Jakub Skorupa

Jakub Skorupa

Jakub Skorupa jest pochodzącym ze Śląska wokalistą, autorem tekstów, gitarzystą z zamiłowaniem do łączenia ze sobą różnych muzycznych gatunków oraz życiowych doświadczeń. Niegdyś handlował samochodami, nalewał piwo w górniczych knajpach, zajmował się produkcją filmów korporacyjnych, a nawet i napisał teatralną sztukę pod tytułem ,,Życie męczy''. W międzyczasie swoje wypowiedzenie z korporacji napisał wierszem, aby móc tworzyć muzykę. Jak sam mówi, obserwuje świat rzeczywisty i stara się opowiadać o tym, co czuje i widzi.

Jakub Skorupa - uznany za jedną z nadziei muzyki polskiej

Pojawił się dosyć nagle. Można by było rzec, iż w rzeczywistości znikąd. Na początku roku 2021, udostępnił w Internecie swój utwór ,,Pociągi towarowe'', który zaczęto puszczać w radiowych stacjach, zaś w serwisie Spotify odsłuchano go ponad 300 tysięcy razy. Każdego intryguje jego niezbyt banalna tekstowa warstwa, jak i muzyka, której nie da się zbyt łatwo przyporządkować i zaliczyć do konkretnego gatunku.

 

Jakub Skorupa wychował się w Knurowie, zaś od kilku już lat zamieszkuje na terenie Gliwic. Wszedł na muzyczny rynek bez żadnych kompleksów oraz z futryną w drzwiach, nie pytając zupełnie nikogo o jakiekolwiek przyzwolenie. O tym muzyku zaczęło się robić bardzo głośno. Pochwały płynęły nie tylko od słuchaczy, ale także od krytyków z muzycznej branży. Jego piosenki wytrącają argumenty z rąk tym, którzy lubią narzekanie, iż brak jest dobrej jakości utworów z dobrymi tekstami w języku polskim. Lirycznie jest u niego bardzo dobrze - sprawnie i przy tym przede wszystkim o czymś - twierdzi Michał Wiraszko, będący liderem formacji poznańskiej Muchy oraz jednym spośród najbardziej uznanych w naszym kraju autorów tekstów.

 

Autora ,,Pociągów towarowych'' nominowano również - obok między innymi zespołu Dziwna Wiosna, Kaśki Sochackiej czy też rapera Zdechłego Osy - w trzeciej z edycji plebiscytu ,,Sanki'' zorganizowanego przez ,,Gazetę Wyborczą''. Jego zadaniem jest wyszukiwanie zupełnie nowych twarzy na scenie rodzimej. O tym, iż Jakub Skorupa podbił niemalże od razu serca jurorów zaliczanych do branży świadczyć może fakt, iż stał się on pierwszym z artystów w historii opisywanego konkursu, który podczas wybierania do finału, posiadał na swoim koncie tylko jeden utwór.

Jakub Skorupa stara się skupiać na konkretach

Jakub Skorupa robił w swoim życiu wiele rzeczy. Zaraz po studiach podjął pracę jako copywriter, produkował filmy korporacyjne i nalewał piwo na górniczych biesiadach. Przez rok pracował on także w Londynie, w sporym przedsiębiorstwie należącym do kreatywnej branży. Właśnie tam doszło do zwrotu akcji w jego życiu. Zorientował się wtedy, iż ciężko mu się żyje bez muzyki. Kiedy wrócił do kraju, rozpoczął intensywną pracę nad materiałem. Moment ten nastąpił w roku 2018. Po upływie niecałych trzech lat dokładnie wiedział, iż na pewno zechce udostępniać własną twórczość na zewnątrz. Nie spodziewał się, jednakże, iż ,,Pociągami towarowymi'' zainteresuje się tak wiele osób. To było dla niego dużym zaskoczeniem. Zaczął otrzymywać sporo wiadomości. Wtedy sporo pozytywnych kwestii pojawiło się w jego głowie. Nie ukrywał jednak, iż zjawił się również strach. Zdawał sobie już sprawę, iż istnieją ludzie, którzy zechcą go słuchać i następne z kompozycji być może nie będą przechodziły bez echa.

 

Kiedy zaczęło się na jego temat robić głośno, pojawiły się również pierwsze z propozycji od muzycznych wytwórni. Zaczęły się poważne rozmowy odnośnie wydania jego płyty. W połowie maja artysta ten wydał następny utwór, pt. ,,Wypowiedzenie z korpo''. Przy drugim z singli udało się rozpoczęcie współpracy z oddziałem polskim Def Jam Recordings, który należy do Universal Music Group. Dlaczego to właśnie ich wybrał? Fajnie się im rozmawiało. Nawiązali bardzo dobry kontakt. Stwierdził zatem, iż gra jest warta świeczki.

 

27 lipca w streamingowych serwisach, pojawił się zaś kolejny z jego utworów, który zapowiada wydanie debiutanckiego albumu. Do kompozycji pod tytułem ,,Wakacje i deszcz'', stworzono również wideoklip. Napisał ten numer w jedne wakacje. Piosenka opowiada o odnalezieniu w sobie spokoju, pomimo wszelkich przeciwności. Pomimo faktu, iż na muzycznym rynku jest od niedawna, pochwały płyną w jego kierunku z każdej strony. Mógłby w związku z tym bardzo łatwo odlecieć i osiąść na laurach. Jakubowi, jednakże zdecydowanie nie grozi uderzenie wody sodowej do głowy - spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami, ale raczej po prostu na ten temat nie myśli.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jakub Skorupa: Martin Lange, Czechoslovakia, Szczyl, Kacperczyk, Patryk Pietrzak, Kuba Dąbrowski, Marie, Franek Warzywa, Róża, Ralph Kamiński, OvE, Midsommar, Oysterboy, Wolska, Atlvnta, Rubens, WaluśKraksaKryzys, Faustyna Maciejczuk, Michał Anioł, Kwiaty, Julia Wieniawa, Ikarus Feel, Kamil Hussein,

 

Jakub Skorupa - Często zadawane pytania

  • Jakub Skorupa jest gitarzystą, wokalistą oraz autorem tekstów.
  • Pochodzi on z województwa śląskiego.
  • Zajmował się on między innym tworzeniem filmów korporacyjnych i nalewaniem piwa w knajpach górniczych.
  • Sztuka ta nosi tytuł ,,Życie męczy''.
  • Opowiada on przede wszystkim o tym, co czuje i widzi.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Jakub Skorupa
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/