyfikacja wizualna i pierwsze sukcesy

Identyfikacja graficzna płyt i scen, na których koncertowali bywała dziwaczna, często szokująca, dzięki czemu zwracała uwagę zarówno fanów, jak i krytyków. Pierwszy kompilacyjny album "Laugh? I Nearly Bought One!" zdobi okładka, na której niemiecki opat spaceruje wśród ustawionych w rzędzie nazistowskich żołnierzy, witających Hitlera. Kolejny album "Revelations" w momencie wydania znalazł się na 12 miejscu brytyjskiej listy albumów.  W tym czasie członkowie zespołu zaangażowali się w praktyki okultystyczne i chwilowo przenieśli na Islandię, by tam przetrwać spodziewaną przez siebie Apokalipsę. Po kilku miesiącach Youth opuścił zespół, zastąpił go Paul Raven.

Komercyjny sukces "Love Like Blood"

Nowy skład wydał singiel "Birds of a Feather" i składającą się z 10 utworów EP-kę "Ha!" nagraną na żywo. Następnie pojawił się pierwszy singiel z teledyskiem "Let's All Go". Kolejny rok to współpraca z producentem Chrisem Kimseyem. W jej wyniku powstały single "Lighties" i "A New Day". Sukces w mainstreamie zapewnił im w 1985 roku singiel "Love Like Blood" łączący gotyk, nową falę oraz pop i rock. Zdobył on 16 miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii, 5 w Holandii i 8 w Belgii, a zawierający piosenkę album "Night Time" osiągnął 11 miejsce na liście albumów w Wielkiej Brytanii.

Porażka wytwórni - sukces artystów

W 1986 roku powstał album "Brighter than a Thousand Suns" który w porównaniu do poprzednika okazał się komercyjną porażką. Prawdopodobną przyczyną niepowodzenia był remiks albumu niezgodny z życzeniami artystów, lecz wytwórni. Oryginalne miksy zostały opublikowane w 2008 roku i zostały przyjęte dużo lepiej. W kolejnym roku zespół rozpoczął prace nad projektem studyjnym, w jego trakcie wielu zmianom uległ skład zespołu. Powstały w jego wyniku album "Outside the Gate" stał się najbardziej kontrowersyjnym dziełem muzyków.

Roszady w składzie 

1988 rok również przyniósł kolejne przetasowania personalne. Zmieniony skład zaczął nagrywać w Londynie, tworząc ósmy w karierze album "Extremities, Dirt & Various Repressed Emotions", wydany przez niemiecką wytwórnię w 1990 roku. Koncerty w cięższych, industrialnych brzmieniach odbywały się w Europie i Ameryce Południowej do połowy 1991 roku, gdy zespół się rozpadł.

"Millennium"

Nakładem Youth's Butterfly Recordings został wydany w 1994 roku kolejny studyjny album zespołu zatytułowany "Pandemonium". Szczególny sukces osiągnął singiel "Millennium", stał się hitem UK Top 40, a album był najlepiej sprzedającym się dziełem zespołu. W 1995 roku Killig Joke stworzył utwór do ścieżki dźwiękowej filmu "Showgirls" Paula Verthovena. W kolejnym roku wydany został album "Democracy", po zakończeniu jego trasy koncertowej zespół zrobił najdłuższą od początku istnienia przerwę a nagrywaniu.

Polski epizod 

Kolejny album został wydany przez Colemana, Walkera i Youth w 2003 roku i osiągnął duży sukces. W tym samym roku zespół wystąpił na największym w tamtym czasie plenerowym festiwalu Europy - Woodstocku. Album poruszał wątki wojny z terroryzmem, inwazji na Irak, kontroli rządu i Armagedonu. W kolejnych latach ukazały się remastery wydanych przez zespół albumów. W 2005 roku wkład zespołu w świat rocka został doceniony przez przyznanie im nagrody "Lifetime Achievement Award" na gali "Kerrang Awards". Następnie zespół w 2006 roku wydał album "Hell" - surowy, prosty, nagrany w większości na żywo.

Dalsze losy

W 2007 roku zmarł Paul Raven, a skład Coleman, Youth, Walker oraz Ferguson ponownie się połączył. Wyruszyli w trasę po świecie z programem złożonym z czterech albumów, koncerty trwały dwie kolejne noce. W 2008 roku został wydany album z nagraniami z sesji radiowych "The Peel Sessions 1979-1981". Następnie zespół był główną gwiazdą na festiwalach All Tomorrow's Parties, Sonisphere Festival i Rebellion Festival. 30-lecie zespołu uczcił album "Absolute Dissent". W listopadzie 2010 Killig Joke otrzymał nagrodę Innovator Award na "Classic Rock Roll of Honour 2010" oraz Album Roku na "Absolute Dissent".

 

W 2012 roku został wydany album "MMXII", w pierwszym tygodniu osiągnął 44 miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii a później na listach przebojów w całej Europie. Ostatni wydany przez grupę album studyjny to "Pylon" z 2015 roku. W 2018 roku zespół odbył światową trasę koncertową by uczcić swoje 40-lecie. 

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful FateSaxon, Opeth, Mayhem, MastodonVader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung, Katatonia, Kvelertak, The Raven Age, Mgła, Tribulation, Dopelord, Motanka

Killing Joke - Często zadawane pytania

  • Nazwa zespołu nawiązuje do sytuacji gdy ludzie oglądając w telewizji Monty Pythona śmiejąc się z programu, tak naprawdę śmieją się z siebie.
  • "Love Like Blood"
  • Coleman, Ferguson, Walker i Youth.
  • Lider Killing Joke jest doktorem teologii.
  • Muzycy udali się na Islandię.
  • Miejsce 16 z piosenką "Love Like Blood".
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Killing Joke
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/