Foals

Foals

Zespół uwielbiany na całym świecie, znany chyba każdemu słuchaczowi szeroko pojętego indie rocka, słynący ze swoich pełnych żywiołowości występów, odwiedzający wszystkie najważniejsze festiwale muzyczne w Stanach i Europie - to właśnie Foals. Dowiedz się więcej o tej grupie. 

Dynamiczne początki zespołu 

Zespół został założony w Oksfordzie przez długoletnich przyjaciół: Yannisa Philippakisa wokalistę, grającego też na gitarze i Jacka Bevana, który gra na perkusji. Obaj grali wcześniej w zespole The Edmund Fitzgerald. Dołączyli do nich Jimmy Smith (grający na gitarze), Edwin Congreave, który siedzi za keyboardem, oraz Andrew Mears z zespołu Youthmovies, który opuścił jednak Foals po wydaniu pierwszego singla. by skupić się na swojej pierwotnej kapeli. Ciekawe czy dziś żałuje swojej decyzji?

 

Ideą, która przyświecała grupie już od powstania było przeciwstawienie się progresywnym dźwiękom popularnym wówczas w rodzinnym mieście założycieli. Po odejściu Mearsa, który wcześniej był głównym wokalistą, rola ta przypadła Philippakisowi. Mniej więcej w tym czasie dołączył też Congreave, poznany przez Philippakisa w barze, w którym oboje pracowali. To on zapoznał resztę chłopaków z techno. Congreave jako jedyny nie miał doświadczenia w żadnym zespole, co więcej - nigdy wcześniej nie grał też na keyboardzie, ale jego zapał pozwolił mu szybko nadrobić najważniejsze lekcje i wyrobić sobie swój oryginalny styl. Tak oto powstał pełny skład Foals, który utrzymywał się aż do 2021 roku, kiedy odejście ogłosił Congreave. 

 

Po wydaniu dwóch pierwszych singli w 2007 roku zespół wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pod okiem producenta Dave'a Sitka nagrywał debiutancki album. Nie byli jednak zadowoleni z ostatecznego miksu i postanowili zrobić to sami. Zespół nie próżnował, kolejne albumy pojawiały się co 2-3 lata, ale dopiero w 2013 roku zdobył sławę poza Europą Zachodnią. Krążek Holy Fire zdobył pierwsze miejsca Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych, podbił też Australię.

 

Jeszcze w 2016 roku zespół podróżował po Europie i USA jako support. Dziś, o możliwość występu przed nim biją się mniejsze zespoły. 

 

Jaki gatunek wykonuje Foals? 

Foals najczęściej są opisywani jako przedstawiciele dance-punku. Rzeczywiście, w ich muzyce słychać wiele tanecznej elektroniki, zwłaszcza na ostatniej płycie - doskonałymi przykładami są single Wake Me Up i Looking High. Inną muzyczną etykietą, jaką często się im przypina jest math rock - to ciekawa nazwa na styl muzyczny zapoczątkowany pod koniec lat 80-tych, charakteryzujący się nietypowymi, złożonymi strukturami rytmicznymi (opisywanymi przez słuchaczy jako matematyczne w swoim charakterze), oraz zmienną dynamiką okraszoną ostrymi riffami. Taki sam gatunek wykonywał zresztą The Edmund Fitgerald, w którym wcześniej występowali Phillipakis i Bevan.

 

Niektórzy twierdzą też, że Foals to przedstawiciele new wave. Jako źródła swojej inspiracji muzycy podają takich wykonawców jak Harmonia, Talking Heads czy Krautrock, co ciekawe, chętnie słuchają też minimal techno i wprawne ucho zapewne wyłapie jego wpływ gdzieś w tle niektórych numerów.

Dyskografia Foals

Jak na zespół istniejący do 20015 roku, dyskografia FOALS jest dosyć pokaźna. Składa się na nią 7 pełnych albumów studyjnych, EP-ka  i niemal 20 singli. Oto nazwy i daty najważniejszych wydań.

Albumy Foals

 • Antidotes, wydana 24 marca 2008 roku, 
 • Total Life Forever wydana 10 maja 2010 roku,
 • Holy Fire wydana 11 lutego 2013 roku,
 • CCTV Session, winyl wydany 29 listopada 2013 roku,
 • What Went Down wydana 28 sierpnia 2015 roku,
 • Everything Not Saved Will Be Lost część pierwsza, wydana 8 marca 2019 roku,
 • Everything Not Saved Will Be Lost część druga, wydana jeszcze tego samego co pierwsza (dokładnie 18 października), 
 • Life is Yours, ma być wydana 17 czerwca 2022, tym razem w studiu Warner/ADA (wcześniejsze albumy wydawano w Transgressive Records).

EP-ki Foals 

 • Live EP wydana 25 lutego 2007 roku. 

 

Single Foals wydane na płytach to (chronologicznie): Try This On Your Piano / Look At My Furrows Of Worry, Hummer / Astronauts And All, Mathletics / Big Big Love Fig.1, Balloons?, Cassius, Red Socks Pugie, Olympic Airways, This Orient, Miami, Spanish Sahara, Blue Blood, Inhaler, My Number, Late Night, Bad Habit, Out Of The Woods, What Went Down, Mountain At My Gates, Birch Tree, Rain, Exits, On the Luna, Sunday, In Degrees, Black Bull, The Runner, Into the Surf, Like Lightning, Neptune, Wake Me Up, 2am, Looking High.

 

Wystąpili gościnnie również na płycie duetu dj-skiego Camelphat - Dark Matter z utworem Hypercoulour.

Foals - Często zadawane pytania

 • Foals to po angielsku źrebaki. Pomysł na nazwę wziął się od nazwiska frontmana, Philippakis, którego etymologia czerpie z trzech greckich słów: philo - kochać, hippos - konie, i końcówki - akis, która jest używana do zdrobnień lub nazywania zwierząt. Zestawienie tego kojarzy się z małym koniem, a więc źrebakiem.
 • Na teledyskach można zauważyć, że wokalista zespołu jest dosyć niski w porównaniu do innych występujących w klipach osób. I rzeczywiście, ma on jedynie 1,60 m wzrostu. Jak sam powiedział w wywiadzie, nie zdawał sobie z tego długo sprawy, dopóki nie skończył ok. 20 lat i ktoś mu tego nie wypomniał.
 • To dosyć ciekawe - skłoniły go do tego między innymi obawy związane ze zmianami klimatycznymi. Congrave uważa, że nikt z nas nie powinien już latać, a zespół jest skazany na częste podróże i zostawia duży ślad węglowy.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Foals
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/