João de Sousa

João de Sousa

João de Sousa to artysta z Portugalii, który od ponad dekady mieszka i tworzy w Polsce. Jest znany z łączenia języków w swoich utworach (m.in. portugalskiego i polskiego) oraz niezwykłej emocjonalności utworów. Podejmuje liczne współprace z artystami z naszego rynku muzycznego i nie boi się eksperymentować.

Historia João de Sousa

João de Sousa urodził się i wychował w Portugalii. Nieco ponad dekadę temu przeprowadził się do Polski i rozpoczął współpracę z artystami z naszego rynku muzycznego. Przełomem w jego karierze była kolaboracja z Andrzejem Smolikiem, który zaprosił Portugalczyka do udziału w swojej płycie. Powstały wówczas dwa utwory: "A Fotografia" oraz "Not Always Happy", które sprawiły, że o João de Sousa usłyszała szersza publika. Znalazły się one na albumie zatytułowanym "4", który stosunkowo szybko zyskał status platynowego.

 

Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju kariery João de Sousy było wydanie płyty we współpracy z Faco Polaco. Było to możliwe dzięki wsparciu Camoes Institut oraz Ambasady Portugalii w Polsce. Na krążku znalazły się utwory będące nowoczesnym spojrzeniem na muzykę fado (gatunek muzyczny powstały w biednych dzielnicach miast Portugalii; cechuje się melancholijnością) oraz portugalską muzykę folkową. Produkcja odniosła duży sukces, a odbiorcy zachwycali się połączeniem rytmów prosto z Portugalii oraz słowiańskich kompozycji, które wnieśli na płytę Fado Polaco.

 

João de Sousa w swojej twórczości nie boi się sięgać po największe polskie hity. Mogliśmy już usłyszeć jego wykonanie takich utworów jak "Groszki i róże" Ewy Demarczyk czy "Miłość ci wszystko wybaczy" Henryka Warsa.

João de Sousa - dorobek muzyczny

Artysta śpiewa po portugalsku, angielsku, hiszpańsku, a nawet po polsku. Liczne współprace z polskimi artystami pozwoliły mu rozwinąć skrzydła na naszym rynku. Dzięki temu nagrał już kilka płyt. Ostatnia powstała w 2021 roku i nosi tytuł "Fado". Znalazło się na niej 8 utworów. Są to:

 • "Livre";
 • "Estranha forma de vida";
 • "Gondarem";
 • "Com que voz";
 • "Cantiga de amigo";
 • "Memoria";
 • "Medo";
 • "Malidicao".

Warto podkreślić, że "Fado" nie jest dziełem samego Portugalczyka. Płyta powstała w ścisłej współpracy z zespołem Bastarda. Sam João de Sousa czuwał nad całością, użyczył wokalu oraz grał na gitarze. Ponadto na albumie możemy także usłyszeć:

 • Pawła Szamburskiego - gra na klarnecie;
 • Tomasza Pokrzywińskiego - gra na wiolonczeli;
 • Michała Górczyńskiego - gra na klarnecie kontrabasowym.

Połączenie tak różnorodnych artystów sprawiło, że płyta jest prawdziwym majstersztykiem. Emocjonalna melodia, silny wokal oraz tajemniczy przekaz sprawiają, że tego albumu można słychać długimi godzinami. 

João de Sousa - występy i koncerty

João de Sousa daje zarówno koncerty solowe, jak i jest zapraszany na festiwale muzyczne. Dzięki swojemu oryginalnemu głosowi oraz egzotyce, którą wnosi na nasz rodzimy rynek, jest chętnie słuchany przez zainteresowaną publikę. Do tej pory mogliśmy go zobaczyć na takich wydarzeniach jak m.in. Festiwal Bezsenność 2021 w Poznaniu czy Ethno Jazz Festival we Wrocławiu.

 

Dla fanów połączenia polskiej, portugalskiej i hiszpańskiej muzyki, a może i samego João de Sousa, mamy doskonałą wiadomość. Artysta zapowiedział swoją obecność na tegorocznej edycji Gdańsk Siesta Festival. Wydarzenie odbędzie się 11 września, a bilety na koncerty wciąż są jeszcze dostępne.

Z kim współpracuje João de Sousa?

João de Sousa współpracuje z wieloma artystami. To właśnie część z nich sprawiła, że może rozwijać się w Polsce i tworzyć muzykę na tutejszym rynku.

 

Do najbardziej rozpoznawalnych kolaboracji artysty należą te z takimi osobami jak m.in.:

 • Andrzej Smolik - João de Sousa wykonał na jego płycie dwa utwory, co zapoczątkowało jego karierę w Polsce;
 • Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński - we współpracy artystów powstała najnowsza płyta João de Sousa, czyli "Fado";
 • Ola Jas - we współpracy artystów powstał utwór "Wspomnienia";
 • TAY - we współpracy artystów powstał utwór "#Tiponada";
 • TomEnzy - we współpracy artystów powstał utwór "AWAY!";
 • Edu Silva - we współpracy artystów powstał utwór "No Bairro";
 • Fado Polaco - we współpracy artystów powstał utwór "Vida tao estranha".

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi João de Sousa: Natalia Grosiak, Dorota Miśkiewicz, Remna, Juanita Euka, Anna Maria Jopek, Tito Paris, Diana Vilarinho, Ola Jas, Bastarda Trio,

 

João de Sousa - Często zadawane pytania

 • João de Sousa pochodzi z Porto w Portugali jednak od ponad dekady mieszka i tworzy w Polsce.
 • Najnowsza płyta João de Sousa nosi tytuł "Fado" i powstała w 2021 roku.
 • João de Sousa współpracuje z wieloma artystami. Do najbardziej rozpoznawalnych kolaboracji należą te z takimi osobami jak m.in.: Andrzej Smolik, Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński, Ola Jas, TAY, TomEnzy, Edu Silva czy Fado Polaco.
 • João de Sousa zapowiedział swoją obecność na tegorocznej edycji Gdańsk Siesta Festival. Wydarzenie odbędzie się 11 września 2022 roku.
 • João de Sousa można śledzić na Instagramie pod nickiem @Joãodesousamusic. Artysta publikuje tam informacje o nadchodzących koncertach i relacje z koncertów oraz pracy.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

João de Sousa
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/