Na czasie

voucher-kinowy-heliosspeedlandopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskasun-festival

Foals

FoalsOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Zespół uwielbiany na całym świecie, znany chyba każdemu słuchaczowi szeroko pojętego indie rocka, słynący ze swoich pełnych żywiołowości występów, odwiedzający wszystkie najważniejsze festiwale muzyczne w Stanach i Europie - to właśnie Foals. Dowiedz się więcej o tej grupie. 

Dynamiczne początki zespołu 

Zespół został założony w Oksfordzie przez długoletnich przyjaciół: Yannisa Philippakisa wokalistę, grającego też na gitarze i Jacka Bevana, który gra na perkusji. Obaj grali wcześniej w zespole The Edmund Fitzgerald. Dołączyli do nich Jimmy Smith (grający na gitarze), Edwin Congreave, który siedzi za keyboardem, oraz Andrew Mears z zespołu Youthmovies, który opuścił jednak Foals po wydaniu pierwszego singla. by skupić się na swojej pierwotnej kapeli. Ciekawe czy dziś żałuje swojej decyzji?

Ideą, która przyświecała grupie już od powstania było przeciwstawienie się progresywnym dźwiękom popularnym wówczas w rodzinnym mieście założycieli. Po odejściu Mearsa, który wcześniej był głównym wokalistą, rola ta przypadła Philippakisowi. Mniej więcej w tym czasie dołączył też Congreave, poznany przez Philippakisa w barze, w którym oboje pracowali. To on zapoznał resztę chłopaków z techno. Congreave jako jedyny nie miał doświadczenia w żadnym zespole, co więcej - nigdy wcześniej nie grał też na keyboardzie, ale jego zapał pozwolił mu szybko nadrobić najważniejsze lekcje i wyrobić sobie swój oryginalny styl. Tak oto powstał pełny skład Foals, który utrzymywał się aż do 2021 roku, kiedy odejście ogłosił Congreave. 

Po wydaniu dwóch pierwszych singli w 2007 roku zespół wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pod okiem producenta Dave'a Sitka nagrywał debiutancki album. Nie byli jednak zadowoleni z ostatecznego miksu i postanowili zrobić to sami. Zespół nie próżnował, kolejne albumy pojawiały się co 2-3 lata, ale dopiero w 2013 roku zdobył sławę poza Europą Zachodnią. Krążek Holy Fire zdobył pierwsze miejsca Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych, podbił też Australię.

Jeszcze w 2016 roku zespół podróżował po Europie i USA jako support. Dziś, o możliwość występu przed nim biją się mniejsze zespoły.  

Jaki gatunek wykonuje Foals? 

Foals najczęściej są opisywani jako przedstawiciele dance-punku. Rzeczywiście, w ich muzyce słychać wiele tanecznej elektroniki, zwłaszcza na ostatniej płycie - doskonałymi przykładami są single Wake Me Up i Looking High. Inną muzyczną etykietą, jaką często się im przypina jest math rock - to ciekawa nazwa na styl muzyczny zapoczątkowany pod koniec lat 80-tych, charakteryzujący się nietypowymi, złożonymi strukturami rytmicznymi (opisywanymi przez słuchaczy jako matematyczne w swoim charakterze), oraz zmienną dynamiką okraszoną ostrymi riffami. Taki sam gatunek wykonywał zresztą The Edmund Fitgerald, w którym wcześniej występowali Phillipakis i Bevan.

Niektórzy twierdzą też, że Foals to przedstawiciele new wave. Jako źródła swojej inspiracji muzycy podają takich wykonawców jak Harmonia, Talking Heads czy Krautrock, co ciekawe, chętnie słuchają też minimal techno i wprawne ucho zapewne wyłapie jego wpływ gdzieś w tle niektórych numerów.

Foals - albumy

  • "Antidotes" (2008)
  • "Total Life Forever" (2010)
  • "Holy Fire" (11 lutego 2013)
  • "CCTV Session" (2013)
  • "What Went Down" (2015)
  • "Everything Not Saved Will Be Lost Part 1" (2019)
  • "Everything Not Saved Will Be Lost Part 2" (2019)
  • "Life Is Yours" (2022)

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Co oznacza nazwa Foals i skąd się wzięła?
Foals to po angielsku źrebaki. Pomysł na nazwę wziął się od nazwiska frontmana, Philippakis, którego etymologia czerpie z trzech greckich słów: philo - kochać, hippos - konie, i końcówki - akis, która jest używana do zdrobnień lub nazywania zwierząt. Zestawienie tego kojarzy się z małym koniem, a więc źrebakiem.
Ile wzrostu ma frontman Yannis Philippakis?
Na teledyskach można zauważyć, że wokalista zespołu jest dosyć niski w porównaniu do innych występujących w klipach osób. I rzeczywiście, ma on jedynie 1,60 m wzrostu. Jak sam powiedział w wywiadzie, nie zdawał sobie z tego długo sprawy, dopóki nie skończył ok. 20 lat i ktoś mu tego nie wypomniał.
Dlaczego Edwin Congrave odszedł z Foals?
To dosyć ciekawe - skłoniły go do tego między innymi obawy związane ze zmianami klimatycznymi. Congrave uważa, że nikt z nas nie powinien już latać, a zespół jest skazany na częste podróże i zostawia duży ślad węglowy.

Fani lubią też

Zobacz też